Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για αγορά ή όχι dsl / mirrorless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια bridge camera. που έχει τις manual ρυθμίσεις για να "παίξεις" και να μάθεις, κι έναν καλό φακό (αλλά όχι καλό αισθητήρα -- δεν θα έχει την ποιότητα της mirrorless/dslr σε μεσαία/μεγάλα iso). Αλλά, με τα λεφτά που δίνεις για το φακό που ρωτάς, παίρνεις ολόκληρη φωτ. μηχανή με καλύτερο φακό. Επειδή έβαλες sony, σου βάζω παραδείγματα μηχανών sony.. (εγώ θα έπαιρνα panasonic σε αυτή την κατηγορία μηχανών)

https://www.bestprice.gr/item/2153939201/sony-dsc-hx400v.html?qid=3nPZs_yYpRS_98f08&seq=15&q=sony camera&from=cat

https://www.bestprice.gr/item/2154995392/sony-dsc-hx350.html?qid=3nPZs_yYpRS_98f08&seq=2&q=sony camera&from=cat

https://www.bestprice.gr/item/2153727545/sony-cyber-shot-dsc-h300.html?qid=3nPZs_yYpRS_98f08&seq=1&q=sony camera&from=cat

Σίγουρα όλες αυτές τραβάνε φωτογραφίες & βίντεο που δεν μπορεί να τραβήξει με τίποτα το κινητό. Και σίγουρα μια mirrorless/dslr θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερη σε "δύσκολες" συνθήκες (λίγο φως, γρήγορη κίνηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, takismakeleio είπε

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια bridge camera. που έχει τις manual ρυθμίσεις για να "παίξεις" και να μάθεις, κι έναν καλό φακό (αλλά όχι καλό αισθητήρα -- δεν θα έχει την ποιότητα της mirrorless/dslr σε μεσαία/μεγάλα iso). Αλλά, με τα λεφτά που δίνεις για το φακό που ρωτάς, παίρνεις ολόκληρη φωτ. μηχανή με καλύτερο φακό. Επειδή έβαλες sony, σου βάζω παραδείγματα μηχανών sony.. (εγώ θα έπαιρνα panasonic σε αυτή την κατηγορία μηχανών)

https://www.bestprice.gr/item/2153939201/sony-dsc-hx400v.html?qid=3nPZs_yYpRS_98f08&seq=15&q=sony camera&from=cat

https://www.bestprice.gr/item/2154995392/sony-dsc-hx350.html?qid=3nPZs_yYpRS_98f08&seq=2&q=sony camera&from=cat

https://www.bestprice.gr/item/2153727545/sony-cyber-shot-dsc-h300.html?qid=3nPZs_yYpRS_98f08&seq=1&q=sony camera&from=cat

Σίγουρα όλες αυτές τραβάνε φωτογραφίες & βίντεο που δεν μπορεί να τραβήξει με τίποτα το κινητό. Και σίγουρα μια mirrorless/dslr θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερη σε "δύσκολες" συνθήκες (λίγο φως, γρήγορη κίνηση).

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πώς τις κρίνεις αυτές σε σχέση με την mirroless που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν είχα προσέξει ότι έχεις ήδη mirrorless φωτ. μηχανή, τότε, όπως λές, πάρε τον φακό κι είσαι κομπλέ, από την άλλη αφού δεν ψάχνεις λίγο τις ρυθμίσεις τώρα, τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ασχοληθείς από εδώ & πέρα; (να δώσω μια συμβουλή, ξέχνα το auto και ξεκίνα να φωτογραφίζεις με apeture priority, με μόνο αυτή τη μικρή αλλαγή θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί η μηχανή και τι παίζει με τις ταχύτητες κλείστρου, διαφράγματα ευαισθησίες κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takismakeleio είπε

Α δεν είχα προσέξει ότι έχεις ήδη mirrorless φωτ. μηχανή, τότε, όπως λές, πάρε τον φακό κι είσαι κομπλέ, από την άλλη αφού δεν ψάχνεις λίγο τις ρυθμίσεις τώρα, τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ασχοληθείς από εδώ & πέρα; (να δώσω μια συμβουλή, ξέχνα το auto και ξεκίνα να φωτογραφίζεις με apeture priority, με μόνο αυτή τη μικρή αλλαγή θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί η μηχανή και τι παίζει με τις ταχύτητες κλείστρου, διαφράγματα ευαισθησίες κλπ.)

Με κάνει να ασχοληθώ το γεγονός της προσμονής καλύτερης φωτογραφίας. Ναι, θα αρχίσω λίγο να βγάζω όχι στο αυτόματο για να δω πού βρίσκεται η δουλειά.  Από εκεί και πέρα, θα δω πώς θα εξελιχτεί η όλη κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσε το κινητό σου και μαθε manual .

Ειναι ευκολο εκει , οθοναρα ευκολο touch και εύκολες ρυθμίσεις.

Αφου καταλάβεις τι ειναι τι αλλάζεις επίπεδο.

Ασχολησου με edit .

Μαθε να τσιμπας τα πολύ καλα αρχεία raw απο το κινητό και βάζε τα lightroom και μαθε και εκεί τα βασικά .

Εαν κανεις αυτα τα 2 εσυ θα ξέρεις αν θα θες κάμερα , τι κάμερα θα θες , πως θα την δουλεύεις και φυσικά αν πραγματικά δε θες κάμερα γιατι εν τέλη σε ταλαιπώρησε το manual και δε σου αρέσει η ασχολία με το edit.

Κανε το σαν εμενα .

Ασε το κινητό που ειναι ευκολο να γινει η είσοδος στις καμερες και τους φακούς.

Με την gcam δε κάνεις ΤΙΠΟΤΑ , εξελισου με αυτό.

Υ.γ απο κινητό raw αρχειο με σωστές ρυθμίσεις και edit vs gcam = καλως τα παιδιά καλώς τα 3-0 !!!!

