Προς το περιεχόμενο

Η λειτουργία Ανώνυμης Περιήγησης στον browser ίσως να μην είναι τόσο… ανώνυμη τελικά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nasos74 είπε

 

Σαφώς φίλε μου και έχεις δίκιο. Ο browser configuration που περιγράφεις είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση για κάποιον με ευαισθησία σε θέματα privacy/tracking (αν και δεν είμαι fan της αλεπούς).


Να μου επιτρέψεις να επεκταθώ σε μερικά σημεία,

1) Όποιος χρησιμοποιεί VPN να είναι εννοείται με συνδρομή και σίγουρα με no log, kill switch κτλ. Σε καμία περίπτωση το VPN από μόνο του δεν σε προστατεύει από θέματα privacy.
2) Το DNS over HTTPS από μόνο του δεν σε προστατεύει από τον ISP σου, (το HTTPS δεν είναι fully encrypted). Ευτυχώς στην Ελλάδα, κανείς δεν ασχολείται, αν και γνωρίζω πως η Big Data νοοτροπία έχει μπει για τα καλά στην DT και στην VF.
3) Proxy χρησιμοποιούν ακόμα μεγάλοι οργανισμοί (…υπάλληλοι ανοίγουν Incognito/InPrivate mode για να κάνουν browsing σε ώρα εργασίας)
4) Μακρυά από DNS servers που υπόσχονται ανωνυμία και είναι free, καλύτερα ο πάροχος σας

Και ένα τελευταίο και ας γελάσετε, προς τους φίλους που μπορεί να εργάζονται και να ζουν από support σε χρήστες/πελάτες, σταματήστε να περνάτε ad-blockers, privacy trackers κτλ σε φίλους/πελάτες σας (αν δεν το ζητήσουν), το οικονομικό μοντέλο των υπηρεσιών στο internet στηρίζεται στη διαφήμιση. Χωρίς διαφήμιση το μέλλον των υπηρεσιών που απολαμβάνουμε free κάθε ημέρα θα είναι δυσοίωνο και θα γεμίσουμε subscriptions! 
(όχι δεν είμαι διαφημιστής/πωλητής, ούτε εργάζομαι σε support 😊)
 

 

οσον αφορα τα ad blocks, παντα θα τα βαζουμε σε φιλους και γνωστους και σε οποιον μπορουμε γενικως γιατι ειναι το πρωτο και σημαντικοτερο πραγμα που χρειαζεται σε ενα κινητο , ειδικα αντροιντ. χωρις adblock καποιος χωρις πολυ εμπειρια κινδυνευει απο παρα πολλα . εχω δουλεψει browser χωρις κανενα adblock  και συνεχεια πεταγονταν παραθυρα ειτε για να εγκαταστησω καποια ηλιθια εφαρμογη η να πατησω ναι για να κερδισω κατι η για να κανω καποια συνδρομη. οποτε οσο οι διαφημισεις στο ιντερνετ κατα 99% αφορουν καποια βρωμια η απατη , θα βαζουμε adblock σε οσους περισσοτερους μπορουμε , για την προστασια τους

Επεξ/σία από stelioz78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Stitch19 είπε

Λειτουργεί ΑΚΡΙΒΏΣ όπως θα έπρεπε. Οι ιστοσελίδες δεν ξέρουν ποιος είσαι και δεν μπορούν να συλλέξουν δεδομένα σου. Το δεδομένο είναι ότι ο ίδιος ο browser συλλέγει δεδομένα για την google σε οποιο mode και να μπεις. Ούτε μυστικό είναι ούτε μας το κρίβουν. Απλά μαθαίνετε τα αυτονόητα μερικοί.


Λάθος ιδέα έχεις για το Private Browsing!

Αναφορά σε κείμενο

Google Analytics και Google Ad Manager όπως επίσης και κάποια πρόσθετα (plug-ins), για να συλλέξει πληροφορίες που της επιτρέπουν να σκιαγραφεί με περισσότερη λεπτομέρεια τα προφίλ των χρηστών, σε μία προσπάθεια να υποστηρίξει τις διαφημιστικές της εκστρατείες.


Η Google δηλαδή είναι η εξαίρεση του κανόνα; Εσύ τα κόβεις από τα websites και η google τα μοιράζει σε όλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nasos74 είπε

Αυτή η δαιμονοποίηση ως προς τους browsers πρέπει να σταματήσει, σε ποιό site πας, το ξέρουν εκτός από το browser και το OS σου, ο πάροχος σου, ο DNS server σου (αν είναι διαφορετικός από τον ISP), το ad-block σου (ανάλογα τις προθέσεις του developer...), ο VPN σου και ο Proxy (αν χρησιμοποιείς) και χιλίαδες "αθώα" plug ins που κάποιοι χρησιμοποιούν στον browser. 

