Προς το περιεχόμενο

Μπουφαν μηχανής μέχρι 200Ε


TikiTaka23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Pa0ki είπε

Η προστασία πλάτης που θα την πάρεις έξτρα θα σου μείνει και για το επόμενο μπουφάν, ή αν έχεις 2(χειμερινό/καλοκαιρινό) την βγάζεις από το ένα και τη βάζεις στο άλλο.

Εγώ δεν θα το έβαζα σαν κριτήριο επιλογής

δεν ταιριάζει παντα. αναλογα τη μαρκα

 

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Απλά όπως είπα στη δουλειά το χειμώνα φοράω ούτως ή άλλως ισοθερμικά, κοντομάνικο και ζακέτα φούτερ. 

Και αν βάλεις στην εξίσωση ότι μένω και δουλεύω νότια προάστια, η απόσταση είναι 5 χιλιόμετρα και γενικά δεν κρυώνω εύκολα, νομίζω ότι θα πάρω τεσσάρων εποχών και θα έχω μονίμως βγαλμένη τη θερμική επένδυση. Θα μου πεις καλύτερα να την έχεις στην άκρη παρά να σου λείψει, ΟΚ. Απλά το αναφέρω. Δηλαδή αν τα καλοκαιρινά παίρνουν αντιανεμική και αδιάβροχη επένδυση θεωρώ ότι θα ήμουν κομπλέ.

Αλλά anyway, ας πούμε ότι καταλήγω σε τεσσάρων εποχών και βλέπω από Απρίλη-Μάιο που θα αρχίσω να μην την παλεύω τι θα κάνω με καλοκαιρινό.

Υπάρχει κάποιο άλλο τεσσάρων εποχών που να αξίζει στα 150-200€;

Είδα και αυτό: https://www.skroutz.gr/s/26808377/Nordcode-Pantera-Μπουφάν-Μηχανής-Ανδρικό-Συνθετικό-Κοντό-4-Εποχών-Αδιάβροχο-Μαύρο-NOR00SJAC145.html

Το οποίο όμως συγκριτικά με το Adventure Evo έχει πολυεστέρα 600D αντί για cordura και δεν έχει τόσους αεραγωγούς. Αλλά 155€ αντί για 208€.

δεν ειναι ολα τα 4 εποχων ιδια. οι εταιριες στο σαιτ αναφέρουν περισσοτερες πληροφορίες για το ποσο ελαφρυ η βαρυ ειναι ενα μπουφαν. δεν μιλαω για βαρος αλλα για προστασια απο κρυο. 

για να τελειωνεις με ολα αυτα παρε ενα καλοκαιρινο σαν αυτο https://www.skroutz.gr/s/29931603/Nordcap-X-Cross-Καλοκαιρινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Grey-Orange-NOR000JAC216.html#reviews που αν βλεπω καλα δεν εχει διατρητο στηθος (εκει μπαινει το πολύ κρυο που φερνει και το κρυωμα) και ενα καλο σετακι αδιαβροχα οπότε -οπως σου ειπα και παραπανω- οταν εχει πολύ κρυο βαλε το σακακι του αδιαβροχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Pa0ki είπε

Η προστασία πλάτης που θα την πάρεις έξτρα θα σου μείνει και για το επόμενο μπουφάν, ή αν έχεις 2(χειμερινό/καλοκαιρινό) την βγάζεις από το ένα και τη βάζεις στο άλλο.

Εγώ δεν θα το έβαζα σαν κριτήριο επιλογής

Καταρχάς αρκετά χειμερινά απ' ότι βλέπω τελικά έχουν και προστασία πλάτης, ακόμα και το φθηνό Monza II που παρέθεσα πιο πάνω, απλά απ' ότι καταλαβαίνω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (οι προστασίες ώμων και αγκώνων όμως φαίνονται πιστοποιημένες στο Monza II).

Κατά δεύτερον, νομίζω ότι το κάθε μπουφάν παίρνει συγκεκριμένες προστασίες, οπότε δε νομίζω ότι γίνεται να τις κάνεις τράμπα. Μάλλον γίνεται σε ίδιες σειρές της ίδιας εταιρείας.

