Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν δουλεύει πλέον τίποτα στον ΔΕΔΔΗΕ, εγώ θεωρώ ότι δεν μπορούμε πλέον να στείλουμε μέτρηση στο 2μηνο. Όπως γράφω και παραπάνω, έστειλα στο 2μηνο ακριβώς και μου έγραψε ότι θα σταλεί στο 4μηνο (που θα περάσουν δηλάδη). Και θα γίνουν όλα μπάχαλο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ το απλό πράγμα...

Η ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ εφαρμόζει κατά κανόνα τετραμηνιαία καταμέτρηση στους καταναλωτές μικρής ισχύος Χαμηλής Τάσης και μηνιαία καταμέτρηση στους καταναλωτές Μέσης και Χαμηλής Τάσης με ισχύ μεγαλύτερη των 35 kVA. Συνολικά, η ΔΕΔΔΗΕΑΕ λαμβάνει κάθε έτος 24 εκ. ενδείξεις των μετρητών των 7,2 εκ. περίπου καταναλωτών, που υπάγονται στη Χαμηλή και Μέση Τάση.

Στους συνήθεις καταναλωτές Χαμηλής Τάσης (οικίες, καταστήματα, κλπ), οι καταμετρητές του ΔΕΔΔΗΕ καταγράφουν απλώς την ένδειξη που βλέπουν στον μετρητή, και η συνολική κατανάλωση του τετραμήνου προκύπτει αυτόματα από το μηχανογραφικό σύστημα εξυπηρέτησης καταναλωτών ως διαφορά της ένδειξης αυτής από την ένδειξη που είχε καταγραφεί πριν 4 μήνες.

https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/xrisimes-plirofories-gia-katametrisi/

Αγαπητέ καταναλωτή,

Σας δίνουμε πλέον τη δυνατότητα να συμμετέχετε στην καταμέτρηση της κατανάλωσής σας.
Έτσι, μπορείτε εσείς οι ίδιοι να δώσετε την ένδειξη του μετρητή σας ανά τετράμηνο προκειμένου να ακυρωθεί η προγραμματισμένη αυτόματη διαδικασία εκτίμησης της κατανάλωσής σας, μέσω του μηχανογραφικού συστήματος της ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ.

https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 679
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, tryfos said:

Παιδιά ξέρει κανείς να μου απαντήσει στα παραπάνω (πώς ακυρώνω μέτρηση που έστειλα στον ΔΕΔΔΗΕ); @takoulou ή @korakios ή @Kozanitis1 ;

Δεν δουλεύει πλέον τίποτα στον ΔΕΔΔΗΕ, εγώ θεωρώ ότι δεν μπορούμε πλέον να στείλουμε μέτρηση στο 2μηνο. Όπως γράφω και παραπάνω, έστειλα στο 2μηνο ακριβώς και μου έγραψε ότι θα σταλεί στο 4μηνο (που θα περάσουν δηλάδη). Και θα γίνουν όλα μπάχαλο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ το απλό πράγμα...

Θεωρητικά θα την ακυρώσει ο ίδιος ο ΔΕΔΔΗΕ μια και την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης θα πάρει τη δική του.

Τώρα θα μου πεις ότι ενδέχεται να μην πραγματοποιήσει μέτρηση τότε, ε σε αυτή τη περίπτωση για να είσαι σίγουρος να δώσεις ο ίδιος την προγραμματισμένη ημερομηνία ένδειξη τηλεφωνικά, και αν πάρουν τότε θα ισχύσει η δική τους.

Όλα αυτά βέβαια υπό φυσιολογικές συνθήκες, στην περίπτωση σου δεν έχω ιδέα μια και από ότι είχες γράψει είχε γίνει αλλαγή μετρητή και δεν είχαν ενημερωθεί τα συστήματα του ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Σας δίνουμε πλέον τη δυνατότητα να συμμετέχετε στην καταμέτρηση της κατανάλωσής σας.
Έτσι, μπορείτε εσείς οι ίδιοι να δώσετε την ένδειξη του μετρητή σας ανά τετράμηνο

Εντάξει, δηλαδή και επισήμως τέρμα η δυνατότητα να στέλνουμε στο δίμηνο, για να βγαίνει εκκαθαριστικός στο 2μηνο; Είχα καταλάβει ότι άλλαξαν κάτι, αλλά όχι ότι φτάσαμε εκεί. Άρα ποιο το νόημα να δίνουμε στο 4μηνο, αφού θεωρητικά στα περισσότερα μέρη περνάνε όντως στο 4μηνο;;; Απίστευτα πράγματα....

56 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Θεωρητικά θα την ακυρώσει ο ίδιος ο ΔΕΔΔΗΕ μια και την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης θα πάρει τη δική του.

Τώρα θα μου πεις ότι ενδέχεται να μην πραγματοποιήσει μέτρηση τότε, ε σε αυτή τη περίπτωση για να είσαι σίγουρος να δώσεις ο ίδιος την προγραμματισμένη ημερομηνία ένδειξη τηλεφωνικά, και αν πάρουν τότε θα ισχύσει η δική τους.

