Προς το περιεχόμενο

Η Σουηδία θα χρησιμοποιεί 100άδες ηλεκτρικά λεωφορεία για καθαρές & χωρίς ρύπους μεταφορές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Τα ηλεκτροκινητα δικυκλα ειναι ενα ονειρο εαν δε γινει κατι συνταρακτικο στη χωρητικοτητα των μπαταριων.

Γενικα σου εχει καρφωθει οτι φταινε τα μηχανακια για τη ρυπανση,που πραγματικα πρωτη φορα το ακουω και δε βγαζει και λογικη.

Σκεψου ποσα 15ετιας αυτοκινητα κυκλοφορουν εκει εξω και ποσες μηχανες.Τη μηχανη συνηθως την αλλαζεις πιο συχνα,αρα και εχει πιο καινουργια συμμορφωση με κανονισμους.

Επισης και μια στατιστικη με κανα λινκ για το συνολο των ρυπων δε θα εβλαπτε οταν προσπαθεις να υποστηριξεις την αποψη σου,αλλιως σορρυ κιολας,ειναι αμπελοφιλοσοφιες αυτα που λες.

Καθόλου όνειρο. Δεν θες μεγάλη αυτονομία για την πόλη. 50-100 km φτάνουν γιατί μετά επιστρέφεις και το φορτίζεις.

Δεν μου εχει καρφωθεί καθόλου  ότι φταίνε οι μηχανές. Λέω ότι φταίνε ΚΑΙ οι μηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Θα σκάσω αν δεν το πω, αλλά άλλο "μόλυνση", άλλο "ρύπανση". Η μόλυνση προκαλείται από βιολογικούς παράγοντες. Η ρύπανση είναι χημικής και φυσικής προέλευσης.

Έχεις δίκιο. Αλλά η δύναμη της συνήθειας και το γεγονός ότι έχει επικρατήσει σαν όρος δεν σου αφήνουν πολλά περιθώρια. Αλλά έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Καθόλου όνειρο. Δεν θες μεγάλη αυτονομία για την πόλη. 50-100 km φτάνουν γιατί μετά επιστρέφεις και το φορτίζεις.

Δεν μου εχει καρφωθεί καθόλου  ότι φταίνε οι μηχανές. Λέω ότι φταίνε ΚΑΙ οι μηχανές.

Ε ναι γιατί μόνο τόσο πρέπει να πηγαίνουν οι μηχανες-μυχανακια με ένα γέμισμα 50-100κμ. Ας κάνουμε και τα μικρά τόσο τότε γιατί για εκεί έχουν σχεδιαστεί (περιαστική χρήση). Μην κρίνεις από την χώρα μας που δεν βλέπεις μηχανές σε εθνικές να ταξιδεύουν. Έξω το κάνουν κατά κόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ωρε παιδες γιατι 7 στα 10 ντελιβερι και ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα πιτσιρικια τα βλεπω με διχρονα σαν αυτα τα Town Made που ειχαμε εν ετη 1997;
Και χαλαλι το καυσαεριο (εδω εχω θεμα με τους ταξιτζηδες οχι με τα μηχανακια, οχι τοσο εστω), να τα ακους απο 5-6 τετραγωνα μακρια, αυτο ειναι το τραγικο.
 

Οσο για τα ηλεκτροκινητα ΚΑΠΟΙΑ στιγμη θα τα δουμε και εδω (δεν θα μπορεσουν να φανε αν δεν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Εγω ωρε παιδες γιατι 7 στα 10 ντελιβερι και ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα πιτσιρικια τα βλεπω με διχρονα σαν αυτα τα Town Made που ειχαμε εν ετη 1997;
Και χαλαλι το καυσαεριο (εδω εχω θεμα με τους ταξιτζηδες οχι με τα μηχανακια, οχι τοσο εστω), να τα ακους απο 5-6 τετραγωνα μακρια, αυτο ειναι το τραγικο.
 

Οσο για τα ηλεκτροκινητα ΚΑΠΟΙΑ στιγμη θα τα δουμε και εδω (δεν θα μπορεσουν να φανε αν δεν).

Πες τα γιατί θα μας τρελάνουν. Ξαφνικά εξαφανίστηκαν τα δίχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Το Town Mate ήταν τετράχρονο. Το πρώτο μου μηχανάκι. Αγάπη... :D
Το απλό Mate αν θυμάμαι καλά ήταν δίχρονο.

