Προς το περιεχόμενο

Η AMD «κάνει πίσω» και τα motherboards με B450 και X470 chipsets θα υποστηρίζουν «Zen 3»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Argonaute είπε

Μαλλον εχεις πικρα, γιατι για την επομενη αναβαθμιση σου θα σκασεις φραγκακι για νεα μητρικη. 

Το φυσας και δεν κρυωνει πασάκα μου. 

Αυτη ειναι σοβαρη αντιμετωπιση εταιριας, και το μονο που εχεις να συνεισφερεις στο θεμα ειναι η ειρωνια. Αραξε τωρα με το τσιπακι σου και την μητρικουλα σου, και κατεθεσε ενα διακοσαρι επιπλεον την επομενη φορα. 

Με cpu του 2015 παίζω ακόμα άκρως απαιτητικά single payer games κάποιες φορές καλύτερα και από ryzen 3600. Αν έχεις Ryzen τρέξε το ίδιο ακριβώς σημείο και με τα ίδια settings για να καταλάβεις τι εννοώ:

Spoiler

 

Αυτός που πήρε 8700K το 2017 και του έκανε oc είναι σταθερά πάνω από όλα τα ryzen σε συνθήκες πραγματικού gaming(όχι built-in bench και μεταπρογράμματα που δεν λένε τίποτα).

Συνεπώς δεν υπάρχει ούτε πίκρα, ούτε στεναχώρια φίλε μου που δεν μπορούμε να αναβαθμίσουμε εμείς με intel(βέβαια ο 8700K αναβαθμίζεται σε 9900K). Η "αναβάθμιση" ήταν όταν επιλέξαμε intel i7 για gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Lfc είπε

Ακριβώς! Σαν να θέλω να πω η zen+ είναι δεύτερης γενιάς! Άκου τώρα. Ντροπή να βάζεις pinnacle ringe τον 2700x πχ σε tomahawk Max. Πέτα τον καλύτερα. Η αμδ να πουλαει επεξεργαστές θέλει.. Σε αφήνει να βάλεις και Matisse αν θες. 

 

Τα RYZEN  είναι SOC !!! Δεν είναι επεξεργαστές.

Θα μπορούσαν να λειτουργήσουν χωρίς ΚΑΝ την ύπαρξη του Promontory Chipset.

Αυτό σημαίνει πως μπορείς να πάρεις την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ  ΑΜ4 μητρική με ποιοτικά VRM και να τρέξεις τον οποιαδήποτε RYZEN  επεξεργαστή χωρίς κανένα θέμα.

 

Λίστα με τα VRM των μητρικών θα βρεις εδώ.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ConstantineP είπε

Πως μπορουμε να βρουμε αν ειναι 16 η 32 MB η μητρικη μας? εχω μια B450M DS3H  και δεν μπορω να βρω πληροφοριες 

είναι 128Mb (16MB)

database για τα παντα σε ΑΜ4 https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview?pru=AAABclfGZrA*vE4X7VBE0-Z6BkDkESGYhg#

το σιγουρο είναι η Gigabyte χρησιμοποιούν στα περισσότερα board AM4 16MB  δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς λογικα γιατι τα πιο πολλά έχουν dual bios, άλλα φαίνεται ότι kai οι προγραμματιστές που έχει κάνουν καλύτερη δουλειά στα bios με την κατονομη στο capacity τον feature και με πιο light version στα γραφικά γιατί έχουν τρομερό compatibilty συνήθως με όλα τα Cpu.

Oχι σαν τους παράλιες από την Msi.

Επεξ/σία από Lezadas2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην asrock B350 pro4 κατα το bios update κολησε και εγινε τουβλο

ξεκολλησα λοιπον το chip του bios και το flashara με προγραματιστη και το ξανακολλησα μετα οποτε και ξαναλειτουργησε.

Δεν μπορω να αλλαξω το chip με καποιο μεγαλυτερο ωστε να παρω αναβαθμιση χωρις προβλημα ?

Με ενδιαφερει να βαλω 4000 APU σε αυτη τη μητρικη θα μπορω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με cpu του 2015 παίζω ακόμα άκρως απαιτητικά single payer games κάποιες φορές καλύτερα και από ryzen 3600. Αν έχεις Ryzen τρέξε το ίδιο ακριβώς σημείο και με τα ίδια settings για να καταλάβεις τι εννοώ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αυτός που πήρε 8700K το 2017 και του έκανε oc είναι σταθερά πάνω από όλα τα ryzen σε συνθήκες πραγματικού gaming(όχι built-in bench και μεταπρογράμματα που δεν λένε τίποτα).

