Προς το περιεχόμενο

Οι AMD Ryzen 4000 «Renoir» APUs έχουν ως 90% αυξημένη απόδοση σε σχέση με τους Ryzen 3000


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, fadthemisss είπε

AMD για παντα. Μέχρι να σβήσει ο ήλιος και η intel.

Εδώ κολλάει λίγος Ρόμπερτ:

And I will luve thee still, my dear,
Till a’ the seas gang dry;
And the rocks melt wi’ the sun
.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Razor333 είπε

Αν μπορεις να περιμενεις μεχρι αρχες του 2020, πας σε zen 3, αλλιως και οι τωρινοι μια χαρα ντηλ ειναι, κυριως αν παρεις τον 3900x στα 400 ισως και λιγο πιο κατω.

Φίλε, δεν ξέρω αν ζεις σε χώρα που τηρεί ισλαμικό ημερολόγιο, αλλά στην Ελλάδα φτάσαμε ήδη στα μέσα του 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά προχθές έστησα τα δύο συστήματα που είχα αγοράσει εδώ και δύο μήνες και είμαι έτοιμος να δω αν το PCem τρέχει Windows 98 χωρίς σπασίματα στον ήχο.
3700x και 3600.

Από τον 8350 και τον 1090t μάλλον θα είναι πιο γρήγοροι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marios02 είπε

Φίλε, δεν ξέρω αν ζεις σε χώρα που τηρεί ισλαμικό ημερολόγιο, αλλά στην Ελλάδα φτάσαμε ήδη στα μέσα του 2020.

Ντουμπάι μένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω ή κάποιοι διάβασαν μόνο τον τίτλο και χαίρονται. Η σύγκριση είναι ryzen 5 3400g vs ryzen 7 4700g. Όπου -g σημαίνει ενσωματωμένα γραφικά όπου είναι η κύρια διαφορά από τον 3700x. Δεν βλέπω αισθητη διαφορά όμως από τον από τον προκάτοχό του ούτε στους χρόνους 4ghz είναι και οι δύο 8/8 cores boost. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2020 στις 9:07 ΜΜ, maou1991 είπε

Ο 4400g θα είναι 56,2% πιο γρήγορος σε επεξεργαστική ισχύ από τον 3400g.... 

Η intel τη τελευταία δεκαετία δε πρέπει ποτέ να έχει βγάλει επεξεργαστή που να είναι 50% πιο γρήγορος από τον αυτόν που αντικαθιστά

8700k? Ειναι πανω απο 50% πιο γρηγορος του 7700k. Το ιδιο και ο 8600k, o 8400, o 8500. Οποτε τι εννοεις δεν το εχει κανει ποτε στη τελευταία δεκαετια? 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2020 στις 8:38 ΜΜ, Apostol. είπε

Ερώτηση για όσους γνωρίζουν επειδή δεν είμαι γνώστης των cycles της amd και δεν το έχω ψάξει:

Πότε περίπου θα βγουν σε zen 3 οι αντίστοιχοι 3700Χ -3900Χ ?

Το καλοκαίρι βγαίνει το refresh πχ 3900ΧΤ που ουσιαστικά θα είναι καλύτερα bins που θα μπορούν να τα χρονίζουν 200Mhz παραπάνω, κατά τα άλλα τα ίδια.

Πάω σχετικά σύντομα για καινούριο σύστημα και το θέμα είναι αν φτιάξω σύστημα με 3900ΧΤ ή να περιμένω (του χρόνου?) τους αντίστοιχους 12c/24t σε 3rd gen.

Γενικά σε amd, έρχονται πρώτα οι"consumer" cpu και αργότερα οι "prosumer', ή κάνει ένα launch η amd?

Aυτα γίνονται αν ασχολείσαι χρόνια αποκλειστικά με intel

Αν τηρήσει τα χρονοδιαγράμματα που είχε δώσει θα τα ανακοινώσει το Σεπτέμβρη και λογικά θα είναι διαθέσιμα στην αγορά τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη. Αν βγουν αληθείς κάποιες φήμες για 5nm (που δεν το πολύ πιστεύω αφού το χρονοδιαγράμμα έχει τα 5nm σαν ριφρες και αλλαγή socket) τότε πάμε για αρχές 2021. Λογικά όμως θα ισχύσει το πρώτο. Σε κάθε περίπτωση δεν έχει νόημα να πάρεις Zen 2 όταν σε λίγο καιρό θα έχεις zen 3 (πλην φυσικά των apu αλλά εσύ ρώτησες για τους κανονικούς CPU) εκτός και αν πρέπει να γίνει η κίνηση άμεσα. Γενικά μιλώντας για amd αυτή την περίοδο υπολογίζεις περίπου 15 μήνες από γενιά σε γενιά (συμπεριλαμβανομένων των ριφρες)

 

Και κάτι άσχετο με την ερώτηση αλλά ον τοπικ. Οι τιμές των benchmark του άρθρου δεν μπορεί να είναι τελικές ειδικά στα γραφικά. Από τους mobile γνωρίζουμε ότι τα καινούργια cu είναι περίπου 60% ταχύτερα από τα παλιά. Επομένως (και πάντα θεωρητικά) έχουμε 8*1,6=12,8. 2100/1400=1,5*12,8=19,2/11=1,74 φορές πιο δυνατός σε GPU πρέπει να είναι ο 4700g (1970 GFLOPS είναι ο στοκ 3400). Θεωρώντας (Για τον 3400g) ένα στοκ firestrike γύρω στο 3000 και 4300+ oc και με σωστές μνήμες λογικά η amd έχει τερματίσει το κονσεπτ της apu σύμφωνα με τοbanwidth που θα πάρει από τις καινούργιες μνήμες αφού αυτές προκαλούν τοbottleneck και στην ουσία επηρεάζουν όλη τη σχεδίαση του επεξεργαστή. (Στο leak είναι 3200mhz...)(το infinity fabric λέγεται ότι θα είναι στα 2ghz επομένως οι σωστές μνήμες θα πρέπει να είναι στα 4ghz αν αυτό ίσχυει, άρα μιλάμε για +25% κάτι δηλαδή σαν μία θεωρητική gtx 1040 αν υπήρχε τέτοιο πράγμα. Επομένως 1080 medium γραφικά γύρω στα 30-40 FPS δεν θα είναι απίθανο σε αρκετούς τίτλους ΑΑΑ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2020 στις 8:06 ΜΜ, odiseas46 είπε

Η εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω ή κάποιοι διάβασαν μόνο τον τίτλο και χαίρονται. Η σύγκριση είναι ryzen 5 3400g vs ryzen 7 4700g. Όπου -g σημαίνει ενσωματωμένα γραφικά όπου είναι η κύρια διαφορά από τον 3700x. Δεν βλέπω αισθητη διαφορά όμως από τον από τον προκάτοχό του ούτε στους χρόνους 4ghz είναι και οι δύο 8/8 cores boost. 

Στο physics score είναι στα διπλάσια σχεδόν, στο graphics είναι παρόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

3400G στο Minidesk A300 με τις μνήμες στα 3200 .. επίσης διάβασα ότι ο 4700G παίρνει μέχρι 32GB RAM άρα εγώ που θέλω να πάω σε 64 συντομα θα τον φάω στον κ.... ετσι και αναβαθμίσω .... ένα μεγάλο γιατι ;;;

3dmark3200.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...