Προς το περιεχόμενο

Θέμα με Elpedison


DAIDALUS0084

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Θα ηθελα να σας μεταφερω μια περιπτωση που μολις πριν λιγες ημερες συνεβη σε συγγενικο μου προσωπο και πραγματικα δειχνει το μεγεθος της αλητειας που διεπει την elpedison,για να μην πω χειροτερα καθως ειμαι πολυ συγχυσμενος με το συγκεκριμενο θεμα.....

    Τον Μαρτιο που μας περασε στο σπιτι του συγγενη μου ο οποιος ειναι και προχωρημενης ηλικιας ηρθε λογαριασμος 150 ευρω ,εδω να τονισω πως ο ανθρωπος αν και μεγαλος διατηρει ενα πολυ μικρο μαγαζακι αρα δεν παιρνει καποια συνταξη και επειδη απο τον μαρτιο η επιχειρηση του μπηκε σε αναστολη ( με χαρτια και αποδειχτικα) δεν καταφερε να κανει  καποια πληρωμη , τον απριλιο  μπηκαν αλλα 80 ευρω λογαριασμος οπου και εβαλε 50 ευρω σε συνολο 230 ευρω. τον μαιο μπηκαν επιπλεον 70 ευρω καινουριος λογαριασμος οπου και εκανε διακανονισμο τηλεφωνικα στο οποιο του ζητησαν να καταβαλει τα 150 απο τα 300 ευρω ο ανθρωπος λογω καταστασης αδυνατουσε και αντι αυτου εκανε καταθεση 100 ευρω,εδω να τονισω πως πραγματικα με τους λογαριασμους που εχω δει τις τελευταιες μερες που το ψαχνω  δεν βγαζεις ακρη!!! εχω φριξει απο το μεγεθος της αρπαγης που κανει η συγκεκριμενη εταιρεια , ειτε απο ρητρα προσαρμογης που την χρεωνουν κατα το δοκουν ειτε απο το να χρεωνει πχ στους εναντι λογαριασμους 20-30 % επιπλεον απο τον αντιστοιχο περσινο  και προπερσινο ωστε να βγαζει μεγαλυτερο λογαριασμο...γενικα απ οτι καταλαβα η ολη τους φιλοσοφια ειναι πως θα σας τα βουτηξουμε χωρις ελεος και μετα θα σας εκβιαζουμε στο παραμικρο ..... Τελος παντων επικοινωνησα εγω μαζι τους με τον ανθρωπο διπλα μου και προπαθησα να βρω μια ακρη... φυσικα ακρη δεν βγηκε να τους εξηγεις πως επικρατουν  ιδαιτερες συνθηκες αυτο τον καιρο για ολο τον κοσμο και ειναι απιστευτο να αφηνεις ενα σπιτι χωρις ρευμα για 200 ευρω οφειλη η οποια και δεν ειναι καν πραγματικη καθως ειναι εναντι με υπερκοστολογημενη καταναλωση που δεν υπαρχει  και οτιποτε δεν υπηρξε προηγουμενο θεμα διακοπης με τον συγκεκριμενο πελατη.Η απαντηση της υπαλληλου που δεν μου φταιει και σε κατι ηταν πως αυτη ειναι η πολιτικη τους και αν θελει ο ανθρωπος επανασυνδεση να πληρωθουν τα μισα της οφειλης που υπαρχει τωρα.

     Σας το δινω ευχη και καταρα προσεξτε πολυ καλα ποιους επιλεγετε ( εγω ευτυχως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο την δικια μου εταιρεια) υπαρχουν εταιρειες που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να εκμεταλευτουν καθε κατασταση καθε αστερισκο στο συμβολαιο π υπογραφεται και μετα να εχουν το πανω χερι καθως το ρευμα ειτε το θελουμε ειτε οχι ειναι ειδος πρωτης αναγκης.....

