Προς το περιεχόμενο

Foundation (Apple TV, Isaac Asimov Sci-Fi, 2021)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ελεγα οτι μαλλον δε χρειαζεται να μπαινει το diversity στη συζητηση για τη σειρα, τζαμπα φασαρια. Ενοχλει / δεν ενοχλεί, λιγο σημασία έχει για την ποιότητα της σειρας και εκτροχιαζει λιγο την κουβεντα γιατι αντι να συζηταμε για την σειρα, τους χαρακτηρες, τη γραφη κλπ, ασχολουμαστε με το λιγοτερο σημαντικο πραγμα. 

Απο εκει κ περα, το "Τα βιβλια και οι ψυχαναγκασμενοι δε μας απασχολουν", το βρίσκω λιγακι τραβηγμένο για την συζητηση. Οκ αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν τα βιβλια.
Αλλα ειναι πολυ λογικο καποιους να τους απασχολουν. Αν δεν μας απασχολουσαν, τοτε η σειρα θα μπορουσε να λεγοταν πχ Space Empire και να ηταν κατι δικο της. Απο τη στιγμη που ονομαζεται Foundation ομως, ειναι λογικο να υπαρχει συγκριση με το πρωτογενες υλικο, ειδικα οταν το Foundation series θεωρείται από παρα πολυ κοσμο οτι ειναι για το Sci-Fi οτι ειναι το Lord of the Rings για το fantasy genre. Δεν ειναι δλδ ενα τυχαιο βιβλιο scifi απο το περιπτερο :) 

Γενικα παντως, ειναι απολυτα θεμιτο να αρέσει ή να μην αρεσει σε καποιον μια σειρα. Απλα νομιζω σε μια καλη συζητηση ειναι καλο να δεχομαστε τα επιχειρήματα ολων των αποψεων, για να καταλαβαινόμαστε καλυτερα και να προχωράει η κουβέντα. Αλλιως, παμε με λογικη Monkey Island Insult Swordfight και "I am rubber, you are glue", που δεν εχει κ καποιο νοημα τοτε να γραφουμε σε φορουμ ;) 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, 3DJIN είπε

οταν παιζανε lineage c3  με μαυρα ξωτικα δεν τους χαλαγε το diversity☺️

Τώρα πραγματικά υπάρχει άνθρωπος που υποστηρίζει ότι εμείς που φωνάζουμε για το LoTR είμαστε ρατσιστές και δεν μας αρέσει η διαφορετικότητα? Φτιάξε δικό σου lore και βάλε τρανς ξωτικά και δεν θα με πειράξει και καθόλου. Φτιάξε σειρά με τρανς Αχιλλέα 😁 για παράδειγμα και θα χαλαστώ. Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από golden33
  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μαύρος φιλήσει λευκή τότε να ανησυχείτε, όσοι ανησυχείτε για αυτά τα πράγματα. Εγω πάντως δεν ένοιωσα τίποτα forced. Έχει περισσότερους μαύρους από ότι έχουμε συνηθίσει αλλά δεν είναι forced ούτε token. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει τα βιβλία χρόνια πολλα πριν και οι αναμνήσεις μου από αυτά δεν είναι και πολύ ισχυρές. Παρόλα αυτά όμως ακόμα και έτσι έχω να πω, ότι ενώ η σειρά παρακολουθείται ευχάριστα, δεν θα έπρεπε να λέγεται Foundation όπως είπαν και κάποιοι άλλοι πριν από εμένα.

Έχει σχεδόν μηδενική σχέση με τα βιβλία δυστυχώς, από την άλλη βέβαια δεν πληρώνω δεκάρα να την δω οπότε δεν γ@$%#$ται

 

Επεξ/σία από lnoldori
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποτέ δεν εγκαταλείπω τις ελπίδες μου.

