Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nikos545 είπε

Tech Youtuber/reviewer σου λεει μετά. Κι έλεγα οτι κατι έχει κάνει λάθος. Εχω δει παρομοιο setup με 9400 vs 2600, όπου ο 9400 ήταν τοποθετημένος σε Z390 μητρική. 

Αυτό θα το δει κάποιος που δε γνωρίζει απο υπολογιστές, θα κανει το λάθος και παει να στήσει παρόμοιο σύστημα.

Βασικά ο καθένας είναι ελεύθερος να στήσει ότι θέλει. Δεν υπάρχουν κλειδωμένα chipset ακόμα νομίζω οπότε για αυτό αναγκαστικά τον τέσταρε με z490. Οι μνήμες επιλέχθηκαν 3200c16 γιατί πρώτον είναι ένα πολύ δημοφιλές kit και δεύτερον για να είναι οι ίδιες και apples to apples comparison. Μέχρι εδώ όλα είναι θεμιτά. Αυτό που θα έπρεπε να πει είναι το κόστος της πλατφόρμας για να πιάσεις αυτές τις minimum επιδόσεις (το κάνει πχ o optimum tech στα vid του στο τέλος), Γιατί b460/h470 και κλειδωμένες 2666 μνήμες ΔΕΝ θα έχεις τις ίδιες επιδόσεις, στο υπογράφω. Αντίθετα b450 με το ίδιο kit θα έχεις ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις + την αβάντα ότι μπορεί να σκαλίσεις και άλλο τις μνήμες (ειδικά αν είναι e-dies που έχουν ίδια τιμή με το corsair kit). O steve στο HWU είχε κάνει κάποτε ένα vid για αυτό ακριβώς το γεγονός με 1600/b350/3200 vs 8400/b360/2666 και 8400/z370/3200 και έβλεπες ότι έπεφτε αρκετά η ψαλίδα.

Από εκεί και πέρα όλα αυτά για μένα είναι φιλολογικά, και τα 2 cpu είναι υπεραρκετά γιατί δε θα τα παντρέψεις με 2080ti, ούτε θα κάθεσαι να παίζεις fortnite 1080p very low για να δεις αν έχεις 5πλάσια ή 6πλάσια fps από το refresh rate σου και να πάρεις τον έναν ή τον άλλον για αυτό το λόγο. Intel is better in this scenario but its its own. Τουλάχιστον τώρα σου δίνει ίδια threads με τον 3600 σε παραπλήσια τιμή, οπότε δεν είναι κοροϊδία και από την στιγμή που δεν είναι dead platform άνετα προτείνω 10400.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 10400 που έχει στο review ο Μπραιαν παίζει να ρίχνει ψηφιακές φάπες και σε μαμά 8700Κ με την απόδοση που έχει. Ένα λεπτό άμα κάτσει και δει 15-20 video στο youtube κάποιος με 8700Κ stock vs 3600 στοκ δεν θα δει τέτοια διαφορά, κάποια Noobia έχει κάνει σίγουρα. Για μνήμες την κόβω την δουλειά, μέχρι να βγουν B/H μοντέλα κάτω απο 100€ δεν υπάρχει VFM στον 10400, θές 220€  για cpu και άλλα τόσα για Z490. Όταν θα βγουν οι φτηνές LGA1200 η AMD απέναντι θα 'χει Renoir APU 4700G και μετά απο λίγο καιρό έπονται οι Zen3, τo Σεπτέμβρη θα γινει χαμός.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Ο 10400 που έχει στο review ο Μπραιαν παίζει να ρίχνει ψηφιακές φάπες και σε μαμά 8700Κ με την απόδοση που έχει. Ένα λεπτό άμα κάτσει και δει 15-20 video στο youtube κάποιος με 8700Κ stock vs 3600 στοκ δεν θα δει τέτοια διαφορά, κάποια Noobia έχει κάνει σίγουρα. Για μνήμες την κόβω την δουλειά, μέχρι να βγουν B/H μοντέλα κάτω απο 100€ δεν υπάρχει VFM στον 10400, θές 220€  για cpu και άλλα τόσα για Z490. Όταν θα βγουν οι φτηνές LGA1200 η AMD απέναντι θα 'χει Renoir APU 4700G και μετά απο λίγο καιρό έπονται οι Zen3, τo Σεπτέμβρη θα γινει χαμός.

