Προς το περιεχόμενο

Η Thunderbolt 4 έρχεται και φέρνει την επανάσταση


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν θα εχω δίσκους και οθόνες, αλλά τουλάχιστο να μας αφήνει να βάλουμε κανα στικάκι USB ρε αδερφέ!

Στις 10/7/2020 στις 3:17 ΜΜ, Looter είπε

ολύ μπροστά από την εποχή του το thunderbolt , μας έσωσε σε εποχές

Εσείς οι τρείς που το λέτε αυτό, πρέπει η Intel να σας κάνει κάποιο δώρο, π.χ. ένα καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Άνθρακες ο θησαυρός. Η βαρύτητα νικάει. Υπάρχει πρόθεση αρμέγματος χρημάτων.

Πέρα από το χάος της ασάφειας των προδιαγραφών στα καλώδια του thunderbolt σε ταχύτητα δεδομένων και ισχύ ρεύματος, πέρα από την πανάκριβη τεχνολογία, υπάρχει και το εγγενές μειονέκτημα κάθε σύνδεσης USB-C: Αν ο κατασκευαστής του περιφερειακού δεν προβλέψει μια εσοχή στην οποία θα μπει μέσα το κυλινδρικό πλαστικό περίβλημα της μεταλλικής απόληξης, τότε το αρσενικό βύσμα θα φύγει από τη θέση του με το πιο ελαφρό αεράκι. Καταλαβαίνουν όλοι τι σημαίνει αυτό στην περίπτωση σύνδεσης εξωτερικών σκληρών δίσκων (π.χ.) με docking station όπου το βύσμα usb-c πρέπει να ισορροπήσει οριζόντια έχοντας ελάχιστη στήριξη από τα χιλιοστά του μεταλλικού ακροδέκτη. Η βαρύτητα είναι πιο ισχυρή, ενώ η βλακεία της κατασκευής είναι απεριόριστη.

Η υπόθεση θυμίζει έντονα την πρώτη γενιά καλωδίων SATA. Βελτιώθηκαν αργότερα με την προσθήκη μεταλλικού ελάσματος που κούμπωνε ασφαλώς. Εδώ πάμε στο thunder 4. Άρα, το πράγμα πάει στο "εκ δόλου" και όχι στο "εξ αμελείας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβατότητα προς τα πίσω αποδεκτή σχετικά, αλλά το θέμα είναι αν το νέο πρότυπο το υιοθετήσουν οι περισσότεροι κατασκευαστές για να ξέρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fokion είπε

Άνθρακες ο θησαυρός. Η βαρύτητα νικάει. Υπάρχει πρόθεση αρμέγματος χρημάτων.

Πέρα από το χάος της ασάφειας των προδιαγραφών στα καλώδια του thunderbolt σε ταχύτητα δεδομένων και ισχύ ρεύματος, πέρα από την πανάκριβη τεχνολογία, υπάρχει και το εγγενές μειονέκτημα κάθε σύνδεσης USB-C: Αν ο κατασκευαστής του περιφερειακού δεν προβλέψει μια εσοχή στην οποία θα μπει μέσα το κυλινδρικό πλαστικό περίβλημα της μεταλλικής απόληξης, τότε το αρσενικό βύσμα θα φύγει από τη θέση του με το πιο ελαφρό αεράκι. Καταλαβαίνουν όλοι τι σημαίνει αυτό στην περίπτωση σύνδεσης εξωτερικών σκληρών δίσκων (π.χ.) με docking station όπου το βύσμα usb-c πρέπει να ισορροπήσει οριζόντια έχοντας ελάχιστη στήριξη από τα χιλιοστά του μεταλλικού ακροδέκτη. Η βαρύτητα είναι πιο ισχυρή, ενώ η βλακεία της κατασκευής είναι απεριόριστη.

Η υπόθεση θυμίζει έντονα την πρώτη γενιά καλωδίων SATA. Βελτιώθηκαν αργότερα με την προσθήκη μεταλλικού ελάσματος που κούμπωνε ασφαλώς. Εδώ πάμε στο thunder 4. Άρα, το πράγμα πάει στο "εκ δόλου" και όχι στο "εξ αμελείας".

Άδικο δεν έχεις όπως το θέτεις.

Θα μπορούσε το TB4 να έρχεται με ένα μικρό κλιπάκι να κουμπώνει στο σασσί κάπως και να σφίγγει υποθέτω, όμως πρακτικά επειδή το βύσμα είναι πολύ μικρό και με πολλούς ακροδέκτες που πλέον πρέπει να είναι και συγκεκριμένου πάχους, δε ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο θα ήταν μηχανικά εφικτό.

Θα δείξει η πορεία, πάντα θύματα του marketing είμαστε οι περισσότεροι χρήστες (βάζω κι εμένα μέσα σαφέστατα).

