Προς το περιεχόμενο

Foundation (Apple TV, Isaac Asimov Sci-Fi, 2021)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Hollywood προσπαθει να κανει το Foundation ταινια εδω και τουλαχιστον 50 χρονια.Θυμαμαι ο Asimov ειχε πει στα 70ς οτι αγορασε ενα σπιτι με τα λεφτα που επαιρνε απο τα στουντιο 😀.Δεν ειναι και απο τα ευκολοτερα βιβλια για μεταφορα στην οθονη.Ο George Lucas επαιρνε ιδεες απο τα βιβλια του Asimov -μεταξυ  αλλων - και τις εκλαΐκευε πετυχημενα στο Star Wars.Αλλα σωστη μεταφορα βιβλιου του Asimov στην οθονη δεν θυμαμαι να εχω δει ποτε.Σε αυτο τωρα φαινεται να εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα,αναμενομενο αφου πρεπει να ταιριαξει στην PC εποχη.

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι: Μου αρεσουν πολυ ταινιες/σειρες που εχουν queer/lgbt θεματα και/η δυνατες γυναικες οταν ειναι original και καλα γραμμενα.

Δεν μου αρεσει να αλλαζουν τα φωτα σε κλασσικα βιβλια/εργα μονο και μονο για να τσεκαρονται κουτακια.

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν εινια μονο οτι αλλαξανε gender/race, αλλα φαινεται η ιστορια δεν θα διαδραματιζεται σε βαθος αιωνων, αλλα στην ιδια χρονικη περιοδο. αν ισχυει αυτο, χαθηκε ενα απο τα χαρακτηριστικα στοιχεια του επους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

δεν εινια μονο οτι αλλαξανε gender/race, αλλα φαινεται η ιστορια δεν θα διαδραματιζεται σε βαθος αιωνων, αλλα στην ιδια χρονικη περιοδο. αν ισχυει αυτο, χαθηκε ενα απο τα χαρακτηριστικα στοιχεια του επους του.

Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό, αλλά δεν θεωρώ ότι μπορεί να γυριστεί σειρά με τόσες χρονικές περιόδους (το πρώτο βιβλίο μονάχα καλύπτει 200 έτη) και τόσους πολλούς ήρωες. Και ο θεατής θα χάνει την μπάλα βλέποντας διαφορετικά άτομα και σκηνικά  σε κάθε επεισόδια, αλλά και το casting θα ήταν τεράστιο, με δεκάδες ηθοποιούς μόνο για ένα-δύο επεισόδια...

Προσωπικά δεν πίστευα ότι θα γυριστεί ποτέ, είτε σε σειρά, είτε σε ταινία.

Θεωρώ ότι αυτή η σειρά θα έχει ελάχιστη σχέση με τα βιβλία, αλλά ελπίζω τουλάχιστον να κρατήσουν τις βασικές ιδέες και να δούμε μια καλή σειρά επιστημονικής φαντασίας (είδος που βρίσκεται σε έλλειψη 😥😥).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Είδα το πρώτο επεισόδιο που "έσκασε μύτη" σήμερα το πρωί. 

Σημειωτέον, έχω διαβάσει (και μια και δύο και τρεις φορές) όλα τα Asimon-authored βιβλία τόσο του Foundation όσο και του extended universe (δηλ. τα Galactic Empire novels και τα Robots novels). 

Πρώτες εντυπώσεις: Εντυπωσιακά visual, λίγο πειραγμένο το introduction στην ιστορία (βλ. Emperor Cleon x 3 για παράδειγμα) αλλά όχι σε βαθμό που ενοχλεί (τουλάχιστον εμένα), γενικά έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. 

Αναμένω με αγωνία. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, paredwse said:

Αμάν, πότε πρόλαβαν;! 

Πάει το μεσημέρι μου... 😛 

Κι υπάρχουν και σε 4Κ Dolby Vision + Dolby Atmos. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Thresh said:

Κι υπάρχουν και σε 4Κ Dolby Vision + Dolby Atmos. :D

Να είχα και Dolby Atmos, καλά θα'ταν. 

Καλά, τι λέω, εδώ δεν έχω (πια) την 4K-Dolby Vision τηλεόραση μου. 😢

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thresh είπε

Κι υπάρχουν και σε 4Κ Dolby Vision + Dolby Atmos. :D

 

21 ώρες πριν, paredwse είπε

Να είχα και Dolby Atmos, καλά θα'ταν. 

Καλά, τι λέω, εδώ δεν έχω (πια) την 4K-Dolby Vision τηλεόραση μου. 😢

Μιας και λέμε για τις εκδόσεις που υπάρχουν, μήπως έχετε κάποια ιδέα για το παρακάτω?

Spoiler

 

Θα μου έρθει άσχημα να το δω στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο visuals καλα παει παντως. Δεν εχω διαβασει τα βιβλια ή τουλαχιστον δεν θυμαμαι να τα εχω διαβασει, για κατι διαβασα απο asimov οταν ημουν μικρος αν και δε ξετρελαθηκα.

ενδιαφερον το σεναριο στα 2 πρωτα, αλλα θελω να δω που το παει.

το καστ σχετικα αδιαφορο με την εξαιρεση του lee pace, αν και τον εχουμε ξαναδει σε παρομοιο ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρεσε πολυ ο πιλοτος και το μεγαλυτερο μερος του 2ου επισοδειου,που ηδη μας εδωσαν πολλες εξελιξεις για τον Κοσμο της σειρας που με βαση τη φημη του βιβλιου στο οποιο βασιζεται μπορει να μας δωσει πολλες επικες στιγμες.

Spoiler

Το μονο που δε μου αρεσε ηταν μια εξελιξη στο φιναλε του 2ου που αν ειναι τελεσιδικη χανουμε απ'τα αποδυτηρια τον πιο δυνατο και βασικο χαρακτηρα της σειρας.Και με φλασμπακ και διαφορα τετοια δε γινεται να καλυφθει το κενο του.Πρεπει με καποιο τροπο να τον σωσουν.

 

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...