Προς το περιεχόμενο

Ο Brave browser ανακατεύθυνε μυστικά τα URL από τις αναζητήσεις σε Affiliate Links


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, KilliK είπε

oντως, μεγαλο πληγμα στο ονομα και κυρος του browser. αφου ο Brave ηταν παντα η πρωτη επιλογη για οσους θελανε να αποφυγουν τους τρεις μεγαλους κατασκοπους-browsers. τωρα περιμενουμε να δουμε ποιος θα γινει ο αντικαταστατης του.

Ποιος σοβαρός χρήστης διάλεγε Brave αντί για FF για να αποφύγει τους "κατασκόπους-browsers";

3 ώρες πριν, angelob7 είπε

Σε αυτό το link https://spyware.neocities.org/articles/index.html βλέπουμε ποιοι  browser έχουν spyware

Neocities ρε ο τρελός χαχαχαχααχαχαχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια τύπου «τάδε browser με τάδε add-on και με τάδε feature και τέλος» είναι επικά και δείχνουν το μέγεθος της ασχετοσύνης σχετικά με Internet Spying and Security.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τα κινητά είναι πλατφόρμες παρακολούθησης των μαζών και νούμερο 1 πηγή δεδομένων για ανάγκες marketing και όχι μόνο , σε ένα browser θα κολλήσουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dmi7s είπε

Το παρόν άρθρο είναι παραπλανητικό...

Η ουσιαστική "είδηση" είναι ότι ο brave συμπληρώνει τα URL με affiliate details, π.χ. ο χρήστης γράφει "binance.us" ο brave το μεταφράζει σε “binance.us/en?ref=35089877” (πηγή: https://www.theverge.com/2020/6/8/21283769/brave-browser-affiliate-links-crypto-privacy-ceo-apology)

Αυτό το κάνει μόνο σε εταιρείες με τις οποίες έχει συμβληθεί προκειμένου να λάβει την αντίστοιχη αποζημίωση. Δεν συμβαίνει με όλα τα URL.

Η πρακτική αυτή είναι πολύ διαδεδομένη σε browsers. Την ξεκίνησε ο Safari και την συνέχισε ο Firefox. Κοντολογίς, δεν υπάρχει κάτι μεμπτό, ούτε και πρόκειται για μια μεγάλη δημοσιογραφική αποκάλυψη που ξεμπρόστιασε τον CEO του Brave (όπως παρουσιάζεται στο παρόν).

Το δε tweet που αναφέρεται πιο πάνω είναι κακομεταφρασμένο και αποσπασματικό. Σας προτρέπω να διαβάσετε το πλήρες κείμενο στα αγγλικά... https://twitter.com/brendaneich/status/1269333191011168256

Όπως θα διαπιστώσετε αυτό που λέει ο Brendan Eich είναι ότι "απαιτούνται εξηγήσεις αλλιώς μοιάζει σα να απολογούμαστε".

 

Μπορείς να δώσεις κάποια πηγή που να λέει ότι ο Firefox έκανε όχι μόνο autocomplete, αλλά και redirect σε affiliate links;

 

5 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

Όποιος μπορεί να εκμεταλλευτεί καταστάσεις το κάνει. 

Αυτό που ισχύει είναι: μην εμπιστεύεσαι κανέναν.

Έχουν πλάκα όλοι αυτοί που το παίζουν ψαγμενοι και σου προτείνουν λύσεις  για να μη σε παρακολουθεί ο chrome και ο κάθε chrome.

Κι εγώ αν έβγαζα κάποιον browser, μπορεί στην αρχή να ξεκινούσα με καλές προθέσεις αλλά στην πορεία θα ήθελα να βγάλω λεφτά. Με όποιον τρόπο μπορούσα...