Για την ώρα TB3 σε Mobile Workstations, δεν έχω κάποιο ζήτημα, με καθημερινό βάλε-βγάλε για εναλλαγή από το της δουλειάς στο προσωπικό.

Εκεί που είχα θέμα ήταν με το βλαμμένο το dock της DELL, που έχει κακογραμμένους drivers και κάνει αρκετές αστάθειες σε ποντίκια, pops σε κάρτες ήχου κλπ, οπότε και κατέληξα να το παροπλίσω και να χρησιμοποιώ ThinkPad TB3 dock και για τα 2 λάπτοπ.

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoulix είπε

Άδικο δεν έχεις όπως το θέτεις.

Θα μπορούσε το TB4 να έρχεται με ένα μικρό κλιπάκι να κουμπώνει στο σασσί κάπως και να σφίγγει υποθέτω, όμως πρακτικά επειδή το βύσμα είναι πολύ μικρό και με πολλούς ακροδέκτες που πλέον πρέπει να είναι και συγκεκριμένου πάχους, δε ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο θα ήταν μηχανικά εφικτό.

Θα δείξει η πορεία, πάντα θύματα του marketing είμαστε οι περισσότεροι χρήστες (βάζω κι εμένα μέσα σαφέστατα).

Για την ώρα TB3 σε Mobile Workstations, δεν έχω κάποιο ζήτημα, με καθημερινό βάλε-βγάλε για εναλλαγή από το της δουλειάς στο προσωπικό.

Εκεί που είχα θέμα ήταν με το βλαμμένο το dock της DELL, που έχει κακογραμμένους drivers και κάνει αρκετές αστάθειες σε ποντίκια, pops σε κάρτες ήχου κλπ, οπότε και κατέληξα να το παροπλίσω και να χρησιμοποιώ ThinkPad TB3 dock και για τα 2 λάπτοπ.

Ρε παιδιά, εσείς που ξέρετε καλύτερα δώστε λίγο τα φώτα σας: το TB3 είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας ή specification της θύρας; Γιατί εγώ νόμιζα ότι είναι μόνο το πρώτο και ότι η θύρα είναι USB-C, οπότε το TB3 δεν αναφέρεται στο σχεδιαστικό κομμάτι αλλά μόνο στον controller και την επικοινωνία με τα περιφερειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, liberostelios said:

Ρε παιδιά, εσείς που ξέρετε καλύτερα δώστε λίγο τα φώτα σας: το TB3 είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας ή specification της θύρας; Γιατί εγώ νόμιζα ότι είναι μόνο το πρώτο και ότι η θύρα είναι USB-C, οπότε το TB3 δεν αναφέρεται στο σχεδιαστικό κομμάτι αλλά μόνο στον controller και την επικοινωνία με τα περιφερειακά.

Πρωτόκολλο επικοινωνίας. Γνωστό μπέρδεμα. Δες πώς τα ανακατεύει ο αρθρογράφος στο άλλο σχετικό νήμα στην τελευταία παράγραφο. 

Spoiler

Αξίζει να σημειώσουμε κάπου εδώ βέβαια ότι πέραν των Mac, καμία από τις υπόλοιπες συσκευές της Apple δεν κάνει χρήση της Thunderbolt -όλες στηρίζονται στη Lightning με εξαίρεση τα iPad Pro που έρχονται με USB Type-C. Η πιθανότητα αλλαγής της παρούσας κατάστασης στο εγγύς μέλλον, φαντάζει για την ώρα απίθανη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2020 στις 4:02 ΜΜ, gthe είπε

Ισχύει, όπως ισχύει ότι το thunderbolt σαν standard δεν πάτησε ποτέ σε non-intel chipset. Για αυτό και αν διαβάζεις τα σχόλια του community μετά την ανακοίνωση των arm-based mac, η νο1 ανησυχία του κόσμου είναι τι θα γίνει με το thunderbold στα νέα mac. Προχθές έσπευσαν να διαβεβαιώσουν πρόωρα ότι θα υπάρχει και στα νέα mac με apple silicon υποστήριξη για thunderbold 4.

Θα γίνει αυτό που κάνει πάντα η apple: θα το εγκαταλείψει. Θα είναι έκπληξη αν κάνει κάτι άλλο (άσχετα με το τι λέει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2020 στις 12:30 ΠΜ, petasis είπε

Θα γίνει αυτό που κάνει πάντα η apple: θα το εγκαταλείψει. Θα είναι έκπληξη αν κάνει κάτι άλλο (άσχετα με το τι λέει).

Και να το εγκαταλείψει, το σώζει ότι πατάει σε Type-C σχεδίαση και είναι και compatible με USB3.1+ standards. Δεν είναι χαζή η Intel, προφανώς και έχει προβλέψει μια τέτοια πιθανή στροφή της Apple..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...