Προς το περιεχόμενο

Ξεχασμένα διαμάντια - Games που αγαπήσαμε


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Ναι ρε φιλε σωστοτατος moon patrol.....!!!!!!  Το river raid δεν ξερω πως μου ηρθε αφου ναι μεν το επαιζα αλλα δεν τρελαθηκα ποτε μαζι του.... 

Χαχαχαχα - πως μπορείς να ξεχάσεις το atari 2600!

Το River Raid ήταν σκάλωμα - το θυμάμαι ακόμα και σήμερα. Παλούκι μου φαινόταν τότε.

Σε αυτο το μοτίβο στηρίχθηκε και το ιστορικό Zaxxon

IBM-PC Gaming Guide

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ωραίο θέμα εμενα ηρθαν 4 παιχνίδια στο μυαλό μου (αγαπημένα ) απο την παιδική μου ηλικία και οι βασικοί λόγοι που δεν κατάφερα να προσαρμοστώ με τα μετέπειτα παιχνίδια των συνομήλικων μου απλά ένα τερμάτισμα και στο επόμενο

όσο αφορά το knight and merchant απορώ γτ δεν βγήκε τίποτα καινούργιο μέχρι σήμερα μακράν ότι καλύτερο θα μπορούσε να έρθει 

ΥΓ όσοι μεγαλώσαμε με strategy απλά ήμαστε καταδικασμένοι με αυτά που βγαίνουν για την νεολαία 😪

Spoiler

 

Spoiler

 

Spoiler

 

Spoiler

 

 

Στις 24/6/2020 στις 10:28 ΜΜ, Venerable είπε

Από DOS εποχές ξεχωρίζω , εκτός του κλασσικού Defender of the Crown, τα απίστευτα adventure της Sierra/Lucas (είδος που χάθηκε), Joan of Arc, Alley Cat (classic),  Digger (!).

Το μεγάλο σοκ ήταν όταν είδα σε 3d blaster σε συμμαθητή μου όμως αυτό:

Εκεί ξεκίνησε το χάος :D 

Από άλλα συστήματα για μένα στην καρδιά μου θα είναι πάντα το:

αλλά και στο 3DO το:

GOAT of all times το Heroes of Might and Magic 3 (αλλά το έδαφος το είχε προετοιμάσει το Warlords σε Amiga για να είναι το body μου ready!)

joan of arc άρε μεγάλε τι μου θύμησες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά, πολλά θα ήθελα.

από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω αλλά περισσότερο ένα παιχνίδι είναι αυτό που θα θέλω να παίξω με σύνχρονους μηχανισμούς και γραφικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασμένα διαμάντια...ενδιαφέρον. Απειρα τα ξεχασμένα διαμάντια. Προσωπικά έχω μερικά παιχνίδια που ναι μεν θυμάμαι όταν τα έπαιζα και τα λάτρεψα αλλά με τον καιρό τα ξέχασα. Οχι γιατί πραγματικά τα "ξέχασα" αλλά γιατί απλά πέρασε ο καιρός και μπόρεσαν να αντικατασταθούν από άλλα με την ίδια νοοτροπία που όμως είναι σαφέστατα καλύτερα. 

1. Oni - τρομερό beat em up εκείνης της εποχής. Εδειξε ότι η συνταγή μπορεί πράγματι να λειτουργήσει σε 3D γιατί όλα τα beat em up που πήγαν στην 3D οδό πριν εμφανιστεί αυτό ήταν για κλωτσιές (με εξαιρέσεις φυσικά). 

2. Arcanum of steamworks and magica obscura - Αν και δεν με κράτησε με την ίδια ενθουσιώδη αίγλη που με κράτησε το Baldurs Gate 2 μπορώ να πω ότι ήταν το δεύτερο καλύτερο παιχνίδι τέτοιου στυλ που είχα παίξει και μάλιστα το είχα παίξει αρκετά χρόνια μετά την κυκλοφορία του. 

3. Severance: Blade of darkness - Ηταν νομίζω το πρώτο παιχνίδι που είχα πιάσει στα χέρια μου τέτοιας νοοτροπίας. Για την εποχή που βγήκε απίστευτα πρωτοποριακό. 

4. Nonsferatu - Τρομερή ατμόσφαιρα και από τα πρώτα random generated πίστες σε παιχνίδι. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά ήταν πολύ δυνατό σε συγκεκριμένους τομείς. Το έπαιζα με μανία τότε.

