Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν νομιζω οτι θα χρειαζεσαι 1.5V για να πας 4500Mhz ρε.Το θεμα δεν ειναι μονο το degrade οταν το παρακανεις με τις τασεις αλλα και η θερμοκρασια που προκαλει και αυτη καποιες φορες ασταθεια

Να σου πώ κάτι, με τις θερμοκρασίες βλέπω έπεσε πολύ παπάς. Stock με stock είναι 20 βαθμούς κάτω από 8700k σε average και 30 σε temp spikes...Mε +600mhz στα all core turbo έτσι? Δεν ξέρω γενικά ο καθε reviewer βγάζει δικά του συμπεράσματα που απέχουν 30 βαθμούς από τον δίπλα reviewer. Έχεις και άτομα σαν τον jay2 που υποτίθεται είναι έμπειρος, σου μιλάει για 1.35v ενώ λόγω vdroop τρέχει στο 1.19. Τι συμπέρασμα να βγάλεις για τις θερμοκρασίες δεν ξέρω. Μόνο αμα τον πάρεις στα χέρια σου θα καταλάβεις τι γίνεται γιατι τα review της νεάς γενιάς τα βλέπω να πετάνε χαρταετό.

Ευτυχώς μου είπε το caseking Der Status Ihrer Bestellung lautet nun "Komplett abgeschlossen".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Να σου πώ κάτι, με τις θερμοκρασίες βλέπω έπεσε πολύ παπάς. Stock με stock είναι 20 βαθμούς κάτω από 8700k σε average και 30 σε temp spikes...Mε +600mhz στα all core turbo έτσι? Δεν ξέρω γενικά ο καθε reviewer βγάζει δικά του συμπεράσματα που απέχουν 30 βαθμούς από τον δίπλα reviewer. Έχεις και άτομα σαν τον jay2 που υποτίθεται είναι έμπειρος, σου μιλάει για 1.35v ενώ λόγω vdroop τρέχει στο 1.19. Τι συμπέρασμα να βγάλεις για τις θερμοκρασίες δεν ξέρω. Μόνο αμα τον πάρεις στα χέρια σου θα καταλάβεις τι γίνεται γιατι τα review της νεάς γενιάς τα βλέπω να πετάνε χαρταετό.

Ευτυχώς μου είπε το caseking Der Status Ihrer Bestellung lautet nun "Komplett abgeschlossen".

Πως να μην λέει ο κάθε ένας τα δικά του.

Αφού το σύστημα ψύξης που χρησιμοποιούν είναι διαφορετικό, άλλοι κάνουν μέτρηση μέσα στο κουτί, άλλοι έξω.

Άλλοι μένουν στην Γροιλανδία και άλλοι στο Καμερούν .... 😜

 

Αν πάντως φυσιολογικές θερμοκρασίες σημαίνει  200€ ψύκτρα, HD6450 κάρτα γραφικών στο κουτί ή έξω από το κουτί ... επέτρεψέ μου να γελάσω.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Να σου πώ κάτι, με τις θερμοκρασίες βλέπω έπεσε πολύ παπάς. Stock με stock είναι 20 βαθμούς κάτω από 8700k σε average και 30 σε temp spikes...Mε +600mhz στα all core turbo έτσι? Δεν ξέρω γενικά ο καθε reviewer βγάζει δικά του συμπεράσματα που απέχουν 30 βαθμούς από τον δίπλα reviewer. Έχεις και άτομα σαν τον jay2 που υποτίθεται είναι έμπειρος, σου μιλάει για 1.35v ενώ λόγω vdroop τρέχει στο 1.19. Τι συμπέρασμα να βγάλεις για τις θερμοκρασίες δεν ξέρω. Μόνο αμα τον πάρεις στα χέρια σου θα καταλάβεις τι γίνεται γιατι τα review της νεάς γενιάς τα βλέπω να πετάνε χαρταετό.

