Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι:

Για gaming σε 1080p και ίσως μελλοντικά σε 1440p και με δεδομένο ότι πάντα αγοράζω mid-range GPU's αξίζει να αλλάξω τις RAM της υπογραφής με κάποιες στα 4000 MHz; Πχ αυτές εδώ 

Θα δω ουσιαστικές διαφορές γενικά σε επιδόσεις ή είναι πεταμένα λεφτά ;;

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι:

Για gaming σε 1080p και ίσως μελλοντικά σε 1440p και με δεδομένο ότι πάντα αγοράζω mid-range GPU's αξίζει να αλλάξω τις RAM της υπογραφής με κάποιες στα 4000 MHz; Πχ αυτές εδώ 

Θα δω ουσιαστικές διαφορές γενικά σε επιδόσεις ή είναι πεταμένα λεφτά ;;

Δεν δοκιμάζεις πρώτα να τις κάνεις OC? Τι μοντέλο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι:

Για gaming σε 1080p και ίσως μελλοντικά σε 1440p και με δεδομένο ότι πάντα αγοράζω mid-range GPU's αξίζει να αλλάξω τις RAM της υπογραφής με κάποιες στα 4000 MHz; Πχ αυτές εδώ 

Θα δω ουσιαστικές διαφορές γενικά σε επιδόσεις ή είναι πεταμένα λεφτά ;;

Πεταμένα λεφτά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Είμαι περίεργος αν το 10600Κ είναι harvested 10900K die ή αυτούσιος ο 8700 soldered.

οι 10600k ειναι απο το 10core die

spacer.png

https://www.techpowerup.com/267757/psa-there-are-two-steppings-of-non-k-10th-gen-core-i5-in-circulation-only-one-comes-with-stim

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpenor είπε

OC τις μνήμες εννοώ.

 

Είναι η Corsair Vengeance LPX DDR4 3000 MHz Cas 16-20-20-38. 

Όταν έχεις κλειδωμένο CPU κλειδώνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ακόμα και το OC στις μνήμες. Όχι ότι με ενδιαφέρει το OC βέβαια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Είναι η Corsair Vengeance LPX DDR4 3000 MHz Cas 16-20-20-38. 

Όταν έχεις κλειδωμένο CPU κλειδώνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ακόμα και το OC στις μνήμες. Όχι ότι με ενδιαφέρει το OC βέβαια...

Μόνο με xmp παίζεις? Με xmp παίζει να μην bootaroun καν αυτές που έκανες link. Τι mobo έχεις?

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Είμαι περίεργος αν το 10600Κ είναι harvested 10900K die ή αυτούσιος ο 8700 soldered.

Όλοι οι ξεκλείδωτοι λένε είναι από το 10C die.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

Megafail. Αν στα review στείλανε τους διαλεγμένους και στα μαγαζιά τις σαπίλες :P 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Μόνο με xmp παίζεις? Με xmp παίζει να μην bootaroun καν αυτές που έκανες link. Τι mobo έχεις?

 

Ναι με XMP πάντα. Μια χαρά παίζουν πιστεύω. Έχω την Gigabyte Z370 HD3. Σηκώνει μέχρι και 4000 MHZ (OC)...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Μόνο με xmp παίζεις? Με xmp παίζει να μην bootaroun καν αυτές που έκανες link. Τι mobo έχεις?

 

Αυτήν εδώ συγκεκριμένα     https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z370-HD3-rev-10/sp#sp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Ναι με XMP πάντα. Μια χαρά παίζουν δεν έχω δει ποτέ blue BSOD ή κάτι τέτοιο. Έχω την Gigabyte Z370 HD3. Σηκώνει μέχρι και 4000 MHZ (OC)...

Eννοώ τις 4 χιλιαρες που έβαλες στο link οτι παίζει να μη δουλεύουν. Ειδικά σε gigabyte....ωχ καλά


Για να καταλάβω, ακόμα και σε Ζ μητρική οι non k είναι κλειδωμένοι και από μνήμες? Intel της καρδιάς μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Eννοώ τις 4 χιλιαρες που έβαλες στο link οτι παίζει να μη δουλεύουν. Ειδικά σε gigabyte....ωχ καλά


Για να καταλάβω, ακόμα και σε Ζ μητρική οι non k είναι κλειδωμένοι και από μνήμες? Intel της καρδιάς μας

 

Ναι ρε σύ. Ή παίρνεις κλειδωμένο CPU ή δεν παίρνεις...😛

Δεν είμαι του OC εγώ , άσε που και η μητρική δεν νομίζω να σηκώνει υπερχρονισμό στη CPU κλπ. 

Ευτυχώς  πάντως δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... Φτου  φτου...😆

 

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Είναι η Corsair Vengeance LPX DDR4 3000 MHz Cas 16-20-20-38. 

Όταν έχεις κλειδωμένο CPU κλειδώνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ακόμα και το OC στις μνήμες. Όχι ότι με ενδιαφέρει το OC βέβαια...

Οι μνήμες σου δουλεύουν στα 3000 ή σε 2666; Ο 8700 non-k υποτίθεται δουλεύει στα 2666. Αν δουλεύουν σε 3000 τότε κάνεις memory overclock τον 8700. Αν δουλεύουν στα 2666, τότε και 4000 μνήμες να βάλεις πάλι 2666 θα παίζουν. Επιβεβαίωσε που δουλεύουν οι μνήμες με κάποιο εργαλείο τύπου cpu-z. aida64 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...