Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το Astro City Mini arcade της SEGA με 36 παιχνίδια


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Antilogos1975 είπε

οφ τοπικ

θα ηθελα καποια στιγμη να βρω καποιον να μου πει αν γινεται να χρησιμοποιεις ενα τετοιο Rassberry για καθημερινη χρηση (σερφαρισμα, εμαιλ, βιντεακια)

raspbian να τσεκαρεις

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Κατά σύμπτωση μόλις προχτές χάζευα στο google για usb χειριστήριο για τον υπολογιστή που να μπορεί να συνδεθεί με mame emulator αλλά δεν βρήκα κάτι φτηνό που να αξίζει.

Όσο γι'αυτό το μηχανάκι, είναι αδικαιολόγητα μικρό και με λίγες επιλογές παιχνιδιών.

εχει παρα πολλα τυπου snes-ps1 usb controllers Και ειναι φτηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορει να μας πεις καποιος για ποιο λογο βγαινουν συνεχεια τετοια retro κονσολακια? ποιο το νοημα? απο την στιγμη που ετσι και αλλιως οποιος θελει τα εχει στο pc του, στο tablet του, στo smartphone του παιρνει και εναν μοχλο, οοολα μα ολα σε emulators...και μαλιστα free!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, markoliaz είπε

μπορει να μας πεις καποιος για ποιο λογο βγαινουν συνεχεια τετοια retro κονσολακια? ποιο το νοημα? απο την στιγμη που ετσι και αλλιως οποιος θελει τα εχει στο pc του, στο tablet του, στo smartphone του παιρνει και εναν μοχλο, οοολα μα ολα σε emulators...και μαλιστα free!

Γιατί τα αγοράζουν.

 

Επίσης άλλο είναι να παίζεις με τον κανονικό μοχλό και άλλο στο κινητό.

 

Δεν είναι όλα θέμα επιβίωσης (να κοιτάς δηλαδή πως θα ξοδέψεις λιγότερα για να κάνεις αυτό που θες) σε κάποιες χώρες οι άνθρωποι παίρνουν κανονικούς μισθούς και όχι 700 ευρώ και θέλουν να αγοράσουν κάτι επειδή έτσι τους αρέσει 

56 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

θα ηθελα καποια στιγμη να βρω καποιον να μου πει αν γινεται να χρησιμοποιεις ενα τετοιο Rassberry για καθημερινη χρηση (σερφαρισμα, εμαιλ, βιντεακια)

Ναι μπορείς. 

 

Θα μπορούσες επίσης απλά να googlάρεις how to surf the web with a raspberry pi ή how to use a raspberry pi as a computer ή κάτι αντίστοιχο στα ελληνικά. Όχι τίποτα άλλο να μην χάνεις χρόνο στο να περιμένεις κάποιος να σου απαντήσει κάποιος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Γιατί τα αγοράζουν.

Επίσης άλλο είναι να παίζεις με τον κανονικό μοχλό και άλλο στο κινητό.

Δεν είναι όλα θέμα επιβίωσης (να κοιτάς δηλαδή πως θα ξοδέψεις λιγότερα για να κάνεις αυτό που θες) σε κάποιες χώρες οι άνθρωποι παίρνουν κανονικούς μισθούς και όχι 700 ευρώ και θέλουν να αγοράσουν κάτι επειδή έτσι τους αρέσει 

ναι αλλα αν δεν το αγορασει κανεις, ουτε που θα ξαναβγουν τετοιες ψευτοκονσολιτσες, επισης καποιος που τα εχει παιξει αυτα παλι στο παρελθον για ποιο λογο να ξανασχοληθει? τοτε η ανθρωποτητα εχει φτασει σε ενα σημειο απειρης βαρεμαρας και μιζεριας, που απλα κανουν κυκλους συνεχεια γυρω απο τα ιδια και τα ιδια...το θεμα ειναι να υπαρχει ροη και εξελιξη και οχι συνεχως αναμασηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, xxatziva είπε

εχει παρα πολλα τυπου snes-ps1 usb controllers Και ειναι φτηνά.