Ειδικα σε ανθρώπους και την υφή του προσώπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Με κάνει να ασχοληθώ το γεγονός της προσμονής καλύτερης φωτογραφίας. Ναι, θα αρχίσω λίγο να βγάζω όχι στο αυτόματο για να δω πού βρίσκεται η δουλειά.  Από εκεί και πέρα, θα δω πώς θα εξελιχτεί η όλη κατάσταση

Στη nex με αντάπτορες μπορείς να βάλεις manual φακούς από παλιές μηχανές . Με χαμηλό κόστος.

Εκεί μαθαίνεις αναγκαστικά χειροκίνητες ρυθμίσεις. Οπότε θα έλεγα μη δώσεις λεφτά για φωτογραφική. Πάρε φακούς. Οι αντάπτορες στο ebay από κίνα, είναι τσάμπα. 

Διάβασε εδώ

https://www.chrischinnockphotography.com/blog/review-of-the-sony-nex3n-camera-manual-focus-lens

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2020 στις 8:56 ΜΜ, ostvarivanje είπε

Καλησπέρα σε όλους. Το 2014 είχα αγοράσει τη Sony NEX-3N και τη χρησιμοποιώ ακόμα. Επίσης να πω ότι χρησιμοποιώ δύο κινητά (OnePlus 7Pro, OnePlus 7T) και πολύ παιχνίδι με roms κλπ, με google camera, με stock camera σε custom roms (για όσους ασχολούνται με το άθλημα). Να πω εδώ ότι τη Sony τη χρησιμοποιώ στο αυτόματα. Δεν κάθισα να μάθω κάτι ώστε να τραβάω manual και είμαι πιο πολύ όταν δω κάτι να το τραβήξω παρά να κάνω ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων. Είχα δει και κάτι βιντεάκια στο youtube και μου φάνηκε πολύ διαδικασία να κάνω κάτι τέτοιο.

Ο λόγος που δημιουργώ αυτό το θέμα έχει να κάνει με κάτι που μου συνέβηκε τον προηγούμενο Σεπτέμβριο και με ταρακούνησε αρκετά. Να πω εδώ ότι πολλές φορές σκέφτηκα να δημιουργήσω θέμα και μετά άλλαζα γνώμη αλλά τώρα το πήρα απόφαση.

Τον Σεπτέμβριο λοιπόν που μας πέρασε, ήθελα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες ενός διαμερίσματος που ήταν με σχεδόν κλειστά παντζούρια και με τη Sony μου έβγαινε (πάντα στο αυτόματα) αρκετά σκοτεινή εκτός και αν χρησιμοποιούσα φλας. Σκέφτομαι να δοκιμάσω και με το OnePlus 6T (τότε δεν είχα αποκτήσει ακόμα το 7Pro). Τράβηξα με google camera και  βγήκε πολύ πιο φωτεινή και άρχισα να μπαίνω στο δίλημμα αν πρέπει να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τη Sony ή θα πρέπει να πάρω καμιά πιο καινούρια ή να παραμείνω με τα κινητά και να βγάζω μόνο με αυτά. 

Συγγνώμη που γράφω τόσο μεγάλο κείμενο, αλλά αισθάνομαι ότι πρέπει να τα αναφέρω όλα. Είμαι πιο πολύ καλοκαιρινός τύπος στις φωτογραφίες, διακοπές καλοκαίρι, νησιά, Πάσχα και λίγο απόκριες αν βολέψει και πάω κάπου.  Προς το παρόν δεν ταξιδεύω χειμώνα αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει. Μου αρέσει πολύ το τοπίο και ότι μου κάνει "κλικ" στο μάτι, εκείνη τη στιγμή πρέπει να το τραβήξω. Δε θέλω να μπαίνω στη διαδικασία και να πειράζω ρυθμίσεις. Μπορεί να τραβήξω θάλασσα, ένα παλιό σπίτι, και οτιδήποτε - οτιδήποτε μου κάνει "κλικ". Μου αρέσουν πολύ οι φωτογραφίες από άποψη αναμνήσεων, άλμπουμ κανονικά σε facebook σε φίλους και γνωστούς και να συζητάμε για τα διάφορα μέρη. Γράφω τόσο λεπτομερειακά για να σας δώσω να καταλάβετε τι σημαίνει φωτογραφία για μένα. Επίσης μπορεί να θέλω να τραβήξω από μακριά κάτι και να το απομονώσω κάτι που προϋποθέτει πολύ ζουμ (για αυτό χαλβάδιαζα πολύ κάποιες dslr με κάτι 70-300 φακούς). Βλέπω πλέον ότι και τα καλά κινητά αρχίζουν και βάζουν ικανοποιητικό ζουμ. 

Και φτάνουμε στο κρίσιμο ερώτημα: αγοράζω κάμερα; Χρησιμοποιώ την ίδια και τα κινητά (βράδυ όταν βγαίνω στα μέρη που πηγαίνω δεν κουβαλάω φωτογραφική, άρα νυχτερινές φωτογραφίες μόνο από το κινητό); Υπάρχει κάμερα που να βγάζω χωρίς πολλές πολλές ρυθμίσεις καλύτερα από τη Sony και καλύτερα από τα κινητά που έχω τώρα (μιλάμε τώρα, για καλοκαίρι, γιατί με το νέο έτος μπορεί να πάω στο Huawei P40 Pro ή στο Samsung S20 Ultra); Χρησιμοποιώ μόνο τα κινητά; Μήπως το ψάχνω πάρα πολύ και με τα κινητά θα είμαι ικανοποιημένος;

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και αναμένω τις απαντήσεις σας.

Λοιπον. Ενα ενα τα θεματα.

1) Για να βγαλεις πραγματικα καλύτερες φωτογραφιες δεν θελεις καλυτερη καμερα αλλα απλα χρειαζεται να ασχοληθεις περισσοτερο εσυ και να βελτιωσεις το επιπεδο σου ως φωτογραφος.

2) Για να βγαλεις καλύτερες φωτογραφίες σε πιο δυσκολες φωτιστικες συνθηκες (οπως νυχτα) η πρωτη σου επιλογη ειναι να αγορασεις ενα πιο φωτεινο φακο και ενα μικρο φορητο τριποδο

3) Για να βελτιώσεις τις φωτογραφίες σου θα πρεπει να μάθεις να τις επεξεργαζεσαι και ηλεκτρονικα. Δεν κοστιζει κι ολας.

