Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Redmi Note 9s Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stafaf είπε

Λες και κρατάνε πολλοί για 2 χρόνια κινητό ώστε να τους ενδιαφέρει να πληρώσουν τον "αέρα" του επίσημου εισαγωγέα. 

άσε 2 χρόνια.... πες το αγόρασες αύριο και μεθαύριο χάλασε................ καλή σου τύχη να βγάλεις άκρη.... όταν την βγάλεις..... και με ποιο τρόπο........ (ότι γλίτωσες σε χρήμα όταν το αγόραζες θα τα χαλάσεις σε ψυχοφάρμακα)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Koukoz είπε

Πάρα πολλοί ειδικά άνω των 30. Εγώ προσωπικά 3 χρόνια.Οπότε ναι με ενδιαφέρει η εγγύηση 

αν και ξεφεύγουμε από το θέμα..

Ολοι θα ήθελαν 2 χρόνια εγγύηση από επίσημο εισαγωγέα αντί 1 από μαγαζάκι (που ναι μπορεί και να χαθεί) αλλά όταν ζητάει +25% ή ακόμα και μέχρι +50% στην αξίας του κινητό τι νόημα έχει η καλύτερη εγγύηση αυτή; Παίρνεις το ρίσκο γιατί και εκτός εγγύησης τόσο αναμένεται να είναι η μέση βλάβη. Ειδικά αν "βλάβη" (κατασκευαστική) εμφανιστεί τον 3ο χρόνο που το κινητό δεν έχει αξία με την διαφορά που δεν έδωσες μπορεί να έπαιρνες καινούριο κινητό τον 3ο χρόνο!

Επίσης ποιος σας είπε ότι οι "επίσημοι" έχουν πολύ καλύτερη εγγύηση από τους "ανεπίσημους"; Έχετε πάει/μπλέξει με huawei στην μέχρι πρότινος τουλάχιστον επίσημη εταιρία επισκευής; Νομίζω άλλαξε πριν κανένα χρόνο. Όσοι φίλοι μου το έκαναν (3 συσκευές) του τις έβγαλαν και τις 3 εκτός εγγύησης με διάφορες δικαιολογίες (τα γνωστά "πήρε υγρασία" ή "είναι κακός χειρισμός"). Και όχι μόνο ήταν εκτός εγγύησης αλλά για επισκευή ζητούσαν παραπάνω από την αξία της συσκευής (σαν να σου λένε εγώ δεν το φτιάχνω) αλλά το καλύτερο ήταν ότι για να το πάρουν πίσω το τηλέφωνο έπρεπε να δώσουν 10€ (όχι μεταφορικά άλλα αυτά) γιατί το είδαν και ασχολήθηκαν.. 

Αναλύω τα επιχειρήματα της επιλογής φτηνότερου μαγαζιού και ναι υπάρχουν φτηνοί και αξιόπιστοι (πχ το eshop δίνει καλύτερη δικιά του εγγύηση 2 ετών από τον επίσημο εισαγωγέα σε όλα καθώς συνήθως απλά παίρνεις τα αρχικά χρήματα σου πίσω). Για παράδειγμα ένα τηλέφωνο που κοιτούσα κινητό της xiaomi το eshop το δίνει 477 (2 έτη εγγύηση eshop) όταν το public το έδινε 600 (2 έτη quest). Το eshop.gr θα είναι εκεί να τιμήσει την εγγύηση και όπως είπα την θεωρώ και καλύτερη και στην τσέπη 123€. Σίγουρα υπάρχει και λύση με 430€ από "άγνωστα" μικρομάγαζα και εκεί γλυτώνεις ακόμα περισσότερα αλλά όντως εκεί εκτός από 1 έτος έχεις και μεγαλύτερο ρίσκο. Ρίσκο αλλά και 170€ στην τσέπη.. Έτσι πάνε αυτά.. Σε άλλα κινητά η διαφορά μπορεί να είναι μικρότερη (ή μεγαλύτερη) οπότε τα σταθμίζεις τα πράγματα..

 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Black Demis είπε

άσε 2 χρόνια.... πες το αγόρασες αύριο και μεθαύριο χάλασε................ καλή σου τύχη να βγάλεις άκρη.... όταν την βγάλεις..... και με ποιο τρόπο........ (ότι γλίτωσες σε χρήμα όταν το αγόραζες θα τα χαλάσεις σε ψυχοφάρμακα)

Τι να την κάνεις την εγγύηση.Δεν χαλάνε τα Xiaomi

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω κανείς δεν ενοχλείται με την παρουσία διαφημίσεων σε ορισμένα σημεία μέσα στο λειτουργικό... 

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βλέπω κανείς δεν ενοχλείται με την παρουσία διαφημίσεων σε ορισμένα σημεία μέσα στο λειτουργικό... 