Η μόνη χρησιμότητα τoy privacy/Incognito είναι να μην χρειαστεί να σβήσεις ιστορικά σε κοινόχρηστα computer. 

Λύσεις υπάρχουν ΑΝ θέλεις να ασχοληθείς και ΑΝ είσαι και διατεθειμένος να πληρώσεις όσο 2-3 καφέδες το μήνα για το privacy σου.

Ενίοτε υπάρχει κόστος σε ταχύτητα και απόκριση αλλά εξαρτάται από το project.

πχ.

VPN μπορείς να πάρεις τσάμπα , μπορείς να πάρεις κάποιο του κιλού , μπορείς να πάρεις κάποιο που υποστηρίζει κάποιο σοβαρό protocol , μπορείς να στήσεις και το δικό σου όπως γουστάαρεις σε ένα VM που θα νοικιάζεις..

Το ίδιο και για τα proxies , παίζουν από τζάμπα-σουρωτήρια proxies μέχρι elite αν είσαι διατεθιμένος να βάλεις το χέρι στην τσέπη.  

Υπάρχουν εταιρίες που ΔΕΝ κρατάνε log με βάση τα terms & conditions.

Το θέμα είναι καθαρά ΠΟΣΟ βαθιά θέλεις να φτάσεις και που αυτό θα σε εξυπηρετήσει.

Υπάρχουν λύσεις με βάση τα παραπάνω + ίσως το tor ως χρησή τομή για το μέσο χρήστη που δε θέλει να είναι ΤΡΥΠΙΟΣ και ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ!! :mrgreen::mrgreen:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Looter είπε

Λύσεις υπάρχουν ΑΝ θέλεις να ασχοληθείς και ΑΝ είσαι και διατεθειμένος να πληρώσεις όσο 2-3 καφέδες το μήνα για το privacy σου.

Ενίοτε υπάρχει κόστος σε ταχύτητα και απόκριση αλλά εξαρτάται από το project.

πχ.

VPN μπορείς να πάρεις τσάμπα , μπορείς να πάρεις κάποιο του κιλού , μπορείς να πάρεις κάποιο που υποστηρίζει κάποιο σοβαρό protocol , μπορείς να στήσεις και το δικό σου όπως γουστάαρεις σε ένα VM που θα νοικιάζεις..

Το ίδιο και για τα proxies , παίζουν από τζάμπα-σουρωτήρια proxies μέχρι elite αν είσαι διατεθιμένος να βάλεις το χέρι στην τσέπη.  

Υπάρχουν εταιρίες που ΔΕΝ κρατάνε log με βάση τα terms & conditions.

Το θέμα είναι καθαρά ΠΟΣΟ βαθιά θέλεις να φτάσεις και που αυτό θα σε εξυπηρετήσει.

Υπάρχουν λύσεις με βάση τα παραπάνω + ίσως το tor ως χρησή τομή για το μέσο χρήστη που δε θέλει να είναι ΤΡΥΠΙΟΣ και ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ!! :mrgreen::mrgreen:

 

Mόno Τor (με άπενεργοποιημένη javascript) και duckduck go. Αλλά και γι'αυτούς ποτε δεν είναι κανείς σίγουρος...

Και οι vpn-άδες ξέρουν που πας και τι κάνεις. Γιατί αυτούς να τους πιστέψουμε οτι δεν κρατάνε logs και τους άλλους όχι ? Εχει γίνει μεγάλη συζήτηση τουλάχιστον για Αμερική οτι η NSA τους υποχρεώνει και τα ξερνάνε χαρτί και καλαμάρι

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, stelioz78 said:

οσον αφορα τα ad blocks, παντα θα τα βαζουμε σε φιλους και γνωστους και σε οποιον μπορουμε γενικως γιατι ειναι το πρωτο και σημαντικοτερο πραγμα που χρειαζεται σε ενα κινητο , ειδικα αντροιντ. χωρις adblock καποιος χωρις πολυ εμπειρια κινδυνευει απο παρα πολλα . εχω δουλεψει browser χωρις κανενα adblock  και συνεχεια πεταγονταν παραθυρα ειτε για να εγκαταστησω καποια ηλιθια εφαρμογη η να πατησω ναι για να κερδισω κατι η για να κανω καποια συνδρομη. οποτε οσο οι διαφημισεις στο ιντερνετ κατα 99% αφορουν καποια βρωμια η απατη , θα βαζουμε adblock σε οσους περισσοτερους μπορουμε , για την προστασια τους