Ακομα νομιζα πως τα λενε Town Made οχι Mate :)

Περα απο αυτο του φιλου μου εβγαζε καυσαεριο σαν να μην πω τι, γιαυτο νομιζα πως θα ηταν διχρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πες τα γιατί θα μας τρελάνουν. Ξαφνικά εξαφανίστηκαν τα δίχρονα.

Δεν εξαφανίστηκαν αλλά δεν είναι και καθημερινότητα όπως αναφερες τόσο εσύ όσο και ο φίλος από πάνω. Είναι τόσο συχνά όσο και τα αμάξια της δεκαετίας του 90.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνεις να ζεις στον πολιτισμό της Σουηδίας αν δεν έχεις το μπαμπούλα στο κεφάλι σου να σε κάνει lockdown για να μην αρρωστήσεις και πεθάνεις;

Να γλιτώσεις δηλαδή από τον καρκίνο να πεθάνεις από κόβιντ20;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πες τα γιατί θα μας τρελάνουν. Ξαφνικά εξαφανίστηκαν τα δίχρονα.

Επειδή απ`όσο βλέπω με το άθλημα δεν ασχολείσαι, μάλλον δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις δίχρονο με τετράχρονο γιατί πλέον ναι, δίχρονα έχουν μείνει ελάχιστα. Κάτι 50άρια σκούτερ ξεχασμένα από το θεό, στη χειρότερη καμιά Vespa και τα Enduro/MX που έτσι πρέπει να είναι. Μοτοσυκλέτες δίχρονες υπάρχουν σε λειτουργική κατάσταση ελάχιστες και αυτές βγαίνουν βόλτα καμιά Κυριακή το χρόνο, σε αντίθεση με παλιά που ήταν καθημερινότητα. Μιλάω για RGγ, CR, NSR, TZR, RS, KR1S, RD και η λίστα έχει ακόμα. Ξέρω, 2-3 ρετρολάγνοι ένιωσαν τη μυρωδιά στα μαλλιά τους αυτή τη στιγμή.

Τώρα για ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες δεν έχω να πω κάτι, αλλά αν βγαίνει με ηλεκτρική ξετάπωτη Arrow (decat-deexup απαραίτητα) τότε θα ήθελα μια. Μέχρι τότε, παω να ανάψω το κεράκι μου να μαστουρώσω μόνος μου χωρίς να επιβαρύνω το περιβάλλον.

spacer.png

Επεξ/σία από aromeo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, bazzil said:

Me to euro 5 μάλλον δεν θα τα δουμε

 

 

2 hours ago, basilis_k6 said:

ναι. και αυτοκίνητο όπως και δίχρονο μηχανάκι.

Υπάρχει πλέον και τεχνολογία για τα δίχρονα αλλα δεν νομίζω να την δούμε ποτε.

KTM exc tpi, δίχρονο ψεκαστο. Δεν είναι για το δρόμο αλλά η τεχνολογία υπάρχει.

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, odys03 είπε

Δυστυχώς για την ανθρωπότητα, για την κίνηση της χρειάζεται τόσο μεγάλο ποσό ηλεκτρικής ενέργειας που η  παραγωγή του θα στηρίζεται τουλάχιστον για τα επόμενα 50 χρόνια σε καύση ορυκτών καυσίμων και στην πυρηνική ενέργεια. Κανείς δεν το λέει ξεκάθαρα αυτό αλλά αν κάνεις τους υπολογισμούς δεν βγαίνει ότι το ρεύμα είναι καθαρότερο. 

Το χειρότερο που με προβληματίζει είναι οι μπαταρίες των ηλεκτρικών. Σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν τα ειδικά μέταλλα που χρειάζονται για κινηθεί όλη η ανθρωπότητα με ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

Ούτε για ποδήλατα δεν φτάνουν. Δηλαδή έπρεπε ήδη όλα τα δίκυκλα να είναι με μπαταρίες σε όλη την γη, όμως δεν είναι και υπάρχουν πολύ απλοί λόγοι που δεν είναι. Κάτι δεν βγαίνει στα νούμερα.