Ναι αν δε βγουν b460/h470 κουβέντα να γίνεται είναι η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, ilos είπε

Οι διαφορές είναι φυσιολογικές. Μιλάμε για καθαρά cpu bound σενάρια. 1080 low/very low settings σε esports games. Εκεί ναι ακόμα και οι zen2 έχουν ορατές διαφορές από τα intel parts αν τους παίζεις μπάλα με 3200c16 και xmp loose timings. Φαντάσου 15-20 fps μπορεί να κερδίσεις σε SOTR very high 1080p από 3200c14->3733c16. Σκέψου με 3200c16 και low/very low σε τίποτα fortnite τι θα γίνεται. Τώρα γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να χτυπήσει fps παραπάνω από ότι refresh rate έχει το monitor του, η "competritive" εξήγηση είναι ότι έτσι έχει το λιγότερο δυνατό input lag possible και ας τρώει στη μάπα tearing και ίσως και frame skipping.

Meanwhile εγώ τον 3700x επειδή βαριέμαι να ανοίξω ac από τώρα τον έχω με κλειστό το boost στα 3.6 max και πάλι τα frametimes μου κολλημένα είναι στα 13 ms (75 hz monitor). Ταυτόχρονα sub 200 watt κατανάλωση συστήματος στο gaming και sub 50 βαθμούς με την wraith prism με 30ρες ambient !!! Σάπια 7 nm at its finest.😁

Θα σου πω κατι  και θα το σταματησω εδω γιατι μετα ξερεις τι θα γινει :P 

 

 

Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που δεν κρατάς το refresh rate της οθόνης που λες. Έβαλα τις προάλλες το gtav από το Epic. Στην ανάλυση που παίζω που είναι σχεδόν 4k, ultra settings με ουσιαστικά mid range κάρτα πλέον, στο μεγαλύτερο ποσοστό του game η κάρτα είναι στο 99% στα ~100fps. Άψογα δηλαδή. Έλα όωμς που υπάρχουν πολλά σημεία που κυριολεκτικά με το ζόρι κρατάει το 60αρι λόγω CPU, με την κάρτα στο 70%! Σε σχέδον 4k ανάλυση, mid range κάρτα, και την μπουκαλιάζει το CPU!. Και ποιό CPU? 8700k @ 5.1 με 4k c17 μνήμες. Καταλαβαίνεις τι θα κάνει ένας 3600 ας πούμε σε αυτά τα σημεία...κάτω από τα 60, κρίνωντας από αυτά που βλέπω στο youtube.  Και δεν είναι το μοναδικό παιχνίδι με παρόμοια συμπεριφορά. Υπάρχουν 10αδες.

Οπότε αυτό που κοιτάμε ενα αποστειρωμένο bench και μετράμε τα avg με gpu μπουκάλα για να βγάλουμε συμπέρασμα δεν μεταφράζεται στην πράξη. Και α δες, ο intel των 300€ βγάζει 120 ενώ ο 3600 των 170€ 110 άρα θα η Intel μας κλέβει. Εκει εξυπηρετούν τα bench χωρίς GPU μπουκάλα στα οποία επιμένω, για αυτά τα δύσκολα σημεία που οτι και να κάνεις θα σε κόβει ο επεξεργαστής, και σε 4k ανάλυση να πας. Γιαυτό και μάρεσαν τα benchmarks από τον Richard του DF, γιατί εστίαζε σε αυτά τα δύσκολα σημεία. Ήταν αυτός που έριξε πολλά κόλυβα στον 7600 στο review του 1600, ακριβώς γιατί ο άνθρωπος ήξερε τι να τεσταρι από το να κάθεται να κοιτάει generic averages που το 99% των CPU θα βγάζουν τα ίδια με μια απόκλιση 5-10%. Γιατί γενικά μιλώντας, όντως στα τέτοια σου αν ο 3600 είναι 10 fps πίσω στα 150+. Θα πάρεις τον πιο φτηνό και θα φας τα ρέστα σουβλάκια. Όμως δεν λειτουργούν έτσι όλα τα games, δεν είσαι παντού καρφωμενός στα 100-150. Έπαιζες και PUBG ας πούμε, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Πήγαινες pekado και το 120 average του 1600 γινόταν 70. 

