Προς το περιεχόμενο

Η λειτουργία Ανώνυμης Περιήγησης στον browser ίσως να μην είναι τόσο… ανώνυμη τελικά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, maarinos είπε

Tor-logo-2011-flat.svg

Out of the box μια χαρά σε εντοπίζουν και με tor, ειδικά να μπεις και βγεις από ελεγχόμενα nodes!
Επίσης με τον Tor γίνεσαι κατευθείαν στόχος γιατί το onion protocol βγάζει μάτι στην κίνηση!
Υπάρχει τρόπος να το προσομοιώσεις με http αλλά πάλι ένα έμπειρο μάτι μπορεί να το πιάσει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την ανώνυμη περιήγηση απλά τα δεδομένα δεν εμφανίζονται στο ιστορικό,στα recent searchες και γενικά στο google account σου. Οχι οτι δε γίνεται συλλογή δεδομένων γενικά. Αυτά είναι μπαρούφες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Out of the box μια χαρά σε εντοπίζουν και με tor, ειδικά να μπεις και βγεις από ελεγχόμενα nodes!
Επίσης με τον Tor γίνεσαι κατευθείαν στόχος γιατί το onion protocol βγάζει μάτι στην κίνηση!
Υπάρχει τρόπος να το προσομοιώσεις με http αλλά πάλι ένα έμπειρο μάτι μπορεί να το πιάσει.

άσε που αν μπροουζαρεις πολύ ώρα τρέχουν τα μάτια σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nasos74 είπε

Αυτή η δαιμονοποίηση ως προς τους browsers πρέπει να σταματήσει, σε ποιό site πας, το ξέρουν εκτός από το browser και το OS σου, ο πάροχος σου, ο DNS server σου (αν είναι διαφορετικός από τον ISP), το ad-block σου (ανάλογα τις προθέσεις του developer...), ο VPN σου και ο Proxy (αν χρησιμοποιείς) και χιλίαδες "αθώα" plug ins που κάποιοι χρησιμοποιούν στον browser. 

Η μόνη χρησιμότητα τoy privacy/Incognito είναι να μην χρειαστεί να σβήσεις ιστορικά σε κοινόχρηστα computer. 

Το linux έχει πολλά open source distro όπου μπορείς να δεις εύκολα ότι δεν σε κάνουν track. Στα windows μπορείς να κόψεις κάθε επικοινωνία του λειτουργικού με τους server της Microsoft.

Οι VPN βγάζουν πολλά χρήματα με μόνο προϊόν την ανωνυμία και το no logs δεν έχουν λόγο να μην το τηρήσουν. Proxy δεν χρησιμοποιεί κανένας.

Αν έχεις VPN τότε χρησιμοποιείς υποχρεωτικά το δικό του DNS και το μόνο που βλέπει ο ISP σου είναι ένα encrypted tunnel.

Πέρα από όλα αυτά τα θεωρητικά, στην πράξη ούτε η Microsoft ούτε ο OTE σε κάνουν track, υπάρχουν όμως άπειροι tracking servers και υπηρεσίες όπως το analytics και το adwords που είναι γνωστό ότι έχουν σαν αποκλειστικό σκοπό την συλλογή δεδομένων για την βελτιστοποίηση της προώθησης διαφημίσεων.

Ο firefox με always use private mode και resist fingerprint  + ublock + eff pb σε συνδυασμό με το δυναμικό IP του ISP ή ένα VPN κάνουν πολύ πιο δύσκολο το να σε κάνει κάποιος track.

Τώρα αν κάποιος έχει facebook ή κάνει login σε όλα τα site με το google/facebook κλπ account είναι σαν να αποδέχεται ότι προσφέρει τα δεδομένα του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, elpenor said:

Το linux έχει πολλά open source distro όπου μπορείς να δεις εύκολα ότι δεν σε κάνουν track. Στα windows μπορείς να κόψεις κάθε επικοινωνία του λειτουργικού με τους server της Microsoft.