 

Φίλε μου προσωπικά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι για να προστατεύσεις τον αρχάριο χρήστη, επέτρεψε μου όμως να επισημάνω μερικά σημεία,

1)    Είσαι υπερβολικός με το 99%, σαφώς και υπάρχουν «απάτη» διαφημίσεις, όχι μόνο στο internet αλλά σε όλες τις αγορές. Πρέπει όμως να δούμε την μεγάλη εικόνα. Οι διαφημίσεις είναι αναγκαίες για την λειτουργία του Internet όπως το γνωρίζουμε. Στην πλειοψηφία των νόμιμών sites αποτελούν το μοναδικό τους έσοδο, αν εξαλειφτεί ή μειωθεί θα τα καταστήσει μη οικονομικά βιώσιμα. 
2)    Με το να «προστατεύεις» τον αρχάριο χρήστη, έμμεσά τον αφήνεις μόνιμα σε μια εικονική πραγματικότητα για το Internet. Καθώς η ζωή μας γίνεται σχεδόν αποκλειστικά digital, είναι υποχρέωση μας να μάθουμε και τους κινδύνους που παραμονεύουν. Θεωρώ την εκπαίδευση του χρήστη πολύ πιο σημαντική από την προσωρινή προστασία του. Θα είμαι κυνικός μερικοί άνθρωποί αν δεν πάθουν κάτι δεν μπαίνουν στον κόπο να μάθουν κάτι νέο.
3)    Επίσης, μεγάλη προσπάθεια καταβάλλεται να καταστούν οι διαφημίσεις όσο το δυνατόν πιο «φιλικές» για τον χρήστη, τα ενοχλητικά pop-ups κτλ σε σοβαρά site αποτελούν παρελθόν. Σε κάποιο βαθμό η ποιότητα των διαφημίσεων σε ένα site αντιπροσωπεύει και την γενικότερη ποιότητα του και τον σεβασμό που επιδεικνύει απέναντι στον επισκέπτη του.  

Σε κάθε περίπτωση δεν κάνω αντίλογο ως προς την πρακτική σου και την σέβομαι. Σε προτρέπω όμως αν θα βάζεις ad-block σε φίλους και γνωστούς να δαπανήσεις 10min να τους εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει, να τους δείξεις πως απενεργοποιώντας το ad-block στα αγαπημένα τους sites είναι μια μορφή επιβράβευσης ως προς τον δημιουργό τους και να τους δώσεις να καταλάβουν ότι έχουν ευθύνη σαν χρήστες για τις πράξεις τους και τις συνήθειες τους στο διαδίκτυο. 

(συνδρομές… μπορεί να ενεργοποιηθούν και με ad-block… κάποιοι πάροχοι ξέρουν καλύτερα)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πετάμε στα σύννεφα αφού όλοι συλλέγουν δεδομένα και τα πουλάνε για να βγάλουν κέρδος αφού υποτίθεται ότι προσφέρουν δωρεάν υπηρεσίες για το καλό τους το κάνουν κι όχι το δικό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ η Vodafone παρακολουθούσε τον πρωθυπουργό της χώρας μας, στα προσωπικά δεδομένα θα κολλήσουν;  VPN μόνο, κατάλληλα Addons για browsers και πλέον ψάχνομαι και για rom χωρίς google apps στο κινητό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nasos74 είπε

Φίλε μου προσωπικά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι για να προστατεύσεις τον αρχάριο χρήστη, επέτρεψε μου όμως να επισημάνω μερικά σημεία,

