Προς το περιεχόμενο

Ψύξη για ryzen 5 3600


petranc2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, raul7 είπε

Δεν πιστεύω να θες να βάλεις την conductonaut με ψύκτρα την Arctic Esports, πέτα την και πάρε καμιά υδρόψυξη καλή να γουσταρήσεις, δεν κάνουν δουλειά οι αεροψύκτρες οι φτηνές. Εκτός άμα είναι της bequiet, που ακόμα και οι φθηνές είναι μιάμιση φορά πιο ήσυχες και τρεις φορές πιο αποδοτικές (ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει αυτό το fact) από την Esports.

Και φυσικά δεν θα θες να τα βάλεις όλα αυτά στο σκουπίδι την Tomahawk που έχεις και μπορεί και να σου κόβει τα fps ή να φέρνει stuttering στα games. Είναι για πέταμα μαζί με το μπάζο την MX4 (ή όποια άλλη πάστα έχεις γιατί θα είναι εντός 2 βαθμών από την MX4 στην καλύτερη). Πάρε καμιά μητρική x570 στα 200€, αλλιώς πάλι θα ψάχνεις τρόπο να ρίξεις τις θερμοκρασίες for some reason. Δεν ξέρω ποιο κουτί έχεις αλλά πέτα το κι αυτό, σίγουρα δεν το πλήρωσες κανά κατοστάρικο άρα δεν έχει καλό airflow.

Άντε να πούμε όλοι οι τσίπηδες μάθατε το κόλπο και παίρνετε msi b450 με 2700X/3600 και τους βάζετε και ψύκτρα των 35€ με πάστα 4€ σε κουτιά των 40€ με mesh και μπρος πίσω ανεμιστήρια και περιμένετε να έχετε νορμάλ θερμοκρασίες π.χ. 35-40C idle και 70-80c full benchmark load (Oh wait...). Έρχεστε μετά στα φόρουμ και κλαίτε, και σας λένε ότι κάτι πήγε λάθος στην τοποθέτηση και άλλα τέτοια κουλά για να μην σας πικράνουνε που είστε φτωχοί και πήρατε τις δευτεράντζες των εξαρτημάτων.

Να, ας μας πει και το μισό forum που έχει 2700X/3600 και "φθηνές" μητρικές με φθηνές ψύκτρες και πάστες την κόλαση που βιώνει. Αλλά δεν τους λυπάμαι, αυτοί δεν έδωσαν τόσα λεφτά στα γύρω γύρω, άρα τους αξίζει κιόλας που υποφέρουν.

Disclaimer: Οποιεσδήποτε ομοιότητες με δημοσιεύσεις στο παρόν ή σε άλλα θέματα είναι καθαρά τυχαίες, και δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν ισχυρίζομαι ότι αποτελούν λεγόμενα ή υπόνοιές κανενός μέλους του Insomnia. Το περιεχόμενο του παρόντος post περιέχει χιουμοριστικό περιεχόμενο, το οποίο δεν συνδέεται αλλά ούτε προτίθεται να προσβάλει πραγματικά πρόσωπα ή καταστάσεις.

@Lfc Μπορείς αν θέλεις να μην βάζεις sad face σε όλα τα post μου και ούτε να έρθεις να με βρεις, ας είμαστε πολιτισμένοι ☺️.

Απορω που ειναι το z490 και ο 10900k. Μαλλον κολλησε φτωχια ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι, τι τωρα, εμεις ειμαστε η πλεμπα των κομπιουτερακιδων. Αντε τωρα μη μας βρισω περισσοτερο. Ντροπης ( :D ) μας που θελουμε και σωστες θερμοκρασιες.

Ε τωρα δεν κρατιεμαι θα τα πω. Που πας ρε πλεμπονιαρη κομπιουτερακια με Ryzen 2700X/3600, επρεπε να παρεις ενα Intel 9900K/10900K με Z390/Z490 μητρικη. Αντε να σου γ.........

:D :D :P :P :P

 

 

Υ.Γ.: Τρολααααααρωωωωωωωωωωω!!!!!

