Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για αγορά ή όχι dsl / mirrorless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, georgerapp είπε

ναι εγω ειμαι αρχαριος , εχω ενα sony κινητο και μια καμερα nikon 1 j5 ιντζας .

τα raw τα εχω μεσο καμερας γιατι το sony δεν τα δινει , ενα τα εδινε με raw θα ημουν και εκει .

ξερω τα βασικα , πως να δουλεψω το κλειστρο το διαφραγμα iso εκθεση , αλλα δε τα δουλευω ευκολα και στο γρηγορο .

εκτος απο auto εχω το P που εχω τα παντα αυτοματο αλλα το iso μεχρι 800 και το Α aperture που ειναι μόνιμα στο 1.8 να ξερω οτι θα εχω θολο background για πορτρετα και γενικα οταν θελω .

παντα αποθηκευω raw και jpeg .

στο κινητο τα φτιαχνω στο Lightroom στο Pc στο xpress .

το xpress εχει τα βασικα που θελω χωρις πολλα πολλα , ειναι τραγικα ευκολο για εμενα και εχει και ωραια φιλτρα . 

Σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ τώρα κοιτούσα στο Oneplus και μου έβγαλε μία φώτο σε raw κάπου στα 24mb. Έτσι όπως τραβάω εγώ πολλές, ίσως να έχω πρόβλημα με τον χώρο. 

Στην κάμερα θα κάνω διάφορους πειραματισμούς για να δω τι γίνεται. Όχι μόνο χειροκίνητο, αλλά και με priority και βλέπουμε. Ανάλογα τι αποτελέσματα θα πάρω, θα δω τι ακριβώς θα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά μετά από μερικές μέρες αναζήτησης, διαβάσματος και πειραματισμού με την  ΝΕΧ-3Ν, αποφάσισα να ζήσω με e-mount. Αρχικά έχω σκοπό να αγοράσω έναν φακό ο οποίος θα λειτουργήσει και σαν ώθηση για να ασχοληθώ περισσότερο με τη μηχανή. Πάντως, δεν έχω σκοπό να μείνω σε αυτό, σκέφτομαι αργότερα να πάω και σε δεύτερο και σε τρίτο φακό και σε βάθος χρόνου θα πάω και σε άλλη Sony e-mount ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ και τους φακούς που θα έχω αγοράσει. 

Οπότε, προς το παρόν ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον πρώτο φακό. Τι θα μου προτείνατε; Ξέρω ότι είναι και υποκειμενικό ζήτημα του τι τραβάει ο καθένας. Προσωπικά είμαι πιο πολύ του τοπίου, "τρελαίνομαι" πραγματικά για φωτογραφίες με θάλασσα, όμως μου αρέσει και η φωτογραφία δρόμου, ειδικά σε μέρη που τα επισκέπτομαι για πρώτη φορά και γενικά δεν έχω περιορισμούς, ό,τι μου αρέσει "πυροβολείται". Επιδιώκω να πετύχω ηλιοβασίλεμα αλλά θέλω και να βγάλω και κάποια λεπτομέρεια που προϋποθέτει ζουμ.

Κάποιους φακούς που κοίταξα είναι οι εξής;

 Sony E18-55mm f/3.5-5.6 Zoom lens

Sony E16mm f/2.8 SEL16F28

Sigma 30mm F2.8 DN (Sony E mount)

Sony 20mm f/2.8

Sigma 60mm F2.8 DN (Sony E mount)

7artisans Photoelectric 55mm f/1.4 (Sony E)

Samyang 12mm f/2.0 NCS CS (Sony E)

Sony 50mm f/1.8 OSS

Sony 50mm f/1.8

Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary (Sony E)

Sigma 19mm F2.8 DN (Sony E-mount)

Sony 55-210mm f/4.5-6.3 Telephoto Lens

Sony 16-50mm F3.5-5.6 Retractable Zoom Lens

Από πού θα μου προτείνατε να ξεκινήσω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρέπει να δεις η οπτική ποιων mm φακού σου αρέσει. 
Στο κινητό τραβάς περισσότερο με τον στάνταρ φακό η προτιμάς την οπτική του 2x «ζουμ»;

Με βάση αυτό θα σου έλεγα να παρεις prime. 
Αργότερα σαν δεύτερη αγορά έναν μεγάλο τηλεφακο όπως ο 55-210 που γραφεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nickolas είπε