4) Για να βγαλεις στο αυτοματο out of the camera καλές τότε μαλλον το κινητό ειναι ο καλύτερος φίλος σου σε αυτο.

5) Εαν θελεις αξιολογη και πολυ φορητή κάμερα τότε πας στην ουσια στον μονοδρομο που λέγεται Sony RX100 (οποιο μοντελο κι αν ειναι αυτο).

6) Ξεχασε το zoom των κινητων. Εχουν πολυ δρομο ακομη.

7) Σε καθε περιπτωση η φωτογραφία είναι ΤΕΧΝΗ. Μην κολλάτε παντα στα τεχνικά και στην απολυτη ποιοτητα. Δεν φωτογραφιζουμε ως ερασιτεχνες για να κανουμε γιγαντοαφισες ή εξωφυλλα περιοδικων. Τεχνη μπορει να ειναι και μαλιστα εξαιρετικη και μια ασπρομαυρη φωτογραφια με φιλμ και κοκκο που βγαζει ματι. Δεν ειναι μονο pixel peeping. Ειναι το θεμα, ειναι το καδραρισμα, ειναι η αποθανατιση της σωστης στιγμης, ειναι η γωνια λήψης, ειναι η ατμοσφαιρα, ειναι τα χρωματα... Στην ουσια θα το ξαναπω. Την φωτογραφία πρώτα την φανταζεσαι εσυ στο μυαλο σου και μετα προσπαθεις να πετυχεις τεχνικα και το κλικ. Οχι το αναποδο.

Η ΝΕΧ-3Ν εξακολουθει να ειναι μια πολυ αξιολογη μηχανη. Εαν εχεις αποφασισει να επενδυσεις σε χρόνο και κοπο στην φωτογραφια τότε μπορεις να επενδυσεις και καποια χρηματα σε ενα επιπλεον φακο. Ποιον, θα αποφασισεις εσυ. Αλλο φακο θελεις για χαμηλους φωτισμους, αλλο φακο για πορτρετα, αλλο για τοπια και αλλο για μακρινες ληψεις. Θα τους χτισεις σιγα σιγα.

Αυτα.

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στη nex με αντάπτορες μπορείς να βάλεις manual φακούς από παλιές μηχανές . Με χαμηλό κόστος.

Εκεί μαθαίνεις αναγκαστικά χειροκίνητες ρυθμίσεις. Οπότε θα έλεγα μη δώσεις λεφτά για φωτογραφική. Πάρε φακούς. Οι αντάπτορες στο ebay από κίνα, είναι τσάμπα. 

Διάβασε εδώ

https://www.chrischinnockphotography.com/blog/review-of-the-sony-nex3n-camera-manual-focus-lens

Τωρα manual φακους σε καποιον που τωρα μαθαινει φωτογραφια δεν θα προτεινα ακριβως διοτι μαλλον θα ταλαιπωρηθει με αρκετες πιθανοτητες να τα παρατησει. Δεν προτεινω να μπλεκεις με πολλες ρυθμισεις στα παντα. Ξεκινάς βημα βημα μαθαινοντας πως επιδρα το καθε ενα στοιχειο σε μια φωτογραφια.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgerapp είπε

Πιάσε το κινητό σου και μαθε manual .

Ειναι ευκολο εκει , οθοναρα ευκολο touch και εύκολες ρυθμίσεις.

Αφου καταλάβεις τι ειναι τι αλλάζεις επίπεδο.

Ασχολησου με edit .

Μαθε να τσιμπας τα πολύ καλα αρχεία raw απο το κινητό και βάζε τα lightroom και μαθε και εκεί τα βασικά .

Εαν κανεις αυτα τα 2 εσυ θα ξέρεις αν θα θες κάμερα , τι κάμερα θα θες , πως θα την δουλεύεις και φυσικά αν πραγματικά δε θες κάμερα γιατι εν τέλη σε ταλαιπώρησε το manual και δε σου αρέσει η ασχολία με το edit.

Κανε το σαν εμενα .

Ασε το κινητό που ειναι ευκολο να γινει η είσοδος στις καμερες και τους φακούς.

Με την gcam δε κάνεις ΤΙΠΟΤΑ , εξελισου με αυτό.

Υ.γ απο κινητό raw αρχειο με σωστές ρυθμίσεις και edit vs gcam = καλως τα παιδιά καλώς τα 3-0 !!!!

Ειδικα σε ανθρώπους και την υφή του προσώπου.

Όταν λες lightroom εννοείς στο κινητό ή στην εφαρμογή στον υπολογιστή; Πάνω σε αυτό που γράφεις ότι μόνος μου θα καταλάβω τι ακριβώς θέλω να κάνω αυτό θέλω να διαπιστώσω και εγώ. Θα γράψω παρακάτω τι εννοώ. 

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι δεν κάνεις τίποτα  με την gcam. Επειδή ασχολούμαι με τα κινητά πολύ και με roms, όλη ψάχνουν gcam που ειδικά σε μερικά κινητά δημιουργεί μεγάλη διαφορά από την stock cam. 

Τέλος, δεν ξέρω αν είμαι διατεθειμένος να τραβάω σε raw και μετά να παίζω με edit. 

19 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στη nex με αντάπτορες μπορείς να βάλεις manual φακούς από παλιές μηχανές . Με χαμηλό κόστος.

Εκεί μαθαίνεις αναγκαστικά χειροκίνητες ρυθμίσεις. Οπότε θα έλεγα μη δώσεις λεφτά για φωτογραφική. Πάρε φακούς. Οι αντάπτορες στο ebay από κίνα, είναι τσάμπα. 

Διάβασε εδώ

https://www.chrischinnockphotography.com/blog/review-of-the-sony-nex3n-camera-manual-focus-lens

Ναι θυμάμαι από όταν ήταν να αγοράσει τη Sony που έλεγαν για αντάπτορες. Θα κινηθώ προς αυτή τη λύση όταν αρχίσω να τραβάω χειροκίνητες και να έχω καλά αποτελέσματα και θα θελήσω να πάω σε κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω τώρα (εννοώ τον τωρινό φακό). 