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raul7 είπε

Δεν πιστεύω να θες να βάλεις την conductonaut με ψύκτρα την Arctic Esports, πέτα την και πάρε καμιά υδρόψυξη καλή να γουσταρήσεις, δεν κάνουν δουλειά οι αεροψύκτρες οι φτηνές. Εκτός άμα είναι της bequiet, που ακόμα και οι φθηνές είναι μιάμιση φορά πιο ήσυχες και τρεις φορές πιο αποδοτικές (ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει αυτό το fact) από την Esports.

Και φυσικά δεν θα θες να τα βάλεις όλα αυτά στο σκουπίδι την Tomahawk που έχεις και μπορεί και να σου κόβει τα fps ή να φέρνει stuttering στα games. Είναι για πέταμα μαζί με το μπάζο την MX4 (ή όποια άλλη πάστα έχεις γιατί θα είναι εντός 2 βαθμών από την MX4 στην καλύτερη). Πάρε καμιά μητρική x570 στα 200€, αλλιώς πάλι θα ψάχνεις τρόπο να ρίξεις τις θερμοκρασίες for some reason. Δεν ξέρω ποιο κουτί έχεις αλλά πέτα το κι αυτό, σίγουρα δεν το πλήρωσες κανά κατοστάρικο άρα δεν έχει καλό airflow.

Άντε να πούμε όλοι οι τσίπηδες μάθατε το κόλπο και παίρνετε msi b450 με 2700X/3600 και τους βάζετε και ψύκτρα των 35€ με πάστα 4€ σε κουτιά των 40€ με mesh και μπρος πίσω ανεμιστήρια και περιμένετε να έχετε νορμάλ θερμοκρασίες π.χ. 35-40C idle και 70-80c full benchmark load (Oh wait...). Έρχεστε μετά στα φόρουμ και κλαίτε, και σας λένε ότι κάτι πήγε λάθος στην τοποθέτηση και άλλα τέτοια κουλά για να μην σας πικράνουνε που είστε φτωχοί και πήρατε τις δευτεράντζες των εξαρτημάτων.

Να, ας μας πει και το μισό forum που έχει 2700X/3600 και "φθηνές" μητρικές με φθηνές ψύκτρες και πάστες την κόλαση που βιώνει. Αλλά δεν τους λυπάμαι, αυτοί δεν έδωσαν τόσα λεφτά στα γύρω γύρω, άρα τους αξίζει κιόλας που υποφέρουν.

Disclaimer: Οποιεσδήποτε ομοιότητες με δημοσιεύσεις στο παρόν ή σε άλλα θέματα είναι καθαρά τυχαίες, και δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν ισχυρίζομαι ότι αποτελούν λεγόμενα ή υπόνοιές κανενός μέλους του Insomnia. Το περιεχόμενο του παρόντος post περιέχει χιουμοριστικό περιεχόμενο, το οποίο δεν συνδέεται αλλά ούτε προτίθεται να προσβάλει πραγματικά πρόσωπα ή καταστάσεις.

@Lfc Μπορείς αν θέλεις να μην βάζεις sad face σε όλα τα post μου και ούτε να έρθεις να με βρεις, ας είμαστε πολιτισμένοι ☺️.

Έφυγαν όλα τα  sad face  ρε μάγκα 😍 Να είσαι καλά βραδιάτικα με έκανες και γέλασα με τόση κατάθλιψη διαβάζοντας σχόλια για τον Trump..Έσυ πας χαμένος εδώ στο insomnia! Αν ήσουν σε κανένα μοντέρνο κράτος θα έβρισκες το δρόμο σου για πλάκα. Αρχηγός! 

1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Ε ναι, τι τωρα, εμεις ειμαστε η πλεμπα των κομπιουτερακιδων. Αντε τωρα μη μας βρισω περισσοτερο. Ντροπης ( :D ) μας που θελουμε και σωστες θερμοκρασιες.

Ε τωρα δεν κρατιεμαι θα τα πω. Που πας ρε πλεμπονιαρη κομπιουτερακια με Ryzen 2700X/3600, επρεπε να παρεις ενα Intel 9900K/10900K με Z390/Z490 μητρικη. Αντε να σου γ.........

:D :D :P :P :P

Υ.Γ.: Τρολααααααρωωωωωωωωωωω!!!!!

Duffy Super! 

1 ώρα πριν, Dragonitelvl100 είπε

Απορω που ειναι το z490 και ο 10900k. Μαλλον κολλησε φτωχια ο κοσμος.

Έλα και συ στην παρέα! 😁

Καλώς τα παιδιά! 3-0! 

