Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για αγορά ή όχι dsl / mirrorless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας απλά επειδή είμαι στη Θεσσαλονίκη τώρα και γράφω από το κινητό δεν έχω την άνεση πάντα να απαντάω όπως θέλω. 

 @nickolas Μα δεν με εμποδίζει κάτι να βγάλω και από τα 5 και αποκτά 2 μέτρα για αλλαγή της προοπτικής. Στο κινητό μου χρησιμοποιώ ό,τι με βολεύει. Μπορεί τον ευρυγώνιο αλλά μπορεί και τον standard. Ανάλογα την όρεξη και το τι θέλω να τραβήξω. Δηλαδή αν βρεθώ με macro φακό δε σημαίνει ότι δε θα βγάλω λεπτομέρειες σε λουλούδια κλπ.  

Για τους φακούς εννοείς 50 σε FF ο οποίος είναι 35 σε crop που έχω εγώ; 

@georgerapp Και πολύ καλά έκανες φίλε μου που μου πρότεινες 35αρι οπότε θα το κοιτάξω γιατί μάλλον προς τα εκεί κλίνω. 

@Dr_73 Για να καταλάβω, σε εμένα που έχω crop πρέπει τον foul frame φακό να τον πολλαπλασιάζω επί 1,5;

Αν το αποτέλεσμα είναι βαρετό και άχαρο με 50αρι φακό, δε βρίσκω κάποιο λόγο να τον αγοράσω. Εγώ θέλω έναν φακό που να με συναρπάσει ώστε να ασχοληθώ περισσότερο με τη φωτογραφική. 

 

Και δηλαδή σαν ένα γενικό σχόλιο καταλήγουμε σε 24-35; Να ρωτήσω κάτι άλλο. Τα mm που βρίσκω στο skroutz, αναφέρονται σε crop ή σε foul frame γιατί δε βλέπω να αναφέρει κάτι. 

 

Τέλος παράλληλα με αυτήν την αναζήτηση σε φωτογραφικό forum μου προτάθηκε η canon Eos M50 που μαζί με τον 18-135 αν θυμάμαι καλά βγαίνει στα 750. Απλά μπήκα στο δίλημμα αν θα πρέπει να συνεχίσω σε Sony ή να πάω στο οικοσύστημα της canon που έχει και πιο φθηνούς φακούς 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ostvarivanje είπε

@nickolas Μα δεν με εμποδίζει κάτι να βγάλω και από τα 5 και αποκτά 2 μέτρα για αλλαγή της προοπτικής. Στο κινητό μου χρησιμοποιώ ό,τι με βολεύει. Μπορεί τον ευρυγώνιο αλλά μπορεί και τον standard. Ανάλογα την όρεξη και το τι θέλω να τραβήξω. Δηλαδή αν βρεθώ με macro φακό δε σημαίνει ότι δε θα βγάλω λεπτομέρειες σε λουλούδια κλπ.  

Για τους φακούς εννοείς 50 σε FF ο οποίος είναι 35 σε crop που έχω εγώ;

Ναι.

Αν πάρεις έναν prime όμως αυτόν θα έχεις. Δε θα έχεις την επιλογή που σου δίνει το κινητό. Για αυτό θέλει να παρατηρήσεις τί είναι αυτό που σου αρέσει περισσότερο μιας και στην "κανονική" φωτογραφική με αυτό θα είσαι.

Προσωπικά τραβούσα πάντα με τον κύριο φακό του κινητού που όπως σε όλα είναι ευρυγώνιος. Πήρα αντίστοιχο prime στην φωτογραφική αλλά δεν είχα την οπτική που ήθελα... μετά πειραματίστηκα με τον "2Χ" του κινητού (που λόγω χαμηλότερης ποιότητας σνόμπαρα) και βλέπω ότι είναι αυτό που θέλω σε οπτική.

Προφανώς αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία

Αλλά και άλλοι όπως ο georgerapp  είχαν ίδια με εμένα εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, nickolas είπε

Ναι.

Αν πάρεις έναν prime όμως αυτόν θα έχεις. Δε θα έχεις την επιλογή που σου δίνει το κινητό. Για αυτό θέλει να παρατηρήσεις τί είναι αυτό που σου αρέσει περισσότερο μιας και στην "κανονική" φωτογραφική με αυτό θα είσαι.

Προσωπικά τραβούσα πάντα με τον κύριο φακό του κινητού που όπως σε όλα είναι ευρυγώνιος. Πήρα αντίστοιχο prime στην φωτογραφική αλλά δεν είχα την οπτική που ήθελα... μετά πειραματίστηκα με τον "2Χ" του κινητού (που λόγω χαμηλότερης ποιότητας σνόμπαρα) και βλέπω ότι είναι αυτό που θέλω σε οπτική.

Προφανώς αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία

Αλλά και άλλοι όπως ο georgerapp  είχαν ίδια με εμένα εμπειρία.

Μάλλον αντίθετα θέλω έχουμε γιατί συνήθως τον ευρυγώνιο φακό χρησιμοποιώ περισσότερο εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Όχι ντε και καλά να περιλάβω περισσότερα πράγματα αλλά για να δώσω οπτική σε background και foreground. Και μπορει οι  υπερευρυγώνιοι να δημιουργούν παραμόρφωση αλλά με τραβάει αυτή η διαφορετικότητα. 

Από την άλλη σκέφτομαι και τον ζουμ 50-210 για να πιάσω όλο το ευρος μαζί με τον Κιτ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

@Dr_73 Για να καταλάβω, σε εμένα που έχω crop πρέπει τον foul frame φακό να τον πολλαπλασιάζω επί 1,5;

Αν το αποτέλεσμα είναι βαρετό και άχαρο με 50αρι φακό, δε βρίσκω κάποιο λόγο να τον αγοράσω. Εγώ θέλω έναν φακό που να με συναρπάσει ώστε να ασχοληθώ περισσότερο με τη φωτογραφική. 

Δεν είναι ότι δεν θα βγάλεις ωραίες φωτογραφίες και με τον 50ρη . Όλοι έχουμε βγάλει με 50ρη μια χαρά φωτογραφίες. Σε μεγάλους χώρους εξωτερικούς , μια χαρά είσαι . 

Αν πας σε στενά δρομάκια, σοκάκια κτλ ... εκεί θες κάτι πιο wide. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν είναι ότι δεν θα βγάλεις ωραίες φωτογραφίες και με τον 50ρη . Όλοι έχουμε βγάλει με 50ρη μια χαρά φωτογραφίες. Σε μεγάλους χώρους εξωτερικούς , μια χαρά είσαι . 

Αν πας σε στενά δρομάκια, σοκάκια κτλ ... εκεί θες κάτι πιο wide. 

Ναι καταλαβαίνω και έχω τραβήξει με 50mm αλλά όπως λες και εσύ σε στενάκια χρειάζεται πιο ευρυγώνιος και για αυτό κατέβαζα τον Κιτ σε πιο ευρυγωνιες λήψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι. Μπορείτε να μου πείτε αν αυτό το lens hood ταιριάζει στον Κιτ φακό της nex-3n;

https://www.amazon.com/Fotodiox-Reversible-16-50mm-F3-5-5-6-mount/dp/B00QR48GZE

Επεξ/σία από ostvarivanje
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...