Βασικά πρέπει να δεις η οπτική ποιων mm φακού σου αρέσει. 
Στο κινητό τραβάς περισσότερο με τον στάνταρ φακό η προτιμάς την οπτική του 2x «ζουμ»;

Με βάση αυτό θα σου έλεγα να παρεις prime. 
Αργότερα σαν δεύτερη αγορά έναν μεγάλο τηλεφακο όπως ο 55-210 που γραφεις 

Σε ευχαριστώ πολύ. Στο κινητό βγάζω και με 2Χ και μου αρέσει κιόλας, αλλά σίγουρα πιο συχνά χωρίς ζουμ σε μία αναλογία περίπου 65-35.

Για τον 55-210 διάβασα πολλά και τον σκεφτόμουν πολύ έντονα, μέχρι μετά να μου μπει στο μυαλό η ιδέα να ασχοληθώ και να δημιουργήσω σετ φακών. Βέβαια όχι τον ένα μετά τον άλλο, αλλά να δουλέψω πολύ αυτόν που θα πάρω και του χρόνου την άνοιξη (καλά να είμαστε) θα σκεφτώ να αγοράσω δεύτερο φακό.

Prime ε; 30αρι ή 50αρι ή να πάω σε πιο ευρυγώνιο; Πάντως διάβασα πολύ καλά λόγια για τον 30άρι αλλά δε θυμάμαι για ποιον. Όπως και για τον 60αρι τον Sigma. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Prime ε; 30αρι ή 50αρι ή να πάω σε πιο ευρυγώνιο; Πάντως διάβασα πολύ καλά λόγια για τον 30άρι αλλά δε θυμάμαι για ποιον. Όπως και για τον 60αρι τον Sigma. 

O 30άρης είναι περίπου ο 2x "ζουμ" στο κινητό σου.

Ένας φακός στo εύρος 16 - 20 mm μοιάζει με τον στάνταρ φακό στο κινητό σου.

Ένας 60άρης θα είναι περίπου σαν 4x ζουμ στο κινητό σου... αρκετά περιοριστικό μάλλον για γενική χρήση.

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ φώτο που έχουν τραβηχτεί με τον Sony E 35mm f/1.8 OSS Lens.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickolas είπε

O 30άρης είναι περίπου ο 2x "ζουμ" στο κινητό σου.

Ένας φακός στo εύρος 16 - 20 mm μοιάζει με τον στάνταρ φακό στο κινητό σου.

Ένας 60άρης θα είναι περίπου σαν 4x ζουμ στο κινητό σου... αρκετά περιοριστικό μάλλον για γενική χρήση.

Ναι, πράγματι έχεις δίκιο, μάλλον καλύτερα σε 16-20 που αναφέρεις. Έχεις μήπως "εικόνα" από τους φακούς της Sony ποιος είναι πιο ποιοτικός σε αυτό το εύρος  των 16-20;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα φιλε αυτο που με εκανε να κολλήσω πληρως με την κάμερα και να ξεχνάω το αρνητικό του , οτι θα πρεπει να παίρνω τα πόδια μου και πλησιαζω η το αντίθετο ειναι ενας 50αρης 1.8 .

Βασικα επειδή εχω κάμερα ιντζας ειναι 18.5 με f 1.8 .

Ο τροπος που βγαζει τους ανθρώπους δεν εχει καμια επαφή με του κινητού το αποτέλεσμα , φυσικά κανει και για πολλα αλλα .

Αλλά επειδή ειναι σταθερός κινείσαι εσύ .

Οπως ειπε και ο nickolas ομως ειναι ζουμ σε σχεση με αυτά που ξερουμε απο τα κινητά .

Οποτε για σταθερο με φωτεινό διάφραγμα θα πήγαινα σε 35 mm , νομίζω ειναι πιο βολικά , και για landscape αλλα και για να βγαλεις έναν άνθρωπο που κάθεστε πχ σε ενα τραπέζι παρέα , και οχι να πας στο διπλα τραπεζι για να βγει!!!

Αλλα θα σου ελεγα να πας σε σταθερό φακο με πολύ φως , θα σε βοηθήσει αυτο , να βγούνε ευκολα καλες εικονες λόγο μικρής εμπειρίας .

Και μιλαω και για εμενα .

Μπορεί να κουράζει και να ξεγολευει αλλα δινει καλά αποτελέσματα σε ολα τα κλικ.

