Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/3/2021 στις 12:57 ΜΜ, Herald είπε

Tελικά δίκιο είχε ο babis, αλλά πως εξηγείται δεν καταλαβαίνω. Πήγα 1.17 από 1.15 το vcore και όλα κομπλέ. Degrade o πυρήνας? Να μην ήμουν stable πριν δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1. Εδώ κρασάρω ανά 15 λεπτά gameplay σε όλα τα παιχνίδια, δεν παίζει να μη μου είχε τύχει έστω και 1 φόρα στον 1 χρόνο που τρέχω.

Μemtesting ακόμα δεν έκανα εκτενές, πάντως η βροχή error στο 5λέπτο εξαφανίστηκε.

Τις περισσότερες φορές η cache φταίει στους ιντελ ..αλλά μπορεί να στην έκανε και το core oc .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παίδες, ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θέματα. Πριν λίγες μέρες αναβάθμισα σε 10850K σε συνδυασμό με Asus Z490 Strix E Gaming και 64gb G.Skill 3600/C16 (4x16gb).

O επεξεργαστής τρέχει στοκ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Απλά, θέλω να ξέρω, αν κάποιος έχει εμπειρία, πόσο μπορώ να κατεβάσω voltage για να είμαι σταθερός μεν, αλλά να τον κρατάω κρύο όσο γίνεται. Τον έχω με αρνητικό offset 0.05 και δεν είχα θέματα, θα προτιμούσα όμως να το ρυθμίσω με adaptive, αλλά το BIOS δεν με αφήνει να βάλω αρνητικό offset στο adaptive. Την Χ99 την είχα ρυθμίσει παλιότερα με καλά αποτελέσματα. 

Δεν έχω σκοπό να κάνω OC (είμαι μεγάλος πια για τέτοια... 😋), και το all core στα 4.8GHz όταν κάνω rendering μου φτάνει και μου περισσεύει (έχω μεγάλη αύξηση απόδοσης από τον 5960Χ ήδη, δεν θέλω κάτι παραπάνω). Υπάρχουν κάποια σενάρια που απλά κάνει spikes και χτυπάει 76-77° σε συγκεκριμένους πυρήνες, αλλά στο κλασσικό rendering (Blender) όλοι οι πυρήνες είναι κάτω από 70°, κοντά στους 65±. Απλά, πάω για το καλύτερο δυνατό αν γίνεται.

Για την ιστορία να πω πως σε Cinebench R15 είδα σκορ σε multi 2633 και single 217 νομίζω.

Λοιπόν, όποιος έχει την καλοσύνη ας μου πει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δικο μου cpu (10900k) το sweet spot ειναι τα 4.7 all core μιας και παει (πηγαινε) με 1.15volt. Για τα 4.8 ηθελε 1.2 που ειναι μεγαλη διαφορά. 

 

Απο εκει και περα δυσκολο να σε βοηθησουμε γιατι το καθε τσιπ εχει δικια του συμπεριφορα. Καλο ειναι να ξεκινησεις με fixed voltage να βρεις σταθεροτητα στο ρευμα που θες και μετα παιζεις με adaptive. Θεσε ενα οριο στην ταση που εισαι ευχαριστημενος απο αποψη θερμοκρασιας και καταναλωσης και μετα ψαξε να βρεις την μαξ συχνοτητα στο συγκεκριμενο ρευμα. Τελευταιο ψαχνεις και το adaptive. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Στον δικο μου cpu (10900k) το sweet spot ειναι τα 4.7 all core μιας και παει (πηγαινε) με 1.15volt. Για τα 4.8 ηθελε 1.2 που ειναι μεγαλη διαφορά. 

 

Απο εκει και περα δυσκολο να σε βοηθησουμε γιατι το καθε τσιπ εχει δικια του συμπεριφορα. Καλο ειναι να ξεκινησεις με fixed voltage να βρεις σταθεροτητα στο ρευμα που θες και μετα παιζεις με adaptive. Θεσε ενα οριο στην ταση που εισαι ευχαριστημενος απο αποψη θερμοκρασιας και καταναλωσης και μετα ψαξε να βρεις την μαξ συχνοτητα στο συγκεκριμενο ρευμα. Τελευταιο ψαχνεις και το adaptive. 

Τόσο χαμηλή τάση; Είναι blessed το τσιπάκι ή είναι τυπικά νούμερα; Στο overclock.net διαβάζω για ασφαλή τάση τα 1.35V (εννούμε πάντα την τάση που δείχνει το cpuz σε full load, έτσι; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zen3gr είπε

Τόσο χαμηλή τάση; Είναι blessed το τσιπάκι ή είναι τυπικά νούμερα; Στο overclock.net διαβάζω για ασφαλή τάση τα 1.35V (εννούμε πάντα την τάση που δείχνει το cpuz σε full load, έτσι; ).

Μετριο προς σαπακι ειναι το δικο μου, υπαρχουν και καλυτερα. Απλα οι απαιτήσεις σε ταση ανεβαινουν εκθετικα οσο ανεβάζεις συχνότητα. Για τα 5.2 θελω 1.37-1.39 για παραδειγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλειδώνουμε άνετα στα 5,3ghz / 5.0ghz cache κάτω του 1,3v για daily ...... imc και dual ranks να δούμε που θα τα βολέψουμε......

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλός imc, δεν ζητάει ρεύμα ....το ίδιο και το κίτ......4400/c16 passed.......35,5ns latency........εννοείται θα πάμε και για 4500mhz σε ραμ τουλάχιστον για daily......είμαστε πολύ χαμηλά σε ρεύμα...δεν το περίμενα......τα έκαναν σκόνη τα single ranks που είχα σε απόδοση

 

1.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BabisTs είπε

IMG_20210409_165638_compress55.jpg

Παίξε Joker με τέτοια τύχη 

Α+++

τι βγάζει Cinebench σε τέτοια ταχύτητα ; 

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...