Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 θερμοκρασία


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alxnt είπε

Stock

και idle 46

93 βαθμούς γράφει το Ryzen Master στο CB20;  Κάτι δεν πάει καθόλου καλά, λες να μην είναι καθόλου ευθεία η επιφάνεια του επεξεργαστή σου ή να έχει χαλάσει κάτι και να μην εφάπτεται με δύναμη η ψύκτρα;

Δοκιμάζεις άλλη μία φορά με ανοιχτό το πορτάκι του κουτιού; Και όταν βάλεις πάλι πάστα δοκίμασε να βάλεις πάρα πολύ, βάλε ένα ολόκληρο φασόλι.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δες στο idle την θερμοκρασία στο CB20 να δούμε τι άλλαξε!

Σε εχασα λιγο.

cinebench δες στη φωτο. 92

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, elpenor είπε

93 βαθμούς γράφει το Ryzen Master στο CB20;  Κάτι δεν πάει καθόλου καλά, λες να μην είναι καθόλου ευθεία η επιφάνεια του επεξεργαστή σου ή να έχει χαλάσει κάτι και να μην εφάπτεται με δύναμη η ψύκτρα;

Δοκιμάζεις άλλη μία φορά με ανοιχτό το πορτάκι του κουτιού; Και όταν βάλεις πάλι πάστα δοκίμασε να βάλεις πάρα πολύ, βάλε ένα ολόκληρο φασόλι.

Η δοκιμη ηταν και με τα 2 πλαινα ανοιχτα.

Οταν ειχα τη dr πανω εκανα spread σε ολη την επιφανεια. Οταν σηκωνω την ψυκτρα η εφαρμογη φαινεται τελεια. Κ δεν κανει κ τοση ζεστη για να ειναι απο εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alxnt είπε

Η δοκιμη ηταν και με τα 2 πλαινα ανοιχτα.

Οταν ειχα τη dr πανω εκανα spread σε ολη την επιφανεια. Οταν σηκωνω την ψυκτρα η εφαρμογη φαινεται τελεια. Κ δεν κανει κ τοση ζεστη για να ειναι απο εκει.

Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω. Μου δείχνεις ένα Ryzen Master που δείχνει 88W, με τα πλαϊνά του κουτιού ανοιχτά μία λογική θερμοκρασία για την stock ψύκτρα είναι οι 70 βαθμοί αντί για 93 και για την DR3 οι 60 βαθμοί αντί για τους 84.

Κάτι εμποδίζει την απαγωγή της θερμοκρασίας από το chip του επεξεργαστή στις ψύκτρες σου. Αν η επιφάνεια του επεξεργαστή είναι σχετικά λεία και η πάστα σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα τότε το μόνο που μένει είναι ότι μέσα στο IHS του επεξεργαστή υπάρχει κάτι που εμποδίζει την απαγωγή της θερμότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεια τη βλεπω και η πάστα ειναι καινουργια και kryonaut....

Το στοκ κουλερ ειχε τη δικια του πανω. Δεν το χα χρησιμοποιησει.

Με βλεπω για 2ο rma

Επεξ/σία από alxnt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, alxnt είπε

Λεια τη βλεπω και η πάστα ειναι καινουργια και kryonaut....

Με βλεπω για 2ο rma

όντως πολύ παράξενο είναι το πρόβλημα σου

δυστυχώς δεν έχω εμπειρία καθώς εμένα ο AMD Ryzen 9 3950X θα στηθεί με Water Cooling σύστημα

και όσους ξέρω που έχουν προτιμήσει την σειρά 3xxx παίζουν με Water Cooling

μήπως δεν σε πάει η μητρική ή ψύξη του επεξεργαστή (και πρέπει να βάλεις την άλλη που είπε ένας φίλος πιο πάνω) ή δεν έχει καλό airflow το κουτί και θέλει περισσότερους ανεμιστήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω. Μου δείχνεις ένα Ryzen Master που δείχνει 88W, με τα πλαϊνά του κουτιού ανοιχτά μία λογική θερμοκρασία για την stock ψύκτρα είναι οι 70 βαθμοί αντί για 93 και για την DR3 οι 60 βαθμοί αντί για τους 84.

Κάτι εμποδίζει την απαγωγή της θερμοκρασίας από το chip του επεξεργαστή στις ψύκτρες σου. Αν η επιφάνεια του επεξεργαστή είναι σχετικά λεία και η πάστα σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα τότε το μόνο που μένει είναι ότι μέσα στο IHS του επεξεργαστή υπάρχει κάτι που εμποδίζει την απαγωγή της θερμότητας.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πάνω κάτω τα ίδια είχα με ένα 4930k (lga2011) το τσιπ είχε θέμα από την ημέρα που το αγόρασα, δίχως OC και με ΑΙΟ watercooling (διπλό ψυγείο) έφτανε για πλακα 92-95c σε load και σε browsing δούλευε στους 50-60c. Τελικά κάηκε μετά από 4 χρόνια και πήρε μαζί του και το motherboard, όπως και εσύ είχα δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και άλλο mobo, διαφορά έβλεπα με under voltage αλλά το σύστημα γινόταν ασταθές, διαβάζω ότι έχεις δοκιμάσει τα πάντα και αρχίζω και υποπτεύομαι ότι το τσιπ σου έχει θέμα, πριν το γυρίσεις πίσω δοκίμασε το και σε ένα άλλο mobo καλού κακού αν και τα ρεύματα σου είναι οκ αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

