Προς το περιεχόμενο

Foundation (Apple TV, Isaac Asimov Sci-Fi, 2021)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Έχω δει τα πρώτα 5 επεισόδια της δεύτερης σεζόν και ναι οκ μπορεί να μην έχει σχέση με βιβλία αλλά είναι ότι καλύτερο σε sci-fi μετά το expanse. Πολύ καλή και η δεύτερη σεζόν μέχρι στιγμής!

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 8ο ηταν το πρωτο πραγματικα πολυ καλο επισοδειο της 2ης σεζον

Spoiler

με αρκετη δραση,με διαφορα σημαντικα θεματα που θιγονται και γεματο τηλεοπτικο χρονο που παρολο που ειχε παλι να πηγαινει απ'τη μια κατασταση στην αλλη,ειχε μια συνοχη που ελειπε απ'τα προηγουμενα επισοδεια της σεζον.Πολυ δυνατα σημεια η επιθεση η επιθεση του Χομπερ Μαλλοου στο Τραντορ,οι διαλογοι του Χαρι Σελντον με διαφορους και το συνολο των δολοπλοκιων και ζητηματων που εχουν ανοιξει μεσα στο αυτοκρατορικο μετωπο.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω μια απίστευτη οπτικά σειρά (πρέπει να είναι η 1η εδώ και χρόνια που πραγματικά αντιλαμβάνεσαι σωστά τα σχετικά μεγέθη στις κατασκευές κλπ, τα οποία είναι πραγματικά αδιανόητα), η οποία σε οτιδήποτε άλλο είναι απλά παρωδία.

Να με σχωράτε, αλλά στο ντου την κρίσιμη στιγμή, απλά έβαλα τα γέλια από τη χαζομάρα. Στο ντου μετά την "κρίσιμη στιγμή", στο τέλος, δεν είχα καν το κουράγιο να γελάσω.

Δεν έχω πιάσει τα βιβλία, αλλά τόση χαζομάρα μέσα στην υπόθεση δεν χρειάζεται κάποια βάση για  μέτρο σύγκρισης, στα σκάει από μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να λεμε και του στραβου το δικιο

Spoiler

ασχετα αν αφησαν να γινει η επιθεση του Μαλλου για τους λογους τους,ως γεγονος εδειξε οτι η αμυνα της Αυτοκρατοριας πεταει αετο μεσα στη πρωτευουσα της κιολας.

 

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτήν την σειρά αξίζει να την δεις μόνο για το οπτικό μέρος της.

Σκηνογραφία είναι σε υψηλό επίπεδο αλλά σε όλα τα άλλα είναι πολύ μέτρια.

Την άφησα στο δεύτερο επεισόδιο .

Πολύ κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, SabotazNic said:

Οντως πολυ καλο επεισοδιο

Οτι πιο συνηθισμενο, κλισε, checklist, που εχουμε δει ενα εκατομμυριο φορες. Και υστερα αναρωτιομαστε/γκρινιαζουμε γιατι δεν βγαζουν κατι καινουργιο/ξεχναμε τι ειδαμε μολις τελιωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Οτι πιο συνηθισμενο, κλισε, checklist, που εχουμε δει ενα εκατομμυριο φορες. Και υστερα αναρωτιομαστε/γκρινιαζουμε γιατι δεν βγαζουν κατι καινουργιο/ξεχναμε τι ειδαμε μολις τελιωσε.

Ευχαριστουμε ξανα για την γνωμη σου. 

Μην ξεχασεις να δεις νετφλιξ που ειναι πιο νορμαλ τα πραγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Πέτρος said:

Δεν έχω πιάσει τα βιβλία, αλλά τόση χαζομάρα μέσα στην υπόθεση δεν χρειάζεται κάποια βάση για  μέτρο σύγκρισης, στα σκάει από μόνη της.

  Γαλαξιακή αυτοκρατορία ειναι τα βιβλία  αριστουργήματα και δεν έχουν καμια σχεση με το έκτρωμα αυτο το βλεπω και εγω σαν scifi σειρά , ευτυχης οσοι δεν εχουν διαβάσει τα βιβλια 

οπως ελεγε ο στο matrix : ignorance is a bliss
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, SabotazNic said:

Ευχαριστουμε

Παρεξηγηθηκες με τη γνωμη μου; αποικοδομησε τη. Εγω ειπα οτι ηταν πολυ δυνατη η πρωτη σεζον αλλα ως συνηθως, ψαρωτικη ηταν. Εκτος του οτι σερνεται απελπιστικα και με δεκα επεισοδια καθε δυο χρονια δεν θα προλαβει να δειξει τιποτα, περιμενε εσυ καποτε να δεις την πιο διακριτικη un-filmable μονομαχια που εχει γραφτει ποτε (μπουνιες θα παιξουν οπως παντα) ή οτιδηποτε αλλο σxετικο με Foundation. Αφου ειπα οτι επεσε στην κοινοτυπια η συμβουλη σου ειναι να παω στα ακομα πιο κοινοτυπα, generic, carbon-copy το ενα απ' το αλλο; ευχαριστω για το τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Shinji ikari είπε

Παρεξηγηθηκες με τη γνωμη μου;

Οχι, απλα εγραψες την ιδια γνωμη 2η φορα στην ιδια κιολας σελιδα. Την 2η φορα δε, εκανες και ασκοπα quote το δικο μου μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, SabotazNic said:

Οχι,

Η πρωτη γνωμη ηταν απο τα δυο πρωτα επεισοδια που την ψυλλιαστηκα τη δουλεια. Η δευτερη ηταν για το συγκεκριμένο επεισοδιο και εκανα quote το δικο σου επειδη μιλας γι' αυτο; επρεπε να κανω και/ή του johny f; θες να μη σου μιλαω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Η πρωτη γνωμη ηταν απο τα δυο πρωτα επεισοδια που την ψυλλιαστηκα τη δουλεια. Η δευτερη ηταν για το συγκεκριμένο επεισοδιο και εκανα quote το δικο σου επειδη μιλας γι' αυτο; επρεπε να κανω και/ή του johny f; θες να μη σου μιλαω;

Οκ, τότε αυτό το επεισόδιο για εμένα δεν μου τα έδωσε αυτά. Στα προηγούμενα επεισόδια ίσως, αλλά αυτό δεν τα είχε όλα αυτά που αναφέρει. 

Anyway, από άλλες υπηρεσίες, στην apple βλέπεις αρκετά πράγματα πιο νορμάλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...