Οι VPN βγάζουν πολλά χρήματα με μόνο προϊόν την ανωνυμία και το no logs δεν έχουν λόγο να μην το τηρήσουν. Proxy δεν χρησιμοποιεί κανένας.

Αν έχεις VPN τότε χρησιμοποιείς υποχρεωτικά το δικό του DNS και το μόνο που βλέπει ο ISP σου είναι ένα encrypted tunnel.

Πέρα από όλα αυτά τα θεωρητικά, στην πράξη ούτε η Microsoft ούτε ο OTE σε κάνουν track, υπάρχουν όμως άπειροι tracking servers και υπηρεσίες όπως το analytics και το adwords που είναι γνωστό ότι έχουν σαν αποκλειστικό σκοπό την συλλογή δεδομένων για την βελτιστοποίηση της προώθησης διαφημίσεων.

Ο firefox με always use private mode και resist fingerprint  + ublock + eff pb σε συνδυασμό με το δυναμικό IP του ISP ή ένα VPN κάνουν πολύ πιο δύσκολο το να σε κάνει κάποιος track.

Τώρα αν κάποιος έχει facebook ή κάνει login σε όλα τα site με το google/facebook κλπ account είναι σαν να αποδέχεται ότι προσφέρει τα δεδομένα του.

 

Σαφώς φίλε μου και έχεις δίκιο. Ο browser configuration που περιγράφεις είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση για κάποιον με ευαισθησία σε θέματα privacy/tracking (αν και δεν είμαι fan της αλεπούς).


Να μου επιτρέψεις να επεκταθώ σε μερικά σημεία,

1) Όποιος χρησιμοποιεί VPN να είναι εννοείται με συνδρομή και σίγουρα με no log, kill switch κτλ. Σε καμία περίπτωση το VPN από μόνο του δεν σε προστατεύει από θέματα privacy.
2) Το DNS over HTTPS από μόνο του δεν σε προστατεύει από τον ISP σου, (το HTTPS δεν είναι fully encrypted). Ευτυχώς στην Ελλάδα, κανείς δεν ασχολείται, αν και γνωρίζω πως η Big Data νοοτροπία έχει μπει για τα καλά στην DT και στην VF.
3) Proxy χρησιμοποιούν ακόμα μεγάλοι οργανισμοί (…υπάλληλοι ανοίγουν Incognito/InPrivate mode για να κάνουν browsing σε ώρα εργασίας)
4) Μακρυά από DNS servers που υπόσχονται ανωνυμία και είναι free, καλύτερα ο πάροχος σας

Και ένα τελευταίο και ας γελάσετε, προς τους φίλους που μπορεί να εργάζονται και να ζουν από support σε χρήστες/πελάτες, σταματήστε να περνάτε ad-blockers, privacy trackers κτλ σε φίλους/πελάτες σας (αν δεν το ζητήσουν), το οικονομικό μοντέλο των υπηρεσιών στο internet στηρίζεται στη διαφήμιση. Χωρίς διαφήμιση το μέλλον των υπηρεσιών που απολαμβάνουμε free κάθε ημέρα θα είναι δυσοίωνο και θα γεμίσουμε subscriptions! 
(όχι δεν είμαι διαφημιστής/πωλητής, ούτε εργάζομαι σε support 😊)
 

 

Επεξ/σία από nasos74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Είχα δει παλαιότερα μία ανάλυση(ενώ γώριζα και εγώ αυτό που μόλις έγραψες) ότι όλως περιέργως η σωστή φράση είναι το πράσινα άλογα.

Το πράσσειν άλογα δεν έχει καμία αναφορά στην αρχαία ελληνική γραμματεία ενώ πρωτοέκανε την εμφάνιση του την δεκαετία του 90.

Στην πραγματικότητα το πράσινο αποτελεί εδώ και εκατοντάδες χρόνια το χρώμα του αδυνάτου(ίππος χλωρός από την αποκάλυψη του Ιωάννη).

