Προς το περιεχόμενο

Η Fiat Chrysler σκοπεύει να παρουσιάσει ένα ηλεκτρικό Alfa Romeo SUV το 2022


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, stafaf είπε

Και ποιο alfa δεν είναι;

Όλα τα προηγούμενα Alfa πριν τη σειρά 159, Brera, Spider άντε και το λίγο προηγούμενο GT, και επίσης τα μετέπειτα  Alfa από το 2010 περίπου μέχρι και την άφιξη της νέας σχεδίασης από Stelvio και μετά

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stafaf είπε

Μικρούλης; Αχουτο μωρέ. Δεν τα θυμάσαι και καλά. Μια χαρά έβγαιναν και στο πρώτο μισό της δεκαετίας του 80. 

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Lancia_Beta

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Fiat_131

Ας μη χαλάσω το παραμύθι σου, ό,τι πεις. 

Μόνο μην το πεις παραέξω. 

Ο άλλος από πάνω βλέπει στους δρόμους "πολλά ιταλικά δεκαετίας 80" και κανένα γιαπωνέζικο.

Εσύ δεν ξανάκουσες ότι τα ιταλικά ειδικά εκείνης της δεκαετίας (και μπορώ να σου εξηγήσω και τους λόγους) ήταν Η σαπίλα. 

Οκ παιδιά εσείς είστε πιο φανατικοί και από apple fanboys. 

Σόρυ κιόλας. 

Ενώ εσύ επειδή το φιατ του 1960 έβγαζε πρόβλημα στα ηλεκτρικά έβγαλες το ασφαλές συμπέρασμα ότι το ηλεκτρικό Alfa Romeo που θα βγάλει δεν θα είναι αξιόπιστο.Ότι να ναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Ενώ εσύ επειδή το φιατ του 1960 έβγαζε πρόβλημα στα ηλεκτρικά έβγαλες το ασφαλές συμπέρασμα ότι το ηλεκτρικό Alfa Romeo που θα βγάλει δεν θα είναι αξιόπιστο.Ότι να ναι

Μακάρι βρε να βγει άψογο. 

Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα, κουβέντα κάνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ritakos είπε

Τώρα φίλε μου με κάνεις να σχολιάσω μετά από 7-8 χρόνια απραγιας.

Μεχρι και τον κωδικό μου έπρεπε να δώσω 3-4 φορές γιατί τον είχα ξεχάσει. 

Πριν 2,5 χρόνια αγόρασα ένα Toyota Prius II μοντέλο 2008 με 190000 χιλιόμετρα. Τώρα γράφει 230000 το κοντέρ.

Προβληματα; μηδέν! 

Κατανάλωση 5,3 μέσο όρο στα 100. Χειμώνα-Καλοκαίρι. 

Το αμάξι ήταν όνειρο ζωής. 

Για να περάσω κτεο πέρυσι (12 χρόνων αμάξι) έπρεπε να αλλάξω μπροστινά ψαλίδια. Μια συνάδερφος μου είπε μην παραπονιεσαι καθόλου, το Sharam (VW) στην 12ετια έπρεπε να πάει για απόσυρση γιατί οι επισκευές για να πάρει κτεο κόστιζαν παραπάνω από όσα έπιανε το αμάξι αν το πουλούσε. 

Ναι λόγω πόλων joint venture σε πολλά αμάξια σήμερα μόνο το σήμα αλλάζει,... 

ΑΛΛΆ 

όταν το 1998 η Toyota ρίχνει το πρώτο υβριδικό στην αγορά, 

ΤΟ 1998!!!!!!!!!!

 Πόσο κόστιζε ένα λίτρο βενζίνη τότε; 200 Δραχμές; 

Και όταν συνεχίζει κάθε υβριδικό να το κατασκευάζει στην Ιαπωνία... 

Και όταν ο μάστορας στην επίσημη αντιπροσωπεία σηκώνει το αμάξι και σου λέει κοίτα 230000 χιλιόμετρα και ούτε μια σταγόνα λάδι, και τίποτα σαπιο... 

Και όταν κατεβαίνεις Γερμανία - Ελλάδα με 130 στον αυτοκίνητοδρομο, με μπαγκαζιερα οροφής γεμάτη, όλη την οικογένεια μέσα και το air condition στο full και καις μόνο 5,3 στα 100, δεν νομίζω να χρειάζεσαι το YouTube για να σου κάνει πλύση εγκεφάλου, τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.

