Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Τα τελευταία 10 χρόνια κάθε ιντελ-πλατφόρμα δέχεται 2 γενιές.

Το ίδιο ισχύει για τα Ζ3ΧΧ , που δέχονται μόνο 8ης/9ης το ίδιο ισχύει και για τα Ζ4ΧΧ που δέχονται μόνο 10ης & 11ης.

Που είναι το νέο?

Μωρέ ναι δεν είναι κάτι νεο. Πάντως θα στείλω μήνυμα αυτουνου τι διάολο bios είναι αυτό κ αν μπορεί να τροποποιήσει και της δικιάς μου μητρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Τα τελευταία 10 χρόνια κάθε ιντελ-πλατφόρμα δέχεται 2 γενιές.

Το ίδιο ισχύει για τα Ζ3ΧΧ , που δέχονται μόνο 8ης/9ης το ίδιο ισχύει και για τα Ζ4ΧΧ που δέχονται μόνο 10ης & 11ης.

Που είναι το νέο?

Τι σχέση έχει ρε συ αυτό που λες με το resize bar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

BTW ένα συγκριτικό πολύ ενδιαφέρον

 

https://babeltechreviews.com/oc-i7-8700k-vs-i9-10900k/?amp=1

 

 

 

High settings?Και με 2080ti(~3070)..Φαντάσου τι γίνεται με 3080+...

Δεν δείχνει την πραγματική διαφορά ανάμεσα στα 2 cpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας να βγει η 11η γενιά των intel ώστε να δω αν είναι καιρός να αναβαθμίσω τον 6ης γενιας cpu που έχω, χάζευα τις τιμές των i5 στο γερμανικό άμαζον.

Τιμολογιακά δεν υπάρχει καμία λογική.

Eνώ η διαφορά μεταξύ 10400 και 10400f είναι λογική, 173 και 148€ αντίστοιχα, η μπάλα χάνεται στους 10600.

O i5-10600 κάνει σήμερα 220€, 50€ πιο ακριβά από τον 10400 για όχι και τόσο μεγάλα οφέλη. Ο i5-10600k κοστίζει μόλις 9 ευρώ ακριβότερα, στα 229, ενώ ο i5-10600kf είναι ακόμα πιο ακριβός στα 233...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Speculoos είπε

. Ο i5-10600k κοστίζει μόλις 9 ευρώ ακριβότερα, στα 229, ενώ ο i5-10600kf είναι ακόμα πιο ακριβός στα 233...

Δεν έχει ψύκτρα, γιαυτό είναι κοντά με τον σκέτο 10600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πάμε σε ακόμα δυνατότερα daily............4500/c16 passed ...33 λεπτά tm5.....bandwith φλερτάροντας με 70ρια!

 

1.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2021 στις 12:59 ΠΜ, 7nisiotis είπε

BTW ένα συγκριτικό πολύ ενδιαφέρον

https://babeltechreviews.com/oc-i7-8700k-vs-i9-10900k/?amp=1

Το ζητούμενο δεν είναι αν κερδίζεις με παραπάνω cores. Γιατί με βάση ακόμα και τον νόμο του Amdahl υπάρχει έστω και ένα απειροελάχιστο φθίνον κέρδος για αρκετά multithreaded εφαρμογές(75% ποσοστό) μέχρι και τα 256 cores.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:AmdahlsLaw.svg

Το ζητούμενο είναι αν μετά από κάποιο πλήθος πυρήνων συμφέρει περισσότερο να ρίχνεις τρανζίστορ σε arch. Αυτό θα δούμε με το 11900K.

Παρατήρηση: Από το παραπάνω διάγραμμα βλέπουμε ότι τα τωρινά games με το ζόρι φτάνουν το 50% παραλληλησιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

Για πάμε σε ακόμα δυνατότερα daily............4500/c16 passed ...33 λεπτά tm5.....bandwith φλερτάροντας με 70ρια!