όντως πολύ παράξενο είναι το πρόβλημα σου

δυστυχώς δεν έχω εμπειρία καθώς εμένα ο AMD Ryzen 9 3950X θα στηθεί με Water Cooling σύστημα

και όσους ξέρω που έχουν προτιμήσει την σειρά 3xxx παίζουν με Water Cooling

μήπως δεν σε πάει η μητρική ή ψύξη του επεξεργαστή (και πρέπει να βάλεις την άλλη που είπε ένας φίλος πιο πάνω) ή δεν έχει καλό airflow το κουτί και θέλει περισσότερους ανεμιστήρες

Με τον παλιο cpu στην ιδια μητρικη δεν ειχα τετοιο θεμα. Εκεινο το τσιπ πηγε rma γιατι ειχε προβληματικο τον ενα πυρηνα. Συγκεκριμένα τον 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alxnt Αν τελικά δεν βγάλεις άκρη με το RMA και δεν σε νοιάζει να ρισκάρεις τα 165 ευρώ τότε

https://www.gamersnexus.net/guides/3237-amd-r3-2200g-delid-temperatures-and-liquid-metal

https://www.gamersnexus.net/guides/3299-lapped-amd-ryzen-ihs-thermal-results-vs-rockit-cool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πάνω κάτω τα ίδια είχα με ένα 4930k (lga2011) το τσιπ είχε θέμα από την ημέρα που το αγόρασα, δίχως OC και με ΑΙΟ watercooling (διπλό ψυγείο) έφτανε για πλακα 92-95c σε load και σε browsing δούλευε στους 50-60c. Τελικά κάηκε μετά από 4 χρόνια και πήρε μαζί του και το motherboard, όπως και εσύ είχα δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και άλλο mobo, διαφορά έβλεπα με under voltage αλλά το σύστημα γινόταν ασταθές, διαβάζω ότι έχεις δοκιμάσει τα πάντα και αρχίζω και υποπτεύομαι ότι το τσιπ σου έχει θέμα, πριν το γυρίσεις πίσω δοκίμασε το και σε ένα άλλο mobo καλού κακού αν και τα ρεύματα σου είναι οκ αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Δυστυχώς δεν εχω αλλο mb να κανω δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@alxnt Έχεις δοκιμάσει τα πάντα και όλα δείχνουν ότι φταίει το CPU, αφού δεν είχες το ίδιο πρόβλημα με το προηγούμενο 3600 τότε κατά τη γνώμη μου είναι 200% σίγουρο ότι φταίει το CPU. Εκτιμώ ότι θα έχουν πασαλείψει τα πάντα οι σιλικόνες που σφραγίζουν το IHS .

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

@alxnt Αν τελικά δεν βγάλεις άκρη με το RMA και δεν σε νοιάζει να ρισκάρεις τα 165 ευρώ τότε

https://www.gamersnexus.net/guides/3237-amd-r3-2200g-delid-temperatures-and-liquid-metal

https://www.gamersnexus.net/guides/3299-lapped-amd-ryzen-ihs-thermal-results-vs-rockit-cool

Το σκεφτηκα για delid αλλα ουτε ξερω να το κανω ουτε ειμαι σιγουρος οτι δε θα βγαλει στο μελλον κατι αλλο το τσιπακι αυτο οποτε θα προσπαθησω να το στειλω πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RMA σίγουρα η πρώτη επιλογή σου, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην σε καθυστερήσουν.

9 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πάνω κάτω τα ίδια είχα με ένα 4930k (lga2011) το τσιπ είχε θέμα από την ημέρα που το αγόρασα, δίχως OC και με ΑΙΟ watercooling (διπλό ψυγείο) έφτανε για πλακα 92-95c σε load και σε browsing δούλευε στους 50-60c. Τελικά κάηκε μετά από 4 χρόνια και πήρε μαζί του και το motherboard, όπως και εσύ είχα δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και άλλο mobo, διαφορά έβλεπα με under voltage αλλά το σύστημα γινόταν ασταθές, διαβάζω ότι έχεις δοκιμάσει τα πάντα και αρχίζω και υποπτεύομαι ότι το τσιπ σου έχει θέμα, πριν το γυρίσεις πίσω δοκίμασε το και σε ένα άλλο mobo καλού κακού αν και τα ρεύματα σου είναι οκ αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Συγκρίνεις ένα chip που έχει 130W TDP (180W με το core boost) με ένα chip που δεν ξεπερνάει τα 88W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...