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

για να τελειωνεις με ολα αυτα παρε ενα καλοκαιρινο σαν αυτο https://www.skroutz.gr/s/29931603/Nordcap-X-Cross-Καλοκαιρινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Grey-Orange-NOR000JAC216.html#reviews που αν βλεπω καλα δεν εχει διατρητο στηθος (εκει μπαινει το πολύ κρυο που φερνει και το κρυωμα) και ενα καλο σετακι αδιαβροχα οπότε -οπως σου ειπα και παραπανω- οταν εχει πολύ κρυο βαλε το σακακι του αδιαβροχου. 

Καλώς ή κακώς τώρα μπήκε στην εξίσωση και η εμφάνιση, και θέλω να δω τι επιλογές έχω και σε κάτι casual, να μην κάνει μπαμ ότι είναι μπουφάν μηχανής, τι κερδίζω και τι χάνω.

Δε λέω για κάτι δερμάτινα Dainese των 400€+, απλά βλέπω ότι υπάρχουν και πιο οικονομικά εμφανίσιμα.

Απλά απ' ότι φαίνεται θα πρέπει να πάω σε χειμερινό για κάτι εμφανίσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν ταιριάζει παντα. αναλογα τη μαρκα

 

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κατά δεύτερον, νομίζω ότι το κάθε μπουφάν παίρνει συγκεκριμένες προστασίες, οπότε δε νομίζω ότι γίνεται να τις κάνεις τράμπα. Μάλλον γίνεται σε ίδιες σειρές της ίδιας εταιρείας.

Χμμμ, ναι λογικά δεν ταιριάζουν όλες οι προστασίες σε όλα τα μπουφάν.

Μία της Alpinestars πάντως που έχω, την έχω βάλει χωρίς πρόβλημα σε dainese, revit και noname μπουφάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν προστασιες που φτιαχνουν οι εταιριες για τα μπουφαν τους και υπαρχουν και απο άλλες εταιριες. τα περισσοτερα μπουφαν μου εχουν 3ων εταιριων και ταιριάζουν σε άλλα μπουφαν πχ knox

οτι παρεις να εχει τις προστασιες lv2 τις λεπτες. καποια φθηνα εχουν ακομα τις χοντρες τις παλιες. οι πλατες στα μπουφαν ειναι απο αφρο, πρεπει να πληρωσεις εξτρα για κανονικη πλατη απο πλαστικο σαν του ωμου/αγκωνα. 

υπαρχουν αρκετα μπουφαν με casual look πλεον. δες και το μακνα που εβαλε ο φιλος, πολύ casual. και εγω γιαυτο πηρα το revit που μοιαζει με αυτο https://www.skroutz.gr/s/16255788/Rev-IT-West-End-Χειμερινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Αδιάβροχο-Dark-Green-FJT2490810.html αλλα δεν θυμαμαι ονομα. γιατι φοριέται παντου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

υπαρχουν προστασιες που φτιαχνουν οι εταιριες για τα μπουφαν τους και υπαρχουν και απο άλλες εταιριες. τα περισσοτερα μπουφαν μου εχουν 3ων εταιριων και ταιριάζουν σε άλλα μπουφαν πχ knox

οτι παρεις να εχει τις προστασιες lv2 τις λεπτες. καποια φθηνα εχουν ακομα τις χοντρες τις παλιες. οι πλατες στα μπουφαν ειναι απο αφρο, πρεπει να πληρωσεις εξτρα για κανονικη πλατη απο πλαστικο σαν του ωμου/αγκωνα. 

υπαρχουν αρκετα μπουφαν με casual look πλεον. δες και το μακνα που εβαλε ο φιλος, πολύ casual. και εγω γιαυτο πηρα το revit που μοιαζει με αυτο https://www.skroutz.gr/s/16255788/Rev-IT-West-End-Χειμερινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Αδιάβροχο-Dark-Green-FJT2490810.html αλλα δεν θυμαμαι ονομα. γιατι φοριέται παντου. 

Μπουφανάρα

Γενικά η revit έχει ανέβει πάρα πολύ σαν εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, phanispal είπε

Υπάρχει οικονομικό μπουφάν με Level 2; Δύσκολο μου φαίνεται.

εξαρτάται τι εννοεις οικονομικο. εγω μπουφαν οικονομικο πλεον λεω τα 250. καποτε βρισκαμε καλα μπουφαν με 150 αλλα τωρα αυτο ειναι 5 κιλα τυρι στο σμ οπότε οχι δεν θα βρεις καλο μπουφαν με τοσα λιγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2023 στις 8:12 ΜΜ, phanispal είπε

Ψάχνοντας, διαβάζοντας και βλέποντας videos, μπαίνει στο παιχνίδι και η εμφάνιση, και απ' ότι βλέπω οικονομικό τεσσάρων εποχών που να μη φωνάζει ότι είναι μηχανής δεν υπάρχει, μόνο στα χειμερινά παίζει κάτι.