 

2 ώρες πριν, odys03 είπε

Οι Σουηδοί σκέφτονται την υγεία των πολιτών τους;

Aυτό το παραμύθι τελείωσε.

4800 νεκροί απο covid 19 .  

Mόνο σήμερα πέθαναν 20 άνθρωποι.

Πολύ μεγάλος σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή και την υγεία.

Αυτά είναι αποφάσεις των πολιτικών για να κινείται το χρήμα. Θα πάρουν τόσες πολλές μίζες από τις εταιρίες για να αλλάξουν οι στόλοι οχημάτων.

Πίσω από το παραμύθι με την ηλεκτροκίνηση υπάρχει μόνο μια αλήθεια. Το χρήμα είναι πάνω από όλα. από την υγεία από την ανθρώπινη ζωή και όλες τις αξίες. 

Πολύ συνηθισμένη προσέγγιση έχεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. π.χ. Ένας παράγοντας που κατανοούν εντελώς στρεβλά πολλοί είναι το οικονομικό της υπόθεσης. Δεν ισχύει πως οι φουλ λοκνταουνίστες ήταν φανταστικοί ανθρωπιστές και έβαλαν τις ανθρώπινες ζωες πάνω από την οικονομία. Η οικονομία εφ όσων συνέχιζε να υπάρχει ο ιος ήταν ξοφλημένη. Όσων αφορά τον υποτιθέμενο ανθρωπισμό τους η προσέγγιση τους είχε (και θα συνεχίσει να έχει) αμέτρητα αρνητικά για την κοινωνία και τους ανθρώπους που ζουν σε αυτή, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά τα αγνοούμε εντελώς και εστιάζουμε μόνο στον αριθμό των νεκρών.

Ας πάμε όμως στο κυρίως θέμα: την ηλεκτροκίνηση... προφανώς είναι ημίμετρο. Το θέμα της μετακίνησης στις πόλεις, αν σκεφτόμαστε το περιβάλλον, λύνεται κυρίως με ΠΟΛΥ καλύτερες συγκοινωνίες (δηλαδή αν η είδηση έλεγε π.χ. πως διπλασιάζει τα λεωφορεία, τραμ κλπ της τότε όντως θα ήταν πολύ καλή) ή/και με τεράστιες αλλαγές στην δομή των πόλεων. (Καλά, το δεύτερο είναι τεράστιο ζήτημα) Όμως προφανώς όλα αυτά δεν θα είναι ιδιαίτερα προσοδοφόρα για σειρά από βιομηχανίες που θα πρέπει σχεδόν να βάλουν λουκέτο για να σωθούμε συλλογικά ως είδος.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Εμείς εδώ έχουμε πρόβλημα με τα ταξί. Ειδικά στο δακτύλιο τα μισά αυτοκίνητα είναι ταξί κακοσυντηρημένα που βγάζουν το μισό πετρέλαιο άκαυστο από πίσω. Μετά έχουμε τα μηχανάκια που ρυπαίνουν πολύ περισσότερο από τα ταξί και τα ΙΧ (https://www.google.com/search?q=πόσο+ρυπαίνουν+τα+μηχανάκια) σε συνδυασμό με την σηκωμένη εξάτμιση που σου σκάει τα καυσαέρια στα μούτρα, και τέλος έρχονται τα λεωφορεία.

Δεν ισχυει το παραπανω, δεν ρυπαινουν "πολυ περισσοτερο τα μηχανακια απο τα ταξι και τα ΙΧ",  τα μηχανακια ρυπαινουν λιγοτερο, "ειδικα στο δακτυλιο" που αναφερθηκες.
Στο επισημαινουν κι αλλοι οτι σου εχει καρφωθει λαθος αυτη η ιδεα, αλλα δυστυχως επιμενεις στην παραπανω ανακριβεια.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν ισχυει το παραπανω, δεν ρυπαινουν περισσοτερο τα μηχανακια απο τα ταξι και τα ΙΧ,  τα μηχανακια ρυπαινουν λιγοτερο, "ειδικα στο δακτυλιο" που αναφερθηκες.
Στο επισημαινουν κι αλλοι οτι δεν σου εχει καρφωθει λαθος αυτη η ιδεα, αλλα δυστυχως επιμενεις στην παραπανω ανακριβεια.

Δυστυχώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...