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Λοιπον. Ενα ενα τα θεματα.

1) Για να βγαλεις πραγματικα καλύτερες φωτογραφιες δεν θελεις καλυτερη καμερα αλλα απλα χρειαζεται να ασχοληθεις περισσοτερο εσυ και να βελτιωσεις το επιπεδο σου ως φωτογραφος.

2) Για να βγαλεις καλύτερες φωτογραφίες σε πιο δυσκολες φωτιστικες συνθηκες (οπως νυχτα) η πρωτη σου επιλογη ειναι να αγορασεις ενα πιο φωτεινο φακο και ενα μικρο φορητο τριποδο

3) Για να βελτιώσεις τις φωτογραφίες σου θα πρεπει να μάθεις να τις επεξεργαζεσαι και ηλεκτρονικα. Δεν κοστιζει κι ολας.

4) Για να βγαλεις στο αυτοματο out of the camera καλές τότε μαλλον το κινητό ειναι ο καλύτερος φίλος σου σε αυτο.

5) Εαν θελεις αξιολογη και πολυ φορητή κάμερα τότε πας στην ουσια στον μονοδρομο που λέγεται Sony RX100 (οποιο μοντελο κι αν ειναι αυτο).

6) Ξεχασε το zoom των κινητων. Εχουν πολυ δρομο ακομη.

7) Σε καθε περιπτωση η φωτογραφία είναι ΤΕΧΝΗ. Μην κολλάτε παντα στα τεχνικά και στην απολυτη ποιοτητα. Δεν φωτογραφιζουμε ως ερασιτεχνες για να κανουμε γιγαντοαφισες ή εξωφυλλα περιοδικων. Τεχνη μπορει να ειναι και μαλιστα εξαιρετικη και μια ασπρομαυρη φωτογραφια με φιλμ και κοκκο που βγαζει ματι. Δεν ειναι μονο pixel peeping. Ειναι το θεμα, ειναι το καδραρισμα, ειναι η αποθανατιση της σωστης στιγμης, ειναι η γωνια λήψης, ειναι η ατμοσφαιρα, ειναι τα χρωματα... Στην ουσια θα το ξαναπω. Την φωτογραφία πρώτα την φανταζεσαι εσυ στο μυαλο σου και μετα προσπαθεις να πετυχεις τεχνικα και το κλικ. Οχι το αναποδο.

Η ΝΕΧ-3Ν εξακολουθει να ειναι μια πολυ αξιολογη μηχανη. Εαν εχεις αποφασισει να επενδυσεις σε χρόνο και κοπο στην φωτογραφια τότε μπορεις να επενδυσεις και καποια χρηματα σε ενα επιπλεον φακο. Ποιον, θα αποφασισεις εσυ. Αλλο φακο θελεις για χαμηλους φωτισμους, αλλο φακο για πορτρετα, αλλο για τοπια και αλλο για μακρινες ληψεις. Θα τους χτισεις σιγα σιγα.

Αυτα.

Τωρα manual φακους σε καποιον που τωρα μαθαινει φωτογραφια δεν θα προτεινα ακριβως διοτι μαλλον θα ταλαιπωρηθει με αρκετες πιθανοτητες να τα παρατησει. Δεν προτεινω να μπλεκεις με πολλες ρυθμισεις στα παντα. Ξεκινάς βημα βημα μαθαινοντας πως επιδρα το καθε ενα στοιχειο σε μια φωτογραφια.  

Πρώτα από όλα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί βάζοντάς τα τμηματικά με βοήθησες να τακτοποιήσω τη σκέψη μου και να σκεφτώ περισσότερο για το τι θέλω να κάνω. 

Πριν όμως σχολιάσω το καθένα από αυτά που θέτεις, θέλω να ξεκαθαρίσω ένα πράγμα. Σε γενικές γραμμές και μέχρι τώρα που τραβούσα σε αυτόματο (στα διαφορετικά modes που έχει η κάμερα) ήμουν και είμαι ικανοποιημένος. Γενικά την κάμερα τη χρησιμοποιώ μέρα. Νύχτα συνήθως δε θα την πάρω μαζί μου (εκτός από ειδικές περιπτώσεις) και νύχτα συνήθως, σε διακοπές ή εξορμήσεις, μου αρέσει να περπατάω και να φωτογραφίζω. Με gcam και στα δύο μου κινητά (OnePlus 7Pro, OnePlus 6T), αλλά και τη stock cam σε night mode (night scape νομίζω το ονομάζει) είμαι ικανοποιημένος. Το "μικρόβιο" μου το έβαλε το γεγονός που πήγα να τραβήξω ένα διαμέρισμα που είχε σχετικά χαμηλωμένα τα παντζούρια και άρα ήταν σχετικά σκοτεινά και με τη Sony έβγαλα πολύ πιο σκοτεινές φωτογραφίες από τα κινητά με gcam. Και εκεί άρχισαν να μπαίνουν οι αμφιβολίες, μήπως να ασχοληθώ με χειροκίνητες ρυθμίσεις, μήπως να πάω σε άλλη κάμερα, μήπως να χρησιμοποιώ μόνο τα κινητά (αν και σε αυτήν την περίπτωση μία ανασφάλεια ήδη την ένοιωθα). 

Πριν το σχόλιό σου, είχα σκοπό να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με τη μηχανή, αρχικά στα διάφορα modes, μετά με shutter priority και λίγο λίγο να κάνω και πειράματα. Το επόμενο Σαββατοκύριακο θα βρεθώ στη Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι να κάνω διάφορους πειραματισμούς. Ήδη άρχισα να διαβάζω τους "διαξιφισμούς" μεταξύ στο "DSLR vs smartphone και εκεί θυμάμαι ότι είδα το όνομά σου (άρχισα να διαβάζω και τα τρία θέματα που δημιουργήθηκαν και τα βρίσκω τρομερά ενδιαφέροντα, πέρα από τις κόντρες που δημιουργήθηκαν). Παρακάτω να σχολιάσω λίγο τις απορίες και τα σχόλια που μου δημιουργήθηκαν στο μυαλό διαβάζοντας το σχόλιό σου. (Σχολιάζω στην αρίθμηση που έχεις θέσει).

1) Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ και στην περίπτωση που έπαιρνα άλλη κάμερα θα είχα και τύψεις μήπως και τυχόν παράτησα τη Sony χωρίς να μου "δείξει" τις δυνατότητες που έχει. Απλά ήθελα μία επιβεβαίωση ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

2) Για νύχτα δεν ενδιαφέρομαι και τόσο πολύ, ούτε θέλω να μπω στη διαδικασία να στήνω τρίποδο για να τραβήξω φωτογραφία. Είμαι πιο run-and-gun τύπος. Εκτός του ότι δε χρησιμοποιώ την κάμερα τα βράδια (εκτός πάλι από ειδικές περιπτώσεις).

3) Για την ηλεκτρονική επεξεργασία που λες ότι δεν κοστίζει κιόλας, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Ίσως να με ενδιέφερε κάτι τέτοιο (υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε lightroom). Γενικά χρησιμοποιούσα πολύ απλοϊκά προγράμματα για ενίσχυση φωτός από καμία φορά. 

4) Ναι, στο αυτόματο, αυτό βλέπω και εγώ ότι με το κινητό παίρνω αρκετά καλά αποτελέσματα. Απλά, αν δε δω κάποια βελτίωση με τη φωτογραφική ή τέλος πάντων δεν είναι αυτό που θέλω (όχι αποκλειστικά από άποψη ποιότητας αλλά και λόγω απογοήτευσης σε σχέση με το τι προσμένω να συμβεί), τότε μάλλον θα επιστρέψω οριστικά στα κινητά (συνδυαστικά τραβάω τώρα και από τα κινητά και από την κάμερα).

5) Sony RX100: Εδώ μου προκύπτει το δίλημμα αν πρέπει να πάω σε αυτήν κατευθείαν (έχω χρόνια που την ακούω) ή να επιμείνω σε αυτήν που έχω. Έχω διαβάσει και έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τη συγκεκριμένη. 

6) Δεν ξέρω αν το ζουμ στα κινητά έχει δρόμο, αλλά όπως και να το κάνεις είναι μία βελτίωση. Και ειδικά μέχρι 2 ή 3 οπτικό δεν το λες και άσχημο σε περίπτωση που θες να φέρεις κάτι πιο κοντά σου. 

7) Δεν ξέρω αν όλα αυτά που γράφεις για το πώς είναι η φωτογραφία και η συνάρτησή της με την ποιότητα σου τα έδωσα να τα καταλάβεις ή φάνηκε ότι ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο, αλλά πραγματικά δεν είμαι της φάσης της τελειότητας από πλευρά ποιότητας. Για να σηκώσω τη φωτογραφική μηχανή ή να βγάλω το κινητό να τραβήξω μια φωτογραφία, πρέπει να μου "χτυπήσει" κάτι στο μάτι. Διαφορετικά δε θα βγάλω. Όταν θα δω κάτι που θα μου αρέσει, θέλω να το πάρω μαζί μου και ο μόνος τρόπος είναι να το φωτογραφίσω. 

Μετά από αυτά που αναφέρεις σχετικά με την NEX-3N ουσιαστικά μου επιβεβαιώνεις ότι θα πρέπει να μείνω με αυτήν (αυτό είχα αποφασίσει και εγώ) και να ψαχτώ περισσότερο. Όσο για τους φακούς που γράφεις, αν θες εξήγησέ μου τι φακός χρειάζεται για τοπία, γιατί είναι το 80% των λήψεών μου και επίσης για μακριά υποθέτω ότι εννοείς ζουμ φακό. Αν αυτά τα δύο θα μπορούσα να τα συνδυάσω σε έναν φακό θα μου ήταν πολύ βολικό. Πάντως, προς το παρόν δε σκέφτομαι για φακό, αλλά να ασχοληθώ περισσότερο με την κάμερα και πιστεύω με την ενασχόλησή μου, μόνη της θα μου δείξει το δρόμο σε τι φακό να πάω.

Αυτά και η αναζήτηση συνεχίζεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Λοιπον. Ενα ενα τα θεματα.

1) Για να βγαλεις πραγματικα καλύτερες φωτογραφιες δεν θελεις καλυτερη καμερα αλλα απλα χρειαζεται να ασχοληθεις περισσοτερο εσυ και να βελτιωσεις το επιπεδο σου ως φωτογραφος.

2) Για να βγαλεις καλύτερες φωτογραφίες σε πιο δυσκολες φωτιστικες συνθηκες (οπως νυχτα) η πρωτη σου επιλογη ειναι να αγορασεις ενα πιο φωτεινο φακο και ενα μικρο φορητο τριποδο

3) Για να βελτιώσεις τις φωτογραφίες σου θα πρεπει να μάθεις να τις επεξεργαζεσαι και ηλεκτρονικα. Δεν κοστιζει κι ολας.

4) Για να βγαλεις στο αυτοματο out of the camera καλές τότε μαλλον το κινητό ειναι ο καλύτερος φίλος σου σε αυτο.

5) Εαν θελεις αξιολογη και πολυ φορητή κάμερα τότε πας στην ουσια στον μονοδρομο που λέγεται Sony RX100 (οποιο μοντελο κι αν ειναι αυτο).

6) Ξεχασε το zoom των κινητων. Εχουν πολυ δρομο ακομη.

7) Σε καθε περιπτωση η φωτογραφία είναι ΤΕΧΝΗ. Μην κολλάτε παντα στα τεχνικά και στην απολυτη ποιοτητα. Δεν φωτογραφιζουμε ως ερασιτεχνες για να κανουμε γιγαντοαφισες ή εξωφυλλα περιοδικων. Τεχνη μπορει να ειναι και μαλιστα εξαιρετικη και μια ασπρομαυρη φωτογραφια με φιλμ και κοκκο που βγαζει ματι. Δεν ειναι μονο pixel peeping. Ειναι το θεμα, ειναι το καδραρισμα, ειναι η αποθανατιση της σωστης στιγμης, ειναι η γωνια λήψης, ειναι η ατμοσφαιρα, ειναι τα χρωματα... Στην ουσια θα το ξαναπω. Την φωτογραφία πρώτα την φανταζεσαι εσυ στο μυαλο σου και μετα προσπαθεις να πετυχεις τεχνικα και το κλικ. Οχι το αναποδο.