Δες και αυτό, το έχω φορέσει σε κατάστημα και είναι αρκετά άνετο γιατί είναι softshell.Δεν φαίνεται ότι είναι μπουφάν μηχανής, πας πχ για καφέ άνετα.

Αρκετά φθηνό και με προστασία στην πλάτη, φυσικά σε αυτή την τιμή τα προστατευτικά είναι level 1.

Υπήρχε το Citizen Pro 1 και το 2, νομίζω πως οι διαφορές τους ήταν σε κάποιες λεπτομέρειες στις τσέπες κλπ.Μάλλον τώρα κράτησαν το 2 και απλά τον ονόμασαν Citizen Pro, αυτό λογικά θα το γνωρίζουν στο κατάστημα.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι η αντοχή του, σίγουρα δεν έχει την ίδια αντοχή με ύφασμα Cordura.Λογικά με προσεκτική χρήση, θα "βγάλει τα λεφτά του".

https://www.skroutz.gr/s/31618731/Nordcap-Citizen-Pro-Χειμερινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Softshell-Μαύρο-NOR000JAC223.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν δοκίμασα και το Citizen Pro, αλλά δεν είχε το Small, θα το φέρει και θα το συγκρίνω με το Monza επίσης σε Small.

Το θέμα του νούμερου είναι σημαντικό, αλλά δε μπορώ να πω πως έβγαλα άκρη με δύο πωλητές που με εξυπηρέτησαν σε δύο διαφορετικές μέρες.

Οι παράμετροι είναι πολλές:

1. Τι φοράς από μέσα. Αν φοράω ζακέτα/φούτερ, μαζί και με τη θερμική επένδυση, τα πράγματα είναι ζόρικα με το Small. Με κοντομάνικο από μέσα είναι πολύ πιο σωστό. Με ζακέτα και χωρίς τη θερμική επένδυση δε δοκίμασα.

2. Μου είπαν ότι με τον καιρό ανοίγει. Αν όντως ισχύει, το Medium σίγουρα δε μου κάνει γιατί ήδη μετακινούνται οι προστασίες (αγκώνες), φαντάζομαι αν ανοίξει θα είναι ακόμα χειρότερα. Βέβαια με ζακέτα από μέσα ήταν καλύτερα τα πράγματα.

3. Όταν ανοίξει ο καιρός (ακόμα δεν «έκλεισε» βέβαια) και μέχρι να δω τι θα κάνω με το καλοκαιρινό, θεωρώ πως η θερμική επένδυση θα βγει με συνοπτικές, κι ας φοράω κοντομάνικο από μέσα.

4. Άνεση κινήσεων. Το Monza που ήταν το μόνο που είχε να δοκιμάσω σε Small, ήταν αρκετά οριακό, ειδικά με τη ζακέτα από μέσα. Ο πρώτος πωλητής μου είπε ότι έτσι πρέπει να είναι το μπουφάν μηχανής, ο δεύτερος ενώ δεν είπε κάτι εκ διαμέτρου αντίθετο, είπε ότι δεν πρέπει να με κόβει στα μανίκια (με ζακέτα από μέσα το χέρι δεν έφτανε και πολύ άνετα στο κεντρικό φερμουάρ για να το ξεκουμπώσω). Γενικά δεν έβγαλα πολύ άκρη, αλλά κλίνω προς το Small, ο δεύτερος τελικά μου είπε ότι αυτό είναι το νούμερό μου. Απ' την άλλη, το Citizen είναι μπουφάν πόλης, και όπως λες κι εσύ το ότι είναι Softshell και όχι Cordura βοηθάει στην αίσθηση άνεσης.

Δεν ξέρω, για την ώρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Το Citizen είναι πιο casual, του λείπουν οι αεραγωγοί στα μανίκια, στη βροχή πρέπει να είναι χειρότερο απ' το Monza, και έχει δύο τσέπες παραπάνω. Το Monza έχει πιο χοντρό ύφασμα που δείχνει ότι σε πτώση/τριβή θα αντέξει περισσότερο, είναι μπουφάν μοτοσικλέτας αν και με σπορ εμφάνιση και πρέπει να είναι περισσότερο αδιάβροχο.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...