Προς το περιεχόμενο

Διαφημίσεις στο ίντερνετ & πως λειτουργεί το σύστημα.


eyw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω και απολαμβάνω τα αγαπημένα μου site και forum και yt channels χωρίς διαφημίσεις.
Ομως site και creators έχουν κάποια, έστω και πενιχρά, έσοδα από διαφημίσεις. Μερικοί υπάρχουν χάρη σ'αυτές.
Αρχίζω να έχω τύψεις.
.
Υπάρχει τρόπος για να είναι και οι 3 εμπλεκόμενοι, users/viewers/members + sites +  διαφημιζόμενοι ευτυχισμένοι?
δηλαδή και τα members/users να συμμετέχουν/βλέπουν ανενόχλητοι και τα sites να έχουν τα έσοδά τους και οι agencies να προβάλλουν τις διαφημίσεις τους?
.
Σκεφτηκα έναν τρόπο αλλά δεν ξέρω αν ήδη υπάρχει κάτι έτοιμο ή αν λειτουργεί ή αν είναι detectable ή εφικτό:
σε άλλον browser να βλέπουμε το site και από άλλον browser να το στηρίζουμε.
.
Πιο αναλυτικά:
 * στον browser 'Α' βλέπουμε τα site μας και τα forum μας με ad blockers και script blockers,
 * στον browser 'Β' που τρέχει μέσα σε sandbox το site που θέλουμε να στηρίξουμε.
 * ο browser 'B' δεν έχει κανένα add-on, περνάνε και φαίνονται και τρέχουν τα πάντα όλα , διαφημισεις, cookies, flash, animation, cryptominers, downloaders, pop-ups και όλο το ίντερνετ.
   Για να μην είμαστε συνέχεια στην ίδια σελίδα, κάποιο script ή recorded macro θα κάνει κάθε 15m-1ώρα κλικ σε κάποιο bannerάκι, ή
   σε διαφήμιση στο πλάϊ ή στο φόρουμ, αλλάζει σελίδα κλπ, εννοείται με προσοχή και σιγά-σιγά, ό,τι δηλαδή θα έκανε ένας κανονκός χρήστης/μέλος.
.
Ερωτήσεις:
a. το έχει κάνει κάποιος άλλος πριν, υπάρχει κάτι έτοιμο?
b. είναι ανιχνεύσιμο από τις διαφημιστικές ή site?
c. μου φαίνεται ότι το κόλπο με το script/macro είναι εύκολο να γίνει, είναι όμως πράγματι εύκολο?
d. που πρέπει να κάνουμε κλικ για να βοηθήσουμε όσο περισσότερο γίνεται το site?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, eyw είπε

...έσοδα από διαφημίσεις...

Αρχίζω να έχω τύψεις.
 

Mην πανικοβάλλεσαι.
Πάρε βαθιές ανάσες, ξάπλωσε για λίγη ώρα και προσπάθησε να χαλαρώσεις.
Αν βλέπεις δεν σου περνάει κούμπωσε και καμμία ασπιρίνη ή ντεπόν.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί και εγώ. Αυτό που κάνω τουλάχιστον στο youtube είναι να βλέπω τους sponsors που έχουν οι ίδιοι μέσα στα βίντεο τους και να μην κάνω skip εκείνο το σημείο. 
Και σε όσους μου αρέσουν πάρα πολύ, έχω κάνει donate ένα συμβολικό ποσό η έχω αγοράσει merchandise με το σήμα του καναλιού .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πρωί μέχρι το βράδυ πατάω σε διαφημίσεις και αγοράζω από affiliate links για να μην μένουν στην ψάθα.

Αυτοί για ανταπόδοση πηγαίνουν και αγοράζουν βίλες και tesla αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eyw είπε

Ομως site και creators έχουν κάποια, έστω και πενιχρά, έσοδα από διαφημίσεις. Μερικοί υπάρχουν χάρη σ'αυτές.
Αρχίζω να έχω τύψεις.

Αυτό που λες δυστυχώς πολλοί λίγοι ο οποίοι δεν δημιουργούν τίποτα αλλά απλά καταναλώνουν έτοιμο «προϊόν» το αντιλαμβάνονται και ακόμα λιγότεροι προβληματίζονται.

Αυτό συμβαίνει γενικά στο internet/πληροφορική. Γιατί να πληρώσω μια εφαρμογή αφού μπορώ να την βρω σπασμένη; Γιατί να δω μια διαφήμιση αφού υπάρχει τρόπος να την παρακάμψω;

Οι περισσότεροι δεν σκέφτονται ότι πίσω από το software/περιεχόμενο που χρησιμοποιούν και καταναλώνουν υπάρχουν άνθρωποι σαν και αυτούς οι οποίοι αφιέρωσαν γνώσεις και χρόνο για να δημιουργήσουν κάτι.