Η ΝΕΧ-3Ν εξακολουθει να ειναι μια πολυ αξιολογη μηχανη. Εαν εχεις αποφασισει να επενδυσεις σε χρόνο και κοπο στην φωτογραφια τότε μπορεις να επενδυσεις και καποια χρηματα σε ενα επιπλεον φακο. Ποιον, θα αποφασισεις εσυ. Αλλο φακο θελεις για χαμηλους φωτισμους, αλλο φακο για πορτρετα, αλλο για τοπια και αλλο για μακρινες ληψεις. Θα τους χτισεις σιγα σιγα.

Αυτα.

Τωρα manual φακους σε καποιον που τωρα μαθαινει φωτογραφια δεν θα προτεινα ακριβως διοτι μαλλον θα ταλαιπωρηθει με αρκετες πιθανοτητες να τα παρατησει. Δεν προτεινω να μπλεκεις με πολλες ρυθμισεις στα παντα. Ξεκινάς βημα βημα μαθαινοντας πως επιδρα το καθε ενα στοιχειο σε μια φωτογραφια.  

    Έτσι , για να βγουν φωτογραφίες χρειάζεται παρεπιπτόντως και μια φωτογραφική μηχανή , το ποια ακριβώς μπορεί η πρέπει να είναι μικρή σημασία έχει για ένα ξεκίνημα , αφού κάποιος που προτίθεται να ασχοληθεί ουσιαστικά , ακόμη και σε ερασιτεχνικό επίπεδο , θα διαπιστώσει σταδιακά τις τυχόν τεχνικές ελλείψεις σε επίπεδο hardware καθώς αυτές θα βγαίνουν στην επιφάνεια μέσα από την συνεχή ενασχόληση . Έτσι λοιπόν κάποια στιγμή μέσα στον χρόνο , θα είναι σε θέση να γνωρίζει τι ακριβώς χρειάζεται εκείνος σε επίπεδο σώματος , φακού η φακών , αυτό δλδ που συνηθίζουμε να λέμε ότι λειτουργεί καλύτερα για τον καθένα .

   Κανείς δεν μπορεί να ξεκινήσει ορθολογιστικά λέγοντας τραβάω μόνον τοπία η μόνο πορτραίτα η μόνο νύχτα η μόνο μεσημέρι και με αυτή την λογική να καταλάβει και τι ακριβώς χρειάζεται , αν δλδ του κάνει ένας prime φακός η ένας zoom κλπ την ίδια στιγμή που δεν γνωρίζει τον τρόπο επιλέγει πρώτα ISO η διάφραγμα σε manual λειτουργία και την σκοπιμότητα που εξυπηρετεί η κάθε επιλογή . 

   Συνήθως αυτή η βιαστική ( εντός εισαγωγικων ) κίνηση προέρχεται από την ευκολία χρήσης που προσφέρουν τα smartphone κι' αυτό με την σειρά του είναι καλό , εφόσον ανοίξει την όρεξη για περαιτέρω μάθηση , όχι όμως να νομίζει κανείς πως επειδή έβγαλε μερικές η περισσότερες φωτογραφίες με το συγκεκριμένο μέσο , μπορεί να είναι το ίδιο εύκολο με ένα φωτογραφικό σύστημα . Σαφώς και μπορεί να γίνει εύκολο , όμως αυτό θα γίνει σε βάθος χρόνου και σίγουρα δεν θα έχει τον όμοιο χαρακτήρα σε επίπεδο ευκολίας και αμεσότητας . 

   Αυτή είναι και η ουσιώδης διαφορά μεταξύ ενός στιγμιότυπου που μπορεί να παρθεί με περισσή ευκολία με ένα smartphone ( και καλά κάνει και είναι έτσι ) και μιας φωτογραφίας που για να παρθεί απαιτεί έναν κάποιο εξοπλισμό , αρκετό χρόνο για να είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε την διαφορά μεταξύ digital noise και film grain αλλά και να γνωρίζουμε ότι σε ένα smartphone δεν γίνεται να ξεκινήσει κάποιος σε manual mode επιλέγοντας διάφραγμα 11 επειδή θεωρεί ότι πρωταρχικά θέλει βάθος πεδίου στην εικόνα που πρόκειται να τραβήξει .

   Έτσι για να καταλαβαίνουμε και να γνωρίζουμε την ουσιώδη διαφορά μεταξύ ενός dedicated φωτογραφικού συνόλου και σε όποια μορφή και ενός smartphone το οποίο χρησιμότατο κατά τα άλλα , όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελέσει σοβαρό υποκατάστατο .

   Τώρα για ζητήματα οπτικής , καλλιτεχνικής προσέγγισης κλπ ........... σε άλλο τεύχος !

   

IMG_20200517_183156_435.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεω light room μιλαω για την εφαρμογη την free στο android , οταν λεω η gcam δεν κανει τιποτα εννοώ οτι δε σε εξελισει και δε σε κανει να μαθεις τα τεχνικα και τον χειρισμο διοτι ειναι αυτοματο πληρως .

επισης επιμένω τα raw αρχεια της συσκευης σου με edit πατανε κατω την gcam .....επιμενω .

και τελος εαν δε θες raw δε θες edit δε θες και μηχανη .

ειναι αμαρτια να δωσεις χρηματα για μια καμερα που θα την πηγαινεις στο 20% .

θα απογοητευθεις σε πολλα καρε σε σχεση με το κινητο που παντα θα δινει πιο πιασαρικες και ευκολες εικονες.

εγω σου προτεινα μια διαδικασια υπο την μορφη παιχνιδιου μαθησης με 0 ευρω .

στο κινητο - manual - και αργοτερα - raw /edit .

