Προς το περιεχόμενο

Foundation (Apple TV, Isaac Asimov Sci-Fi, 2021)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παντως μετα απο 9 επεισοδια η συνοπτικη μου αποψη ειναι ,γιατι δινουν τοσα λεφτα και κοπο να κανουν τοσο ωραια παραγωγη στηριζομενοι σε ψιλο-σκουπιδι σεναριο.

Δηλαδη ενα σεναριο με λιγοτερα κλισε και πεταμα τα κλασσικα μηνυματακια και θα απογειωνοταν.Και δε θα εμενε στο (δικαιως) χαμηλο 7,3 του  imdb...

Πρεπει να μπουν οσο περισσοτερα τικ στην check list , το σεναριο ειναι δευτερευων σημασιας nowadays

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, Dantε είπε

Παντως μετα απο 9 επεισοδια η συνοπτικη μου αποψη ειναι ,γιατι δινουν τοσα λεφτα και κοπο να κανουν τοσο ωραια παραγωγη στηριζομενοι σε ψιλο-σκουπιδι σεναριο.

Δηλαδη ενα σεναριο με λιγοτερα κλισε και πεταμα τα κλασσικα μηνυματακια και θα απογειωνοταν.Και δε θα εμενε στο (δικαιως) χαμηλο 7,3 του  imdb...

Είναι απλά διαφορετικό είδος sci fi από αυτά που έχουμε συνηθίσει. Σχετικά αργό, με ελάχιστα πίου πίου. Σε σχέση με άλλα που παίζονται αυτή τη περίοδο όμως, μάλλον ότι καλύτερο. Ίσως αυτό να απογοητεύει. Ότι δεν είναι σε θέση να καλύψει από μόνο του το κενό που υπάρχει αυτή τη περίοδο από sci fi. Διότι το Invasion είναι ξεκάθαρα χειρότερο και το La Brea είναι απλά βασανιστικό να το παρακολουθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, john_dr είπε

Είναι απλά διαφορετικό είδος sci fi από αυτά που έχουμε συνηθίσει. Σχετικά αργό, με ελάχιστα πίου πίου. Σε σχέση με άλλα που παίζονται αυτή τη περίοδο όμως, μάλλον ότι καλύτερο. Ίσως αυτό να απογοητεύει. Ότι δεν είναι σε θέση να καλύψει από μόνο του το κενό που υπάρχει αυτή τη περίοδο από sci fi. Διότι το Invasion είναι ξεκάθαρα χειρότερο και το La Brea είναι απλά βασανιστικό να το παρακολουθείς.

Ανεφερα καπου για την ελλειψη πιου πιου?Δεν ειναι εκει το θεμα του.Σε ολα τα αλλα ειναι.

Ισα ισα η ελλειψη δρασης ,σε κανει να ανυπομονεις για οταν ερχεται αυτη η ελαχιστη και την απολαμβανεις.Οπως εγινε στο 9ο επεισοδιο.Αλλα ο τροπος που εγινε ηταν τοσο κακος που χαλασε και αυτη τη λιγη δραση.Δε γραφω παραπανω για να μη κανω σποιλερ προφανως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ανεφερα καπου για την ελλειψη πιου πιου?Δεν ειναι εκει το θεμα του.Σε ολα τα αλλα ειναι.

Ισα ισα η ελλειψη δρασης ,σε κανει να ανυπομονεις για οταν ερχεται αυτη η ελαχιστη και την απολαμβανεις.Οπως εγινε στο 9ο επεισοδιο.Αλλα ο τροπος που εγινε ηταν τοσο κακος που χαλασε και αυτη τη λιγη δραση.Δε γραφω παραπανω για να μη κανω σποιλερ προφανως.

Που είπα ότι ανέφερες για πίου πίου; Για δείξε μου ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΣΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΠΙΟΥ ΠΙΟΥ;

Ευγενικά ρωτάω.

 

Εγώ πάντως μια χαρά απολαμβάνω το Foundation. Εντάξει έχω και εγώ μια δύο ενστάσεις, αλλά δεν τολμάω να τις αναφέρω διότι μετά θα πρέπει να κάθομαι να εξηγώ ότι δεν αναφέρθηκα σε εσένα αλλά ότι είναι δικές μου, προσωπικές, ενστάσεις/σχόλια/υποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω οτι καθε episode και χειροτερα, με τη σειρα να προσπαθει δυναμικα να πιασει τον πατο.
CW βλεπουμε καλυτερη γραφή απότι εδω, τοσο κακογραμμένο συρφετό είναι το σεναριο και οι χαρακτηρες. 
Η μεγαλυτερη απογοήτευση της χρονιας για εμενα :( 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μόλις την τελείωσα, δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ με season 2.

Forced diversity, πολλές Mary Sue, τεράστια σεναρικά κενά, ασυνέχεια του timeline, κακές ερμηνείες.