 

Εννοούσα κάτι τέτοιο που να σου δίνει την αίσθηση και την ευχρηστία του αυθεντικού χειριστηρίου.

Όμως δεν ζητάνε λίγα για περιστασιακό gaming ώστε να θυμηθούμε τα νιάτα μας...

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

οφ τοπικ

θα ηθελα καποια στιγμη να βρω καποιον να μου πει αν γινεται να χρησιμοποιεις ενα τετοιο Rassberry για καθημερινη χρηση (σερφαρισμα, εμαιλ, βιντεακια)

Καλημέρα,στα Pi,zero,otange,asus κ γενικά σε όλες τις ''ολοκληρομένες πλακέτες'',το λειτουργικό σύστημα είναι στην κάρτα sd,οπότε έχεις 2-3 τέτοιες κάρτες,αν εξαιρέσεις κάτι retropie,recallbox κ γενικά όσα είναι για retro παιχνίδια κ emulators,που χρειάζεσαι τον χώρο για τα roms,όλα τα άλλα λειτουργικά,λειτουργούν άνετα κ σε κάρτα 16gb,που σίγουρα θα έχεις μερικές σπίτι σου....Αυτά για όταν τα συνδέεις σε οθόνη....Υπάρχουν κ φορητά,αλλά βολεύουν μόνο για παιχνίδια....

10 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

οφ τοπικ

θα ηθελα καποια στιγμη να βρω καποιον να μου πει αν γινεται να χρησιμοποιεις ενα τετοιο Rassberry για καθημερινη χρηση (σερφαρισμα, εμαιλ, βιντεακια)

Καλημέρα,στα Pi,zero,otange,asus κ γενικά σε όλες τις ''ολοκληρομένες πλακέτες'',το λειτουργικό σύστημα είναι στην κάρτα sd,οπότε έχεις 2-3 τέτοιες κάρτες,αν εξαιρέσεις κάτι retropie,recallbox κ γενικά όσα είναι για retro παιχνίδια κ emulators,που χρειάζεσαι τον χώρο για τα roms,όλα τα άλλα λειτουργικά,λειτουργούν άνετα κ σε κάρτα 16gb,που σίγουρα θα έχεις μερικές σπίτι σου....Αυτά για όταν τα συνδέεις σε οθόνη....Υπάρχουν κ φορητά,αλλά βολεύουν μόνο για παιχνίδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό φαίνεται αν και δεν λέει το άρθρο κάποιες λεπτομέρειες πχ για το μέγεθος της οθόνης και τι υποδοχές έχει,τα παιχνίδια είναι τα περισσότερα αρκετά καλά,δεν ξέρω για την ποιότητα μοχλού ήχου κλπ η τιμή δεν είναι φτηνή όμως είναι λογική θα έλεγα αν υπάρξει τρόπος να μπορείς να βάζεις και άλλα παιχνίδια μέσα δεν είν' κακό.🕹️😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, markoliaz είπε

ναι αλλα αν δεν το αγορασει κανεις, ουτε που θα ξαναβγουν τετοιες ψευτοκονσολιτσες

Τι λογική είναι αυτή; θέλω να πω γιατί να μην τις αγοράσει κανείς; έχεις προσωπικό μίσος με τις κονσολίτσες; σου κάνανε κάποιο κακό; ή σε νοιάζει πως χρησιμοποιεί κάποιος τα λεφτά του; αν δεν θες μην τις αγοράσεις.

 

Αυτό που συμβαίνει (κρίνοντας απο το πόσες έχουν βγει έως τώρα) είναι πως μάλλον τις αγοράζουν πολλοί....

 

14 λεπτά πριν, markoliaz είπε

επισης καποιος που τα εχει παιξει αυτα παλι στο παρελθον για ποιο λογο να ξανασχοληθει?

Μου θύμησες την μάνα μου που ποτέ δεν βλέπει ταινία που είδε στο παρελθόν και ας μην θυμάται τιποτα απο αυτή...