εαν δε θες να περασεις απο την θεωρεία τι να το κανεις το hardware  ; 

υπαρχουν ανθρωποι που πανε γρηγορα στην καμερα απο το κινητο και επιστρεφουν βαζοντας ντουλαπι την καμερα και αλλοι σαν εμενα εν ετη 2020 της παντοκρατοριας των smartphone που χρσιμοποιουν τον ευκολο κοσμο του κινητου και οταν το ξεζουμησουν πανε σε καμερα .

εμεις λοιπον δεν βαζουμε συρταρι της καμερες .

υ.γ edit edit .............edit , πρεπει να μαθεις τα βασικα , το κινητο σου κανει edit , η gcam κανει megaedit , με την καμερα αυτο περναει στα χερια σου . ακομα και στο αυτοματο jpeg δεν επεμβαινουν πολυ .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά για εμένα το πρόβλημα με τις μηχανές είναι ότι πρέπει να βγάλω την SD και να βρω PC για να "χαρώ" τις φώτο. Η Canon έχει εφαρμογή να μεταφέρεις φώτο στο κινητό αλλά δεν είναι 100% bugfree και πρακτικά αν πας να στείλεις μαζεμένες τις φώτο της ημέρας κρασάρει.

Ενώ με το κινητό βλέπεις τη φώτο στην οθόνη του κινητού σου (που είναι μικρή αλλά καλής ποιότητας) και την επεξεργάζεσαι άμεσα. Τη μοιράζεσαι άμεσα... και εν τέλει, για εμένα τουλάχιστον, τις φώτο μου κατά βάση στο κινητό μου τις βλέπω.

Οπότε μπροστά στην ευκολία του κινητού η κάμερα απλά μαζεύει σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, georgerapp είπε

οταν λεω light room μιλαω για την εφαρμογη την free στο android , οταν λεω η gcam δεν κανει τιποτα εννοώ οτι δε σε εξελισει και δε σε κανει να μαθεις τα τεχνικα και τον χειρισμο διοτι ειναι αυτοματο πληρως .

επισης επιμένω τα raw αρχεια της συσκευης σου με edit πατανε κατω την gcam .....επιμενω .

και τελος εαν δε θες raw δε θες edit δε θες και μηχανη .

ειναι αμαρτια να δωσεις χρηματα για μια καμερα που θα την πηγαινεις στο 20% .

θα απογοητευθεις σε πολλα καρε σε σχεση με το κινητο που παντα θα δινει πιο πιασαρικες και ευκολες εικονες.

εγω σου προτεινα μια διαδικασια υπο την μορφη παιχνιδιου μαθησης με 0 ευρω .

στο κινητο - manual - και αργοτερα - raw /edit .

εαν δε θες να περασεις απο την θεωρεία τι να το κανεις το hardware  ; 

υπαρχουν ανθρωποι που πανε γρηγορα στην καμερα απο το κινητο και επιστρεφουν βαζοντας ντουλαπι την καμερα και αλλοι σαν εμενα εν ετη 2020 της παντοκρατοριας των smartphone που χρσιμοποιουν τον ευκολο κοσμο του κινητου και οταν το ξεζουμησουν πανε σε καμερα .

εμεις λοιπον δεν βαζουμε συρταρι της καμερες .

υ.γ edit edit .............edit , πρεπει να μαθεις τα βασικα , το κινητο σου κανει edit , η gcam κανει megaedit , με την καμερα αυτο περναει στα χερια σου . ακομα και στο αυτοματο jpeg δεν επεμβαινουν πολυ .   

Ναι, συμφωνώ ότι με την gcam τραβάς και ό,τι σου βγει, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει ή τα xml's που έχεις επιλέξει. 

Τώρα για το raw, δεν ξέρω τι ισχύει στα άλλα τηλέφωνα, αλλά στη stock camera των OnePlus, μπορείς να τραβήξεις raw μόνο στο pro mode που ουσιαστικά είναι οι χειροκίνητες ρυθμίσεις του. 

Δεν ξέρω αν την πατάνε την gcam τα raw με επεξεργασία, αλλά αυτό που λες είναι πολύ γενικόλογο γιατί gcam μπαίνει σε ένα πολύ μεγάλο εύρος κινητών, με πολλές παραμέτρους και διαφορετικά αποτελέσματα. Για παράδειγμα εγώ προτιμώ την stock από τη gcam στο 7Pro, ενώ το αντίθετο συμβαίνει στο 6Τ. Πάντως παρακολουθώντας κάποια θέματα περί φωτογραφιών στο myphone, δε θυμάμαι να είδα να αναφέρουν για raw vs gcam, άνθρωποι οι οποίοι από τα λεγόμενά τους ασχολούνται πολύ με τη φωτογραφία (εξάλλου και η gcam τραβάει και σε raw, οπότε και εκεί υπάρχει το πλεονέκτημα του edi). 

Επίσης, αυτό το ότι δε θες κάμερα αν δε θες raw (και άρα δε θες επεξεργασία), πολύ ελιτιστικό μου κάνει. Δηλαδή μου λες ότι αν δε χρησιμοποιήσω edit τι; Ότι δεν είναι καλή η φωτογραφία και άρα δεν είναι μεγάλες οι δυνατότητες της κάμερας και προσπαθώ με τεχνικά μέσα να τη διορθώσω. Εγώ στο δίλημμα που μπήκα, μπήκα για μία καινούρια κάμερα (αν αγοράσω τελικά με καλύτερα αποτελέσματα). Καλύτερα αποτελέσματα που θα μου προσφέρει η ίδια η κάμερα με τις δυνατότητές της και με τις γνώσεις που θα αποκτήσω περί ρυθμίσεων. Καλοδεχούμενο το edit αλλά πολύ μονόπλευρη η άποψη ότι αν δεν κάνεις edit δε χρειάζεσαι και κάμερα. Δηλαδή αν πάω μια εβδομάδα κάπου και ενθουσιαστώ από το μέρος και τραβήξω 300 φωτογραφίες, πρέπει να τις κάνω edit. Θεωρώ ότι το πολύ edit βοηθάει πολύ - στη φωτογραφία που προσφέρεται - για να αποκαλυφθούν οι καλλιτεχνικές δυνατότητες της φωτογραφίας. 

