Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 θερμοκρασία


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον 3600 τον είχα και εγώ για κάποιους μήνες και τον πήγαινα άνετα

4,3 all cores με τροφοδοσία 1,34-1.35V

Άνοιγε και στα 4,4 με 1,4V

Όλο το μυστικό είναι η υδρόψυξη η απλή ψύξη δεν μπορεί να τον τσιτάρει.

Εγω  έχω την Arctic 280 140" η οποία έκανε την δουλειά της για αυτόν τον CPU

Cinebench R20 εβγαζα έως 75 βαθμούς το πολύ.

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, raul7 είπε

Καλημέρα, δεν νομίζω να υπάρχει αυτό ακριβώς που ζητάς δηλαδή και offset και max limit, ουσιαστικά πρέπει να παίξεις ή με το offset ή με το LLC το οποίο επιτρέπει τις αυξομειώσεις σε voltage και να δεις ανάλογα με τις ρυθμίσεις που θα βάλεις το ταβάνι που πιάνει.

Πχ εγώ έχω βάλει 1.25v χωρίς offset, και LLC Mode 7 (ανάλογα με τη μητρική δουλεύουν κάπως διαφορετικά τα modes, πχ κάποια κρατάνε το voltage σταθερό και άλλα αφήνουν αέρα για διακυμάνσεις) και πηγαίνει μεταξύ 1.244v και 1.25v. Τα sleep states και τα χαμηλότερα πραγματικά ρολόγια που σου δείχνει μόνο το ryzen master δουλεύουν κανονικά όταν κάθεται σε idle, και η κατανάλωση επίσης πέφτει αναλόγως.

Δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή θα βάλεις 4.2 Ghz σε 1.25v ότι ο επεξεργαστής είναι μαξαρισμένος συνέχεια, δουλεύουν κανονικά οι λειτουργίες εξοικονόμησης που έχει αλλά όταν χρειαστεί έχει και τις καλές ταχύτητες/χαμηλό voltage/καλές θερμοκρασίες που δίνει το oc σε σχέση με το stock. Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση σε idle σε σχέση με το στοκ, οπότε βλέπεις τη διαφορά και κρίνεις αν σε ενοχλεί.

 

Αυτό δοκιμάζω αλλά τα voltages δεν πέφτουν σε εμένα όταν κάνω apply το profile σε clocktuner ή ryzen master. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ακόμη και σε idle δηλαδή είναι κολλημένο στα 4.2Ghz και 1.25v

 

image.png.7ac7ab2224e7f4f20aeaa39b517dac62.png

 

και το αποτέλεσμα:

image.png.6111754264b9df63eda22bb4a796ba21.png

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SlackulatoR είπε

Αυτό δοκιμάζω αλλά τα voltages δεν πέφτουν σε εμένα όταν κάνω apply το profile σε clocktuner ή ryzen master. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ακόμη και σε idle δηλαδή είναι κολλημένο στα 4.2Ghz και 1.25v

 

και το αποτέλεσμα:

image.png.6111754264b9df63eda22bb4a796ba21.png

Μα και σε εμένα κολλημένη είναι η συχνότητα στο 4.2 ghz και το voltage πέφτει λίγο κάτω από το 1.25v λόγω LLC όπως έγραψα. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό, και ας σου δείχνει ότι είναι στο 4.2 και 1.25v συνέχεια, δεν σε πειράζει κάπου γιατί πρακτικά μια χαρά κοιμούνται οι πυρήνες όταν είναι idle και ρίχνουν ρολόγια, και μια χαρά πέφτει και η κατανάλωση.

Δεν έχω κάνει τίποτα στο Ryzen master, όλες οι ρυθμίσεις που σου λέω είναι στο BIOS και θα πρότεινα ό,τι ρυθμίσεις κάνεις να είναι μόνο εκεί και όχι μέσω software στα windows.

Το ryzen master το χρησιμοποιώ μόνο για monitoring γιατί είναι το μόνο πρόγραμμα που καταγράφει τα πραγματικά sleep states των ryzen. Για όλα τα υπόλοιπα όπως voltage, κατανάλωση, θερμοκρασίες κλπ έχω το hwinfo64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μπερδευτεί - εμένα δεν πέφτουν οι συχνότητες ούτε η κατανάλωση σε idle. Αυτό είναι φυσιολογικό;

Το μόνο που θέλω να αλλάξω είναι να ρίξω το peak voltage όπως είπα από 1.4v σε 1.25v εφόσον εκεί είναι stable για λόγους θερμοκρασίας κτλ. πώς θα το κάνω αυτό στο bios; π.χ

Μήπως φταίει ότι η μητρική B450M S2H V2 δεν έχει ρύθμιση για  LLC;

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SlackulatoR είπε

Έχω μπερδευτεί - εμένα δεν πέφτουν οι συχνότητες ούτε η κατανάλωση σε idle. Αυτό είναι φυσιολογικό;

Η κατανάλωση δεν φαίνεται στο screenshot που έβαλες, μόνο η συχνότητα και το voltage, τα οποία είναι φυσιολογικά με βάση τις ρυθμίσεις που έβαλες.

Στο HWInfo θα σου δείχνει κολλημένο στα 4.2 ghz, σου βάζω και μια φωτό από το δικό μου. Ούτε η συχνότητα (4.2ghz) ούτε το Core VID  (που δείχνει πόσο voltage ζητάει το cpu σου) δεν σου δείχνουν την κατανάλωση.

21963937_.jpg.561aa04aac7a0d18ebd9ee90007f54d4.jpg

Δες το δικό μου screenshot στο προηγούμενο μήνυμα που έχω υπογραμμίσει με κόκκινο το voltage και την κατανάλωση και βγάλε και ένα τέτοιο. Επίσης στο ryzen master αν έχεις μόνο αυτό να τρέχει και τίποτα άλλο (ούτε hwinfo, τίποτα), θα δεις πιο εύκολα και αν μπαίνουν σε sleep τα cores και πόσο κατεβαίνει η συχνότητά τους όταν αράζουν. Δες τις εικόνες που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμα και σύγκρινε τα συγκεκριμένα πράγματα με τα δικά σου.

Αν έχεις όντως κατανάλωση μεγάλη σε idle που δεν το νομίζω, τσέκαρε καλού κακού στο BIOS στην καρτέλα MIT, τις παρακάτω ρυθμίσεις ότι βρίσκονται σε κατάσταση είτε auto είτε enabled.

AMD Cool&Quiet function: Enabled

C6 Mode: Enabled

Global C-state Control: Enabled

Σχετικά με το LLC, ψάξε στην καρτέλα MIT και στα Advanced Voltage Settings, μήπως έχει εκεί κάτι. LLC= LoadLine Calibration, δες αν γράφει κάτι παρόμοιο.

Επεξ/σία από raul7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...