Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το Astro City Mini arcade της SEGA με 36 παιχνίδια


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, markoliaz είπε

δηλαδη επειδη δεν μου αρεσει εμενα ειναι λαθος σκεψη? ναι ειναι, λαθος σκεψη για εσενα...για εμενα ειναι μια χαρα το σκεπτικο μου,,,οποτε οπως βλεπεις δεν βγαζει καπου η συζητηση μας! οποτε ολα οκ! 😜

Δεν είναι λάθος σκέψη το ότι δεν σου αρέσει,  λάθος σκέψη είναι όλα τα άλλα που λες εξαιτίας του ότι δεν σου αρέσει.

 

Το ότι δεν σου αρέσει είναι δικαίωμα σου, λάθος είναι πχ το ότι οι μεγάλες εταιρίες δεν νοιάζονται για τις κονσολίτσες (και σου ανέφερα δύο που το κάνουν ας πούμε) ή γενικά αυτά τα περι μπροστά και πίσω ο κόσμος προχωράει μια χαρά και κάποιοι έχουν νοσταλγία κάποιοι νεότεροι απλά περιέργεια για τα παλιότερα δεν υπάρχει θέμα.  Εμένα ας πούμε μου αρέσουν πολύ οι led zeppelin αν και δεν είχα γεννηθεί καν όταν βγήκαν(για να έχω νοσταλγία) ... 

2 λεπτά πριν, xxatziva είπε

κανε το ίσιο search στο ebay.co.uk και στις ρυθμίσεις βάλει να ψάξει σε όλη την Ευρώπη (Γερμανία Ισπανία Γαλλία κτλ ) και θα βρεις κάτι τέτοιο χωρίς τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε, δεν εκατσε η Sega να σχεδιασει και να κατασκευασει τα κονσολακια νοσταλγιας.

Ενα τηλ εκανε ο κινεζος στα κεντρικα της Sega και της ειπε

"ρε Sega, εχω φτιαξει αυτη την καμπινουλα με αυτα τα παιχνιδια,

μου δινεις αδεια να την κυκλοφορησω? 

Θα παρεις και ποσοστα"

Κι απαντανε τα golden boys της Sega απο τα κεντρικα γραφεια με τα air condition και τους παχυλους μισθους

"Στειλε ενα δειγμα στο Tokyo και θα αποφασισουμε αν αξιζει"

(μακακες ειναι να αρνηθουν εσοδα απο δικαιωματα ενος μηχανηματος που δεν ξοδεψαν γιεν να παραξουν?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν είναι λάθος σκέψη το ότι δεν σου αρέσει,  λάθος σκέψη είναι όλα τα άλλα που λες εξαιτίας του ότι δεν σου αρέσει.

Το ότι δεν σου αρέσει είναι δικαίωμα σου, λάθος είναι πχ το ότι οι μεγάλες εταιρίες δεν νοιάζονται για τις κονσολίτσες (και σου ανέφερα δύο που το κάνουν ας πούμε) ή γενικά αυτά τα περι μπροστά και πίσω ο κόσμος προχωράει μια χαρά και κάποιοι έχουν νοσταλγία κάποιοι νεότεροι απλά περιέργεια για τα παλιότερα δεν υπάρχει θέμα.  Εμένα ας πούμε μου αρέσουν πολύ οι led zeppelin αν και δεν είχα γεννηθεί καν όταν βγήκαν(για να έχω νοσταλγία) ... 

κανε το ίσιο search στο ebay.co.uk και στις ρυθμίσεις βάλει να ψάξει σε όλη την Ευρώπη (Γερμανία Ισπανία Γαλλία κτλ ) και θα βρεις κάτι τέτοιο χωρίς τελωνείο. 

μαλλον δεν καταλαβαινεις εσυ απο ο,τι φενεται οτι ο καθενας εχει την αποψη του και εχει το δικαιωμα να λεει ο,τι θελει, αντιθετως εσυ δειχνεις χειρισμο στα λογια σου, προσπαθεις να μου αποδειξεις οτι ειναι λαθος αυτα που λεω εγω με βαση το δικο σου σκεπτικο! σου ξαναλεω, ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ και συνεχιζεις να ποσταρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τι λέω, πως να παίξεις sega rally με μοχλό;! :lol:

 

Δεν έχεις παίξει gran turismo με dpad και γκάζι φρένο στα κουμπιά?

Πάντως στο saturn που έπαιζα το sega rally με d pad μια χαρά είναι.

Επεξ/σία από lnwolfgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Δεν έχεις παίξει gran turismo με dpad και γκάζι φρένο στα κουμπιά?

Πάντως στο saturn που έπαιζα το sega rally με d pad μια χαρά είναι.

Σίγουρα παίζεται, έχω παίξει κι εγώ πολλά άλλα εννοώ ότι χάνεις την αίσθηση που είχε το arcade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Σίγουρα παίζεται, έχω παίξει κι εγώ πολλά άλλα εννοώ ότι χάνεις την αίσθηση που είχε το arcade.

Ε ναι για φαντάσου το arcade στο σπίτι σου. Πάντως θα με έψηνε να ξαναπαίξω στα arcade το after burner. Ηταν πολύ καλό το arcade κουνιόταν κι΄ολας με την κίνηση του αεροσκάφους. Ηταν τέλειο τότε. 👍

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκαετία 1980-1990. Η πιο "γλυκιά" δεκαετία της χώρας, και η ευλογία να τη ζήσει κάποιος ως έφηβος (νυν..... 47).