 

1.png

Cb r20 τι νούμερα Βγάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Cb r20 τι νούμερα Βγάζεις

Θα ξανατρεξω νέο cb αλλά δεν νομίζω να διαφέρουν και πολύ από αυτό το run μου τότε που ήμουν με 4500/cl17 ......δεν νομίζω να αλλάξει κάτι με το 4500/cl16 που βρήκα για νέο daily......

https://www.insomnia.gr/forums/topic/702836-cinebench-r-20/?do=findComment&comment=57998307

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το ζητούμενο δεν είναι αν κερδίζεις με παραπάνω cores. Γιατί με βάση ακόμα και τον νόμο του Amdahl υπάρχει έστω και ένα απειροελάχιστο φθίνον κέρδος για αρκετά multithreaded εφαρμογές(75% ποσοστό) μέχρι και τα 256 cores.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:AmdahlsLaw.svg

Το ζητούμενο είναι αν μετά από κάποιο πλήθος πυρήνων συμφέρει περισσότερο να ρίχνεις τρανζίστορ σε arch. Αυτό θα δούμε με το 11900K.

Παρατήρηση: Από το παραπάνω διάγραμμα βλέπουμε ότι τα τωρινά games με το ζόρι φτάνουν το 50% παραλληλησιμότητας.

Από 4/8 σε 10/20 πάντως πήγα από 35 στα 85 στο cyberpunk στα apartments. Πάνω από 100% scaling.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχτές το βράδυ μας επισκέφτηκε ο Άγιος Ντιγκρέτιος. Μετά από 3 μηνες 24/7 load σε 1.36 / 1.32 SA / IO αρχίσαν τα bsods και τα mem errors. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν φταίει ο IMC ή οι μνήμες (αυτές τρέχανε στο 1.6) αλλά το πιθανότερο είναι το πρώτο. Θα δοκιμάσω το ΣΚ εκτενέστερα όταν έχω χρόνο. Είναι το 2ο degrade, το 1ο το είχε φάει στο 1.55 για να τρέξουν ταλιράκι οι μνήμες. Τώρα τρέχει στα 4200c17 με 1.25 / 1.2, δεν έχω κάνει εκτενέστατα memcheck αλλά φαίνεται σταθερό

Οπότε προσοχή για 24/7 loads κάτω από 1.30. Ευλόγησον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Herald είπε

Εχτές το βράδυ μας επισκέφτηκε ο Άγιος Ντιγκρέτιος. Μετά από 3 μηνες 24/7 load σε 1.36 / 1.32 SA / IO αρχίσαν τα bsods και τα mem errors. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν φταίει ο IMC ή οι μνήμες (αυτές τρέχανε στο 1.6) αλλά το πιθανότερο είναι το πρώτο. Θα δοκιμάσω το ΣΚ εκτενέστερα όταν έχω χρόνο. Είναι το 2ο degrade, το 1ο το είχε φάει στο 1.55 για να τρέξουν ταλιράκι οι μνήμες. Τώρα τρέχει στα 4200c17 με 1.25 / 1.2, δεν έχω κάνει εκτενέστατα memcheck αλλά φαίνεται σταθερό

Οπότε προσοχή για 24/7 loads κάτω από 1.30. Ευλόγησον

ειχες για 24/7  τις μνημες με 1.6v? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

ειχες για 24/7  τις μνημες με 1.6v? 

Aφού ρε συ τα ξέρεις, μην τα ξαναλέμε. Για την επιστήμη :P 

Υπολόγιζα να βγούν οι πλατφόρμες με DDR5 το Σεπτέμβριο και λέω του ***στη, θα αντέξουν μέχρι τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Aφού ρε συ τα ξέρεις, μην τα ξαναλέμε. Για την επιστήμη :P 

Υπολόγιζα να βγούν οι πλατφόρμες με DDR5 το Σεπτέμβριο και λέω του ***στη, θα αντέξουν μέχρι τότε

Τουλαχιστον εγραψες το λιθαρακι σου στο bdie 24/7  safe voltage  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...