Κρίμα, τα πρώτα επεισόδεια έδειξαν ότι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατό. Λίγη σχέση με τα βιβλία, μόνο τις βασικές ιδέες. Δεν είναι για όλους σίγουρα. Ανώτερο από τα πρόσφατα ξεφτιλισμενα Star trek. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις ειδα τον 1ο κυκλο χωρις να εχω διαβασει τα βιβλια και μου αρεσε πολυ, σε αντιθεση με τους πολλους αρνητες εδω μεσα και αλλού. Τη θεωρω μια οπτικα αριστη σειρα επ. φαντ. για να χαλαρωσεις αργα το βραδυ, βλεποντας την στο σκοταδι, χωρις πολλά μπαμ μπουμ. Νομιζω οτι ο κοσμος ανεμενε μια action shooter sci-fi σειρα, αλλά εδω έχουμε ενα πολιτικο γαλαξιακό θρίλερ που λιγοι νεαροι θεατες θα αντεξουν να το υπομενουν. Δεν νομιζω να παιζεται κατι καλυτερο αυτη την εποχη σε sci-fi, ακομα και απο τον τελευταιο κυκλο του expanse που τον βρηκα πληκτικό!

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Μολις ειδα τον 1ο κυκλο χωρις να εχω διαβασει τα βιβλια και μου αρεσε πολυ, σε αντιθεση με τους πολλους αρνητες εδω μεσα και αλλού. Τη θεωρω μια οπτικα αριστη σειρα επ. φαντ. για να χαλαρωσεις αργα το βραδυ, βλεποντας την στο σκοταδι, χωρις πολλά μπαμ μπουμ. Νομιζω οτι ο κοσμος ανεμενε μια action shooter sci-fi σειρα, αλλά εδω έχουμε ενα πολιτικο γαλαξιακό θρίλερ που λιγοι νεαροι θεατες θα αντεξουν να το υπομενουν. Δεν νομιζω να παιζεται κατι καλυτερο αυτη την εποχη σε sci-fi, ακομα και απο τον τελευταιο κυκλο του expanse που τον βρηκα πληκτικό!

Βασικα ο κοσμος που εχει διαβασει τα βιβλια περίμενε ενα πολυ βαθυ γαλαξιακο θριλερ με καθολου δραση. Η βασικη μαγεία των βιβλίων ειναι οτι δίνει ενα τρομερο political & sociological drama και ειναι ολο στημενο στους χαρακτηρες, στην ιντριγκα και στις κουβεντες, με σχεδον μηδενική δραση να γινεται μπροστα σου. 
Αντιθετως, εχει δει σε μια σεζον περισσότερες εκρήξεις και μάχες και θανάτους απότι βλέπεις σε 7 βιβλία.

Ταυτόχρονα, με εξαίρεση ονόματα ορισμένων χαρακτήρων και πλανητών και την πολυ πολυ πολυ κεντρικη ιδεα πίσω από την Psychohistory του Sheldon, η σειρα δεν εχει πραγματικα καμια σχεση με το "Foundation". Κ οχι, δε μιλαμε για reimagining λογικης Witcher/Wheel of Time που (οπως ειναι λογικο για να βγει σε σειρα) γινονται διαφορες αλλαγες στο πρωτογεννές υλικό. Εδω πραγματικά δεν υπάρχει παραπάνω απο 0.1% του original υλικου.
Ειναι σαν να ονομάσω σειρα Lord of the Rings και με εξαίρεση τα ονοματα καποιων χαρακτήρων (που θα γινουν Frodina, Aragornina διαφορα because why not) αλλα και την κεντρικη ιδεα οτι πρεπει να καταστραφει το One ring, όλα τα υπολοιπα δεν εχουν καμια σχεση. Η Frodina κερδισε το δαχτυλιδι στο τοπικο τουρνουα bridge του Shire και αποφάσισε να οδηγήσει τα hobbit καβάλα σε εναν τρικεφαλο μονοκερο, παρέα με random νεους χαρακτήρες και ραντομ νεα σκηνικα, με στοχο να πανε στον μαγικο κλιβανο του πλανήτη mordor οπου το δαχτυλιδι θα απομαγνητιστεί οταν το φορέσει στο δάχτυλο του Sam και υποσχεθει αιώνια αγαπη.  😂

Γιαυτο οι "αρνητες", οχι γιατι περίμεναν παραπάνω δραση. 

Απο εκει κ περα, νομιζω οτι σε περίπτωση που δεν εχεις επαφη με τα βιβλία, τοτε δε ξερεις τιποτα απο ολα αυτα κ μπορεις να το δεις αλλιως και ίσως να σου αρεσει κιολας. Ο καθένας με τα γούστα του :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ασιμοφ εγραψε τα βιβλια χωρις να εχει ζησει την τεχνολογικη εξελιξη. Οποτε καλυτερα που αλλαχτηκε απο τους παραγωγους και προσαρμοστηκε στο σημερινο χολυγουντιανο προτυπο. Δεν θα βλεποταν αλλιως τυχον τετοια τηλ. σειρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ευχαριστη σειρα διαφορετικη απο τις αλλες.Τα βιβλια και οι ψυχαναγκασμενοι δε μας απασχολουν .Ελπιζω να συνεχισει.Ωραιοι χαρακτηρες και φαινεται οτι εχει πεσει χρημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2021 στις 2:43 ΠΜ, hurin είπε

Forced diversity, πολλές Mary Sue

Σε κάθε θέμα έχουμε ακριβώς τα ίδια σχόλια πάντως. Ότι λέμε στο LotR (ότι δηλαδή κυρίως σαυτό στηρίζονται οι κρητικές) ισχύει παντού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...