With that said, αξίζει η διαφορά τιμής μεταξύ 3600 και 10600? Nope. Απο ορθολογικής άποψης όχι. Αλλα το να τους εξομοιώνουμε και να λέμε 5 πάνω 5 κάτω τα ίδια είναι επίσης είναι λάθος. Δεν είναι τα ίδια. Το καταλαβαίνω, κάποιον / κάποιους δεν θα τους ενοχλήσει να πέσουν και στα 60 ή και κάτω από τα 60 στο 5-10-15% της διάρκειας του game. Απόλυτα κατανοητό. 

 

ΥΓ1. Θέλω να δοκιμάσω στης κοπέλας τον 3600 να δώ πως θα τα πάει στα ίδια σημεία αλλά έχει "σάπιες" μνήμες 3200c16 οπότε θα είναι άδικο. Αλλα στα youtube που κοιτάω υπάρχει απόκλιση και δεν είναι 10% σε σχέση με τα νούμερα μου.

ΥΓ2. Nα πώ βέβαια παίζω σε suw που αυξάνει δραμματικά τις απαιτήσεις CPU στα παιχνίδια.

 

 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Θα σου πω κατι  και θα το σταματησω εδω γιατι μετα ξερεις τι θα γινει :P 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που δεν κρατάς το refresh rate της οθόνης που λες. Έβαλα τις προάλλες το gtav από το Epic. Στην ανάλυση που παίζω που είναι σχεδόν 4k, ultra settings με ουσιαστικά mid range κάρτα πλέον, στο μεγαλύτερο ποσοστό του game η κάρτα είναι στο 99% στα ~100fps. Άψογα δηλαδή. Έλα όωμς που υπάρχουν πολλά σημεία που κυριολεκτικά με το ζόρι κρατάει το 60αρι λόγω CPU, με την κάρτα στο 70%! Σε σχέδον 4k ανάλυση, mid range κάρτα, και την μπουκαλιάζει το CPU!. Και ποιό CPU? 8700k @ 5.1 με 4k c17 μνήμες. Καταλαβαίνεις τι θα κάνει ένας 3600 ας πούμε σε αυτά τα σημεία...κάτω από τα 60, κρίνωντας από αυτά που βλέπω στο youtube.  Και δεν είναι το μοναδικό παιχνίδι με παρόμοια συμπεριφορά. Υπάρχουν 10αδες.

Οπότε αυτό που κοιτάμε ενα αποστειρωμένο bench και μετράμε τα avg με gpu μπουκάλα για να βγάλουμε συμπέρασμα δεν μεταφράζεται στην πράξη. Και α δες, ο intel των 300€ βγάζει 120 ενώ ο 3600 των 170€ 110 άρα θα η Intel μας κλέβει. Εκει εξυπηρετούν τα bench χωρίς GPU μπουκάλα στα οποία επιμένω, για αυτά τα δύσκολα σημεία που οτι και να κάνεις θα σε κόβει ο επεξεργαστής, και σε 4k ανάλυση να πας. Γιαυτό και μάρεσαν τα benchmarks από τον Richard του DF, γιατί εστίαζε σε αυτά τα δύσκολα σημεία. Ήταν αυτός που έριξε πολλά κόλυβα στον 7600 στο review του 1600, ακριβώς γιατί ο άνθρωπος ήξερε τι να τεσταρι από το να κάθεται να κοιτάει generic averages που το 99% των CPU θα βγάζουν τα ίδια με μια απόκλιση 5-10%. Γιατί γενικά μιλώντας, όντως στα τέτοια σου αν ο 3600 είναι 10 fps πίσω στα 150+. Θα πάρεις τον πιο φτηνό και θα φας τα ρέστα σουβλάκια. Όμως δεν λειτουργούν έτσι όλα τα games, δεν είσαι παντού καρφωμενός στα 100-150. Έπαιζες και PUBG ας πούμε, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Πήγαινες pekado και το 120 average του 1600 γινόταν 70. 

With that said, αξίζει η διαφορά τιμής μεταξύ 3600 και 10600? Nope. Απο ορθολογικής άποψης όχι. Αλλα το να τους εξομοιώνουμε και να λέμε 5 πάνω 5 κάτω τα ίδια είναι επίσης είναι λάθος. Δεν είναι τα ίδια. Το καταλαβαίνω, κάποιον / κάποιους δεν θα τους ενοχλήσει να πέσουν και στα 60 ή και κάτω από τα 60 στο 5-10-15% της διάρκειας του game. Απόλυτα κατανοητό. 