Υπάρχει επίσης γραπτό κείμενο από το 1850 με το πράσινο άλογο να εμφανίζεται ως φράση που χρησιμοποείται στη Χίο.Αυτή είχε την μορφή "Είναι πιο εύκολο να βρεις πράσινο άλογο παρά φρόνιμο Χιώτη"

Γενικά αντίστοιχες εκφράσεις με πράσινα ζώα υπάρχουν σε πολλές γλώσσες ως ένδειξη ότι κάτι είναι αδύνατο η γελοίο.

Δεν είμαι φιλόλογος και δεν θυμάμαι καν που τα είχα διαβάσει αυτά so take them with a grain of salt.

 

 

Ολόκρηρη η έκφραση είναι παντζάρια με κούμπλα και πράσινα άλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ανοίξει το παράθυρο του Chrome σε incognito, υπάρχει ολόκληρο disclaimer που εξηγεί πώς ακριβώς λειτουργεί ο browser.

Λίγη παρατηρητικότητα χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasos74 είπε

Σαφώς φίλε μου και έχεις δίκιο. Ο browser configuration που περιγράφεις είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση για κάποιον με ευαισθησία σε θέματα privacy/tracking (αν και δεν είμαι fan της αλεπούς).


Να μου επιτρέψεις να επεκταθώ σε μερικά σημεία,

1) Όποιος χρησιμοποιεί VPN να είναι εννοείται με συνδρομή και σίγουρα με no log, kill switch κτλ. Σε καμία περίπτωση το VPN από μόνο του δεν σε προστατεύει από θέματα privacy.
2) Το DNS over HTTPS από μόνο του δεν σε προστατεύει από τον ISP σου, (το HTTPS δεν είναι fully encrypted). Ευτυχώς στην Ελλάδα, κανείς δεν ασχολείται, αν και γνωρίζω πως η Big Data νοοτροπία έχει μπει για τα καλά στην DT και στην VF.
3) Proxy χρησιμοποιούν ακόμα μεγάλοι οργανισμοί (…υπάλληλοι ανοίγουν Incognito/InPrivate mode για να κάνουν browsing σε ώρα εργασίας)
4) Μακρυά από DNS servers που υπόσχονται ανωνυμία και είναι free, καλύτερα ο πάροχος σας

Και ένα τελευταίο και ας γελάσετε, προς τους φίλους που μπορεί να εργάζονται και να ζουν από support σε χρήστες/πελάτες, σταματήστε να περνάτε ad-blockers, privacy trackers κτλ σε φίλους/πελάτες σας (αν δεν το ζητήσουν), το οικονομικό μοντέλο των υπηρεσιών στο internet στηρίζεται στη διαφήμιση. Χωρίς διαφήμιση το μέλλον των υπηρεσιών που απολαμβάνουμε free κάθε ημέρα θα είναι δυσοίωνο και θα γεμίσουμε subscriptions! 
(όχι δεν είμαι διαφημιστής/πωλητής, ούτε εργάζομαι σε support 😊)
 

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο VPN πρέπει να είναι με συνδρομή και εγώ εμπιστεύομαι μόνο λίγους, ακριβούς και καταξιωμένους.

Την πληροφορία για τους οργανισμούς και τους proxy δεν την ήξερα, λογικό ακούγεται.

Το https είναι fully encrypted μετά το handshake, όμως δεν είναι κάτι που χρησιμοποιούν οι DNS, το συνηθισμένο encryption protocol για DNS είναι το DNSSEC + DoT. Πέρα από αυτό οι καλοί VPN χρησιμοποιούν και άλλες δικές τους μεθόδους για να είναι 100% ασφαλείς και όλα τα dns queries περνάνε μέσα από το encrypted tunnel.

Εγώ είμαι υπέρ του subscription αλλά θέλει μεγάλη συζήτηση και καταλαβαίνω τα επιχειρήματα σου για τους adblocker. Εγώ ο κύριος λόγος που τους χρησιμοποιώ είναι γιατί οι σελίδες φορτώνουν πολύ πιο γρήγορα και σε κάποιο βαθμό για περισσότερο privacy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...