Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάται κανείς πώς ήταν η φάση με τις μνήμες και τα Β chipsets στις προηγούμενες σειρές; Εγώ δηλώνω άγνοια. Αν ήταν η ίδια, δε βλέπω το λόγο γιατί να άλλαζε τώρα. 😛 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, ilos είπε

Manual timings και sugtimings εξαρτάται από τον κατασκευαστή της μητρικής. Δεν υπάρχει hardware περιορισμός από την intel. Λογικά οι περισσότερες b460/h470 θα το επιτρέπουν.

Δεν έχω δει ποτέ kit να έχει 3200 jedec ρολόγια. Τα περισσότερα είναι με 2133 - κάποια bdies με 2400. Δε ξέρω τι θα γίνει σε αυτή τη περίπτωση με το training στις μνήμες. Logik;a θα failάρει και θα κάνει force κανένα 2133c16. Μετά ανάλογα την cpu θα μπορείς να βάλεις manual μέχρι 2666 ή 2933. 3200 πάντως δε θα δεις σίγουρα.😁

Γενικα δεν ισχυει κατι καινούργιο απο οτι τα τελευταια 3 χρονια. Τα κλεδωμενα intel δεν εχουν νοημα σε σχεση με τα mid range ρυζια. Αφου χανεις ολα τα προτερηματα για τα οποια αγοραζεις intel με locked sku. Ουτε ρολογια ουτε γαργαλημα στις μνημες ουτε τιποτα. 

Ειναι πιο δυνατά λογω latency τα ισοπυρηνα intel αλλα οχι χωρις το tuning. Οποτε βαλε μεσα διαθεσιμοτητα, ακριβές μητρικες, κακο stock cooler, δεν βλεπω ιδιαιτερο ανταγωνσιμο σε αυτη τη κατηγορια. Μεχρι βα στρωσουν διαθεσιμοτητες και τιμες θα εχουμε zen3 φανταζομαι. 

10900k μονο ρε 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Γενικα δεν ισχυει κατι καινούργιο απο οτι τα τελευταια 3 χρονια. Τα κλεδωμενα intel δεν εχουν νοημα σε σχεση με τα mid range ρυζια. Αφου χανεις ολα τα προτερηματα για τα οποια αγοραζεις intel με locked sku. Ουτε ρολογια ουτε γαργαλημα στις μνημες ουτε τιποτα. 

Ειναι πιο δυνατά λογω latency τα ισοπυρηνα intel αλλα οχι χωρις το tuning. Οποτε βαλε μεσα διαθεσιμοτητα, ακριβές μητρικες, κακο stock cooler, δεν βλεπω ιδιαιτερο ανταγωνσιμο σε αυτη τη κατηγορια. Μεχρι βα στρωσουν διαθεσιμοτητες και τιμες θα εχουμε zen3 φανταζομαι. 

10900k μονο ρε 😋

10900κ + apex κοστίζουν όσο 2 builds με 3700x/x570 tuf/16gb bdies. Αν βάλεις και καλό AIO και τοπ κιτ bdies πάμε στα 3 builds.😁

Καλύτερα τζογαδόρος μέσα στο Λουτράκι. Λιγότερα λεφτά θα κάψεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

10900κ + apex κοστίζουν όσο 2 builds με 3700x/x570 tuf/16gb bdies. Αν βάλεις και καλό AIO και τοπ κιτ bdies πάμε στα 3 builds.😁

Καλύτερα τζογαδόρος μέσα στο Λουτράκι. Λιγότερα λεφτά θα κάψεις.

Γιαυτο πηρα ace που ειναι φτήνια 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Θυμάται κανείς πώς ήταν η φάση με τις μνήμες και τα Β chipsets στις προηγούμενες σειρές; Εγώ δηλώνω άγνοια. Αν ήταν η ίδια, δε βλέπω το λόγο γιατί να άλλαζε τώρα. 😛 

  

3 ώρες πριν, ilos είπε

Δεν έχω δει ποτέ kit να έχει 3200 jedec ρολόγια. Τα περισσότερα είναι με 2133 - κάποια bdies με 2400. Δε ξέρω τι θα γίνει σε αυτή τη περίπτωση με το training στις μνήμες. Λογικά θα failάρει και θα κάνει force κανένα 2133c16. Μετά ανάλογα την cpu θα μπορείς να βάλεις manual μέχρι 2666 ή 2933. 3200 πάντως δε θα δεις σίγουρα.😁

Δεν είναι σίγουρο αυτό.

Την εποχή των locked B μητρικών με supported τα 2400Mhz από τις CPUs κάποιοι έπαιρναν μνήμες με native 2666 ICs (π.χ. https://www.tomshardware.com/reviews/adata-rgb-xpg-spectrix-d41-2x8gb-ddr4-3200,5700.html  )

και γινόταν override και δούλευαν στη native συχνότητα των 2666.

Μπορεί να γίνεται το ίδιο με τις 3200 native JEDEC σήμερα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Γενικα δεν ισχυει κατι καινούργιο απο οτι τα τελευταια 3 χρονια. Τα κλεδωμενα intel δεν εχουν νοημα σε σχεση με τα mid range ρυζια. Αφου χανεις ολα τα προτερηματα για τα οποια αγοραζεις intel με locked sku. Ουτε ρολογια ουτε γαργαλημα στις μνημες ουτε τιποτα. 

