Προς το περιεχόμενο

AOC 24g2u 169E


imdenq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή τιμή, εγώ περιμένω την Asus από την προηγούμενη προσφορά

να την ακυρώσω και να πάρω αυτή? τα 144hz προς το παρόν δεν μου χρειάζονται

Στην ίδια τιμή και η Samsung C24RG50 που αρχίζει από 185 σε skroutz

https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-lc24rg50fquxen-24-full-hd-curved-144hz-p-PER.156200

https://www.skroutz.gr/s/18885140/Samsung-C24RG50.html

2 μεγάλες διαφορές, ανάλογα τα γούστα, η Samsung είναι Curved και δεν έχει ρυθμιζόμενη βάση, ούτε έχει Vesa για να τη βάλεις σε δική σου.

Επίσης, από ότι βλέπω έχουν εντελώς διαφορετικό panel, με τη samsung να έχει 8 bit va, ενώ η aoc 6bit + FRC ips

https://www.displaydb.com/compare/samsung-c24rg50/aoc-24g2u

 

Προτίμησα την AOC γιατί την ήθελα περισσότερο για χρήση γραφείου και φοβόμουν το Curved

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hellojim είπε

Καλη τιμη αλλα ειναι καινουργιες οι οθονες ή απλα δινουν με προσφορα αυτες που πηραν με επιστροφες;; Αυτο ειναι λιγο λοταρία.

Η προσφορα τρεχει απτο πρωι, θα εχουν γινει πολλες παραγγελιες σιγουρα οποτε θα υπαρχει αρκετο αποθεμα δεν νομιζω να ειναι απο επιστροφες. Τηλεφωνο αν παρεις θα σου πουν ειναι απο καινουρια παραλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hellojim είπε

Καλη τιμη αλλα ειναι καινουργιες οι οθονες ή απλα δινουν με προσφορα αυτες που πηραν με επιστροφες;; Αυτο ειναι λιγο λοταρία.

 ωπ, γιατί είχαμε μαζικές επιστροφές? δεν έχω ακούσει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, k_dinos είπε

 ωπ, γιατί είχαμε μαζικές επιστροφές? δεν έχω ακούσει κάτι

 

Απλα το λεω επειδη έχουν αναφερει παιδια στο insomnia για κατι τετοιες περιπτωσεις, οτι το κουτι ηταν ανοιγμενο κτλ.

Τεςπα κανω και εγω παραγγελια γιατι οντως χρειαζομαι οθονη και ειναι μια καλη προσφορα. Ας ελπισουμε οτι ολα θα ειναι κομπλε :P

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hellojim είπε

Απλα το λεω επειδη έχουν αναφερει παιδια στο insomnia για κατι τετοιες περιπτωσεις, οτι το κουτι ηταν ανοιγμενο κτλ.

Τεςπα κανω και εγω παραγγελια γιατι οντως χρειαζομαι οθονη και ειναι μια καλη προσφορα. Ας ελπισουμε οτι ολα θα ειναι κομπλε :P

εγω που ειχα παρει απο προηγουμενη προσφορα μια χαρα σφραγισμενη ηταν με ταινια aoc. Απλα κοιταξτε το κουτι παιδια και προφανως αν ειναι ανοιγμενη δεν την παιρνετε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imdenq είπε

εγω που ειχα παρει απο προηγουμενη προσφορα μια χαρα σφραγισμενη ηταν με ταινια aoc. Απλα κοιταξτε το κουτι παιδια και προφανως αν ειναι ανοιγμενη δεν την παιρνετε :P

Πως ειναι ως τωρα απο dead pixels κτλ; Την εριξα την παραγγελια και εγω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hellojim είπε

Πως ειναι ως τωρα απο dead pixels κτλ; Την εριξα την παραγγελια και εγω.. 

δεν εχω καποιο προβλημα, μια χαρα ειναι η οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hellojim είπε

Απλα το λεω επειδη έχουν αναφερει παιδια στο insomnia για κατι τετοιες περιπτωσεις, οτι το κουτι ηταν ανοιγμενο κτλ.

Τεςπα κανω και εγω παραγγελια γιατι οντως χρειαζομαι οθονη και ειναι μια καλη προσφορα. Ας ελπισουμε οτι ολα θα ειναι κομπλε :P

Και εγώ εξέφρασα την ίδια απορία την τελευταία φορά που την είχε σε προσφορά. Τελικά την αγόρασα και ήταν άψογη η συσκευασία και η οθόνη χωρίς κανένα πρόβλημα (που να εντόπισα με τα μάτια μου, τα οποία δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση). Η οθόνη είναι σκέτη απόλαυση και πιστεύω θα την ευχαριστηθείς. Ακόμα και πρόβλημα όμως να παρουσιάσει, είδα ότι υπάρχει πολύ καλή ανταπόκριση από την AOC. Υπάρχει σχετικό θέμα για την συγκεκριμένη οθόνη εδώ στο insomnia αν θελήσεις να πάρεις feedback και ιδέες για ρυθμίσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλη τιμη, καλο μονιτορ, λοττο με τα dead pixels.

