Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 θερμοκρασία


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω δεν μπορεί να βγει άκρη για τα ρεύματα από το bios εφόσον είναι στο auto, γιατί και 1.4v να δίνει μπορεί να δικαιολογηθεί από το boost των ryzen, που δουλεύει και όσο είσαι στο bios. Η θερμοκρασία σου όσο είσαι στο bios ποιά είναι;

Η ψύκτρα είναι τοποθετημένη κάθετα, και ο ανεμιστήρας είναι στην κάτω μεριά της ψύκτρας, με κατεύθυνση προς τα πάνω; (δηλαδή τραβάει αέρα από την κάρτα γραφικών, τον περνάει μέσα από την ψύκτρα και τον στέλνει πάνω, όπου τον βγάζει πάλι προς τα έξω ο πάνω ανεμιστήρας;)

Λίγο που το googlara, είδα μια περίπτωση που καταρχάς έλεγε ότι σε am4 η ψύκτρα αυτή μπαίνει μόνο κάθετα, και εκεί για τις υψηλές θερμοκρασίες έφταιγε και το κουτί που δεν είχε καλό airflow, και η κατάσταση βελτιώθηκε αλλάζοντας το front panel.

Στην δική σου περίπτωση μπορεί να μην γίνεται αυτό, αλλά να δούμε τουλάχιστον μήπως υπάρχει κάτι στην τοποθέτηση που εμποδίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρεύματα σου είναι μια χαρά, εμένα ο 3700Χ έχει 1.45V+ στο bios. Όπως φαίνεται και από το Ryzen Master ο επεξεργαστής σου έχει το όριο στα 88W οπότε ότι και να κάνεις με τα ρεύματα δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να ψύξεις 88W με μία φυσιολογική ψύκτρα. 87 βαθμοί με επώνυμη ψύκτρα συνήθως είναι δείγμα επεξεργαστή που περνάει τα 180W.

Ακόμα και αν δεν βάλεις πάστα δεν θα έχεις τόσο μεγάλες θερμοκρασίες. Αυτό που υποψιάζομαι ότι συμβαίνει είναι να μην πατάει καλά η ψύκτρα σου, μπορεί να εφάπτεται μόνο στο μισό επεξεργαστή και στο σημείο που έχει το chip να μην ακουμπάει καλά. Αυτό μπορεί να συμβαίνει αν είναι ψύκτρα για AM3 που υποτίθεται ότι είναι παρόμοιες αλλά στην πραγματικότητα αν μετρήσεις προσεχτικά θα δεις ότι δεν είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, raul7 είπε

Νομίζω δεν μπορεί να βγει άκρη για τα ρεύματα από το bios εφόσον είναι στο auto, γιατί και 1.4v να δίνει μπορεί να δικαιολογηθεί από το boost των ryzen, που δουλεύει και όσο είσαι στο bios. Η θερμοκρασία σου όσο είσαι στο bios ποιά είναι;

Η ψύκτρα είναι τοποθετημένη κάθετα, και ο ανεμιστήρας είναι στην κάτω μεριά της ψύκτρας, με κατεύθυνση προς τα πάνω; (δηλαδή τραβάει αέρα από την κάρτα γραφικών, τον περνάει μέσα από την ψύκτρα και τον στέλνει πάνω, όπου τον βγάζει πάλι προς τα έξω ο πάνω ανεμιστήρας;)

Λίγο που το googlara, είδα μια περίπτωση που καταρχάς έλεγε ότι σε am4 η ψύκτρα αυτή μπαίνει μόνο κάθετα, και εκεί για τις υψηλές θερμοκρασίες έφταιγε και το κουτί που δεν είχε καλό airflow, και η κατάσταση βελτιώθηκε αλλάζοντας το front panel.

Στην δική σου περίπτωση μπορεί να μην γίνεται αυτό, αλλά να δούμε τουλάχιστον μήπως υπάρχει κάτι στην τοποθέτηση που εμποδίζει.

Η θερμοκρασια στο bios ειναι 39c. Η ψυκτρα ειναι τοποθετημενη οπως ειπες με τη μονη διαφορα οτι εχω am4  mount που εχω αγορασει ξεχωριστα οταν πηρα το ryzen και επιπλεον ειχα αλλο τσιπακι που που δεν ειχε θεμα με τις θερμοκρασίες. Εκεινο εγινε rma γιατι ειχα μολε οθονες και πηρα αυτο που εχω τωρα και εχει θεμα. Θελω να πω οτι ιδιο setup ειχα κ μονο το cpu αλλαξε. Εκανα και bios update και εβγαλα και ξαναβαλα την ψυκτρα με καινουργια παστα. Αλλαξα προφιλ στο xmp, εκανα και disable το pbo και τιποτα.

26 λεπτά πριν, elpenor είπε

Τα ρεύματα σου είναι μια χαρά, εμένα ο 3700Χ έχει 1.45V+ στο bios. Όπως φαίνεται και από το Ryzen Master ο επεξεργαστής σου έχει το όριο στα 88W οπότε ότι και να κάνεις με τα ρεύματα δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να ψύξεις 88W με μία φυσιολογική ψύκτρα. 87 βαθμοί με επώνυμη ψύκτρα συνήθως είναι δείγμα επεξεργαστή που περνάει τα 180W.

Ακόμα και αν δεν βάλεις πάστα δεν θα έχεις τόσο μεγάλες θερμοκρασίες. Αυτό που υποψιάζομαι ότι συμβαίνει είναι να μην πατάει καλά η ψύκτρα σου, μπορεί να εφάπτεται μόνο στο μισό επεξεργαστή και στο σημείο που έχει το chip να μην ακουμπάει καλά. Αυτό μπορεί να συμβαίνει αν είναι ψύκτρα για AM3 που υποτίθεται ότι είναι παρόμοιες αλλά στην πραγματικότητα αν μετρήσεις προσεχτικά θα δεις ότι δεν είναι.