 

Αυτό πάλι είναι στον άνθρωπο κάποιοι θέλουν να ξαναπαίξουν τα παιχνίδια που έπαιζαν παλιά ή να παίξουν για πρώτη φορά παιχνίδια της εποχής τους που δεν μπορούσαν όταν ήταν μικροί γιατί δεν τους άφησε η μάνα τους ή δεν είχαν λεφτά ή και εγώ δεν ξέρω τι... επίσης και σε παιδία αυτής της γενιάς μπορεί να αρέσουν κάποια ή και όλα απο αυτα τα παιχνίδια...

Είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα καθένας έχει τα γούστα του. 

 

14 λεπτά πριν, markoliaz είπε

το θεμα ειναι να υπαρχει ροη και εξελιξη και οχι συνεχως αναμασηματα..

Γιατί με ποιόν τρόπο ακριβώς αυτές οι κονσόλες βάζουν φρένο στην ανάπτυξη; 

 

Και γενικά πότε έχει μπει φρένο και δεν το κατάλαβα μια χαρά προχωρά η τεχνολογία στα games.... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα ρε εδω πουλαω αυθεντική καμπινα πολυεστερικη με ολα τα παιχνιδια μεσα και δεν την παίρνει κανείς...........την θελουν να τους την δώσεις τσαμπα αν θες κατι πρέπει να το πληρώσεις ετσι παει.

 

 

Επεξ/σία από Al_pacino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Τι λογική είναι αυτή; θέλω να πω γιατί να μην τις αγοράσει κανείς; έχεις προσωπικό μίσος με τις κονσολίτσες; σου κάνανε κάποιο κακό; ή σε νοιάζει πως χρησιμοποιεί κάποιος τα λεφτά του; αν δεν θες μην τις αγοράσεις.

Αυτό που συμβαίνει (κρίνοντας απο το πόσες έχουν βγει έως τώρα) είναι πως μάλλον τις αγοράζουν πολλοί....

Μου θύμησες την μάνα μου που ποτέ δεν βλέπει ταινία που είδε στο παρελθόν και ας μην θυμάται τιποτα απο αυτή...

Αυτό πάλι είναι στον άνθρωπο κάποιοι θέλουν να ξαναπαίξουν τα παιχνίδια που έπαιζαν παλιά ή να παίξουν για πρώτη φορά παιχνίδια της εποχής τους που δεν μπορούσαν όταν ήταν μικροί γιατί δεν τους άφησε η μάνα τους ή δεν είχαν λεφτά ή και εγώ δεν ξέρω τι... επίσης και σε παιδία αυτής της γενιάς μπορεί να αρέσουν κάποια ή και όλα απο αυτα τα παιχνίδια...

Είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα καθένας έχει τα γούστα του. 

Γιατί με ποιόν τρόπο ακριβώς αυτές οι κονσόλες βάζουν φρένο στην ανάπτυξη; 

Και γενικά πότε έχει μπει φρένο και δεν το κατάλαβα μια χαρά προχωρά η τεχνολογία στα games.... 

μα δεν χρειαζεται να το καταλαβεις, απλα το βλεπεις...για να προχωρησει κατι χρειαζεται μονο μπροστα, εστω μια αναφορα για το παλιο ειδη τοτε ξανα κολησε! αν εσενα σου θυμιζω την μανα σου εσυ μου θυμιζεις ολους αυτους εκει εξω που καθε χρονο τετοιες μερες λενε "πηρε το euro 2004 η ελλαδα θυμασαι"? ενω αν η εθνικη ειχε ακομα και τωρα ομαδα και επαιζε καλα δεν θα μας ενδιεφερε το τοτε...επισης οποια εταιρια βγαζει ρετρο πραγματακια ενα πραγμα δειχνει μονο, οτι δεν παει καλα στις πωλησεις και προσπαθει καπως να τα βγαλει περα...σοβαρες εταιριες κολοσσοι πανε μονο μπροστα και αφηνουν πισω το παρελθον, ακομα και το χθες για αυτους ειναι παρελθον...αλλα ξεχναω σε ποια χωρα ζω συνεχεια δυστηχως....