ΥΓ1. Θέλω να δοκιμάσω στης κοπέλας τον 3600 να δώ πως θα τα πάει στα ίδια σημεία αλλά έχει "σάπιες" μνήμες 3200c16 οπότε θα είναι άδικο. Αλλα στα youtube που κοιτάω υπάρχει απόκλιση και δεν είναι 10% σε σχέση με τα νούμερα μου.

Αν ένα game έχει 60ρια drops με 8700k ~5.1 GHZ και τέτοιες μνήμες, δεν είναι θέμα του 3600 dough. They are doing it wrong προφανώς.😁

Επειδή έχω παίξει unoptimized games όπως αναφέρεις (pubg ea γκουχ γκουχ αλλά και άλλα χειρότερα😁) και καταλαβαίνω τι εννοείς, απλά περιμένω patches μήπως στρώσουν. Δε θα κάτσω να πληρώσω εκ νέου λεφτά για αναβάθμιση για να έχω dips στα 60 αντί για τα 50. Πάλι sub par εμπειρία είναι και θα έχω δώσει ένα σωρό λεφτά τζάμπα. Εγώ τουλάχιστον δε πήγα από 1600->8600k->3700x για αυτούς τους λόγους. O 8600k είχε καλύτερο gaming performance και δούλευε και σαν backup build και ο 3700x αντικατέστησε τον 1600 σαν main work pc, άσχετα αν έχει παραπλήσιες επιδόσεις και στο gaming με τον 8600k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Αν ένα game έχει 60ρια drops με 8700k ~5.1 GHZ και τέτοιες μνήμες, δεν είναι θέμα του 3600 dough. They are doing it wrong προφανώς.😁

Επειδή έχω παίξει unoptimized games όπως αναφέρεις (pubg ea γκουχ γκουχ αλλά και άλλα χειρότερα😁) και καταλαβαίνω τι εννοείς, απλά περιμένω patches μήπως στρώσουν. Δε θα κάτσω να πληρώσω εκ νέου λεφτά για αναβάθμιση για να έχω dips στα 60 αντί για τα 50. Πάλι sub par εμπειρία είναι και θα έχω δώσει ένα σωρό λεφτά τζάμπα. Εγώ τουλάχιστον δε πήγα από 1600->8600k->3700x για αυτούς τους λόγους. O 8600k είχε καλύτερο gaming performance και δούλευε και σαν backup build και ο 3700x αντικατέστησε τον 1600 σαν main work pc, άσχετα αν έχει παραπλήσιες επιδόσεις και στο gaming με τον 8600k.

E open world + extended distance σε super ultra wide είναι θάνατος στα CPU :P Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα optimization, είδικα το GTAv γενικά είναι πούπουλο, απλά όταν τερματίσεις το view distance και έχεις μπροστά σου όλη την πολή καταλαβαίνεις.

ΥΓ1. Κατάφερα να πέσω στα 59 fps :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

E open world + extended distance σε super ultra wide είναι θάνατος στα CPU :P Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα optimization, είδικα το GTAv γενικά είναι πούπουλο, απλά όταν τερματίσεις το view distance και έχεις μπροστά σου όλη την πολή καταλαβαίνεις.

ΥΓ1. Κατάφερα να πέσω στα 59 fps :P 

Ε κλείσε λίγο τα advanced options και χαμήλωσε το view distance ffs. Εγώ θυμάμαι με αυτά κλειστά τα reflections και το MSAA και δεν έπεφτα κάτω από 60 με τον 2500k και την 7950. Τι διάολο.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Ε κλείσε λίγο τα advanced options και χαμήλωσε το view distance ffs. Εγώ θυμάμαι με αυτά κλειστά τα reflections και το MSAA και δεν έπεφτα κάτω από 60 με τον 2500k και την 7950. Τι διάολο.😁

Ε το 32:9 μου ρίχνει τα fps κάπου 40%, καθαρά από CPU.  Στο ίδιο σημείο πάω απο 85 σε 59-60. Και ναι τα advanced draw distance είναι θάνατος.

Τέσπα, στρίψαμε έκτος θέματος και θα μας δείρουν :P 

 

Aπό οτι βλέπω μόνο το msystems έχει hero / apex από 26/5. Τα υπόλοιπα καταστήματα που πήρε το μάτι ου λένε για ...30 μέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Aπό οτι βλέπω μόνο το msystems έχει hero / apex από 26/5. Τα υπόλοιπα καταστήματα που πήρε το μάτι ου λένε για ...30 μέρες!