Καλοταξιδο φιλε, αλλα το γεγονος οτι βγηκε καλο το Prius (το οποιο παρεπιπτωντος ειναι "ειδικο" αυτοκινητο και το χρησιμοποιει σαν διαφημιση η toyota) δεν σημαινει οτι τα ιαπωνικα δεν χαλανε. Εχω φιλο που ειναι στο τριτο μοτερ στην celica 2006 (βασικα τεταρτο γιατι το μαμα το εκανε 1.8vvti)και παιρνουν νερο και τα φαναρια. Επισης το κοστος του prius ξεφευγει απο τα "κοινα" αυτοκινητα.
Παραυτα απο μπαταριες πως εισαι? Το πηρες με αλλαγμενες? Γιατι εκει ειναι η μεγαλη κεφαλια στα υβριδικα και 200.000 χλμ ειναι μεγαλο νουμερο.

Μιλωντας για καταναλωση , το C4 1.4 που εχω του 2008 γραφει γυρω τα 7.5lt/100km μεσο ορο, γεματο αλλα χωρις μπαγκαζιερα οροφης κατω απο 7 στην εθνικη και ειχε τιμη αγορας 13χιλιαδες εουρος.

Επεξ/σία από Miaou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγχώνευση όλοι γνωρίζουν ότι μελλοντικά θα φέρει την οριστική εξαγορά του PSA gruppe από την FCA. To PSA gruppe στο συμβούλιο δεν έχει μόνο δικά του μέλη, έχει και από την Κίνα και από το Γαλλικό Δημόσιο. Ενώ της FCA είναι αραγές και οι ψήφοι ελέγχονται απόλυτα από την Οικογένεια Agnelli. Μακροπρόθεσμα το FCA θα κυριαρχήσει και οι Γάλλοι το γνωρίζουν αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

"Κάποτε αγόραζες ένα αυτοκίνητο και μαζί την "σχολή" που το έφτιαξε. Οι καυγάδες μεταξύ διαφορετικών σχολών είχαν νόημα, καθώς αλλού κέρδιζε το ένα μοντέλο, αλλά αλλού έχανε. Επειδή όμως κανείς δεν μπορεί να τα κάνει όλα τέλεια, οι εταιρίες ενώθηκαν και έτσι αποκτήσαμε απείρως καλύτερα αυτοκίνητα, που όμως είναι απλές οικιακές συσκευές, με διαφορετικό μοτίβο στην ταπετσαρία του  σαλονιού  και διαφορετικά σήματα. Και το τραγικότερο για εμένα είναι ότι το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με όλους ανεξαιρέτως τους κατασκευαστές ευρείας παραγωγής. 

Παρελθοντολαγνεια διχως ελεος, λες και δεν υπηρχαν συγχωνευσεις και ιδια αυτοκινητα τοτε με αλλο σημα.

Τα Ευρωπαικα εχουν γινει κολουβαχατο, και ειναι λογικο

16 λεπτά πριν, ritakos είπε

Τώρα φίλε μου με κάνεις να σχολιάσω μετά από 7-8 χρόνια απραγιας.

Μεχρι και τον κωδικό μου έπρεπε να δώσω 3-4 φορές γιατί τον είχα ξεχάσει. 

Πριν 2,5 χρόνια αγόρασα ένα Toyota Prius II μοντέλο 2008 με 190000 χιλιόμετρα. Τώρα γράφει 230000 το κοντέρ.

Προβληματα; μηδέν! 

Κατανάλωση 5,3 μέσο όρο στα 100. Χειμώνα-Καλοκαίρι. 

Το αμάξι ήταν όνειρο ζωής. 

Για να περάσω κτεο πέρυσι (12 χρόνων αμάξι) έπρεπε να αλλάξω μπροστινά ψαλίδια. Μια συνάδερφος μου είπε μην παραπονιεσαι καθόλου, το Sharam (VW) στην 12ετια έπρεπε να πάει για απόσυρση γιατί οι επισκευές για να πάρει κτεο κόστιζαν παραπάνω από όσα έπιανε το αμάξι αν το πουλούσε. 

Ναι λόγω πολλων joint venture σε πολλά αμάξια σήμερα μόνο το σήμα αλλάζει,... 

ΑΛΛΆ 

όταν το 1998 η Toyota ρίχνει το πρώτο υβριδικό στην αγορά, 

ΤΟ 1998!!!!!!!!!!

 Πόσο κόστιζε ένα λίτρο βενζίνη τότε; 200 Δραχμές; 

Και όταν συνεχίζει κάθε υβριδικό να το κατασκευάζει στην Ιαπωνία... 