Να πάρω τώρα τηλέφωνο να ακυρώσω αυτό που έστειλα δεν παίζει; Που να ξέρω αν/πότε θα περάσουν, και -κυρίως- αν θα περάσουν πριν τη μέρα που είναι να σταλεί η ένδειξη που έδωσα τον Οκτώβρη;

Αφού το έχουν μονίμως ανοιχτό το "σύστημα" μήπως να μπω να δώσω πχ. 12/12 (στην έναρξη του 4μηνου) και έτσι ακυρωθεί ό,τι έστειλα τον Οκτώβρη;

Αν είναι δυνατόν, μια χαρά δούλευε αυτό, γιατί το καταστρέψανε κι αυτό; ΚΑΙ ΑΥΤΟ;;!!

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Απίστευτα πράγματα....

Ναι. Υπάρχουν και χειρότερα.

Η συχνότητα καταμέτρησης των ηλεκτρικών εταιρειών στην Ευρώπη ποικίλει. Σαν παράδειγμα, αναφέρουμε ότι η γαλλική εταιρεία EDF καταμετρά κάθε 6 μήνες, η βελγική SPE, η νορβηγική Hafslund και η σουηδική EON καταμετρούν κάθε 12 μήνες, η σκωτική Scotish Power κάθε 24 μήνες και η ολλανδική NUON κάθε 36 μήνες. Ωστόσο, καταναλώσεις υπολογίζουν κατ’ εκτίμηση («έναντι»), συνήθως κάθε μήνα, και η εκκαθάριση γίνεται όταν πραγματοποιηθεί η καταμέτρηση.

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εντάξει, δηλαδή και επισήμως τέρμα η δυνατότητα να στέλνουμε στο δίμηνο, για να βγαίνει εκκαθαριστικός στο 2μηνο;

Έβγαινε ποτέ εκκαθαριστικός στο 2μηνο? Εγώ θυμάμαι ένα 2μηνο έναντι και ένα 2μηνο εκκαθαριστικός. 

Κι εγώ που πληρώνω κάθε μήνα βγαίνουν 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικός.

Το "εκκαθαριστικός" που λες μήπως είναι "Ένδειξη πελάτη"? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tryfos said:

Να πάρω τώρα τηλέφωνο να ακυρώσω αυτό που έστειλα δεν παίζει;

Να τους πάρεις τώρα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις αν μπορείς να κάνεις ακύρωση δεν παίζει?

7 minutes ago, tryfos said:

Που να ξέρω αν/πότε θα περάσουν, και -κυρίως- αν θα περάσουν πριν τη μέρα που είναι να σταλεί η ένδειξη που έδωσα τον Οκτώβρη;

Είναι απλό, ρίχνεις μια ματιά στον τελευταίο σου λογαριασμό για να δείς πότε ακριβώς (και όχι στο περίπου) θα περάσουν:

image.png.cf53c85c8efeb91a78af1a7350633235.png

Επίσης αν κάνεις τηλεφώνημα εκείνη τη μέρα δεν σε νοιάζει αν θα περάσουν ή όχι, θα είσαι καλυμμένος.

13 minutes ago, tryfos said:

Αφού το έχουν μονίμως ανοιχτό το "σύστημα" μήπως να μπω να δώσω πχ. 12/12 (στην έναρξη του 4μηνου) και έτσι ακυρωθεί ό,τι έστειλα τον Οκτώβρη;

Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα τηλεφωνικά, online δεν ξέρω αν θα γίνει δεκτή ή αν θα ληφθεί υπόψιν.

2 minutes ago, Nabuko said:

Έβγαινε ποτέ εκκαθαριστικός στο 2μηνο? Εγώ θυμάμαι ένα 2μηνο έναντι και ένα 2μηνο εκκαθαριστικός. 

Κι εγώ που πληρώνω κάθε μήνα βγαίνουν 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικός.

Το "εκκαθαριστικός" που λες μήπως είναι "Ένδειξη πελάτη"? 

Αν έδινες στον ΔΕΔΔΗΕ ένδειξη online στο ενδιάμεσο τότε μια χαρά έβγαινε εκκαθαριστικός κάθε δίμηνο, εδώ και μερικούς μήνες όμως δεν είναι εφικτό.

Και όχι, ο "έναντι πελάτη" δεν είναι εκκαθαριστικός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έδωσα ένδειξη για τον έναντι λογαριασμό μέσα απο τον ΔΕΔΗΕ,είμαι στην ΔΕΗ.Μετά την καταχωρηση έγραψε 

Αναφορά σε κείμενο

H ENΔEIΞH ΘA AΠOΣTAΛEI ΣTON ΠPOMHΘEYTH ΣAΣ, EΦOΣON ΔEN ΠPAΓMATOΠOIHΘEI KATAMETPHΣH AΠO TON ΔEΔΔHE KAI ΘA XPHΣIMOΠOIHΘEI ΣTIΣ 25/10/2023.

Στον λογαριασμό της ΔΕΗ λεει για καταχώρηση ενδείξεων απο 23-10 έως 26-10 ,εγώ το έκανα λίγο νωρίτερα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Να τους πάρεις τώρα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις αν μπορείς να κάνεις ακύρωση δεν παίζει?