Που ξέρεις, μπορεί να ζήτησαν βοήθεια από τα άλλα τα μεγαθήρια, αυτά με το δακτυλίδι της δύναμης στο δάκτυλο. 😢 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

To όλο hype της σειράς ήταν η μεταφορά του Foundation του μεγάλου Ισαάκ Ασίμοφ στην τηλεόραση. Για αυτό ενδιαφερθήκαμε και για αυτό το είδε ο περισσότερος κόσμος. Τελικά αυτό που βλέπουμε δεν έχει παρά ελάχιστη σχέση με το έργο του πατέρα της Ε.Φ. Ασίμοφ αλλά είναι κάτι τελείως διαφορετικό και επιπλέον με φουλ woke στοιχεία κάτι που το απομακρύνει ακόμα περισσότερο από το αρχικό έργο. Ας κάναν μια καινούρια σειρά και ας βάζανε μέσα ότι ανωμαλία και ότι ψευδο-προοδευτκό στοιχείο θέλαν , προσωπικά θα το έβλεπα δεν θα με ενοχλούσε καθόλου από την στιγμή που θα ήταν ένα καινούριο έργο. Με ενοχλεί όμως αφάνταστα το ότι εκμεταλλεύτηκαν ένα παγκοσμίως γνωστό έργο και την φήμη ενός ανθρώπου που αν ζούσε είναι σίγουρο ότι δεν θα επέτρεπε κάτι τέτοιο να προβληθεί ως δικό του έργο. Και δεν ενοχλεί φυσικά μόνο εμένα. Ενοχλεί το εκατομμύρια των φανατικών αναγνωστών του.

Τώρα από εκεί και πέρα η όλη παραγωγή δεν έχει μεν πολύ σχέση με το πρωτότυπο έργο αλλά φαίνεται πως έχει μελετηθεί πολύ η πλοκή και σίγουρα θα έχει κάτι να μας πει στο τέλος. Θα δούμε. 

  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
13 ώρες πριν, DeareN είπε

3 βδομάδες τώρα κανείς δεν έχει γράψει, πώς είναι η δεύτερη σεζόν? τελικά αξίζει να το ξεκινήσει κάποιος ή όχι?

Εγώ περιμένω να ολοκληρωθεί η σεζόν για να την δω. Και μάλλον ακόμα και τότε θα περιμένω να δω αν θα υπάρξει τρίτη σεζόν πρώτα. Το έκανα αυτό με το Shadow and Bone το οποίο ενώ ήθελα να δω την δεύτερη σεζόν, μόλις είδα ότι ακυρώθηκε, τελικά δεν την είδα.

Έτσι όπως ακυρώνουν σειρές που δεν κάνουν τον ντόρο που επιθυμούν - και το Foundation δεν νομίζω να είναι σειρά που ενθουσιάζει τα πλήθη, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να μπαίνει κάποιος στο τριπάκι να βλέπει επεισόδιο επεισόδιο ή ακόμα και μια ολόκληρη σεζόν αν δεν έχει επιβεβαίωση ότι τουλάχιστον θα υπάρξει επόμενη.

Μιλάω προφανώς για σειρές που δεν είναι αυτοτελή τα επεισόδια ή δεν ολοκληρώνεται το τρέχον στόρυ στο τέλος της σεζόν, αλλά στο τέλος της σειράς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, john_dr said:

Εγώ περιμένω να ολοκληρωθεί η σεζόν για να την δω. Και μάλλον ακόμα και τότε θα περιμένω να δω αν θα υπάρξει τρίτη σεζόν πρώτα. Το έκανα αυτό με το Shadow and Bone το οποίο ενώ ήθελα να δω την δεύτερη σεζόν, μόλις είδα ότι ακυρώθηκε, τελικά δεν την είδα.

Έτσι όπως ακυρώνουν σειρές που δεν κάνουν τον ντόρο που επιθυμούν - και το Foundation δεν νομίζω να είναι σειρά που ενθουσιάζει τα πλήθη, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να μπαίνει κάποιος στο τριπάκι να βλέπει επεισόδιο επεισόδιο ή ακόμα και μια ολόκληρη σεζόν αν δεν έχει επιβεβαίωση ότι τουλάχιστον θα υπάρξει επόμενη.

Μιλάω προφανώς για σειρές που δεν είναι αυτοτελή τα επεισόδια ή δεν ολοκληρώνεται το τρέχον στόρυ στο τέλος της σεζόν, αλλά στο τέλος της σειράς.

Τεράστιο σπάσιμο ειδικά όταν είναι σειρά που σου αρέσει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...