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα εχουμε πει και τα εχουμε ξαναπει δεν ειναι κατι καινουργιο και καλα ειναι πριν κανουμε κατι να το ψαχνουμε λιγο και να μην βρισκόμαστε προ εκπλήξεως.
ξερουμε ολοι πολυ καλα οτι η Δεη ειναι η ποιο ακριβή απο ολες  , αλλα εχει μια ελαστικότητα στις πληρωμές , απο την αλλη εχεις καλες τιμες αλλα αν δεν εισαι σωστός στο κόβουν, τα ζυγίζεις και προχωράς, αν θες 100% σιγουριά μενεις εκει που εισαι .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, darkman said:

Αυτα τα εχουμε πει και τα εχουμε ξαναπει δεν ειναι κατι καινουργιο και καλα ειναι πριν κανουμε κατι να το ψαχνουμε λιγο και να μην βρισκόμαστε προ εκπλήξεως.
ξερουμε ολοι πολυ καλα οτι η Δεη ειναι η ποιο ακριβή απο ολες  , αλλα εχει μια ελαστικότητα στις πληρωμές , απο την αλλη εχεις καλες τιμες αλλα αν δεν εισαι σωστός στο κόβουν, τα ζυγίζεις και προχωράς, αν θες 100% σιγουριά μενεις εκει που εισαι .

 

συμφωνω μαζι σου.... αλλα κυριως λογω συνθηκων ηλπιζε οτι θα υπαρχει μια ελαχιστη κατανοιση

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το συγγενικό σου προσωπο επέλεξε να υπογράψει με άυτη την εταιρία και οφείλει να τηρήσει τους όρους στο ακέραιο. Το ότι μπορεί να είναι φθηνότερη από τη ΔΕΗ είναι γνωστό. Η μόνη διαφορά είναι ότι στη ΔΕΗ πολλοί μπορούν και αργούν στις πληρωμές τους  ενώ στις ιδιωτικές όχι.

Εκει που μας βολεύει Πάμε στο φθηνότερο αλλά όταν πρέπει να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας αντιδράμε με 1002 λόγους είτε λογικούς είτε όχι.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, txcellas είπε

Νομίζω ότι το συγγενικό σου προσωπο επέλεξε να υπογράψει με άυτη την εταιρία και οφείλει να τηρήσει τους όρους στο ακέραιο. Το ότι μπορεί να είναι φθηνότερη από τη ΔΕΗ είναι γνωστό. Η μόνη διαφορά είναι ότι στη ΔΕΗ πολλοί μπορούν και αργούν στις πληρωμές τους  ενώ στις ιδιωτικές όχι.

Εκει που μας βολεύει Πάμε στο φθηνότερο αλλά όταν πρέπει να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας αντιδράμε με 1002 λόγους είτε λογικούς είτε όχι.

σου φαινεται παραλογος λογος η υπαρχουσα κατασταση ειδικα στους μηνες τους οποιους αναφερομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς η πολιτική των ιδιωτικών στην ενέργεια είναι αυτή, δεν μπορείς να κάνεις τπτ. Ορθώς τους δυσφημείς φυσικά, ειδικά με τα συγκεκριμένα δεδομένα που παρέθεσες.

Βοήθησε οικονομικά τον συγγενή σου στον διακανονισμό που έκανε ώστε να τον επανασυνδέσουν σε αυτή την δύσκολη για αυτόν στιγμή.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται. Ας κάθοταν στη ΔΕΗ που υπάρχει μια σχετική ανοχή, στις ιδιωτικές δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Και στο κάτω-κάτω, γιατί να συμπάσχουμε με τον μαγαζάτορα που δεν μπορεί για τον Α ή τον Β λόγο να είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του, και όχι με τους εργαζόμενους στην κάθε ιδιωτική εταιρεία παροχής ρεύματος που πιθανότατα να χάσουν τη δουλειά τους αν γίνουν πολλοί οι ασυνεπείς πελάτες; Α ναι, ξέχασα, μεγάλη εταιρεία/τράπεζα ίσον κακοί αλήτες που τολμάνε να ζητάνε αυτά που συμφωνήσαμε όταν υπογράψαμε, μικρός εμποράκος ίσον καλός και σεβάσμιος, άσχετα αν η διαχείρηση της επιχείρησής του πρό κορονάιου δεν του έχει αφήσει ούτε €150 στην άκρη για να βγαίνουν οι λογαριασμοί.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Narayan είπε

Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται. Ας κάθοταν στη ΔΕΗ που υπάρχει μια σχετική ανοχή, στις ιδιωτικές δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Και στο κάτω-κάτω, γιατί να συμπάσχουμε με τον μαγαζάτορα που δεν μπορεί για τον Α ή τον Β λόγο να είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του, και όχι με τους εργαζόμενους στην κάθε ιδιωτική εταιρεία παροχής ρεύματος που πιθανότατα να χάσουν τη δουλειά τους αν γίνουν πολλοί οι ασυνεπείς πελάτες; Α ναι, ξέχασα, μεγάλη εταιρεία/τράπεζα ίσον κακοί αλήτες που τολμάνε να ζητάνε αυτά που συμφωνήσαμε όταν υπογράψαμε, μικρός εμποράκος ίσον καλός και σεβάσμιος, άσχετα αν η διαχείρηση της επιχείρησής του πρό κορονάιου δεν του έχει αφήσει ούτε €150 στην άκρη για να βγαίνουν οι λογαριασμοί.

Υπάρχει κάποιος υποχρεωτικός νόμος που σε αναγκάζει να αποταμιεύεις; Είμαι εδώ για να τον δω.

Κάποιοι πρέπει να αντιληφθείτε κάποτε, ότι υπάρχουν μοτίβα συμπεριφοράς. Εάν ο άνθρωπος για πρώτη φορά στη ζωή του δεν μπορεί να πληρώσει τους λογαριασμούς του, επειδή το κράτος από τη μία του έκλεισε την επιχείρηση και από την άλλη δεν του έχει πληρώσει την αποζημίωση, τότε επιβάλεται η ύπαρξη ανοχής σε καθυστερήσεις λογαριασμών.

Στο ίδιο μοτίβο πάντως, επιχείρηση μεγάλη που δυσκολεύεται να πληρώσει τους εργαζόμενους επειδή καθυστέρησαν οι οφειλές ορισμένων πελατών και δεν έχει στην άκρη κεφάλαιο για έκτακτα γεγονότα, ε κρίμα, δεν είναι σεβάσμια.

Επεξ/σία από christakos07
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Υπάρχει κάποιος υποχρεωτικός νόμος που σε αναγκάζει να αποταμιεύεις; Είμαι εδώ για να τον δω.

Κάποιοι πρέπει να αντιληφθείτε κάποτε, ότι υπάρχουν μοτίβα συμπεριφοράς. Εάν ο άνθρωπος για πρώτη φορά στη ζωή του δεν μπορεί να πληρώσει τους λογαριασμούς του, επειδή το κράτος από τη μία του έκλεισε την επιχείρηση και από την άλλη δεν του έχει πληρώσει την αποζημίωση, τότε επιβάλεται η ύπαρξη ανοχής σε καθυστερήσεις λογαριασμών.

Στο ίδιο μοτίβο πάντως, επιχείρηση μεγάλη που δυσκολεύεται να πληρώσει τους εργαζόμενους επειδή καθυστέρησαν οι οφειλές ορισμένων πελατών και δεν έχει στην άκρη κεφάλαιο για έκτακτα γεγονότα, ε κρίμα, δεν είναι σεβάσμια.

Ατιμη κοινωνια!!!!!!! τελικα ζουμε αναμεσα τους......το Ελλαδισταν δεν αλλαζει!!!!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nvel είπε

έπρεπε να δίνει ο ίδιος την μέτρησή του στην εταιρία ώστε τώρα να μην χρωστά ενέργεια που δεν κατανάλωσε

συμφωνω και σε αυτο  αλλα ειναι 75 ετων δεν εχει τετοια δυνατοτητα...... οσο για το γιατι δεν ειναι στην δεη οταν νοικιασε την γκαρσονιερα ηταν ηδη σε αυτη την εταιρεια ο προηγουμενος τον παραμυθιασαν οτι δηθεν ειναι καλυτερα και εκανε απλα αλλαγη ονοματος, παιδια μην ψαχνουμε παντου υποπτες κινησεις τζαμπατζιδες και λαμογια...

Επεξ/σία από DAIDALUS0084
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Υπάρχει κάποιος υποχρεωτικός νόμος που σε αναγκάζει να αποταμιεύεις; Είμαι εδώ για να τον δω.