Επειδή εσύ μπορεί να σκέφτεσαι σάπια, δε σημαίνει ότι όλος ο κόσμος συμφωνεί. Ο δημιουργός του VLC έχει απορρίψει κάμποσες φορές πολύ μεγάλες προσφορές, για να κρατήσει το πρόγραμμά του χωρίς διαφημίσεις. Θα στο δώσω ότι είναι σπάνια αρετή, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αυτοί και δε σκέφτονται όλοι με τον τρόπο σου. Μη γενικεύεις.

Επεξ/σία από BadBoy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, BadBoy είπε

Μπορείς να δώσεις κάποια πηγή που να λέει ότι ο Firefox έκανε όχι μόνο autocomplete, αλλά και redirect σε affiliate links;

 

Επειδή εσύ μπορεί να σκέφτεσαι σάπια, δε σημαίνει ότι όλος ο κόσμος συμφωνεί. Ο δημιουργός του VLC έχει απορρίψει κάμποσες φορές πολύ μεγάλες προσφορές, για να κρατήσει το πρόγραμμά του χωρίς διαφημίσεις. Θα στο δώσω ότι είναι σπάνια αρετή, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αυτοί και δε σκέφτονται όλοι με τον τρόπο σου. Μη γενικεύεις.


Συμφωνοι.

αλλα όταν μιλάμε για ένα παράδειγμα στα τόσα που πιθανόν να έχει η άλλη πλευρά τότε μιλάμε ίσως για μια εξαίρεση που μπορεί και να μην είναι όπως φαίνεται.

μην κολλήσεις στο vlc την γενική εικόνα δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vagkoun83 είπε

Bromite και Kiwi από xda, μαζί με κάνα ublock και τέλος

O Bromite γιατί δεν υπάρχει στο play srore; 

11 ώρες πριν, Asevastos είπε

Υπάρχει κάποια εξίσου καλή εναλλακτική για Android κινητά; Μόνο τον Brave ξέρω με ενσωματωμένο adblocker.

Με ενσωματωμένο ειναι κι οι Opera. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω φίλε μου, αλλά είναι πολύ καλός και με συνεχείς αναβαθμίσεις, ο κiwi πρόσφατα έγινε open source οπότε αναμένεται να δουμε πως θα εξελιχθεί το project

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, EmpGLOW είπε

Περιμένω στα σχόλια όλους αυτούς που επεί 4 μήνες άμα δουν άρθρο για browser σπαμερουν βάλε brave.

Βελτε brave τώρα, να κάνετε αγορές με πιστωτικές και χρεωστικές και σας υπόσχεται δεν θα αποθηκεύει τα στοιχεία τους.

εισαι σιγουρος οτι καταλαβες οτιδηποτε η σ αρεσε απλα ο τιτλος και εφτιαξες μια ιστορια μονος σου? (και οχι, δεν ειμαι φαν του brave, αλλα ειναι τοσο γελοιο αυτο που ειπες σε σχεση με το αρθρο και γενικα με το τι συμβαινει με ΚΑΘΕ ΓΝΩΣΤΟ BROWSER -ακομα και τους "χειροτερους" - που δε μπορει να μεινει ασχολιαστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Asevastos είπε

Υπάρχει κάποια εξίσου καλή εναλλακτική για Android κινητά; Μόνο τον Brave ξέρω με ενσωματωμένο adblocker.

δοκιμασε dolphin μαζι με το addon του http://dolphin.com/lab/en/

Επεξ/σία από vforvaggelis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στην έκδοση Android.

Το να προσπαθείς να πετύχεις ανωνυμία σε android μόνο με έναν anonymous browser είναι δώρο άδωρον. To android είναι μια εκ γενετής μηχανή παρακολούθησης, και ειδικά οι εφαρμοφές του. Σου προτείνω να περιορίσεις τον χρόνο σε android μόνο για κλήσεις, chatting και καμιά φώτο. Τα social media είναι σκέτος εθισμός και καθόλου απαραίτητα, μαζί και τα παιχνίδια.