Ευτυχώς μου είπε το caseking Der Status Ihrer Bestellung lautet nun "Komplett abgeschlossen".

Αν δεν τον πιασεις στα χερια σου δεν θα μαθεις ποτε την αληθεια ,ο καθενας μετραει σε διαφορετικες θερμοκρασιες χωρου με διαφορετικα setup ,σιγουρα θα εχουν αποκλιση. Καποιοι τεσταρουν εντελως στοκ καποιοι αφηνουν την μητρικη να παιζει μπαλα με δικες της τασεις και all core turbo.Aλλα καποια εχουν τετοια αποκλιση που λες τι διαολο γινεται ,δεν ξερεις τι να παεριμενεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Πως να μην λέει ο κάθε ένας τα δικά του.

Αφού το σύστημα ψύξης που χρησιμοποιούν είναι διαφορετικό, άλλοι κάνουν μέτρηση μέσα στο κουτί, άλλοι έξω.

Άλλοι μένουν στην Γριλανδία και άλλοι στο Καμερούν .... 😜

Αν πάντως φυσιολογικές θερμοκρασίες σημαίνει  200€ ψύκτρα, HD6450 κάρτα γραφικών στο κουτί ή έξω από το κουτί ... επέτρεψέ μου να γελάσω.

Δεν είναι έτσι μαν. Οταν ο ένας σου λέει οτι με τα PL κλειστά θες custom loop αλλιώς τρως thermal throttle και ο αλλος με OC στα 5.1 σου βγάζει 85 σε AIDA FPU stress με d15 υπάρχει μια απόκλιση ΤΕΡΑΣΤΙΑ. 

Υποτίθεται σοβαρό μεγαλό κανάλι ακολουθεί συγκεκριμένο τρόπο στο review, δεν τρέχεις με θερμοκρασία δωματίου 0 ή 40. Συνήθως στους 25 τρέχεις για να έχει νόημα το τεστ, ή έστω μετράς Δ over ambient. Επίσης το 200€ ψύκτρα δεν στέκει, όλες οι high end από 80€ και πάνω (και εννοώ τις αερόψυκτρες) αποδίδουν το ίδιο όσο και τα ακριβά AIO. Ντάξει, διαφορές υπάρχουν, ειδικά σε μεγάλα φορτία όπως του 10900k, αλλά δεν είναι διαφορές 25 βαθμών ας πούμε. 5 βαθμοί πάνω κάτω.

 

Αμά δείς και εδώ στο forum, όταν είχα θέμα με τον 8700k μου λόγω φλατζόκολλας, τα περισσότερα παιδιά με τον 8700k ανέφεραν πάνω κάτω τις ίδιες θερμοκρασίες μεταξύ τους, σε παρόμοια volts. Δεν είχαν όλοι ίδιο κουτί και ambient όμως. Δεν γίνεται να εισαι 30 βαθμους πάνω η κατω εκτός αν έχεις κάνει λαλακία με την ψύκτρα. Εδω και τη stock της Intel να βάλεις που λέει ο λόγος δεν ξέρω αν θα δεις 30 βαθμούς Δ :P 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Για όποιον ψάχνεται με high overclock σε DDR4 μνήμες και θέλει να πάει σε Comet Lake Intel CPU!

Μ-Α-Κ-Ρ-Υ-Α απο αυτήν την εταιρία και την συγκεκριμένη σειρά. βουντου

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για να εχουν παει οι 3200c14 ,5200c14 σιγουρα θα ειναι με νορμαλ ρευματα και 24/7 stable :lol:

Αν προλάβεις και ανοίξεις 4-5 cpu-z μέχρι το BSOD είναι stable.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Πάντως διάβασα στο ocnet από άνθρωπο / γνώστη του αθλημάτος οτι το IO / SA δεν είναι παράλογο να πάει και 1.5v. Τώρα δεν ξέρω, η αληθεία είναι οτι πολλές μητρικές τρέχουν 1.4+ στο auto απλά με xmp, οπότε δεν νομίζω να φας degrade στο 1.5. Και καταλαβαίνεις οτι με 1.5v σε SA / IO πιάνεις τρελά νούμερα στις μνήμες. Προφανώς όχι 5200c14, αυτά είναι εκτός πραγματικότητας, αλλά 4500c17/16 ας πούμε είναι πιο νορμαλ