Είναι απλό, ρίχνεις μια ματιά στον τελευταίο σου λογαριασμό για να δείς πότε ακριβώς (και όχι στο περίπου) θα περάσουν:

image.png.cf53c85c8efeb91a78af1a7350633235.png

Επίσης αν κάνεις τηλεφώνημα εκείνη τη μέρα δεν σε νοιάζει αν θα περάσουν ή όχι, θα είσαι καλυμμένος.

Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα τηλεφωνικά, online δεν ξέρω αν θα γίνει δεκτή ή αν θα ληφθεί υπόψιν.

Αν έδινες στον ΔΕΔΔΗΕ ένδειξη online στο ενδιάμεσο τότε μια χαρά έβγαινε εκκαθαριστικός κάθε δίμηνο, εδώ και μερικούς μήνες όμως δεν είναι εφικτό.

Και όχι, ο "έναντι πελάτη" δεν είναι εκκαθαριστικός.

Οκ θα πάρω ένα τηλέφωνο,αλλά ειλικρινά μετά από 4 μήνες προσπάθεια να κάνω μια απλή μείωση ισχύος τους σιχαθηκα,δεν θέλω ούτε από έξω να περνάω,είναι μακράν ο,τι χειρότερο.

Αν δεν γίνεται ακύρωση από τώρα,θα πάρω Δεκέμβρη όταν είναι να περάσουν. Αλλά και τώρα που το σκέφτομαι,όταν περνάνε δεν υπερισχύει πάντα η μέτρηση τους σε σχέση με ο,τι έχουμε στείλει; Οπότε και τίποτα να μην κάνω,δεν θα ισχύσει ο,τι δούνε αυτοί;

Το μόνο βέβαιο είναι, ότι αφού δεν υπάρχει 2μηνο πια και ούτε βγαίνει εκκαθαριστικος στο 2μηνο και μετά στο 4μηνο περνάνε, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ασχολούμαστε και να στέλνουμε σε αυτούς τους μπούρδες τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tryfos said:

Αν δεν γίνεται ακύρωση από τώρα,θα πάρω Δεκέμβρη όταν είναι να περάσουν. Αλλά και τώρα που το σκέφτομαι,όταν περνάνε δεν υπερισχύει πάντα η μέτρηση τους σε σχέση με ο,τι έχουμε στείλει; Οπότε και τίποτα να μην κάνω,δεν θα ισχύσει ο,τι δούνε αυτοί;

Είπαμε, το να πάρεις τηλέφωνο την ημερομηνία καταμέτρησης είναι εναλλακτική λύση βασισμένη στο σενάριο να μην περάσουν για καταμέτρηση την προβλεπόμενη ημερομηνία.

Άλλωστε δεν το ανέφερα μόνο εγώ σαν ενδεχόμενο, το ανέφερες και εσύ ο ίδιος:

1 hour ago, tryfos said:

Που να ξέρω αν/πότε θα περάσουν,

Όπως και να χει, αν είσαι 100% σίγουρος ότι θα περάσουν τότε είναι περιττή οποιαδήποτε ενέργεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μόλις έδωσα ένδειξη για τον έναντι λογαριασμό μέσα απο τον ΔΕΔΗΕ,είμαι στην ΔΕΗ.Μετά την καταχωρηση έγραψε 

Στον λογαριασμό της ΔΕΗ λεει για καταχώρηση ενδείξεων απο 23-10 έως 26-10 ,εγώ το έκανα λίγο νωρίτερα .

Καλυτερα να εδινες την ενδειξη στην παραπανω ημερομηνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Λογικά δεν θα ληφθεί υπόψη 

Γιατί να μην ληφθεί υπόψη;Αφού λεει και το σμς που ήρθε ότι θα δοθεί στην ΔΕΗ στις 25-10 .Πάντα στη ΔΕΔΗΕ  το παράθυρο ήταν λίγες μέρες πριν τις ημερομηνίες που δίνει η ΔΕΗ στον λογαριασμό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Ukforthemoment said:

Γιατί να μην ληφθεί υπόψη;Αφού λεει και το σμς που ήρθε ότι θα δοθεί στην ΔΕΗ στις 25-10 .Πάντα στη ΔΕΔΗΕ  το παράθυρο ήταν λίγες μέρες πριν τις ημερομηνίες που δίνει η ΔΕΗ στον λογαριασμό .

Δεν λέει ακριβώς έτσι το sms, λέει πως θα δοθεί στην ΔΕΗ μόνο αν δεν μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Δεν λέει ακριβώς έτσι το sms, λέει πως θα δοθεί στην ΔΕΗ μόνο αν δεν μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Για αυτό γράφω ότι είναι για έναντι λογαριασμό.Η καταμέτρηση είναι στις 27-12-23,σύμφωνα με τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ukforthemoment said:

Για αυτό γράφω ότι είναι για έναντι λογαριασμό.Η καταμέτρηση είναι στις 27-12-23,σύμφωνα με τον λογαριασμό.

Έναντι λογαριασμός με ένδειξη από ΔΕΔΔΗΕ δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...