Τον κιτ δε τον χρησιμοποιήσα ποτε , κατώτερος πολύ αν και ευκολος λογο ζουμ .

Εαν κατι δε βγαίνει με τον σταθερό υπαρχει πάντα στην τσεπα η σταθερή αξια το κινητό.

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν βλέπεις και αυτούς;

Ένας από τους καλύτερους φακούς για Sony E, αλλά χωρίς OSS
Sigma-16mm-f-1-4-DC-DN

Οπτικό εύρος 18-135 που καλύπτει αρκετές περιπτώσεις με μικρό μέγεθος που βολεύει σε ταξίδια κτλ, σχετικά καλή οξύτητα, OSS (σε e-infin αρκετά πιο φτηνός)
Sony-E-18-135mm-f-3-5-5-6-OSS

Επεξ/σία από kgot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εμενα φιλε αυτο που με εκανε να κολλήσω πληρως με την κάμερα και να ξεχνάω το αρνητικό του , οτι θα πρεπει να παίρνω τα πόδια μου και πλησιαζω η το αντίθετο ειναι ενας 50αρης 1.8 .

Βασικα επειδή εχω κάμερα ιντζας ειναι 18.5 με f 1.8 .

Ο τροπος που βγαζει τους ανθρώπους δεν εχει καμια επαφή με του κινητού το αποτέλεσμα , φυσικά κανει και για πολλα αλλα .

Αλλά επειδή ειναι σταθερός κινείσαι εσύ .

Οπως ειπε και ο nickolas ομως ειναι ζουμ σε σχεση με αυτά που ξερουμε απο τα κινητά .

Οποτε για σταθερο με φωτεινό διάφραγμα θα πήγαινα σε 35 mm , νομίζω ειναι πιο βολικά , και για landscape αλλα και για να βγαλεις έναν άνθρωπο που κάθεστε πχ σε ενα τραπέζι παρέα , και οχι να πας στο διπλα τραπεζι για να βγει!!!

Αλλα θα σου ελεγα να πας σε σταθερό φακο με πολύ φως , θα σε βοηθήσει αυτο , να βγούνε ευκολα καλες εικονες λόγο μικρής εμπειρίας .

Και μιλαω και για εμενα .

Μπορεί να κουράζει και να ξεγολευει αλλα δινει καλά αποτελέσματα σε ολα τα κλικ.

Τον κιτ δε τον χρησιμοποιήσα ποτε , κατώτερος πολύ αν και ευκολος λογο ζουμ .

Εαν κατι δε βγαίνει με τον σταθερό υπαρχει πάντα στην τσεπα η σταθερή αξια το κινητό.

Το ότι είναι σταθερός ένας φακός δεν με ενοχλεί. Εννοώ ότι δε με ενοχλεί να περπατήσω και να φτάσω εκεί που πρέπει για να βγάλω φωτογραφία. Απλά μερικές φορές δεν μπορείς να φτάσεις οπότε χρειάζεσαι ουσιαστικά ζουμ φακό. Αυτός είναι ένας λόγος που θέλω κάποια στιγμή να πάρω έναν ζουμ φακό (βέβαια όταν τον αποκτήσω θα τραβάω με αυτόν πόλη περισσότερο). Μέχρι τότε θα χρησιμοποιώ τον Κιτ όταν θα θέλω ζουμ.

Ποιον 35αρι δηλαδή θα μου πρότεινες;

3 ώρες πριν, kgot είπε

Γιατί δεν βλέπεις και αυτούς;

Ένας από τους καλύτερους φακούς για Sony E, αλλά χωρίς OSS
Sigma-16mm-f-1-4-DC-DN

Οπτικό εύρος 18-135 που καλύπτει αρκετές περιπτώσεις με μικρό μέγεθος που βολεύει σε ταξίδια κτλ, σχετικά καλή οξύτητα, OSS (σε e-infin αρκετά πιο φτηνός)
Sony-E-18-135mm-f-3-5-5-6-OSS

Με βάζεις σε τρελά γούστα γιατί εγώ δεν ήθελα να ξεφύγω τόσο οικονομικά γιατί δεν ξέρω αν θα κολλήσω ή θα βρεθώ αυτό το βάλε βγάλε των φακών. Επίσης δεν ξέρω πόσο καλύτερα βγάζει από τον Κιτ ώστε να με ενθουσιάσει και να χαρώ το κάθε ευρώ που θα έχω δαπανήσει. Βασικά έλεγα να πάω μέχρι τα 300 ευρώ...

