Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Μικρότερη κατανάλωση μνήμης έως και 27% με την τελευταία έκδοση του Edge browser


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ptwma είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ενώ έχεις βγάλει ένα προϊόν,  να το παίρνει άλλος και να το κάνει καλύτερο. 

Εκτός και αν τα παράτησαν στην Google 

εμεις απο εσενα περιμενουμε να μας τα πεις αυτα.

εσυ εισαι του χωρου.

εμεις που να το ξερουμε. το πολυ πολυ εμεις με το φτωχο μας το μυαλο να πουμε οτι η google στηριζεται παραπανω στην microsoft απο οτι μας λενε, απο πισω κρυβεται το ιδιο πραγμα που στην μια περιπτωση μας λενε εμας τους πληβειους οτι το λενε google και στην αλλη περιπτωση το λενε microsoft.

λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο, αλλα ας περιμενουμε τους ειδικους του χωρου να μας πουνε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Figantu είπε

Μακαρι τωρα επειδη εληξε η υποστηριξη των win 7 και αρκετοι χρηστες πηγαν σε linux να αυξησει την συμβατοτητα με προγραμματα. Σε παλιους υπολογιστες μονο τα βασικα θελεις που σε καλυπτει το linux. 

Ωραίο ανέκδοτο. Φυσικά δεν αποκλείω το γεγονός να πήγαν κάποιοι σε Linux (κάποιοι, όχι αρκετοί) αλλά όλους όσους έχω δει έχουν μείνει στα Windows 7 και απλώς δεν λαμβάνουν ενημερώσεις ασφαλείας (τους περισσότερους δεν τους νοιάζει κιόλας). Μερικοί μου έχουν πει κιόλας να τους βάλω και Windows 10 ασχέτως αν το μηχανάκι είναι παλιό και δεν τα σηκώνει, αλλά για linux ούτε λόγος.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sotirisl είπε

Σε macOS o Firefox είναι απλα αξεπέραστος... Edge και Chrome έχουν τρελό CPU utilization σε βαθμό που οι ανεμιστήρες του υπολογιστή βουίζουν συνέχεια...


Παρότι δεν μπορώ να δουλέψω με firefox και δεν έχω δοκιμάσει Edge στο MacOS συμφωνώ απόλυτα, ο chrome πολλές φορές είναι βαρύτερος από virtual machine που τρέχει Windows 10 με Edge ανοιχτό :P

17 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ωραίο ανέκδοτο. Φυσικά δεν αποκλείω το γεγονός να πήγαν κάποιοι σε Linux (κάποιοι, όχι αρκετοί) αλλά όλους όσους έχω δει έχουν μείνει στα Windows 7 και απλώς δεν λαμβάνουν ενημερώσεις ασφαλείας (τους περισσότερους δεν τους νοιάζει κιόλας). Μερικοί μου έχουν πει κιόλας να τους βάλω και Windows 10 ασχέτως αν το μηχανάκι είναι παλιό και δεν τα σηκώνει, αλλά για linux ούτε λόγος.


Επιβεβαιώνω, δεν ξέρω κανένα μα κανένα που να πήγε στα Linux λόγο του τέλους υποστήριξης των 7, αντιθέτως γνωρίζω αρκετούς που βάλαν SSD για να τρέχουν αξιοπρεπώς τα Windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jack124 είπε

Θα βγει και σε linux ο νέος edge το έχει πει επίσημα η microsoft 

Τότε θα πάω σε Mac. Αν θα το βγάλει κι εκεί θα γυρίσω στην Commodore Amiga 500! :)

24 λεπτά πριν, orgixmh είπε


Παρότι δεν μπορώ να δουλέψω με firefox και δεν έχω δοκιμάσει Edge στο MacOS συμφωνώ απόλυτα, ο chrome πολλές φορές είναι βαρύτερος από virtual machine που τρέχει Windows 10 με Edge ανοιχτό :P


Επιβεβαιώνω, δεν ξέρω κανένα μα κανένα που να πήγε στα Linux λόγο του τέλους υποστήριξης των 7, αντιθέτως γνωρίζω αρκετούς που βάλαν SSD για να τρέχουν αξιοπρεπώς τα Windows 10.