Και όταν ο μάστορας στην επίσημη αντιπροσωπεία σηκώνει το αμάξι και σου λέει κοίτα 230000 χιλιόμετρα και ούτε μια σταγόνα λάδι, και τίποτα σαπιο... 

Και όταν κατεβαίνεις Γερμανία - Ελλάδα με 130 στον αυτοκίνητοδρομο, με μπαγκαζιερα οροφής γεμάτη, όλη την οικογένεια μέσα και το air condition στο full και καις μόνο 5,3 στα 100, δεν νομίζω να χρειάζεσαι το YouTube για να σου κάνει πλύση εγκεφάλου, τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.

 

Καλα και χρυσα τα Toyota και αξιοπιστα αλλα ρε καλη μου, εχει παει 2020 και ακομα φτιαχνεις κουβαδες με ροδες.

Προτιμω 1000 φορες να "ρισκαρω" και να καβαλησω κατι αλλο παρα να μπω σε toyota.

Επεξ/σία από nikchris
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nikchris είπε

Παρελθοντολαγνεια διχως ελεος, λες και δεν υπηρχαν συγχωνευσεις και ιδια αυτοκινητα τοτε με αλλο σημα.

Τα Ευρωπαικα εχουν γινει κολουβαχατο, και ειναι λογικο

Οι πιο παλιές εξαγορές/συγχωνεύσεις που θυμάμαι είναι αυτές, η εξαγορά των Alfa,Lancia από την FIAT. Και τα μόνα ίδια αυτοκίνητα με διαφορετικό "καπάκι" που θυμάμαι ήταν τα Rover 2/4-Honda concerto. Άντε, να ζουλήξω λίγο παραπάνω την μνήμη μου και να θυμηθώ ακόμη πιο πίσω τα FIAT με τα Seat; Τι άλλο υπήρχε πριν το 1990;

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Εγώ να προσθέσω ότι το Alfa Romeo Tonale της φωτογραφίας δείχνει πανέμορφο...

Η Tonale βραβεύτηκε μάλιστα για το σχεδιασμό της, ο οποίος έγινε από τον Έλληνα Αλέξανδρο Λιώκη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stafaf είπε

Μην αρπάζεστε βρε. 

Μεγάλωσα με fiat 128 στην οικογένεια και τα αγαπάω. 

Αλλά εντάξει, μια ευαισθησία την είχανε στα ηλεκτρικά και στα πλαστικά και στις σκουριές και στο χρώμα.

Στο κάτω κάτω ό,τι και να γράφουμε εδώ μέσα είναι dust in the wind, αύριο δε θα θυμάται κανείς τί έλεγε ποιος. 

Από τότε που βάλανε bosch τίποτα δεν παθαίνουν .. είχα και fiat punto evo και τώρα Alfa Romeo gt και δεν έχει πάθει και ούτε πρόκειται να παύει τίποτα ,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superuser3 είπε

Ναι δεν είναι καλά μην πάρεις 

Τα mercedes,Audi,bmw,Volvo σίγουρα θα είναι καλύτερα.

Η μήπως δεν είναι?

apotelesmata-AUTOCHECK-2019.jpg

Ε όχι αξιόπιστο το autotriti,  γελάνε και τα ποντίκια με τις βλακείες τους......εμπρός τρέξτε να αγοράστε ΚΙΑ......

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bringmevictims είπε

Από τότε που βάλανε bosch τίποτα δεν παθαίνουν .. είχα και fiat punto evo και τώρα Alfa Romeo gt και δεν έχει πάθει και ούτε πρόκειται να παύει τίποτα ,

Μακάρι αδελφέ, εγώ μαζί σου. 

Να εδώ μέσα με μαλώνουν και με κατηγορούν για γιαπωνεζάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Ε όχι αξιόπιστο το autotriti,  γελάνε και τα ποντίκια με τις βλακείες τους......εμπρός τρέξτε να αγοράστε ΚΙΑ......

Υπάρχουν και άλλα site

https://4drivers.gr/nea/afta-ine-ta-10-pio-axiopista-aftokinita/

https://money.cnn.com/gallery/autos/2015/10/20/consumer-reports-most-reliable-brands/6.html

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Ε όχι αξιόπιστο το autotriti,  γελάνε και τα ποντίκια με τις βλακείες τους......εμπρός τρέξτε να αγοράστε ΚΙΑ......

Θα μας πει ο dinos1973 αν είναι αξιόπιστα τα τωρινά Kia 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...