Το pauls hardware έχει εναν ενδιαφέρον τρόπο που κλοκάρι. Κλείνει όλα τα PL (λογικό :P ) , κλοκάρι τα core 7 και 8 στα 5.4 (είναι τα 2 cores που αναλαμβάνουν δουλειά σε low threaded software) και τρέχει και all core στα 5.1, με ελάχιστο ρεύμα. Έτσι έχεις και καλό ST και κρατάς και το all core ψηλά. 

Ο άνθρωπος που λες εννοείς μάλλον τον Falken ο οποίος δεν παιζει με oc μνημών και όπως έχει δηλώσει δεν ασχολείται ,δεν το κατέχει.

4500 με primary θα πας με subs θα χρειαστείς ρεύματα αρκετά

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ο άνθρωπος που λες εννοείς μάλλον τον Falken ο οποίος δεν παιζει με oc μνημών και όπως έχει δηλώσει δεν ασχολείται ,δεν το κατέχει.

4500 με primary θα πας με subs θα χρειαστείς ρεύματα αρκετά

Ναι αλλα απο ρευματα κατι θα νοιωθει ο ανθρωπος. 

 

Κοιτα να σου πω την αληθεια αν με τα timings που εχω τωρα παω στα 4500 δεν θα εχω παραπονο. Θα εχουν πιασει τοπο τα 1100 ευρω 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Ναι αλλα απο ρευματα κατι θα νοιωθει ο ανθρωπος. 

Κοιτα να σου πω την αληθεια αν με τα timings που εχω τωρα παω στα 4500 δεν θα εχω παραπονο. Θα εχουν πιασει τοπο τα 1100 ευρω 😋

Ο συγκεκριμένος είναι ειδικός στα του cpu.

Μνήμες μην περιμένεις daily 4500 στο λέω από τώρα μην απογοητευτείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ο συγκεκριμένος είναι ειδικός στα του cpu.

Μνήμες μην περιμένεις daily 4500 στο λέω από τώρα μην απογοητευτείς

Αμα δεν πιασει τοσα η ace να της καει το vrm fan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Η μητρικη ειναι η μονη που δεν θα παιξει ρολο για το που θα φτασεις max stable

Τι να σου πω αυτη τη στιγμη νομιζω η μητρικη με κοβει. Στο training τρωει φρικη, ο imc φανταζομαι αν ειχε θεμα θα bootare απλα δεν θανειχα stability. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Τι να σου πω αυτη τη στιγμη νομιζω η μητρικη με κοβει. Στο training τρωει φρικη, ο imc φανταζομαι αν ειχε θεμα θα bootare απλα δεν θανειχα stability. 

πολυ πιθανον αλλα και αλλη μητρικη να ειχες ποσο νομιζεις θα ανέβαινες, 100Mhz και αμα για 24/7 με 8700k. Aς υποθεσουμε οτι ο 10900k εχει καλυτερο imc που λογικα θα εχει και πες οτι τραβαει για 5000Mhz σου λεω εγω με νορμαλ τασεις (δυσκολο αλλα λεμε τωρα) νομιζεις οτι θα μπορουν οι μνημες να παιξουνε εκει με sub 1.5v και καλα timings ωστε να εχει αξια το ολο εγχείρημα? Mαλλον οχι. Εγω θεωρω χωρις παντα να μπορω να ξερω και ισως και να πεφτω εξω ,οτι να σου κατσει καλο cpu θα μπορεις να παιξεις καπου στα 4400 με νορμαλ ταση και καλα timings για 24/7 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...