Συνεπώς δεν υπάρχει ούτε πίκρα, ούτε στεναχώρια φίλε μου που δεν μπορούμε να αναβαθμίσουμε εμείς με intel(βέβαια ο 8700K αναβαθμίζεται σε 9900K). Η "αναβάθμιση" ήταν όταν επιλέξαμε intel i7 για gaming.

Φοβερη λογικη. Παιρνεις ενα μονο σεναριο, το gaming, που ερχεται σε δευτερη μοιρα οταν η πλειοψηφια των χρηστων τρωνε μπουκαλα απο την καρτα και οχι τον cpu, και συγκρινεις επεξεργαστες με τεραστια διαφορα στην τιμη. Ο ενας κανει 430, και ο αλλος 190 ξερω γω, φοβερη λογικη. 230 ευρω διαφορα στο ιδιο μπατζετ παω μια κατηγορια πανω σε καρτα, εσυ στην επομενη αναβαθμιση θα θελεις και νεο mobo και τσιπιγιου και καρτουλα, και σε βγηκε και ο κουκος αηδονι. Ενω εγω, κοτσαρω τον επομενο τσιπιγιου πανω και ειμαι αρχοντας χωρις να κανω ουτε φορματ. 

Τα λεμε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BETA σου λέει , το ότι θα το υποστηρίζει δεν σημαίνει ότι θα λειτουργεί και σωστά , και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρχουνε προβλήματα , πιστεύω ο κόσμος θα πάει από μονος του στα νέα chipset για τα πλεονεκτήματα που προσφέρει πέραν τις συμβατότητας , όμως με αυτή τι τακτική δείχνει ότι υπολογίζει τους πελάτες τις , και ανέβηκε στα ματια του αγοραστικού κοινού που γκρίνιαζε τις προηγούμενες μέρες 

56 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Φοβερη λογικη. Παιρνεις ενα μονο σεναριο, το gaming, που ερχεται σε δευτερη μοιρα οταν η πλειοψηφια των χρηστων τρωνε μπουκαλα απο την καρτα και οχι τον cpu, και συγκρινεις επεξεργαστες με τεραστια διαφορα στην τιμη. Ο ενας κανει 430, και ο αλλος 190 ξερω γω, φοβερη λογικη. 230 ευρω διαφορα στο ιδιο μπατζετ παω μια κατηγορια πανω σε καρτα, εσυ στην επομενη αναβαθμιση θα θελεις και νεο mobo και τσιπιγιου και καρτουλα, και σε βγηκε και ο κουκος αηδονι. Ενω εγω, κοτσαρω τον επομενο τσιπιγιου πανω και ειμαι αρχοντας χωρις να κανω ουτε φορματ. 

Τα λεμε. 

κανένας δεν κάνει format πλέον ότι και να αλλάξει , έχεις μείνει σε άλλες εποχές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Nvidia chose AMD over Intel for its most powerful product yet - here’s why

https://www.techradar.com/in/amp/news/nvidia-chose-amd-for-its-most-powerful-product-yet-heres-why

έπραξε το αυτονόητο , στα workstations δεν υπάρχει ανταγωνισμός πλέον , η intel με το ζόρι κρατιέται στο gaming αυτή τι στιγμή , που και εκεί αν δεν κάνει κάτι από την επομενη γενιά τον Zen βλέπω να τρώει φόλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετική κίνηση φυσικά, αν και αυτά τα μπρος-πίσω φανερώνουν μια κάποια έλλειψη σοβαρότητας. Τέλος πάντων προχωράμε παρακάτω, με την Intel να ακολουθεί από μακριά. Πολύ μακριά, προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας λέει την παπάτζα του εδώ μέσα χωρίς να έχει ιδέα. Για X370/B350/A320 προφανώς δεν ανακοίνωσε τίποτα αφού και για τη σειρά 3000 (Zen 2) δεν είχε υποσχεθεί καθολική υποστήριξη (και ήταν όπως είχε πει "up to motherboard vendors to support it"). Και τελικά είδαμε σχεδόν όλες τις μητρικές A320 να υποστηρίζουν κανονικά τους Zen 2. Τα chipset X470/B450 είναι στην ουσία rebrand των X370/B350. Οπότε μην σας κάνει εντύπωση εάν τελικά δούμε πχ η Gigabyte και η Asrock να βγάζουν beta bios ΚΑΙ για τις X370/B350 και γιατί όχι, και για τις A320. Για το θέμα του φλασαρίσματος παλαιότερης έκδοσης, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα γιατί είμαι με dual bios Gigabyte X370 επομένως φλασάρω στο κύριο bios το καινούριο που θα υποστηρίζει μόνο Zen 3 και κρατάω το παλιό για Zen, Zen+ και Zen 2. Επίσης έχω bios programmer και μπορώ να φλασάρω σε ό,τι μητρική θέλω οποιαδήποτε έκδοση από raw *.bin αρχείο. Και ας λέει η AMD ό,τι θέλει για "μη δυνατότητα φλασαρίσματος σε προηγούμενη έκδοση". Υπομονή λοιπόν μέχρι το λανσάρισμα των Zen 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2020 στις 11:17 ΜΜ, Phoenix4 είπε