Εν κατακλείδι, αν είναι να μπλέξω με πολύ edit (ναι, μου αρέσει να μπορώ να κάνω κάποιο edit, αλλά στο επίπεδο της βελτίωσης χρωμάτων, φωτεινότητας κλπ.) να χάνω πόσο χρόνο δεν ξέρω και εγώ (ειδικά στην αρχή  που θα ψάχνομαι ακόμα), μου φαίνεται θα πάω στη Sony RX100 που πρότεινε παραπάνω και ένας συμφορουμίτης. 

 

Μετά από όλες αυτές τις απόψεις που περιγράφηκαν, πιστεύω ότι αυτό που πρέπει να κάνω είναι να ασχοληθώ με χειροκίνητες ρυθμίσεις με την κάμερα και αν δω ότι απογοητεύομαι ή ότι χωρίς κόπο παίρνω πολύ καλύτερα αποτελέσματα από το κινητό, πιστεύω ότι για μένα, το πολύ πολύ μία Sony RX100 που ανέφερα για καλύτερες λήψεις από τα τηλέφωνα και τέλος από εμένα.  Δηλαδή δεν έχω στο μυαλό μου να ασχολούμαι συνεχώς με την κάμερα όλο το 24ωρο αλλά να επενδύσω κάποιο χρόνο και κόπο αλλά να έχω και τα ανάλογα αποτελέσματα (καλύτερα από τα κινητά μου, διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος).

16 λεπτά πριν, nickolas είπε

Προσωπικά για εμένα το πρόβλημα με τις μηχανές είναι ότι πρέπει να βγάλω την SD και να βρω PC για να "χαρώ" τις φώτο. Η Canon έχει εφαρμογή να μεταφέρεις φώτο στο κινητό αλλά δεν είναι 100% bugfree και πρακτικά αν πας να στείλεις μαζεμένες τις φώτο της ημέρας κρασάρει.

Ενώ με το κινητό βλέπεις τη φώτο στην οθόνη του κινητού σου (που είναι μικρή αλλά καλής ποιότητας) και την επεξεργάζεσαι άμεσα. Τη μοιράζεσαι άμεσα... και εν τέλει, για εμένα τουλάχιστον, τις φώτο μου κατά βάση στο κινητό μου τις βλέπω.

Οπότε μπροστά στην ευκολία του κινητού η κάμερα απλά μαζεύει σκόνη.

Ο κάθε χρήστης είναι διαφορετικός και λειτουργεί διαφορετικά. Για παράδειγμα σε εμένα δεν είναι πρόβλημα να περάσω τις φωτογραφίες μου από τη μνήμη στον υπολογιστή και δε θα σκεφτόμουν ποτέ ότι είναι πρόβλημα κάτι τέτοιο. 

Από την άλλη, δεν μπορώ να διανοηθώ να είμαι μπροστά στον υπολογιστή με 24+ ίντσες και να βλέπω τις φωτογραφίες μου από την 6+ οθόνη του κινητού. 

Απλά εσύ έχεις κάνει τις επιλογές σου και αποφάσισες ότι αυτό που ταιριάζει περισσότερο σε σένα είναι το τηλέφωνο. Εγώ απλά δεν έχω κατασταλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επαγγελματικό εξοπλισμό (ας πούμε μια Sony Α9 με έναν GM f/1,4 φακό) μπορείς να βάλεις ένα κλείστρο στο 1/200s και να «βαράς» ο,τι θέλεις. Θα έχεις τεράστιο εύρος φωτισμού που θα μπορείς να παρεις καλή φωτο. Επίσης δε θα έχεις θέματα focus. 
Με οτιδήποτε άλλο όμως θα θέλει δουλειά σε κλειστούς χώρους. Σε εξωτερικούς χώρους μέρα δε θα έχεις θέμα (εκεί όμως ήδη αριστεύουν τα κινητά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Με επαγγελματικό εξοπλισμό (ας πούμε μια Sony Α9 με έναν GM f/1,4 φακό) μπορείς να βάλεις ένα κλείστρο στο 1/200s και να «βαράς» ο,τι θέλεις. Θα έχεις τεράστιο εύρος φωτισμού που θα μπορείς να παρεις καλή φωτο. Επίσης δε θα έχεις θέματα focus. 
Με οτιδήποτε άλλο όμως θα θέλει δουλειά σε κλειστούς χώρους. Σε εξωτερικούς χώρους μέρα δε θα έχεις θέμα (εκεί όμως ήδη αριστεύουν τα κινητά)

Εντάξει, να μην μπαίνουμε σε τέτοιες επιλογές των κάποιων χιλιάδων ευρώ γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να δαπανήσω αυτό το ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Εντάξει, να μην μπαίνουμε σε τέτοιες επιλογές των κάποιων χιλιάδων ευρώ γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να δαπανήσω αυτό το ποσό. 

Απλά σου λέω ότι σε σχέση με καλό κινητό θα πρέπει να ασχοληθείς, αλλιώς θα απογοητευτείς.

Το κινητό στο 80%+ των περιπτώσεων θα σου δώσει καλή φώτο, αυτό που μπορεί τέλος πάντων, χωρίς ιδιαίτερη ρύθμιση από εσένα.

Η κάμερα θα θέλει να πειραματιστείς πολύ συχνά. Ιδιαίτερα η DSLR που κυριολεκτικά τραβάς τυφλά ως προς το τελικό αποτέλεσμα.

Δες το βίντεο που ανέβασα στο άλλο θέμα. Το Iphone έχει ωραίο χρώμα δέρματος και λεπτομέρεια, ωραίο ουρανό και γενικά τα πάντα άψογα κατά τη γνώμη μου. Η Sony καίει το δέρμα χωρίς να δίνει καμία λεπτομέρεια και με φλατ τελείως ουρανό... και υποτίθεται πως είναι dedicated μοντέλο για αυτόν τον σκοπό! Προφανώς την είχαν στο auto και θα έπρεπε στο manual να ρίξουν το exposure, αλλά και πάλι δεν ξέρω άν θα έφταναν το κινητό. ...που τραβούσε με μικροσκοπικό αισθητήρα χωρίς κινούμενα μέρη (fixed focus φακός!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...