... όμως ο 16άρης sigma βλέποντας και τις κριτικές κάπου μου άρεσε πολύ χωρίς να έχω δει ούτε δείγμα και τον σκέφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το «περπατάω και βγάζω φωτο» δεν ισχύει 100%. 
Αλλιώς είναι μια φωτο στα δυο μέτρα από το θέμα και αλλιώς στα 5 μέτρα. 
Εννοω το θέμα θα βγει αλλιώς (ακόμα και αν έχεις έναν ζουμ να ρυθμίζεις ανάλογα την απόσταση). 
Για αυτό λέω να δει κανείς στο κινητό του ποιον φακό χρησιμοποιεί περισσότερο πριν κάνει τέτοια επένδυση. 
 

Για εμένα ιδανικός φακός είναι τα ~ 50mm ισοδύναμο (άρα ~35 σε crop).

Τα κινητά έχουν στάνταρ ευρυγωνιους αλλά αν ψαχτεί κανεις ίσως να του αρέσει περισσότερο το look του Χ2 φακού παρα την χαμηλότερη ποιότητα φακού και αισθητήρα. 

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε γνωρίζω για να σου προτείνω 35 αρι , εαν δεις οτι πας προς φωτεινό σταθερό τοτε θα σε βοηθήσουν αυτοί που γνωρίζουν .

Εγω απλά κατέθεσα την μικρή εμπειρία μου η οποια ειναι οτι αλμα απο το κινητό πηρα με τον φωτεινό σταθερό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εστιακή απόσταση για γενική χρήση , όλες τις χρήσεις είναι τα 35mm σε full frame.

Μέχρι 42mm . 

Πολλές φιλμάτες παλιών εποχών , είχαν σταθερούς φακούς είτε 35, είτε 42.

Ta 50 , έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν δίνουν παραμόρφωση , είναι εύκολοι φακοί στην κατασκευή ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΙ.

Αλλά δίνουν πιο βαρετό και άχαρο αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εγω δε γνωρίζω για να σου προτείνω 35 αρι , εαν δεις οτι πας προς φωτεινό σταθερό τοτε θα σε βοηθήσουν αυτοί που γνωρίζουν .

Εγω απλά κατέθεσα την μικρή εμπειρία μου η οποια ειναι οτι αλμα απο το κινητό πηρα με τον φωτεινό σταθερό .

Ο 35 που του λένε είναι ότι είναι για σένα ο 18 που έχεις. Χοντρικά 50 σε full frame και οι 2. Απλά εσυ πολλαπλασιάσεις στη μηχανή σου την εστίακη απόσταση  x2.7 ενώ στη μηχανή που έχει ο φιλος x1.5. (18.5x2.7= 49,95, 35x1.5=52,50)

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ο 35 που του λένε είναι ότι είναι για σένα ο 18 που έχεις. Χοντρικά 50 σε full frame και οι 2. Απλά εσυ πολλαπλασιάσεις στη μηχανή σου την εστίακη απόσταση  x2.7 ενώ στη μηχανή που έχει ο φιλος x1.5. (18.5x2.7= 49,95, 35x1.5=52,50)

Οχι εγω εννοούσα 35 σε ff μετατροπή .

Δηλαδή να βρει 23 mm ; Καπου εκεί σωστά ; 

Τα 50 σε ff που βγαίνουν εμενα είναι πολύ ζουμ να το πω , θα τον παιδεψει , εγω τα συνήθισα βεβαια .

Εγω ας πουμε βρίσκω τον εαυτο μου να πρέπει να απομακρυνθεί απο τους ανθρώπους συχνά .

Και όχι μόνο , στην αρχη σε εκδρομή που ειχα παει έβλεπα κατι , στο μυαλο το ειχα εικονα σαν το κινητο και μολις σήκωνα την κάμερα έβλεπα κυριολεκτικά το μισο καδρο απο αυτο που ειχα στο μυαλο μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgerapp είπε

 

Δηλαδή να βρει 23 mm ; Καπου εκεί σωστά ; 

Ναι, σωστά. 
Θα μπορούσε να δει τον Samsung 24mm 2.8. 

https://www.skroutz.gr/s/17164302/Samyang-AF-24mm-f-2-8-FE-Sony-E.html

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...