 

 

Στις 19/5/2020 στις 11:17 ΜΜ, Phoenix4 είπε

Γίνεται αλλά με το ζόρι, θα κόψει το support πολλών παλαιότερων CPU και μάλιστα όταν πας στο τελευταίο BIOS (που θα είναι BETA) δεν θα μπορείς πλέον να κάνεις flashback δηλαδή να γυρίσεις στο παλαιότερο. Μονόδρομος.

Πρέπει να ξέρει τι κάνει ο χρήστης.

Γιατί να πας σε παλαιότερο update

Επεξ/σία από kloklo50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kloklo50 είπε

Γιατί να πας σε παλαιότερο update

Γιατί μιας και είναι beta, μπορεί να χαλάσει κάποιο άλλο απαραίτητο feature , να έχει απρόβλεπτη συμπεριφορά κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2020 στις 11:23 ΜΜ, pirmen56 είπε

Τακτική Χότζα. Πρώτα ανακοινώνεις/διαρρέεις το χειρότερο σενάριο(μη υποστήριξη για τις 400 mobo) για να ρίξεις τις προσδοκίες των αφελών πολύ χαμηλά.

Μετά καλυτερεύεις ελαφρώς τα πράγματα και όλοι νιώθουν ανακούφιση. Ξεχνάνε εύκολα την υπόσχεσή σου ότι οι 300 mobos θα υποστήριζαν upgrades μέχρι και το 2020(έτος κυκλοφορίας των ryzen 4000).

Να παίρνει μαθήματα η intel για το πώς μια αμείλικτη πολυεθνική μπορεί να το παίξει εταιρεία του λαού και να έχει φανατισμένο κόσμο στα φόρα να προωθεί τα προϊόντα της στο τζάμπα.

https://www.google.com/search?source=hp&ei=vz_EXofaPJXAgweC-Lm4Dg&q=τακτική+χότζα&oq=τακτική+χότζα&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzoFCAAQgwE6AggAOgYIABAWEB46CAgAEBYQChAeOgUIIRCgAToHCCEQChCgAVDNEFj2J2DuKGgBcAB4AIABlQGIAYwMkgEEMC4xM5gBAKABAaoBB2d3cy13aXqwAQA&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwjHtf2t4MDpAhUV4OAKHQJ8DucQ4dUDCAc&uact=5

αμειλικτη πολυεθνική η ΑΜD..... οκ ,για να δουμε λοιπόν .έχεις απο τη μια την Ιntel , που σε κάθε νέα σειρά είχε χωρίς ανταγωνισμό απειροελάχιστες αυξησεις επιδοσεων, βασικά για σχεδόν κάθε νεο επεξεργαστη ήθελες νεο mobo ,σε ακριβες τιμες ,γιστι φτηνα πουλαγε τους celeron + pentium και ακομα και τωρα ,για 1-2 frames σε καποια games τολμαει να συγκρινεται με τους AMD ,oταν σε ΟΛΑ τα άλλα benchmarks TΡΩΕΙ ΧΩΜΑ !!!!!

Αυτό δηλαδη δεν λεγεται αμειλικτη πολυεθνική ; ; ; 

και με τα ΑΠΕΙΡΩΣ περισσότερα security bugs....

 

Στις 20/5/2020 στις 10:58 ΠΜ, life is music είπε

τους comet lake  σειρα pentium , i3 , i5 ,i7 ,i9 διαβασε και λιγο τεχνολογικα news !

εν το μεταξύ ,η AMD έχει εδω και Μηνες τελειωσει με τη σειρα 4000 και ηδη σχεδιαζει τη σειρα 5000.για τη 4000 ακούγεται ipc 50%.....

θα δεις γλέντια....συντομως.

Επεξ/σία από apogeexl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...