Hero 26/5....apex από 2/6....στο msystems..... Βέβαια την hero την βρίσκεις πια αρκετά φτηνότερα....... 

https://www.multicopter.gr/product/14720/iy-perifereiakaeksartimata-iymitrikesasus-rog-maximus-xii-hero-wifi-90mb12r0-m0eay0-pliromi-kai-se-eos-36-doseis!!!-/?skr_prm=WyJkN2IyMGZlYi0wZGVhLTRlMDYtYTg0ZS1jM2UzOTBkZWY4ZDkiLDE1OTAxODA0MzE2OTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Nαι αλλα 4-10 μέρες + multicopter, ξερω γω, μην γινει 3μηνο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Nαι αλλα 4-10 μέρες + multicopter, ξερω γω, μην γινει 3μηνο :P 

Ότι έχω πάρει και έχω πάρει πολλά από το multicopter έχουν έρθει σπίτι πριν τις 10 μέρες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Nαι αλλα 4-10 μέρες + multicopter, ξερω γω, μην γινει 3μηνο :P 

Έχει εξελιχθεί σε αρκετά καλό κατάστημα το συγκεκριμένο.... Αλλά οκ ,η επιλογή καταστήματος είναι καθαρά θέμα προσωπικο του καθενός. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ότι έχω πάρει και έχω πάρει πολλά από το multicopter έχουν έρθει σπίτι πριν τις 10 μέρες.

Προσυπογράφω. όποτε έχω φτιάξει build πάντα τα πράγματα που παίρνω από multicopter έρχονται πριν από τους άλλους. Η πλάκα είναι τελευταία φορά παρήγγειλα 8 parts από το multicopter και 1 part από ένα σκρουτζομάγαζο 100 μέτρα από το σπίτι μου, και τελικά περίμενα τον συντοπίτη μου για να ολοκληρώσω το build αφού τον είχα ζαλίσει με τις βόλτες μου από έξω.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Βασικά ο καθένας είναι ελεύθερος να στήσει ότι θέλει. Δεν υπάρχουν κλειδωμένα chipset ακόμα νομίζω οπότε για αυτό αναγκαστικά τον τέσταρε με z490. Οι μνήμες επιλέχθηκαν 3200c16 γιατί πρώτον είναι ένα πολύ δημοφιλές kit και δεύτερον για να είναι οι ίδιες και apples to apples comparison. Μέχρι εδώ όλα είναι θεμιτά. Αυτό που θα έπρεπε να πει είναι το κόστος της πλατφόρμας για να πιάσεις αυτές τις minimum επιδόσεις (το κάνει πχ o optimum tech στα vid του στο τέλος), Γιατί b460/h470 και κλειδωμένες 2666 μνήμες ΔΕΝ θα έχεις τις ίδιες επιδόσεις, στο υπογράφω. Αντίθετα b450 με το ίδιο kit θα έχεις ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις + την αβάντα ότι μπορεί να σκαλίσεις και άλλο τις μνήμες (ειδικά αν είναι e-dies που έχουν ίδια τιμή με το corsair kit). O steve στο HWU είχε κάνει κάποτε ένα vid για αυτό ακριβώς το γεγονός με 1600/b350/3200 vs 8400/b360/2666 και 8400/z370/3200 και έβλεπες ότι έπεφτε αρκετά η ψαλίδα.

Γι αυτο βγάζουν αποτελέσματα τύπου "οτι να ναι", γιατί και το hardware μια απο τα ιδια. Γιατί νομίζεις οτι το σκέφτηκε να το ανεφερει; Δλδ ο HUB Steve είναι βλάκας που έκανε τα τεστ οπως ανέφερες. Ο άνθρωπος περναει 16 ώρες την ημέρα οταν εχει σχεδιασει ν "ανεβάσει" συγκριτικό review. Σ αυτόν τον άνθρωπο του βγάζω το καπέλο στη κυριολεξία. Λέει τα πράγματα ως έχουν, με λεπτομερή ανάλυση. 

Ο αλλος τον πεταξε πανω σε μια Z490 motherboard με Hynix 3200 C16 αντι να τον εβαζε σε μια B460 με 2666 C16, οπου θα βλέπαμε μια σχετικα μεγαλη διαφορά στις επιδόσεις μεταξυς τους. Αρα αυτομάτως περνει προβάδισμα στις επιδόσεις και μετά σχολιάζει επ αυτού. Αναξιόπιστος Tech Reviewer(προσωπική άποψη).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...