Ειναι πιο δυνατά λογω latency τα ισοπυρηνα intel αλλα οχι χωρις το tuning. Οποτε βαλε μεσα διαθεσιμοτητα, ακριβές μητρικες, κακο stock cooler, δεν βλεπω ιδιαιτερο ανταγωνσιμο σε αυτη τη κατηγορια. Μεχρι βα στρωσουν διαθεσιμοτητες και τιμες θα εχουμε zen3 φανταζομαι. 

Οταν λεω εγω οτι δεν εχουν λογο υπαρξης οι locked Intel ασχετως αν εχουν SMT ή οχι, δε το λεω ετσι στον αερα. Ανεκαθεν δε μ αρεσε η πολιτικη της Intel. Αν δε θες να κανεις oc,  κουμπωνεις εναν 3600 σε B450 μητρική, με 16GB 3200 C16, ρυθμιζεις το xmp profile και καθαρισες. Εξαλλου εχουν auto oc.

Επεξ/σία από nikos545
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πάρει την καινούρια σειρά και αν τυχόν ασχολείται με μηχανές γραφικών Unity ή Unreal Engine? Αν έχει δει διαφορά. Χρησιμοποιώ 6700κ και pentium G4560 και η διαφορά στην απόδοση τους είναι τεράστια! Δηλαδή με την νέα σειρά για πείτε μου πως θα είναι?

Επεξ/σία από Χρήστος1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει διαθεσιμότητα σε mobo το msystems. Επεξεργαστές βρίσκεις στο 1000αρικό στο ebay, καλά πάμε :P 

 

Απτο video του jay2cents. Σε stock, ακομα και χωρις τα power limits οι θερμοκρασιες ειναι non issue. Στα 5.2ghz @ 1.35v χωρις AVX offset σε CBR20 φτάνει 66 στο πιο ζεστo core (σε 15 λεπτά run). Δήλαδη άψογα με λίγα λόγιρα. Βέβαια στο 16 λεπτό που ζουμάρι βλέπω στο monitoring software οτι γράφει 1.19v (μάλλον έχει vdroop?) και οχι 1.35. Αν τα νούμερα είναι σωστά δηλαδή παίζει και να είναι fully stable με 1.19v @ 5.2ghz. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Εχει διαθεσιμότητα σε mobo το msystems. Επεξεργαστές βρίσκεις στο 1000αρικό στο ebay, καλά πάμε :P 

Απτο video του jay2cents. Σε stock, ακομα και χωρις τα power limits οι θερμοκρασιες ειναι non issue. Στα 5.2ghz @ 1.35v χωρις AVX offset σε CBR20 φτάνει 66 στο πιο ζεστo core (σε 15 λεπτά run). Δήλαδη άψογα με λίγα λόγιρα. Βέβαια στο 16 λεπτό που ζουμάρι βλέπω στο monitoring software οτι γράφει 1.19v (μάλλον έχει vdroop?) και οχι 1.35. Αν τα νούμερα είναι σωστά δηλαδή παίζει και να είναι fully stable με 1.19v @ 5.2ghz. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ωραιος εφαγε και την μπλε οθονη του και μετα το εβαλε 1,36v απο 1,35v και λεει ενταξει τωρα τρεχει κομπλε :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για να εχουν παει οι 3200c14 ,5200c14 σιγουρα θα ειναι με νορμαλ ρευματα και 24/7 stable :lol:

Πάντως διάβασα στο ocnet από άνθρωπο / γνώστη του αθλημάτος οτι το IO / SA δεν είναι παράλογο να πάει και 1.5v. Τώρα δεν ξέρω, η αληθεία είναι οτι πολλές μητρικές τρέχουν 1.4+ στο auto απλά με xmp, οπότε δεν νομίζω να φας degrade στο 1.5. Και καταλαβαίνεις οτι με 1.5v σε SA / IO πιάνεις τρελά νούμερα στις μνήμες. Προφανώς όχι 5200c14, αυτά είναι εκτός πραγματικότητας, αλλά 4500c17/16 ας πούμε είναι πιο νορμαλ

Το pauls hardware έχει εναν ενδιαφέρον τρόπο που κλοκάρι. Κλείνει όλα τα PL (λογικό :P ) , κλοκάρι τα core 7 και 8 στα 5.4 (είναι τα 2 cores που αναλαμβάνουν δουλειά σε low threaded software) και τρέχει και all core στα 5.1, με ελάχιστο ρεύμα. Έτσι έχεις και καλό ST και κρατάς και το all core ψηλά. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Πάντως διάβασα στο ocnet από άνθρωπο / γνώστη του αθλημάτος οτι το IO / SA δεν είναι παράλογο να πάει και 1.5v. Τώρα δεν ξέρω, η αληθεία είναι οτι πολλές μητρικές τρέχουν 1.4+ στο auto απλά με xmp, οπότε δεν νομίζω να φας degrade στο 1.5. Και καταλαβαίνεις οτι με 1.5v σε SA / IO πιάνεις τρελά νούμερα στις μνήμες. Προφανώς όχι 5200c14, αυτά είναι εκτός πραγματικότητας, αλλά 4500c17/16 ας πούμε είναι πιο νορμαλ

Δεν νομιζω οτι θα χρειαζεσαι 1.5V για να πας 4500Mhz ρε.Το θεμα δεν ειναι μονο το degrade οταν το παρακανεις με τις τασεις αλλα και η θερμοκρασια που προκαλει και αυτη καποιες φορες ασταθεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...