Όχι με τέτοια τιμή για αυτά που δίνει ούτε καν. Κάτοχος σειράς note από το μοντέλο 3. Πριν μια εβδομάδα πήρα το 9s. Όλοι οι γνωστοί μου που έχουν note την ίδια θετική γνώμη έχουν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, oyk152 είπε

Όχι με τέτοια τιμή για αυτά που δίνει ούτε καν. Κάτοχος σειράς note από το μοντέλο 3. Πριν μια εβδομάδα πήρα το 9s. Όλοι οι γνωστοί μου που έχουν note την ίδια θετική γνώμη έχουν. 

Τι σχέση έχει αν μια συσκευή είναι καλή με το αν σου δείχνει διαφημίσεις σε κάτι που πλήρωσες και δεν στο έδωσαν δωρεάν...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιοι εξατομικεύετε και επαναστατήσατε και μας λέτε και ποια συσκευή έχετε για πάνω από 2 χρόνια, δεν σας λέω τί σας κάνει γιατί θα φάω ban. Ας πούμε ότι είναι παιδική αντίδραση. 

Το σχόλιό μου ήταν γενικό της τάσης που επικρατεί να αλλάζουμε συσκευές σε πολύ μικρότερο διάστημα από αυτό που αναφέρω παραπάνω. 

Και ειδικά για αναλώσιμες συσκευές τύπου xiaomi (όχι ότι οι υπόλοιπες android συσκευές δεν εξευτελίζονται τάχιστα) που σήμερα αξίζουν 100 και σε 6 μήνες αξίζουν 20, ή τις κρατάς μέχρι να σου μείνουν στα χέρια ή τις δίνεις σύντομα πριν εξευτελιστούν αρκετά ώστε να μην αξίζουν μία. 

Πέστε να με φάτε τώρα. 

Να ξανατονίσω ότι την τάση περιγράφω, το τί πιστεύω εγώ δεν ενδιαφέρει και κανέναν. 

  • Confused 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στα ξένα reviews το βασικό τους πρόβλημα με το κινητό ήταν η κακή οθόνη και το ghosting γύρω από τη selfie και στο κάτω μέρος της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Black Demis είπε

άσε 2 χρόνια.... πες το αγόρασες αύριο και μεθαύριο χάλασε................ καλή σου τύχη να βγάλεις άκρη.... όταν την βγάλεις..... και με ποιο τρόπο........ (ότι γλίτωσες σε χρήμα όταν το αγόραζες θα τα χαλάσεις σε ψυχοφάρμακα)

ε, καλα...

οχι και να πεσουμε στα ψυχοφαρμακα για ενα κινητο των 200-250 ευρω...

 

8 ώρες πριν, keysmith είπε

αν και ξεφεύγουμε από το θέμα..

Ολοι θα ήθελαν 2 χρόνια εγγύηση από επίσημο εισαγωγέα αντί 1 από μαγαζάκι (που ναι μπορεί και να χαθεί) αλλά όταν ζητάει +25% ή ακόμα και μέχρι +50% στην αξίας του κινητό τι νόημα έχει η καλύτερη εγγύηση αυτή; Παίρνεις το ρίσκο γιατί και εκτός εγγύησης τόσο αναμένεται να είναι η μέση βλάβη. Ειδικά αν "βλάβη" (κατασκευαστική) εμφανιστεί τον 3ο χρόνο που το κινητό δεν έχει αξία με την διαφορά που δεν έδωσες μπορεί να έπαιρνες καινούριο κινητό τον 3ο χρόνο!

Επίσης ποιος σας είπε ότι οι "επίσημοι" έχουν πολύ καλύτερη εγγύηση από τους "ανεπίσημους"; Έχετε πάει/μπλέξει με huawei στην μέχρι πρότινος τουλάχιστον επίσημη εταιρία επισκευής; Νομίζω άλλαξε πριν κανένα χρόνο. Όσοι φίλοι μου το έκαναν (3 συσκευές) του τις έβγαλαν και τις 3 εκτός εγγύησης με διάφορες δικαιολογίες (τα γνωστά "πήρε υγρασία" ή "είναι κακός χειρισμός"). Και όχι μόνο ήταν εκτός εγγύησης αλλά για επισκευή ζητούσαν παραπάνω από την αξία της συσκευής (σαν να σου λένε εγώ δεν το φτιάχνω) αλλά το καλύτερο ήταν ότι για να το πάρουν πίσω το τηλέφωνο έπρεπε να δώσουν 10€ (όχι μεταφορικά άλλα αυτά) γιατί το είδαν και ασχολήθηκαν.. 