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, markoliaz είπε

μα δεν χρειαζεται να το καταλαβεις, απλα το βλεπεις...για να προχωρησει κατι χρειαζεται μονο μπροστα, εστω μια αναφορα για το παλιο ειδη τοτε ξανα κολησε! 

Σόρρυ κιόλας αλλά ότι νά'ναι 5 νά'ναι και της παρασκευής το γάλα.... 

 

4 λεπτά πριν, markoliaz είπε

αν εσενα σου θυμιζω την μανα σου εσυ μου θυμιζεις ολους αυτους εκει εξω που καθε χρονο τετοιες μερες λενε "πηρε το euro 2004 η ελλαδα θυμασαι"?

Εγώ το είπα αυτό γιατί εσύ είπες "αφού έπαιξαν το παιχνίδια παλιά τώρα γιατί να το ξαναπαίξουν" όπως η μάνα που δεν θέλει να ξαναδεί ταινία που είδε παλιά και σου είπα δεν έχει σωστό και λάθος και τα δύο είναι θέμα γούστου/ανθρώπου.

 

Τώρα εγώ πως σου θυμίζω αυτούς που λένε για το euro δεν ξέρω (επίσης έχω χρόνια να ακούσω κάτι σχετικό δεν ξέρω που είναι αυτοί κριμένοι που ρωτάνε για το euro :P) εγώ δεν σε αναγκάζω ή σου υπενθυμίζω να αγοράσεις αυτή ή άλλη κονσόλα απλά σου λέω ότι είναι θέμα γούστου αν δεν είναι του δικού σου πολύ απλά μην παίρνεις. 

 

 Γενικά να ξέρεις ότι όλοι έχουμε δικαίωμα στην άποψη ακόμη και εσύ αλλά δεν σημαίνει επειδή εσύ έχεις μια άποψη πως πρέπει ντε και καλά να την έχουν όλοι οι άλλοι, ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του. 

 

9 λεπτά πριν, markoliaz είπε

.επισης οποια εταιρια βγαζει ρετρο πραγματακια ενα πραγμα δειχνει μονο, οτι δεν παει καλα στις πωλησεις και προσπαθει καπως να τα βγαλει περα...σοβαρες εταιριες κολοσσοι πανε μονο μπροστα και αφηνουν πισω το παρελθον, ακομα και το χθες για αυτους ειναι παρελθον...

Και αυτό επιδή το λες εσύ;  Η sony βγάζει το PS5 αλλά βγάζει και αυτό

d8530cb15ba2560a41bb6d696e9f1463.png&qua

 

η Nintendo ξεκίνησε το trend και αυτή μεγάλη εταιρία γενικά αυτά που λες δεν έχουν νόημα

 

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι δεν σου αρέσει εσένα και άρα όποιος παράγει ή αγοράζει αυτό που δεν σου αρέσει ειναι λάθος....που ειναι λάθος σκέψη! :P 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη επειδη δεν μου αρεσει εμενα ειναι λαθος σκεψη? ναι ειναι, λαθος σκεψη για εσενα...για εμενα ειναι μια χαρα το σκεπτικο μου,,,οποτε οπως βλεπεις δεν βγαζει καπου η συζητηση μας! οποτε ολα οκ! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Εννοούσα κάτι τέτοιο που να σου δίνει την αίσθηση και την ευχρηστία του αυθεντικού χειριστηρίου.

Όμως δεν ζητάνε λίγα για περιστασιακό gaming ώστε να θυμηθούμε τα νιάτα μας...

https://www.ebay.com/itm/Fighting-Stick-Arcade-Joystick-Gamepad-Game-Controller-For-USB-PC-PS3-Android/263408418928?hash=item3d545d8070:g:TbAAAOSw9idaRQ1M

αλλα εχει και τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...