1)    Είσαι υπερβολικός με το 99%, σαφώς και υπάρχουν «απάτη» διαφημίσεις, όχι μόνο στο internet αλλά σε όλες τις αγορές. Πρέπει όμως να δούμε την μεγάλη εικόνα. Οι διαφημίσεις είναι αναγκαίες για την λειτουργία του Internet όπως το γνωρίζουμε. Στην πλειοψηφία των νόμιμών sites αποτελούν το μοναδικό τους έσοδο, αν εξαλειφτεί ή μειωθεί θα τα καταστήσει μη οικονομικά βιώσιμα. 
2)    Με το να «προστατεύεις» τον αρχάριο χρήστη, έμμεσά τον αφήνεις μόνιμα σε μια εικονική πραγματικότητα για το Internet. Καθώς η ζωή μας γίνεται σχεδόν αποκλειστικά digital, είναι υποχρέωση μας να μάθουμε και τους κινδύνους που παραμονεύουν. Θεωρώ την εκπαίδευση του χρήστη πολύ πιο σημαντική από την προσωρινή προστασία του. Θα είμαι κυνικός μερικοί άνθρωποί αν δεν πάθουν κάτι δεν μπαίνουν στον κόπο να μάθουν κάτι νέο.
3)    Επίσης, μεγάλη προσπάθεια καταβάλλεται να καταστούν οι διαφημίσεις όσο το δυνατόν πιο «φιλικές» για τον χρήστη, τα ενοχλητικά pop-ups κτλ σε σοβαρά site αποτελούν παρελθόν. Σε κάποιο βαθμό η ποιότητα των διαφημίσεων σε ένα site αντιπροσωπεύει και την γενικότερη ποιότητα του και τον σεβασμό που επιδεικνύει απέναντι στον επισκέπτη του.  

Σε κάθε περίπτωση δεν κάνω αντίλογο ως προς την πρακτική σου και την σέβομαι. Σε προτρέπω όμως αν θα βάζεις ad-block σε φίλους και γνωστούς να δαπανήσεις 10min να τους εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει, να τους δείξεις πως απενεργοποιώντας το ad-block στα αγαπημένα τους sites είναι μια μορφή επιβράβευσης ως προς τον δημιουργό τους και να τους δώσεις να καταλάβουν ότι έχουν ευθύνη σαν χρήστες για τις πράξεις τους και τις συνήθειες τους στο διαδίκτυο. 

(συνδρομές… μπορεί να ενεργοποιηθούν και με ad-block… κάποιοι πάροχοι ξέρουν καλύτερα)
 

συμφωνω σε ολα μαζι σου , αλλα ισως να μη ξεκαθαρισα οτι υποστηριζω το adblock μονο για κινητες συσκευες. εκει εχω παρατηρησει οτι παιζουν αλλου τυπου διαφημισεις σε σχεση με browsing απο υπολογιστη, επιμενω πιο επικινδυνες.συν οτι τα κινητα τα παιρνουν στα χερια τους και παιδια , τα οποια θα πατησουν ΝΑΙ σε οποια διαφημιση τους ζητησει κατι. ειτε εγκατασταση καποιας εφαρμογης , ειτε καποια συνδρομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2020 στις 6:31 ΜΜ, Yeroplatanos είπε

Είχα δει παλαιότερα μία ανάλυση(ενώ γώριζα και εγώ αυτό που μόλις έγραψες) ότι όλως περιέργως η σωστή φράση είναι το πράσινα άλογα.

Το πράσσειν άλογα δεν έχει καμία αναφορά στην αρχαία ελληνική γραμματεία ενώ πρωτοέκανε την εμφάνιση του την δεκαετία του 90.

Στην πραγματικότητα το πράσινο αποτελεί εδώ και εκατοντάδες χρόνια το χρώμα του αδυνάτου(ίππος χλωρός από την αποκάλυψη του Ιωάννη).

Υπάρχει επίσης γραπτό κείμενο από το 1850 με το πράσινο άλογο να εμφανίζεται ως φράση που χρησιμοποείται στη Χίο.Αυτή είχε την μορφή "Είναι πιο εύκολο να βρεις πράσινο άλογο παρά φρόνιμο Χιώτη"

Γενικά αντίστοιχες εκφράσεις με πράσινα ζώα υπάρχουν σε πολλές γλώσσες ως ένδειξη ότι κάτι είναι αδύνατο η γελοίο.

Δεν είμαι φιλόλογος και δεν θυμάμαι καν που τα είχα διαβάσει αυτά so take them with a grain of salt.

 

 

Έρχεται σαν παράφραση του πράττειν άλογα δηλαδή κάνεις παράλογα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αναφορά σε κείμενο

Η αγωγή υποβλήθηκε σε ομοσπονδιακό δικαστήριο της Καλιφόρνιας και επιδιώκει ζημιές τουλάχιστον 5 δισεκατομμυρίων δολαρίων (ή $5000 ανά επηρεαζόμενο χρήστη).

Η αγωγή δεν επιδιώκει "ζημιές" αλλά "αποζημίωση".

Τα χώνουμε στη Google, αλλά το google translate πάει σύννεφο..

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...