Ερωτηξης, αν τα 144hz δεν ενδιαφερουν καποιον και καλυπτεται και με 75hz (λόγω AMD RX480 8GB) αξίζει να πάει καλύτερα σε μία Dell SE2719HR στα ίδια χρήματα? Ή στη μικρότερη 24αρα?

Κερδίζεις σε ποιότητα, quality control και after sales Dell.

Οι 3 παραπανω ιντσες θεωρω οτι δεν ειναι κατι φοβερο. Ισως με το 27αρι να εισαι πιο ξεκουραστο για χρηση σε ιντερνετ, productivity, ταινιες, σειρες.

Στα παιχνιδια απο 50+ εκατοστα αποσταση δεν νομιζω να βλεπεις πιξελς λογω του 1080p. Ισως προερχομενος και απο 22αρι TN 720p μονιτορ να σου φανει θεικο το 27αρι 1080p και να μην "δεις" ποτε πιξελς 😀

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sebu said:

Πολυ καλη τιμη, καλο μονιτορ, λοττο με τα dead pixels.

Ερωτηξης, αν τα 144hz δεν ενδιαφερουν καποιον και καλυπτεται και με 75hz (λόγω AMD RX480 8GB) αξίζει να πάει καλύτερα σε μία Dell SE2719HR στα ίδια χρήματα? Ή στη μικρότερη 24αρα?

Κερδίζεις σε ποιότητα, quality control και after sales Dell.

Οι 3 παραπανω ιντσες θεωρω οτι δεν ειναι κατι φοβερο. Ισως με το 27αρι να εισαι πιο ξεκουραστο για χρηση σε ιντερνετ, productivity, ταινιες, σειρες.

Στα παιχνιδια απο 50+ εκατοστα αποσταση δεν νομιζω να βλεπεις πιξελς λογω του 1080p. Ισως προερχομενος και απο 22αρι TN 720p μονιτορ να σου φανει θεικο το 27αρι 1080p και να μην "δεις" ποτε πιξελς 😀

Εχω την οθονη αυτη και την ίδια καρτα γραφικων. Μια χαρα πιανει τα 140 στα competitive παιχνιδια. Και σε αυτα που ειναι πιο βαριά αλλα singleplayer εχεις το  freesync. Κανω copy paste την κρητική μου στο skroutz:

Quote

Έχει τελευταίας γενιάς IPS panel που σημαίνει έχει απόκριση σχεδόν όσο τα περσινά ΤΝ και χρώματα/γωνίες καλές όσο της VA. Στα 200 ευρο δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή. Μονό πρόβλημα είναι οτι έχει εξαντληθεί παντού σε όλη την ευρωπη. Εγώ παρέλαβα μετά από 2 μήνες πχ. ΑΝ μπορείτε να περιμένετε κάνετε υπομονή και θα ανταμειφθείτε!
Έχει τελεία χρώματα απο κουτιού άλλα αν θέλετε να τα κάνετε λιγάκι πιο ακριβή βάλτε (RED 50 GREEN 50 BLUE 45 η RED 47 GREEN 49 BLUE 40) και την φωτεινότητα σε ένα επίπεδο 30 με 50% εξαρτάτε απο τον φωτισμό του σπιτιού σας! Το overdrive στο medium αν το παιχνίδι που παίζετε πιάνει κάτω από 100fps και στο strong αν πιάνετε παραπάνω. Και τα δυο είναι πολύ καλά οι περισσότεροι δεν θα έχουνε θέμα αν τα αφήσουνε στο medium! Αυτός που το έβαλε και του φάνηκε οτι χωρίς overdrive είναι καλύτερο μάλλον έχει άλλη οθόνη δεν εξηγείτε αλλιώς...
Το ΜΟΝΟ αρνητικό που έχει είναι το OCD(το μενού της οθόνης) είναι το τυπικό της AOC εδώ και 10 χρονιά. Υπάρχουν οθόνες με καλύτερο ακόμα και στα 100 ευρο. Ευτυχώς υπάρχει λύση. Κατεβάστε το AOC G MENU (βάλτε στο google: "AOC G-Menu - Portrait Displays") για να μπορείτε να αλλάζετε της ρυθμίσεις απο τα windows.
Σαν κερασάκι στην τούρτα έχει πάρα πολύ καλή βάση και usb3 hub που είναι πολύ πολυτέλεια για τα λεφτά της!
Να σημειωθεί οτι τουλάχιστον σε έμενα ήρθε με ένα hdmi και ένα DP καλώδιο άλλα έλλειπε το καλώδιο για το usb hub. Οποίος ενδιαφέρετε ψάξτε για ενα "USB 3.0 Cable A Male to B Male" στο skroutz υπάρχουν σε πολλά καταστήματα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks ts 
την παρήγγειλα για ενα φιλo.
και για εναν αλλο φιλο απο την προηγουμενη προσφορα.....
(αστα να πανε βαριουνται να κανουν λογαριασμο στο eshop χαχαχα)
να δω εγω ποτε θα την παρω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...