Αναλύω τα επιχειρήματα της επιλογής φτηνότερου μαγαζιού και ναι υπάρχουν φτηνοί και αξιόπιστοι (πχ το eshop δίνει καλύτερη δικιά του εγγύηση 2 ετών από τον επίσημο εισαγωγέα σε όλα καθώς συνήθως απλά παίρνεις τα αρχικά χρήματα σου πίσω). Για παράδειγμα ένα τηλέφωνο που κοιτούσα κινητό της xiaomi το eshop το δίνει 477 (2 έτη εγγύηση eshop) όταν το public το έδινε 600 (2 έτη quest). Το eshop.gr θα είναι εκεί να τιμήσει την εγγύηση και όπως είπα την θεωρώ και καλύτερη και στην τσέπη 123€. Σίγουρα υπάρχει και λύση με 430€ από "άγνωστα" μικρομάγαζα και εκεί γλυτώνεις ακόμα περισσότερα αλλά όντως εκεί εκτός από 1 έτος έχεις και μεγαλύτερο ρίσκο. Ρίσκο αλλά και 170€ στην τσέπη.. Έτσι πάνε αυτά.. Σε άλλα κινητά η διαφορά μπορεί να είναι μικρότερη (ή μεγαλύτερη) οπότε τα σταθμίζεις τα πράγματα..

ετσι ειναι ...

οι καλυτεροι πελατες για τις εταιριες ειναι αυτοι που μολις χαλαει το κινητο το ..πετανε..

ολοι οι αλλοι θα ακουνε για υγρασιες , κακος χειρισμος κλπ...

(εξαιρω τους εταιρικους πελατες...που εχουνε 50-100-200 κινητα ..εκει οι διαδικασιες ειναι φαστ τρακ...χαλασε πισω αλλο...τελος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stafaf είπε

Το ότι κάποιοι εξατομικεύετε και επαναστατήσατε και μας λέτε και ποια συσκευή έχετε για πάνω από 2 χρόνια, δεν σας λέω τί σας κάνει γιατί θα φάω ban. Ας πούμε ότι είναι παιδική αντίδραση. 

Το σχόλιό μου ήταν γενικό της τάσης που επικρατεί να αλλάζουμε συσκευές σε πολύ μικρότερο διάστημα από αυτό που αναφέρω παραπάνω. 

Και ειδικά για αναλώσιμες συσκευές τύπου xiaomi (όχι ότι οι υπόλοιπες android συσκευές δεν εξευτελίζονται τάχιστα) που σήμερα αξίζουν 100 και σε 6 μήνες αξίζουν 20, ή τις κρατάς μέχρι να σου μείνουν στα χέρια ή τις δίνεις σύντομα πριν εξευτελιστούν αρκετά ώστε να μην αξίζουν μία. 

Πέστε να με φάτε τώρα. 

Να ξανατονίσω ότι την τάση περιγράφω, το τί πιστεύω εγώ δεν ενδιαφέρει και κανέναν. 

Ο καθένας κρίνει από τον ίδιο το πώς ενεργεί ο άλλος, εσύ λες την αλλάζεις εγώ σου λέω όχι, Δεν βγάζει κάπου αυτό αλλά κανείς λάθος όταν λες ότι τα ξιαομι είναι αναλώσιμα, όταν οι αγγελίες για τα iphone και το πόσα χέρια αλλάζουν έχεουν φτάσει σε αστρονομικά νούμερα. Επίσης η συχνή αλλαγή συσκευών έχει χασουρα όπως και αυτοκινητων  το κόστος πώλησης αγοράς για να έχεις κάθε εξάμηνο χρονο/εξάμηνο καινούριο μοντέλο  ουσιαστικά είναι λίγο παραπάνω από όταν θα το πουλουσες μια και καλή μετά από χρόνια

 

Επίσης πρώτο Νοτε ήταν το 2 το οποίο μέχρι σήμερα λειτουργεί κανονικά με μια αλλαγή μπαταρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ShadowSpectre είπε

Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση.

Αξίζει να περιμένουμε για 9 pro Max?

αυτό είναι θέμα πολλών παραμέτρων..

Πρώτον είναι θέμα τιμής δλδ πόσο θα ανακοινωθεί, πόσο θα πέσει και πόσο θα πέσουν μέχρι τότε τα "απλά" note 9.

Και το κερασάκι; Μέχρι να γίνει και να βγει θα έχει ανακοινώσει η συγκεκριμένη εταιρία note 10 5g και μερικά ακόμα μοντέλα και πάλι το ίδιο δίλημμα θα έχεις..

Υ.Γ. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε νομίζω η καλύτερη επιλογή κόστους/απόδοσης είναι το note 8 pro αν δεν σε πειράζει που σχεδιαστικά είναι το "παλιό" (τι παλιό τρομάρα τους/μας. ούτε χρόνο δεν έκλεισε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...