Προς το περιεχόμενο

Foundation (Apple TV, Isaac Asimov Sci-Fi, 2021)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, Πέτρος said:

Πίστεψέ με, αυτό θα σε ενοχλήσει ελάχιστα μπροστά στην υπόλοιπη λοβοτομη.

Αξίζει με τα 1000 για το θέαμα, αν θες να απολαύσεις την τηλεόρασή σου.

Αν η σειρά κοιτάει περισσότερο να περάσει forced πράγματα παρά να ψυχαγωγήσει, ξενερώνω.. Και δε νομίζω να σώζεται η κατάσταση από το eye candy.

Τεσπά , θα δω. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έπος η πρώτη σεζόν, την τελείωσα χθες, εντάξει είχε κάποια γνωστά woke αλλά το υπερθέαμα σε μεγάλη TV με έκανε να το ευχαριστηθώ και να μη δώσω σημασία σε αυτά, για μένα χωρίς να έχω ιδέα από βιβλία κλπ μου άρεσε πολύ και την προτείνω σε φίλους Sci-Fi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2023 στις 11:14 ΠΜ, Millennium είπε

Ισχύει ότι η σειρά είναι γεμάτη με woke στοιχεία;

Τωρα ειδα την ερωτηση. Ασε τον φιλο να λεει ο,τι θελει. Μεχρι στιγμης η Apple δεν παρουσιαζει τιποτα woke που να μην ειναι βασισμενο καπου και με backstory. Και σιγουρα δεν εχει πολλα στοιχεια μαζι σε μια σειρα, ή ουρανια τοξα. Το βλεπεις αφοβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου το Foundation ειδικά έτσι όπως προσεγγίστηκε, και ω ναι έχω διαβάσζει τα βιβλία, είναι πάρα πολύ καλό. Ίσως από τις καλύτερες στιγμές της επιστημονικής φαντασίας στην τηλεόραση, το βάζω δίπλα ίσως και πάνω από το Expanse σαν ιστορία, δε συζητάμε για φωτογραφία, σκηνοθεσία και παραγωγή είναι έτη φωτός μπροστά ακόμα και από ταινίες.

O καθένας έχει τους λόγους του και κρίνει, δε χρειάζεται αυτοί οι λόγοι να είναι κοινοί για όλους, ούτε να γίνονται apply παντού και στα πάντα. Το να πάω να πιαστώ από ένα gay ζευγάρι για να βγάλω τη σειρά "Woke" εμένα με ξεπερνάει. Είναι μέρος της ζωής που ως τώρα δε θέλαμε να το δούμε και κάναμε κακό σε ανθρώπους και στην κοινωνία.

Η επιστημονική φαντασία πρέπει να είναι πάντα μπροστά από την εποχή της στα κοινωνικά ζητήματα. Αλήθεια εκεί τέλη 60ς με το γνωστό φιλί Kirk/Uhura τι να έλεγαν οι τηλεθεατές; Ή με την ουμανισμό και τον καμουφλαρισμένο κομμουνισμό σε εποχή ψυχρού πολέμου;

Υ.Γ: Στη σκηνοθεσία θα δείτε και γνώριμες φυσιογνωμίες από τον κόσμο του Star Trek!

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 18/11/2023 at 00:44, DeareN said:

Εντάξει έπος και η 2η σεζόν αλλά μέχρι να βγει η 3η θα έχουμε ξεχάσει ότι κάποτε τη βλέπαμε...