Επεξ/σία από Kerberos88
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vagkoun83 είπε

Bromite και Kiwi από xda, μαζί με κάνα ublock και τέλος

Σωστος. Ο bromite στο android είναι φανταστικός. Firefox με ublock, decentraleyes, https, cookieautodelete στο PC και καθαρισες.

3 ώρες πριν, nikoscheng είπε

O Bromite γιατί δεν υπάρχει στο play srore; 

Με ενσωματωμένο ειναι κι οι Opera. 

Καλη ερώτηση.

Μπορείς πάντως να τον κατεβάσεις απευθείας απο bromite.org η απο Fdroid (αφού προσθέσεις manually το repo)

Είναι ο defacto browser του grapheme OS, για το οποίο ο κος Snowden έχει πει πως είναι το μοναδικό OS που θα έβαζε στο κινητό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kodorevi8ulis είπε

εννοείς τον "Next Browser" ;  :)

Μακάρι να έφτιαχνα έναν browser που να λεγόταν NeXt, αλλά θα τα κρατάει τα δικαιώματα στον τάφο του ο Steve...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Μακάρι να έφτιαχνα έναν browser που να λεγόταν NeXt, αλλά θα τα κρατάει τα δικαιώματα στον τάφο του ο Steve...

Mπα... και μόνο που τα δικαιώματα είναι του Steve  θα σε κατασκόπευε, έτσι για το γαμώτο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας browser σας βρωμάει, ο άλλος σας ξυνιζει.

Κάποιοι δίνετε την εντύπωση ότι δεν κοιμάστε το βράδυ σκεπτόμενοι θέματα "ιδιωτικότητας" λόγω περιήγησης στο ίντερνετ. Και οι περισσότεροι ΠΟΤΕ δεν εχέτε γράψει μια γραμμή κώδικα και ποτέ δεν έχετε δουλέψει σε διεθνή εταιρία software.

Έχει προβλήματα ο κόσμος.

Προσωπικά έχω ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΩ brave στο κινητό διότι είναι πιο γρήγορος από τον Firefox που έχω σε desktop και laptop. 

Αύριο μπορεί να βάλω edge  στον φορητό, opera στο laptop και chrome στο κινητό.

Αλλά ο λόγος αλλαγής θα είναι μόνο η ταχύτητα και η βολικότητα του ενός ή του  άλλου.

Παραμύθια περί ασφαλείας και ιδιωτικότητας σε browsers και AV suites και λοιπά έπαψα να τα πιστεύω εδώ και χρόνια. Δίνω την κάρτα σε ένα ρωσικό η κινεζικό eshop και μετά κατηγορώ τον browser που θα έπρεπε να αναλάβει τον ρόλο πληρώματος χρηματαποστολής. Τσιμπάω ransomware από ένα άσχετο .exe που με έτρωγε να πατήσω, και μετα μου φταίει το Avast που στέλνει στατιστικά από το PC μου σε τρίτους.

Βάλτε open source software λέει ο άλλος διότι είναι πιο ασφαλές επειδή λέει μπορείς να το ελέγξεις. Ανατρίχιασα. Διότι τα open source τα γράφουν απεσταλμένοι του Θεού, ενώ οι λοιποί πουεργάζονται σε εταιρίες λογισμικού οι οποίες θέλουν το προϊόν της σε κλειστό κώδικα, είναι αφορισμένοι από τον Πάτερ Κλεομένη. 

Υπάρχουν πιο ενδιαφέροντα φιλοσοφικά ζητήματα να λύσουμε. Αφήστε την "ιδιωτικότητα" του δικτύου να την λύσουν σε τρεις τέσσερις χιλιάδες χρόνια από τώρα.

Και cybersex δηλαδή να έκανα δεν θα ανησυχούσα μήπως βρεθεί η μαλαπερδα μου φάτσα κάρτα σε τρίτους.

Γίνετε λίγο χίπιδες ρε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...