Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Mult1C0r3Cpu είπε

Η αλήθεια είναι πως κακώς δεν αναφέρεται κάπου στο παρόν βίντεο, ούτε στην περιγραφή, ίσως να είναι το ίδιο setup με αυτό που είχε στην προηγούμενή του δοκιμή σε comet lake (το μόνο που είναι άμεσα γνωστό είναι ότι χρησιμοποιείται η ίδια ακριβώς κάρτα γραφικών και στις δύο δοκιμές, λογικά και τα υπόλοιπα μέρη θα είναι τα ίδια, αλλά ποτέ δεν ξέρουμε):

Γιατί σε αυτό το Video που λέει το setup ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί σε αυτό το Video που λέει το setup ???

Ακριβώς από κάτω, στην περιγραφή, εκεί που λέει Parts used in this video.

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ποια μητρική έχει για τους Ryzen ??

Δυστυχώς ούτε αυτό είναι προφανές, θέλει ψάξιμο (ίσως σε προηγούμενο βίντεο), ωσάν βελόνα στα άχυρα. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει κάτω από κάθε βίντεο αλλά και εντός αυτού κατάλογος με το τι περιέχει το κάθε σύστημα, δυστυχώς εδώ εκλείπει αυτό και είναι απαράδεκτο. Στάθηκα κυρίως στο σύστημα με τον intel όσον αφορά το setup, αλλά για τους ryzen δυστυχώς άγνωστη η μητρική...

 

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

10700κ 458 στο skroutz  529 το πλαισιο.. μαλιστα, τι κερδος βγαζει απο το καθε κομματι εκεινη η εταιρια πια

Και θεωρητικά αγοράζουν καλύτερες τιμές απ΄ ότι τα μαγαζιά του skroutz. Αυτό με τους τιμοκαταλόγους και τις παρα-φουσκωμένες τιμές που δεν υπάρχουν πουθενά σε πανευρωπαΊκό επίπεδο, ακόμη και από retailer γίγαντες και με πραγματικό premium after sales (λέγε με Amazon) και τις δήθεν προσφορές "μία στις 10 σε καλύτερη τιμή και τις υπόλοιπες 9 σε τιμές που το βρίσκεις σε όλη την Ευρώπη", μόνο εδώ στην Ελλάδα συμβαίνει με τους υποτιθέμενους "μεγάλους". :)

Πολλές φορές με πιάνω να εύχομαι να σκάσει μύτη το αντίστοιχο Lidl της πληροφορικής και να τους κλείσει μια και καλή. Βέβαια θα μου πεις και το Media Markt που πήγε άπατο τα ίδια δεν έκανε? 20% πάνω οι τιμές από το αντίστοιχο MM της Γερμανίας λολ.

Επεξ/σία από TR-909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ShooterX είπε

edit.

Το cooler...🤣

Αεροπλάνο αλλά κάνει δουλειά..

Screenshot_7.jpg

skroutz is up!

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/f/1101012/1200.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Δηλαδή ο 10400 είναι καλύτερος στα games με χαμηλότερη κατανάλωση και πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες, και ο 3600 ειναι καλύτερος στο cinebench? Ντάξει 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mult1C0r3Cpu είπε

Δυστυχώς ούτε αυτό είναι προφανές, θέλει ψάξιμο (ίσως σε προηγούμενο βίντεο), ωσάν βελόνα στα άχυρα. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει κάτω από κάθε βίντεο αλλά και εντός αυτού κατάλογος με το τι περιέχει το κάθε σύστημα, δυστυχώς εδώ εκλείπει αυτό και είναι απαράδεκτο. Στάθηκα κυρίως στο σύστημα με τον intel όσον αφορά το setup, αλλά για τους ryzen δυστυχώς άγνωστη η μητρική...

Μου φάνηκε περίεργο η μετρήσεις σε κατανάλωση που είχε στο review του Core i5 10400 και έψαχνα να δω ποια μητρική έχει στον Ryzen 3600. Αν είναι να γίνω MacGyver για να βρω το setup άστα να πάνε, ένα Χ από εμένα και πάμε στους επόμενους.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ShooterX είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_8.jpg.263bacd5dd747a5a688704f20c5c210c.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_9.jpg.561a95feb145b45444fa97013dcaac78.jpg

 

Thx, ούτε 2 λεπτά δεν θα του έπαιρνε να γράψει το setup κάτω στο Description  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 10400 δειχνει πολυ promising και ισως το gaming VFM αυτη την στιγμη. Aν και οι διαφορες στο gaming μου φαινονται λιγο περιεργες, ειδικα οταν αναφερομαστε σε CPU που κλοκαρει στα 4.0GHz. Ακομα και αν λαβεις υποψιν σου το latency δεν εξηγουνται οι διαφορες τοσο μεγαλες.