Κάνε μια βόλτα δω μέσα να δεις σε πόσα σαπάκια μπήκε κάποια linux διανομή και πάνε μια χαρά. Βέβαια, αυτό θα εκλείψει σιγά σιγά γιατί και το linux εγκαταλείπει τα 32bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ωραίο ανέκδοτο. Φυσικά δεν αποκλείω το γεγονός να πήγαν κάποιοι σε Linux (κάποιοι, όχι αρκετοί) αλλά όλους όσους έχω δει έχουν μείνει στα Windows 7 και απλώς δεν λαμβάνουν ενημερώσεις ασφαλείας (τους περισσότερους δεν τους νοιάζει κιόλας). Μερικοί μου έχουν πει κιόλας να τους βάλω και Windows 10 ασχέτως αν το μηχανάκι είναι παλιό και δεν τα σηκώνει, αλλά για linux ούτε λόγος.

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες αλλα ειτε καποια στιγμή θα κολλήσουν ιο ειτε θα πρέπει να έχουν πολυ υπομονη με τα win 10  ειτε βάλεις linux που με το linux μονο κερδισμένος βγαίνεις. Ναι υπαρχουν οι άσχετοι που δεν γνωριζουν την υπαρξη του linux και καποιοι που το φοβουνται. Ειλικρινα μονο κερδισμένος βγαίνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Figantu είπε

Μακαρι τωρα επειδη εληξε η υποστηριξη των win 7 και αρκετοι χρηστες πηγαν σε linux να αυξησει την συμβατοτητα με προγραμματα. Σε παλιους υπολογιστες μονο τα βασικα θελεις που σε καλυπτει το linux. 

Βασικά τα 7άρια όπως και τα 8άρια παίρνουν κανονικά ενημερώσεις ασφαλείας μέχρι το 2023. Και έπειτα από εκεί υπάρχουν λύσεις από τρίτους όπως το 0patch που κάνει μικρά patches ασφαλείας και έχει και δωρεάν πακέτο με τα πολύ βασικά patches. Τα 7άρια είναι ιστορικά το πιο χρησιμοποιημένο λειτουργικό μέχρι σήμερα, δύσκολα τα αφήνει κάποιος...

Έχω κι ένα παλιό desktop PC, μονοπύρηνος επεξεργαστής, 2GB RAM, καμμένη υποδοχή για κάρτα γραφικών (άρα ό,τι δώσει είναι από RAM) και έχω τα τελευταία σχετικά ελαφριά Ubuntu, πριν αλλάξει UI (τα 10άρια LTS), σε dual-boot με 7άρια και πιο γρήγορα μου φαίνονται τα 7άρια... Εννοείται δεν τρέχω εφαρμογές, για νετ περισσότερο το έχω, όποτε τύχει να το λειτουργήσω... Δε νομίζω να πάει κάποιος εύκολα σε λίνουξ, υπάρχει το κλασικό πρόβλημα ασυμβατότητας με hardware (κλασικά με εκτυπωτές είναι εφιάλτης), έλλειψη οδηγών, έλλειψη προγραμμάτων κλπ. Χρήσιμο για να υπάρχει ναι, για συγκεκριμένες δουλειές με κώδικα κλπ ναι, αλλά για σοβαρή δουλειά με προγράμματα, ή για το μέσο χρήστη (ή παιχνίδια για τους gamers) όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Figantu είπε

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες αλλα ειτε καποια στιγμή θα κολλήσουν ιο ειτε θα πρέπει να έχουν πολυ υπομονη με τα win 10  ειτε βάλεις linux που με το linux μονο κερδισμένος βγαίνεις. Ναι υπαρχουν οι άσχετοι που δεν γνωριζουν την υπαρξη του linux και καποιοι που το φοβουνται. Ειλικρινα μονο κερδισμένος βγαίνεις