Κάποιοι πρέπει να αντιληφθείτε κάποτε, ότι υπάρχουν μοτίβα συμπεριφοράς. Εάν ο άνθρωπος για πρώτη φορά στη ζωή του δεν μπορεί να πληρώσει τους λογαριασμούς του, επειδή το κράτος από τη μία του έκλεισε την επιχείρηση και από την άλλη δεν του έχει πληρώσει την αποζημίωση, τότε επιβάλεται η ύπαρξη ανοχής σε καθυστερήσεις λογαριασμών.

Στο ίδιο μοτίβο πάντως, επιχείρηση μεγάλη που δυσκολεύεται να πληρώσει τους εργαζόμενους επειδή καθυστέρησαν οι οφειλές ορισμένων πελατών και δεν έχει στην άκρη κεφάλαιο για έκτακτα γεγονότα, ε κρίμα, δεν είναι σεβάσμια.

Όχι δεν υπάρχει. Δική σου η ζωή δικές σου και οι συνέπειες. Μην κλαίγεσαι όμως μετά ότι δεν έχεις να δώσεις σε μια έκτακτη συγκυρία.

Στα του θέματος θεωρώ πως θα μπορούσε να υπάρχει και μεγαλύτερη ανοχή από την elpedison. Στην τελική δεν θέλει να πιστολιασει, αλλά να δίνει σε 3-4 δόσεις 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με την ίδια συνέπεια -που κάποιοι εδώ μέσα αναφέρουν τόσο υποτακτικά- πλήρωναν και οι πελάτες των Energa και Hellas Power, αλλά φταίει η ΔΕΗ που δεν τους άφησε να περιμένουν την αποφυλάκιση του Φλώρου για να ξαναπάρουν ρεύμα, και μάλιστα 20% φθηνότερο(!). Κάτι τέτοιοι συνεπείς πολίτες και πελάτες κάνουν τη ζημιά, κοιτώντας μόνο τον εαυτούλη τους, και στο τέλος την πληρώνουμε όλοι, θέλοντας και μη.

Το ότι αξίζουμε ό,τι παθαίνουμε, είναι δεδομένο, ειδικά εμείς οι 73άρηδες.  ;)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, MastroGiannis είπε

Με την ίδια συνέπεια -που κάποιοι εδώ μέσα αναφέρουν τόσο υποτακτικά- πλήρωναν και οι πελάτες των Energa και Hellas Power, αλλά φταίει η ΔΕΗ που δεν τους άφησε να περιμένουν την αποφυλάκιση του Φλώρου για να ξαναπάρουν ρεύμα, και μάλιστα 20% φθηνότερο(!). Κάτι τέτοιοι συνεπείς πολίτες και πελάτες κάνουν τη ζημιά, κοιτώντας μόνο τον εαυτούλη τους, και στο τέλος την πληρώνουμε όλοι, θέλοντας και μη.

Το ότι αξίζουμε ό,τι παθαίνουμε, είναι δεδομένο, ειδικά εμείς οι 73άρηδες.  ;)


Τι δουλεια εχει ο πελατης που πληρωνει στην ωρα του με το αν η δεη nrg elpedison κτλ δεν πληρωνει της οφειλες της στην ΔΕΔΔΗΕ. Και τι ειναι το ρευμα αμαξι που αν δεν το πληρώσεις στο περνουν πισω και μετα σου λενε παρε το λεωφορειο  εφοσον εσυ εισαι σωστος στις πληρωμες σου ???? 

 

 

 

 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, george1807 είπε

Όχι δεν υπάρχει. Δική σου η ζωή δικές σου και οι συνέπειες. Μην κλαίγεσαι όμως μετά ότι δεν έχεις να δώσεις σε μια έκτακτη συγκυρία.

Στα του θέματος θεωρώ πως θα μπορούσε να υπάρχει και μεγαλύτερη ανοχή από την elpedison. Στην τελική δεν θέλει να πιστολιασει, αλλά να δίνει σε 3-4 δόσεις 

Αντίστοιχα η έλλειψη κεφαλαίου από την ELPEDISON για έκτακτες συγκυρίες, έχει συνέπειες. Κοίτα να δεις που είναι αμφίδρομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...