Απ' τ' αποδυτήρια! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, afragorn είπε

Εγώ να μη ρωτήσω δηλαδή αν κάνει να βάλω στον 3600 μία cooler master 212X ε;  Έχω φάει ήδη "Χ"! :D  :P 

Καλού κακού έχε παρέα μόλις την βάλεις:

Φωτιστικό ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑΣ - Heronia-Lighting

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα το καθαρισεις και το ξεπλενεις καλα. Αλλαξε και τους σωληνες και βαλε ενα καλο coolant υγρο (οχι σκετο νερο). Και αλλαξε και τους ανεμιστηρες.

Εγω παντως ζηλευω το Sega Genesis/Megadrive που εχεις . :D :D

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Αμα το καθαρισεις και το ξεπλενεις καλα. Αλλαξε και τους σωληνες και βαλε ενα καλο coolant υγρο (οχι σκετο νερο). Και αλλαξε και τους ανεμιστηρες.

Εγω παντως ζηλευω το Sega Genesis/Megadrive που εχεις . :D :D

Ειναι το master system II

Το θεμα με την υδροψυξη αυτη ειναι οτι, 1ον δεν ξερω αν το block που εχω θα κατσει σε am4, δεν ξερω αν το ψυγειο θα χωρεσει στο o11 dynamic, θα χρειαστω σιγουρα water tank γιατι αυτο που εχω ηταν για 5.25...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ειναι το master system II

Ένα δάκρυ κύλισε.😁 Ήταν η πρώτη μου κονσόλα, δυστυχώς την έδωσα από εδώ και από εκεί όταν μεγάλωσα και τώρα αγνοείται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE....Λοιπον με κλιματισμο στο χωρο και FULL OVERCLOCK δεν εχω δει πανω απο 61c....(μετα απο 3 ωρες στο warzone)....!!!!!!!!!!

H ψυχτρα μαμαει.......

ΥΓ. Εχω και ενα dell optiplex 990 mt με i7 2600 4c+8t, 16 gb ram, μονιμα στα 3,8ghz το οποιο και αυτο με αυτη τη ζεστη χωρις AC παει 60c...για πλακα..!!!!!

Εχω δει μεχρι και 73c....(με οριο tdp 75c) χωρις να εχω κανενα προβλημα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 10:24 ΠΜ, petranc2 είπε

UPDATE....Λοιπον με κλιματισμο στο χωρο και FULL OVERCLOCK δεν εχω δει πανω απο 61c....(μετα απο 3 ωρες στο warzone)....!!!!!!!!!!

H ψυχτρα μαμαει.......

ΥΓ. Εχω και ενα dell optiplex 990 mt με i7 2600 4c+8t, 16 gb ram, μονιμα στα 3,8ghz το οποιο και αυτο με αυτη τη ζεστη χωρις AC παει 60c...για πλακα..!!!!!

Εχω δει μεχρι και 73c....(με οριο tdp 75c) χωρις να εχω κανενα προβλημα.....

ποια ειπαμε εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον σε αυτο το ευρος τιμων επρεπε κι εγω να ειχα παει σε Arctic Freezer. Δε μου τα λεει καλα η Coolermaster 212 Turbo Led. Θα μου πεις, βλεπεις ψυκτρα με το χαρακτηρισμο "Turbo" και περιμενεις σοβαρη αποδοση; :P

36 ευρω περυσι τον Αυγουστο, οπότε πηρα οτι πληρωσα. Επειδη ομως εστησα το συστημα τον Οκτωβριο τωρα περναω το 1ο καλοκαιρι με τον 3600. Με κλιματιστικο αναμμενο ( ~25C θερμοκρασια δωματιου) πηγε ~32.5C idle. Ομολογω παντως οτι εχω "σκιαχτει" σε Blend οπου χτυπαει 73C για πλακα και σχετικα γρηγορα. Καλυτερες θερμοκρασιες και αποδοση ειχα τον Ιανουαριο με θερμοκρασια δωματιου 22C max. Καθε χειμωνα λοιπον (κι αν δεν αναβει πολυ το καλοριφερ) ο Ryzen θα πεταει!

ΥΓ. Εβαλα 2407 σε ASUS και μου δειχνει κατι τρελα Vcore... δε με βλεπω να το κραταω.

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...