Σωστό , καλά είναι να έχεις εμπειρία και από τα δυο. Αλλά πόσοι είναι αυτοί; Θα πάει ο άλλος να πάρει καινούργιο μηχάνημα και τέλος. Η φάση μου θυμίζει το rooted κινητό. Μια χαρά είναι το Hardware αλλά πόσοι θα ασχοληθούν; Θα πάνε και θα πάρουν καινούργιο και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Βασικά τα 7άρια όπως και τα 8άρια παίρνουν κανονικά ενημερώσεις ασφαλείας μέχρι το 2023

Τα 8.1 θα λαμβάνουν ενημερώσεις ασφαλείας μέχρι τον Ιανουάριο του 2023, για τα 7αριά η υποστήριξη έληξε φέτος τον Ιανουάριο, δεν θα λάβουν κάποια άλλη ενημέρωση.

55 λεπτά πριν, Figantu είπε

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες αλλα ειτε καποια στιγμή θα κολλήσουν ιο ειτε θα πρέπει να έχουν πολυ υπομονη με τα win 10  ειτε βάλεις linux που με το linux μονο κερδισμένος βγαίνεις. Ναι υπαρχουν οι άσχετοι που δεν γνωριζουν την υπαρξη του linux και καποιοι που το φοβουνται. Ειλικρινα μονο κερδισμένος βγαίνεις

Καταλαβαίνω, και εγώ είμαι μεγάλος φαν του Linux, αλλά κάτσε τώρα να το εξηγήσεις στον κάθε άσχετο. Ακόμη και ιο να κολλήσει κάποιος, θα σου πει κάνε μου φορμάτ και ξαναβάλε τα Windows 7, ή τα 10. Επίσης οι τιμές των ssd έχουν πέσει στα τάρταρα, με 20 ευρώ βρίσκεις 120άρη και με 30-35 βρίσκεις 240άρη SSD, κάποιος θα προτιμήσει να πάρει έναν φθηνό SSD για να πηγαίνει κάπως καλύτερα με Windows 10, παρά να βάλει linux.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Figantu είπε

Χαρη στα lubuntu το λαπτοπ 12ετιας παιζει 1080p βιντεο. Το λαπτοπ 6ετιας που εχω εχει κατωτερο επεξεργαστη απο τον παλιοτερο, ειναι με windows 10 και με το ζορι παιζει 720p

Στο netflix βασικο 480p εχω και δεν επαιζε καλα :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βήμα 1: Αφού ο Εdge στα αζήτητα...💡...θα βάλω Chromium για να σκοτώσω το Chrome. Γενηθήτω ο Edge-Chromium. Από το τίποτα....πέρνα όπως μπορείς.

Βήμα 2: Τον ενσωματώνω σε βαθμό αηδίας στο "καλύτερο απ' όλα windows" λειτουργικό μου. Ρε να μη ξηλώνεται με τίποτα λέμε.

Βήμα 3: Αφού φάνε τη τάπα ότι είμαι γρηγορότερος από το μεγάλο αδελφό Chrome και του κόψω ικανό ποσοστό αγόρας, θ' αρχίσει το party. Πάρε να 'χεις. microsoft spy-shit, microsoft ad-shit κι άσε τους να τρέχουνε με benchmarks να βγάλουνε άκρη.

Και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς θα μείνουμε χωρίς browser της προκοπής στο τέλος.

Επεξ/σία από pany07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 12:58 ΜΜ, gokuthelegend είπε

Τα 8.1 θα λαμβάνουν ενημερώσεις ασφαλείας μέχρι τον Ιανουάριο του 2023, για τα 7αριά η υποστήριξη έληξε φέτος τον Ιανουάριο, δεν θα λάβουν κάποια άλλη ενημέρωση.