Στα windows ομως ποσο εχεις; οταν την ξαναβγαλα σημερα το αποτύπωμα μου φανηκε ενταξει.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το προβλημα δημιουργεί η ψυκτρα με το am4 mount που πηρες? Πηρες 100% σωστο am4 mount?

Ετσι για το γαμωτο, γιατι δεν δοκιμαζεις με την στοκ ψυκτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ αυτό και επίσης μια ιδέα, μην το δένεις κόμπο ότι με το προηγούμενο cpu δεν είχες θέμα με το mount (είπες το πασχα) μπορεί να είχες και να μην ήταν τόσο φανερά λόγο εξ. θερμοκρασίας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

@alxnt αν μπορείς ανέβασε ένα screenshot από hwinfo64 όταν ταυτόχρονα τρέχει CB20. Το section που δείχνει τα ρεύματα (SVI2 TFN κτλ)

 

hwi-min.png

5 ώρες πριν, duffyduck είπε

Ετσι για το γαμωτο, γιατι δεν δοκιμαζεις με την στοκ ψυκτρα?

Το σκεφτηκα. Θα το κανω να δουμε.

3 λεπτά πριν, dem είπε

^ αυτό και επίσης μια ιδέα, μην το δένεις κόμπο ότι με το προηγούμενο cpu δεν είχες θέμα με το mount (είπες το πασχα) μπορεί να είχες και να μην ήταν τόσο φανερά λόγο εξ. θερμοκρασίας.  

Δεν ειχα θεμα. Στα ιδια stress ημουνα 15-20 βαθμους πιο κατω. Και το cpu το ειχα απο το προηγουμενο καλοκαιρι οποτε εχει περασει και ζεστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ έχω χαμηλό ppi στην οθόνη μπροστά μου αλλά με αυτό το screenshot που ανέβασες είναι δύσκολα τα πράγματα , με δυσκολία ξεχωρίζω τα νούμερα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dem είπε

νταξ έχω χαμηλό ppi στην οθόνη μπροστά μου αλλά με αυτό το screenshot που ανέβασες είναι δύσκολα τα πράγματα , με δυσκολία ξεχωρίζω τα νούμερα  

Τα χεις τα δικια σου...

 

hw.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 2 μέρες πήρα μια Dark Rock 4 για τον 3600 επειδή η θερμοκρασία χτύπαγε άνετα 90άρια+ μετά από 1-2 λεπτά stress test. Τώρα στα περισσότερα stress test δε βλέπω πάνω από 62-63 βαθμούς, αλλά θυμάμαι κάποιες τιμές στο ryzen master σαν το PPT και το EDC που κοκκίνιζαν. Τώρα το edc είναι στο 50%, το ppt ανεβαίνει ελάχιστα και το soc power δεν αλλάζει καθόλου. Εδώ είναι μια φότο κατά τη διάρκεια stress test με το aida 64:

l6deleh.png

είναι φυσιολογικές οι τιμές?

Επεξ/σία από Cloud_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@alxnt Δίνει υπερβολικό ρεύμα η μητρική πάντως. Μπορείς να δοκιμάσεις ένα fixed clock 4GHz με τάση 1,22V; 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, malakudi είπε

@alxnt Δίνει υπερβολικό ρεύμα η μητρική πάντως. Μπορείς να δοκιμάσεις ένα fixed clock 4GHz με τάση 1,22V; 

Το αυτό αν είναι 1.294v σε cinebench δίνει κοντά 0.1v πάνω από το προβλεπέ αν είναι stock το cpu. Ποια μητρική και με τι agesa είναι?

Επεξ/σία από ilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

@alxnt Δίνει υπερβολικό ρεύμα η μητρική πάντως. Μπορείς να δοκιμάσεις ένα fixed clock 4GHz με τάση 1,22V; 

Θα δοκιμασω μολις γυρισω σπιτι.

26 λεπτά πριν, ilos είπε

Το αυτό αν είναι 1.294v σε cinebench δίνει κοντά 0.1v πάνω από το προβλεπέ αν είναι stock το cpu. Ποια μητρική και με τι agesa είναι?

Την tomahawk. Ειχα το 1.0.0.4 και εβαλα το 1.0.0.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν η μητρική δίνει 0.1V περισσότερο δεν κάνει καμία διαφορά στη θερμοκρασία, το power limit είναι πάλι 88W, η τάση είναι 10% μεγαλύτερη αλλά το current είναι 10% μικρότερο για να παραμείνει στα 88W. Πέρα από αυτό το ποιο πιθανό είναι ότι το precision boost ζητάει παραπάνω voltage λόγω θερμοκρασίας και ότι αν φτιαχτεί το πρόβλημα η τάση θα πέσει στο 1.22V, αν αλλάξει και το LLC στο minimum θα πάει στο 1.19V.

Εγώ τρέχω CB20 με 1.35V / 126W και η θερμοκρασία είναι 71 βαθμοί με μία ψύκτρα ελάχιστα καλύτερη από την DR3, υπάρχει σίγουρα πρόβλημα με την επαφή της ψύκτρας στο μηχάνημα του OP.

Εγώ αυτό που θα ήθελα να δω είναι στις πόσες στροφές δουλεύουν τα fan της ψύκτρας όταν το PC φτάνει 84 βαθμούς. Δεν αποκλείεται να έχει μπει κανένας silent adaptor που μειώνει το voltage ή το fan profile να μην φτάνει τις στροφές τους στο 100%.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...