 

Προσωπικά αγοράζω το software που χρησιμοποιώ, αγοράζω τα παιχνίδια που παίζω (ή όταν δώσουν δωρεάν κάποιο οι εταιρίες το τσιμπάω) και αφήνω τις περισσότερες –μη ενοχλητικές- διαφημίσεις ενεργές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, eyw είπε

Βλέπω και απολαμβάνω τα αγαπημένα μου site και forum και yt channels χωρίς διαφημίσεις.
Ομως site και creators έχουν κάποια, έστω και πενιχρά, έσοδα από διαφημίσεις. Μερικοί υπάρχουν χάρη σ'αυτές.
Αρχίζω να έχω τύψεις.
.
Υπάρχει τρόπος για να είναι και οι 3 εμπλεκόμενοι, users/viewers/members + sites +  διαφημιζόμενοι ευτυχισμένοι?
δηλαδή και τα members/users να συμμετέχουν/βλέπουν ανενόχλητοι και τα sites να έχουν τα έσοδά τους και οι agencies να προβάλλουν τις διαφημίσεις τους?
.
Σκεφτηκα έναν τρόπο αλλά δεν ξέρω αν ήδη υπάρχει κάτι έτοιμο ή αν λειτουργεί ή αν είναι detectable ή εφικτό:
σε άλλον browser να βλέπουμε το site και από άλλον browser να το στηρίζουμε.
.
Πιο αναλυτικά:
 * στον browser 'Α' βλέπουμε τα site μας και τα forum μας με ad blockers και script blockers,
 * στον browser 'Β' που τρέχει μέσα σε sandbox το site που θέλουμε να στηρίξουμε.
 * ο browser 'B' δεν έχει κανένα add-on, περνάνε και φαίνονται και τρέχουν τα πάντα όλα , διαφημισεις, cookies, flash, animation, cryptominers, downloaders, pop-ups και όλο το ίντερνετ.
   Για να μην είμαστε συνέχεια στην ίδια σελίδα, κάποιο script ή recorded macro θα κάνει κάθε 15m-1ώρα κλικ σε κάποιο bannerάκι, ή
   σε διαφήμιση στο πλάϊ ή στο φόρουμ, αλλάζει σελίδα κλπ, εννοείται με προσοχή και σιγά-σιγά, ό,τι δηλαδή θα έκανε ένας κανονκός χρήστης/μέλος.
.
Ερωτήσεις:
a. το έχει κάνει κάποιος άλλος πριν, υπάρχει κάτι έτοιμο?
b. είναι ανιχνεύσιμο από τις διαφημιστικές ή site?
c. μου φαίνεται ότι το κόλπο με το script/macro είναι εύκολο να γίνει, είναι όμως πράγματι εύκολο?
d. που πρέπει να κάνουμε κλικ για να βοηθήσουμε όσο περισσότερο γίνεται το site?

Brave browser https://brave.com/

Μαζεύεις bat όταν βλέπεις επιλεγμένες διαφημίσεις και έχεις τη δυνατότητα να τα δώσεις σε όποιον creator σου αρέσει και να τα μετατρέψει σε ευρώ μετά. 

8 ώρες πριν, filip123go είπε

 Αυτό που κάνω τουλάχιστον στο youtube είναι να βλέπω τους sponsors που έχουν οι ίδιοι μέσα στα βίντεο τους και να μην κάνω skip εκείνο το σημείο. 

Δεν τους βοηθάει κάπως άμεσα αυτό. Βοηθάει το να δεις το σημείο αυτό αλλά να κάνεις κλικ μετά στο λινκ που έχουν στην περιγραφή συνήθως ώστε να αγοράσεις το προϊόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Tις σελίδες που μου αρέσουν και επισκέπτομαι τακτικά, τις βάζω στην whitelist.

Υπάρχουν και κάποιες σελίδες -ευτυχώς είναι λίγες- που ενώ μου αρέσουν κόβω τις διαφημίσεις. Αυτό συμβαίνει όταν αισθανθώ ότι ο διαχειριστής της σελίδας το έχει παρακάνει. Γενικά, θα πρέπει να γίνονται  παραχωρήσεις και από τις δύο πλευρές,  χρήστη-δημιουργού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οι διαφημιστες να ειναι happy με "φέικ" επισκέψεις ακόμα και αν δεν ειναι paid per click! Θέλει μια ευαισθησία το πράγμα αρκεί και τα sites να σεβόνται λίγο τον επισκέπτη!

(σσ αυτά τα 2 ads πριν από youtube vids είναι λίγο του ματς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Dazed_and_confused said:

Δεν νομίζω οι διαφημιστες να ειναι happy με "φέικ" επισκέψεις ...

δεν είναι φέϊκ, απλώς θα γίνεται σε άλλον browser, θα βγαίνει στο ίντερνετ από κανονική ελληνική IP συνδρομητή σταθερής τηλεφωνίας.
Oύτε κόλπα με add-ons, vpn, dns αλλουνών ούτε τίποτα, τίμια πράγματα, η χαρά των εταιρειών.
.
Ετσι έχουμε και την πίτα ολόκληρη (την ησυχία μας, ηρεμία μας, ασφάλειά μας) και το σκύλο (agencies) χορτάτο, και το κυριώτερο απ'όλα, τα αγαπημένα site και creators με revenue.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος χαρακτηρισμός το φεικ ενδεχομένως, αλλά όταν δεν κλικάρεις μια διαφήμιση από πιουρ ενδιαφέρον/περιέργεια κλπ, καλό στον διαφημιζόμενο δεν κάνεις. Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dazed_and_confused said:

... αλλά όταν δεν κλικάρεις μια διαφήμιση από πιουρ ενδιαφέρον/περιέργεια κλπ, καλό στον διαφημιζόμενο δεν κάνεις. ...

μια φορά και εναν καιρό υπήρχαν τέτοιες διαφημίσεις, τώρα σπάνια. Μιλάω από εμπειρία και για τον μέσο χρήστη. Για τον user μέσα στο CERN μπορεί να ισχύουν άλλα.
Μόνον καλό κάνω στον διαφημιζόμενο, δεν έχω ublockorigin, περνάνε όλα τα cookies, στην οθόνη μου εμφανίζονται τα πάντα και δεν σβήνει τίποτα και στο sandbox μου κατεβαίνουν και τρέχουν τα πάντα όλα.
.
Κατάσταση win (user) - win (agencies) - win (sites & creators).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...