Δε θα ξεχάσω ποτέ στα καφενεία του Πέτρου και του Μήτσου, το γοριλάκι, ms. pac-man, mr. do wild-run, exerion, carnival, commando, bubble-bubble, outrun, wonder boy, wonder boy II (in monster land), bomb jack, shinobi, golden-axle με τις ακγωνιές, και τα κλασσικά φλίππερ όπως το star trek.

Πως να ξεχάσω την τελευταία πίστα στο wonder boy II, τον λαβύρινθο και το τέλος με το διπλό δράκο. Το bomb-jack απλά δεν το τελείωνα ποτέ, ο Πέτρος μου το έβγαζε από την πρίζα γιατί ήμπυν φίρα για το μαγαζί. Έχω βουρκώσει τώρα... δείτε το video των locomodο - 80's.

Χαλαρά θα αγόραζα καμπίνα (από MDF προτίστως) να παίξω διπλό με τα κουμπάρια bubble-bubble να πάμε διαμαντόπιστες με την κίτρινη τσίχλα.

Μα είναι ποτέ δυνατόν να ξεχαστούν αυτά τα παιχνίδια? Δε συγκρίνονται με τίποτα......

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fouskmech είπε

Δεκαετία 1980-1990. Η πιο "γλυκιά" δεκαετία της χώρας, και η ευλογία να τη ζήσει κάποιος ως έφηβος (νυν..... 47).

Δε θα ξεχάσω ποτέ στα καφενεία του Πέτρου και του Μήτσου, το γοριλάκι, ms. pac-man, mr. do wild-run, exerion, carnival, commando, bubble-bubble, outrun, wonder boy, wonder boy II (in monster land), bomb jack, shinobi, golden-axle με τις ακγωνιές, και τα κλασσικά φλίππερ όπως το star trek.

Πως να ξεχάσω την τελευταία πίστα στο wonder boy II, τον λαβύρινθο και το τέλος με το διπλό δράκο. Το bomb-jack απλά δεν το τελείωνα ποτέ, ο Πέτρος μου το έβγαζε από την πρίζα γιατί ήμπυν φίρα για το μαγαζί. Έχω βουρκώσει τώρα... δείτε το video των locomodο - 80's.

Χαλαρά θα αγόραζα καμπίνα (από MDF προτίστως) να παίξω διπλό με τα κουμπάρια bubble-bubble να πάμε διαμαντόπιστες με την κίτρινη τσίχλα.

Μα είναι ποτέ δυνατόν να ξεχαστούν αυτά τα παιχνίδια? Δε συγκρίνονται με τίποτα......

Ετσι είναι φίλε μου,φοβερές αναμνήσεις,δυστυχώς όποιος δεν το έχει ζήσει έστω σε ένα βαθμό αυτό είναι πολύ δύσκολο αν οχι αδύνατον να το καταλάβει,ξεκίνησαμε απο τα Arcade και απο τα game and watch ! θυμάμαι πως έψαχνα πιτσιρίκι να βρω νέα ηλεκτρονικά επεκτείνοντας με τα χρόνια το ψάξιμο και τις περιοχές ! μετά είχαμε και το πρόβλημα του αν θα άφηναν να παίζαμε,συνήθως μπαίναμε αθόρυβα έχοντας ήδη κάποια ψιλά μπάς και φανούμε τυχεροί και μας άφηναν να παίζαμε αφού ήταν απο 17 και εμείς είμασταν η γενιά μου όταν πρωτοξεκίνησε γύρω στα 11-13 τότε που θυμάμαι τα πρώτα ηλεκτρονικά ,μετά όσο μεγαλώναμε εκτός του οτι μας γνώριζαν στήν γειτονιά και στα 15 πχ ήταν πιο εύκολο να μπούμε ιδιαίτερα εγω που είμουνα και αρκετά ψηλός/εύσωμος για την ηλικία μου αυτό βοηθούσε και να μπαίνω σε σινεμά όταν ήταν απο 13 και εγω δεν είμουνα ή όταν ήταν ακατάλληλα και είμουν γύρω στα 15-16 😏

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ετσι ειναι παιδια.

και εγω 45ρης πια....

δεν συγκρινονται τα <<ηλεκτρονικα>> με τιποτα...

οσο θυμαμαι με τι λαχταρα κρατουσα τα δεκαρικα  και περιμενα να παιξω και εγω με την σειρα μου...

πω..θα με παρουνε τα ζουμια ρε γμτ...πως περασανε τα χρονια ρε γμτ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Ας είναι καλά ο εκσυχρονιστής Σημίτης, που τα απαγόρευσε.

Για 2 βασικούς λόγους γιατί ήταν εντελώς ανίκανοι να ξεχωρίσουν τα ψυχαγωγικά παιχνίδια απο τον τζόγο και να πάρουν λογικές αποφάσεις και έτσι εφαρμόσανε το πονάει χέρι κόβει κεφάλι ! και πληρώναμε επι χρόνια πρόστιμο απο την Ε.Ε για αυτό που έκαναν μέχρι να διορθώσουν πολύ μετά το νομοθετικό πλαίσιο,είχε αποκάλυψει και ο τριανταφυλλόπουλος κάτι πανηλίθιους πολιτικούς να παίζουν φρουτάκια κλπ

Ομως πιστεύω πως όπως φάνηκε εκ των πραγμάτων,άφησαν έτσι τα πράγματα γιατί με οτι έγινε απώτερος σκοπός ήταν πάλι το κέρδος με το να αποκτήσουν την αποκλειστικότητα κρατικά μέσω του οπάπ στα τυχερά παίγνια σε ηλεκτρονική μορφή με τα διάφορα φρουτάκια όπως και έγινε πρίν ορισμένα χρόνια ! 😒

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...