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Crus είπε

Ο 10400 δειχνει πολυ promising και ισως το gaming VFM αυτη την στιγμη. Aν και οι διαφορες στο gaming μου φαινονται λιγο περιεργες, ειδικα οταν αναφερομαστε σε CPU που κλοκαρει στα 4.0GHz. Ακομα και αν λαβεις υποψιν σου το latency δεν εξηγουνται οι διαφορες τοσο μεγαλες.

Εξηγούνται σε οποιον καταλαβαινει τι και πως και δεν κολλαει σε gpu bottlenecked σεναρια.

Ο techyes τρεχει με 3200c16.Δηλαδή μέτριες μνήμες, και άρα και τα 2 CPU είναι μακρία από την GPU μπουκάλα. Οπότε υπάρχει χώρος για να ανοίξει η ψαλίδα που βλέπεις και στα 720p benchmarks. Όταν τρέξεις με bdies και μάλιστα σφιγμένα φτάνεις κοντά στη GPU μπουκάλα και άρα μικραίνει και η διαφορά, αφού βαράει κόφτες η GPU. 

Aπό εκεί και πέρα εξαρτάται από το παιχνίδι, αν είναι αρκετά mem και cache sensitive βλέπεις διαφορές 20-25%, αν δεν ακούει από μνήμες (όπως το crysis 3) βλέπεις ελάχιστες έως καθόλου διαφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Υπόψιν οι δοκιμές γίνανε με z490 και 3200 μνήμες.

Τα κλειδωμένα chipset θα πάνε μέχρι 2666.

Just sayin....

Βασικα δεν εχει μεθοδολογια, δεν εχει σειρα και στην τελικη δεν εχει αξιοπιστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crus είπε

Ο 10400 δειχνει πολυ promising και ισως το gaming VFM αυτη την στιγμη. Aν και οι διαφορες στο gaming μου φαινονται λιγο περιεργες, ειδικα οταν αναφερομαστε σε CPU που κλοκαρει στα 4.0GHz. Ακομα και αν λαβεις υποψιν σου το latency δεν εξηγουνται οι διαφορες τοσο μεγαλες.

Οι διαφορές είναι φυσιολογικές. Μιλάμε για καθαρά cpu bound σενάρια. 1080 low/very low settings σε esports games. Εκεί ναι ακόμα και οι zen2 έχουν ορατές διαφορές από τα intel parts αν τους παίζεις μπάλα με 3200c16 και xmp loose timings. Φαντάσου 15-20 fps μπορεί να κερδίσεις σε SOTR very high 1080p από 3200c14->3733c16. Σκέψου με 3200c16 και low/very low σε τίποτα fortnite τι θα γίνεται. Τώρα γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να χτυπήσει fps παραπάνω από ότι refresh rate έχει το monitor του, η "competritive" εξήγηση είναι ότι έτσι έχει το λιγότερο δυνατό input lag possible και ας τρώει στη μάπα tearing και ίσως και frame skipping.

Meanwhile εγώ τον 3700x επειδή βαριέμαι να ανοίξω ac από τώρα τον έχω με κλειστό το boost στα 3.6 max και πάλι τα frametimes μου κολλημένα είναι στα 13 ms (75 hz monitor). Ταυτόχρονα sub 200 watt κατανάλωση συστήματος στο gaming και sub 50 βαθμούς με την wraith prism με 30ρες ambient !!! Σάπια 7 nm at its finest.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Υπόψιν οι δοκιμές γίνανε με z490 και 3200 μνήμες.

Τα κλειδωμένα chipset θα πάνε μέχρι 2666.

Just sayin....

Tech Youtuber/reviewer σου λεει μετά. Κι έλεγα οτι κατι έχει κάνει λάθος. Εχω δει παρομοιο setup με 9400 vs 2600, όπου ο 9400 ήταν τοποθετημένος σε Z390 μητρική. 

Αυτό θα το δει κάποιος που δε γνωρίζει απο υπολογιστές, θα κανει το λάθος και παει να στήσει παρόμοιο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...