Apple TV+ renews global hit, epic sci-fi saga “Foundation” for season three.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 18/11/2023 at 00:44, DeareN said:

Εντάξει έπος και η 2η σεζόν αλλά μέχρι να βγει η 3η θα έχουμε ξεχάσει ότι κάποτε τη βλέπαμε...

image.gif.a2e6c0cc311a47b28fe722656dd4148c.gif

Όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία και θυμούνται τι διάβασαν, κλαίνε και μαζί με αυτούς και εγώ. Ναι μπορεί να είναι πολύ καλή σε όλους τους τεχνικούς τομείς , στην μουσική , στην σκηνοθεσία, στην ηθοποιία?? κτλ αλλά με τα βιβλία έχει πολύ "χαλαρή" σχέση. Αν το έλεγαν κάπως αλλιώς δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, αυτό όμως το πράγμα δεν είναι το Foundation και το αποδεικνύει σε κάθε σημείο της ιστορίας, από το πως απεικονίζεται ο Σέλντον και το μουλάρι μέχρι και το που διαδραματίζονται χωροχρονικά τα διάφορα συμβάντα.

Θα έλεγα και πολλά άλλα , μα δεν βλέπω τον λόγο, σε όποιον αρέσει καλώς και αρέσει αλλά να λέει ότι έχει σχέση με τα βιβλία και τα ακολουθεί, τότε η δεν τα έχει διαβάσει είτε δεν θυμάται τι διάβασε.

Ενώ έλεγα ότι δεν θα δω το δεύτερο season, με το δωρεάν των 2 μηνων της AppleTV, το ξεκίνησα και πλέον μετά και τα μέσα του 3ου επεισοδίου, κατάλαβα πόσο λάθος έκανα που δεν κράτησα την υπόσχεση που είχα δώσει στον εαυτό μου.

Όσο για τα περί woke εξαρτάται το τι εννοεί ο καθένας ως woke, προσωπικά μου αρκεί ότι δεν πλησιάζει τα βιβλία ούτε καν ξώφαλτσα.

On 02/11/2023 at 03:16, SabotazNic said:

Τωρα ειδα την ερωτηση. Ασε τον φιλο να λεει ο,τι θελει. Μεχρι στιγμης η Apple δεν παρουσιαζει τιποτα woke που να μην ειναι βασισμενο καπου και με backstory. Και σιγουρα δεν εχει πολλα στοιχεια μαζι σε μια σειρα, ή ουρανια τοξα. Το βλεπεις αφοβα. 

Θέλεις να πεις δηλαδή ότι οι αλλαγές που έχει κάνει σε βασικούς χαρακτήρες των βιβλίων είναι βασισμένο κάπου και έχει και backstory?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, lnoldori είπε

Θέλεις να πεις δηλαδή ότι οι αλλαγές που έχει κάνει σε βασικούς χαρακτήρες των βιβλίων είναι βασισμένο κάπου και έχει και backstory?

Για σχολιασμό βιβλίων μπορείς να ανοίξεις άλλο τοπικ. Δεν το έχω διαβάσει, κρίνω ότι βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα διαγράψει εντελώς το Foundation S01. Από βαρεμάρα έβαλα να δω τη S02.

Όσο με κούρασε και ενόχλησε η 1η σεζόν, τόσο καλύτερη είναι η 2η. Δεν είναι πια αχταρμάς, έχει δράση και φοβερό science fiction. Προσπερνώντας τα κουραστικά woke στοιχεία, μου κέντρισε το ενδιαφέρον και έκανα σχεδόν binge watching. Δεν θυμόμουν πολλά πράγματα, αλλά με έξυπνο τρόπο η σειρά τα υπενθύμισε.

Έχει σενάριο, να και φαίνεται να του λείπει το βάθος, χαρακτήρες που δεν είναι αντιπαθητικοί αλλά έχουν συναισθήματα και στόχους. Εκπληκτικά εφέ για σειρά. Και οι περισσότεροι διάλογοι δεν είναι επιπέδου σαπουνόπερα, αλλά πιο φιλοσοφημένοι.

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και καταλαβαίνω όσους ζητούσαν πιστότητα. Σαν άσχετος όμως την ευχαριστήθηκα και αναρωτιέμαι πόσο καλύτερη θα ήταν αν ακολουθούσε τα βιβλία και δεν βιαζόταν τόσο πολύ στην πλοκή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...