Είμαι με 7άρια και παίρνω κανονικά ενημερώσεις. Εϊναι Extended Security Updates. Συνεχίζουν μέχρι Γενάρη του 23 όπως και η υποστήριξη στα 8άρια. Ψάξτο λίγο ;)

20 ώρες πριν, pany07 είπε

Βήμα 1: Αφού ο Εdge στα αζήτητα...💡...θα βάλω Chromium για να σκοτώσω το Chrome. Γενηθήτω ο Edge-Chromium. Από το τίποτα....πέρνα όπως μπορείς.

Βήμα 2: Τον ενσωματώνω σε βαθμό αηδίας στο "καλύτερο απ' όλα windows" λειτουργικό μου. Ρε να μη ξηλώνεται με τίποτα λέμε.

Βήμα 3: Αφού φάνε τη τάπα ότι είμαι γρηγορότερος από το μεγάλο αδελφό Chrome και του κόψω ικανό ποσοστό αγόρας, θ' αρχίσει το party. Πάρε να 'χεις. microsoft spy-shit, microsoft ad-shit κι άσε τους να τρέχουνε με benchmarks να βγάλουνε άκρη.

Και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς θα μείνουμε χωρίς browser της προκοπής στο τέλος.

Λες να γίνει άλλος ένας IE? Πλάκα θα χει...

Από browsers είτε πας σε έναν από του αμέτρητους Chromium based (π.χ. brave για μεγαλύτερη ασφάλεια), είτε σε κάποιο ελαφρύτερο fork του Firefox, επίσης με μεγαλύτερη ασφάλεια (π.χ. Waterfox), από μεγάλους δεν θα πρότεινα Chrome/Edge/Opera γενικά, μόνο Firefox για κάποια ασφάλεια, αλλά έχει γίνει αρκετά βαρύς, οπότε μόνο κάποιο fork

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mivas (myphone) είπε

Είμαι με 7άρια και παίρνω κανονικά ενημερώσεις. Εϊναι Extended Security Updates. Συνεχίζουν μέχρι Γενάρη του 23 όπως και η υποστήριξη στα 8άρια. Ψάξτο λίγο ;)

Δεν έχεις και άδικο αλλά από την επίσημη ιστοσελίδα αναφέρει τα εξής:

Αναφορά σε κείμενο

Τα ESU είναι διαθέσιμα για Windows 7 Professional και Windows 7 Enterprise

Αναφορά σε κείμενο

Μετά τις 14 Ιανουαρίου 2020, εάν ο υπολογιστής σας εκτελεί Windows 7 και δεν έχετε αγοράσει εκτεταμένες ενημερώσεις ασφάλειας, ο υπολογιστής δεν θα λαμβάνει πλέον ενημερώσεις ασφαλείας

Δηλαδή πρέπει να έχεις συγκεκριμένες εκδόσεις Windows 7 (οι περισσότεροι υπολογιστές έρχονται με προεγκατεστημένα Home Premium - ούτε Pro ούτε Ent), και να έχεις πληρώσει (από αναφορές βλέπω ότι φτάνει στα 350 δολάρια για 3 χρόνια), που σημαίνει ότι δεν είναι για όλους.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 11:39 ΠΜ, gokuthelegend είπε

Δεν έχεις και άδικο αλλά από την επίσημη ιστοσελίδα αναφέρει τα εξής:

Δηλαδή πρέπει να έχεις συγκεκριμένες εκδόσεις Windows 7 (οι περισσότεροι υπολογιστές έρχονται με προεγκατεστημένα Home Premium - ούτε Pro ούτε Ent), και να έχεις πληρώσει (από αναφορές βλέπω ότι φτάνει στα 350 δολάρια για 3 χρόνια), που σημαίνει ότι δεν είναι για όλους.

Εντάξει, επίσημα έτσι είναι, αλλά ανεπίσημα, όπως συνηθισμένα ήταν τα σπασμένα Windows, έτσι υπάρχουν και τρόποι για να παίρνεις τις ενημερώσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...