5. Vagrant Story - Αν εξαιρέσουμε το fidly UI (που είναι τόσο fidly που θέλει αρκετό χρόνο εκμάθησης) και την απίστευτη δυσκολία του είναι ίσως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια ever ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα. Για εμένα δεν είναι και τόσο ξεχασμένο μιας και αραιά και που ξαναπιάνομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πρωτο μου videogame στον αειμνηστο 386, o oποιος ηταν και ο πρωτος υπολογιστης μου. φυσικα πιο πριν ειχα το Αtari  2600, στο οποιο παιχνιδια οπως το River Raid που αναφερθηκε πιο πανω, τα ειχα λιώσει.

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε ακόμα το μέγα έπος - το ένα και μοναδικό Star Control 2: The PC Master...εερ Ur-Quan Masters!

Μεγάλοοο ταξίδι για πολλούς από εμάς στο διάστημα, για τότε και κυκλοφόρησε για DOS και 3DO.

 

Star Control II Screenshots for DOS - MobyGames

 

Star Control fellas crowdfund defence for Stardock battle | Rock Paper  Shotgun

 

Απίστευτα εθιστικό και το Super Melee mode!

 

The Ur-Quan Masters Beta - Download

 

Απόγονος αυτού: (Το Super Melee mode)

 

 

 

Αν και οι περισσότεροι (όσοι προλάβαμε) παίξαμε Super Melee (Space Wars) στο DOS σε CGA, αυτό ήταν μια εξέλιξη το ίδιο εθιστική.

Από εκεί εμπνεύστηκε υποθέτω και το Asteroids στο Atari:

 

Και εδώ ο πρόγονος του Super Melee mode αναμφισβήτητα για μένα σε DOS(1985):

 

 

Ευτυχώς υπάρχει για όσους θέλουν δωρεάν remake σε HD αλλά και στο Steam τώρα που το είδα.

https://sourceforge.net/projects/urquanmastershd/

 

ανατρίχιασα μόνο και μόνο που τα πόσταρα....

 

Επεξ/σία από Venerable
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω την σειρά Dracula και πιο συγκεκριμένα τα 2 πρώτα:

Dracula: Resurrection (https://en.wikipedia.org/wiki/Dracula:_Resurrection) και Dracula 2: The last sanctuary (https://en.wikipedia.org/wiki/Dracula_2:_The_Last_Sanctuary)

spacer.png

spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απορω πως δεν εχει γινει 20 χρονια μετα reimplementation των συγκεκριμενων mechanics,δεν μιλαω καν για IP remake. Πρωτοποριακο και πορωτικο,δεν πηρε ποτε την δημοτικοτητα ,ουτε ειχε την εμπορικη επιτυχια που  του αξιζε,παρα το critical acclaim ( εχει 89 score στα καταχωρημενα reviews του metacritic απτα τοτε gaming publications)

Ακολουθησε και η πτωχευση της Shiny και θαφτηκε μαζι της στον κυκλο των χαμενων IPs. Κριμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Απορω πως δεν εχει γινει 20 χρονια μετα reimplementation των συγκεκριμενων mechanics,δεν μιλαω καν για IP remake. Πρωτοποριακο και πορωτικο,δεν πηρε ποτε την δημοτικοτητα ,ουτε ειχε την εμπορικη επιτυχια που  του αξιζε,παρα το critical acclaim ( εχει 89 score στα καταχωρημενα reviews του metacritic απτα τοτε gaming publications)

Ακολουθησε και η πτωχευση της Shiny και θαφτηκε μαζι της στον κυκλο των χαμενων IPs. Κριμα

Και το sacrifice και το πρώτο MDK τρομερά underated παιχνίδια της shiny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lands of Lore 1:

https://i.ytimg.com/vi/dWNwb_sLadE/hqdefault.jpg

 

Giants: Citizen Kabuto

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/9b/Giants_Citizen_Kabuto_Box_Cover.jpg

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, panther_512 είπε

To Giants: Citizen Kabuto ετοιμαζόμουν να το βάλω εγώ, είναι από τα λίγα παιχνίδια (πχ Nocturne) που αναφέρθηκαν προηγουμένως και είναι πραγματικά ξεχασμένα.

Τιμής ένεκεν θα βάλω το Black Tiger. Μόνο για μύστες του μαζοχισμού. Βάζω την arcade έκδοση, όχι την Amiga, γιατί πάντα μου φαινόταν καλύτερη.

https://www.youtube.com/watch?v=rtb4smUmcFA

 

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...