Προς το περιεχόμενο

Μπουφαν μηχανής μέχρι 200Ε


TikiTaka23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, ψάχνομαι τις τελευταίες μέρες να αγοράσω ένα καλοκαιρινό μπουφάν μηχανης έως 200 ευρώ. Είμαι ανάμεσα στα dainese air flux d1 στα 165 από 185 και στο Rev'it eclipse στα 130. Καμία άποψη γι αυτά τα 2 η καμία άλλη αξιόλογη επιλογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, karateka είπε

Τι μέγεθος είσαι, μήπως σε βολέψει ένα που πήρα και κάθεται;

Σε ρούχα όπως Nike Adidas κτλπ φοράω medium.. Υποθέτω πως δε θα διαφέρουν και πολύ τα νούμερα με τα μπουφάν που παραθέτω.. Είμαι 1,87 αδύνατος. 

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Πηρα προχθές ενα revit μαζι με το προστατευτικό πλάτης 130€

IMG_20200715_123651.jpg

Και πως είναι; να παω για το Rev'it η αξίζουν τα 30 ευρώ παραπάνω για το dainese? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TikiTaka23 είπε

Καλημέρα σας, ψάχνομαι τις τελευταίες μέρες να αγοράσω ένα καλοκαιρινό μπουφάν μηχανης έως 200 ευρώ. Είμαι ανάμεσα στα dainese air flux d1 στα 165 από 185 και στο Rev'it eclipse στα 130. Καμία άποψη γι αυτά τα 2 η καμία άλλη αξιόλογη επιλογή; 

Καλησπέρα, έχω το Dainese σε άσπρο. Δεν έχω κάποιο ουσιαστικο παράπονο. Μόνο τα μανίκια στην άκρη μου είχαν φανει κάπως φαρδιά ή μακριά, δεν θυμάμαι! Επίσης με εκνεύριζαν τα velcro που έχει στην αρχή και στο τέλος του φερμουάρ αλλά επίσης τα κάλυψα οπότε είναι σαν να μην υπάρχουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, karateka είπε

XL είναι αυτό που έχω.  Φρόντισε να είναι ανοιχτόχρωμο γιατί όταν είσαι σταματημένος θα σε καίει το σκουρόχρωμο.

Βασικά ψάχνω μόνο για μαύρο οπότε δε με ενδιαφέρει για ανοιχτόχρωμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω κι εγώ και έχω καταλήξει στα ίδια με σένα συν το air frame d1, πρέπει κάποια στιγμή να πάω στη μοτοκίνηση να δοκιμάσω γιατι θέλω μεγάλο νούμερο δεν ξέρω ποιο θα μου κάτσει :P :P

το flux το έχει φίλος χρόνια και είναι μια χαρά 
το revit αν οχι το ίδιο, παρόμοιο το έχει πάλι φίλος, ουτε γι αυτό έχω ακούσει παράπονα

δοκίμασε τα και όποιο κάτσει καλύτερα πάνω σου λέω εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, warlock9_0 είπε

ψαχνω κι εγώ και έχω καταλήξει στα ίδια με σένα συν το air frame d1, πρέπει κάποια στιγμή να πάω στη μοτοκίνηση να δοκιμάσω γιατι θέλω μεγάλο νούμερο δεν ξέρω ποιο θα μου κάτσει :P :P

το flux το έχει φίλος χρόνια και είναι μια χαρά 
το revit αν οχι το ίδιο, παρόμοιο το έχει πάλι φίλος, ουτε γι αυτό έχω ακούσει παράπονα

δοκίμασε τα και όποιο κάτσει καλύτερα πάνω σου λέω εγώ

Μαύρο και εγώ το frame κοιτάω οχι το flux έκανα λάθος στην περιγραφή. Μένω Τρίκαλα οπότε δύσκολο να δοκιμάσω κάποιο από κοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το dainese που θες σε μαυρο. Εχει τα σκληρα προστατευτικα, σε αντιθεση με αυτα του revit που ειναι μαλακα.

Δεν ξερω αν κανει μεγαλη διαφορα, αλλα περυσι που επεσα, πολυ χαρηκα που ο ωμος μου δεν καταλαβε τιποτα. Το μπουφαν σκιστηκε ακριβως πανω στο προστατευτικο, αλλα εγω δεν ειχα ουτε μελανια. Τουλαχιστον σε αυτο το σημειο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πήρα το Dainese crono 2 θα πρότινα να μην δώσεις τόσα λεφτά αρκεί να έχει αγκώνες, ώμους. Χτυπάς και ένα καλό δερμάτινο αν δεν έχεις και είσαι μέσα αφού θα σε καλύψει τη μεγαλύτερη περίοδο του χρόνου. Φοράω το D1 2/3 του χρόνου και στις πολλές ζέστες να πω την αμαρτία μου τίποτα (σκόρο το crono 😏).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Λοιπόν ποστάρω εδώ γι' αρχή για να μην ανοίγω νέο, επειδή θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τα μπουφάν (και παντελόνια) μηχανής, κυρίως από άποψη προστασίας μιας και είχα πτώση και τραυματισμό πάνω που έψαχνα να πάρω αλλά δεν πρόλαβα.

Καταρχάς να πω ότι κυκλοφορώ με παπί αποκλειστικά για να πάω στη δουλειά καθημερινά (5+5 χιλιόμετρα), και για τα ψώνια. ΟΚ, δεν έχει και πολλή σημασία όπως αποδείχτηκε κιόλας, απλά το αναφέρω απ' την άποψη ότι δεν έχω καμιά Hayabusa, ούτε κάνω κόντρες και καγκουριές, ούτε πάω σε πίστα.

Προστασία από κρύο δε με απασχολεί ιδιαίτερα, ούτως ή άλλως το χειμώνα φοράω ισοθερμικά από μέσα γιατί στη δουλειά δεν υπάρχει θέρμανση. Το αναφέρω επειδή διαβάζω σχόλια για πολλά μπουφάν ότι βγαίνεις με κοντομάνικο από μέσα και δεν περνάει τίποτα. Άρα με φούτερ (συν ισοθερμικά) που φοράω στη δουλειά μπορεί πρώτον να σκάω, και δεύτερον να μην είναι εύκολο να πάρω το σωστό μέγεθος αφού διαβάζω ότι είναι αρκετά εφαρμοστά.

Τώρα σχετικά με τις προστασίες, διαβάζω για μαλακά προστατευτικά,  κόκαλα, όπως και για level 2. Με αυτά τι παίζει; Δηλαδή τα μαλακά προστατεύουν μόνο από γδαρσίματα και όχι χτυπήματα ή όχι;

Μετά είναι και το θέμα του τι φοράς τις υπόλοιπες εποχές. Το λέω γιατί εγώ δεν κρυώνω γενικά, και ειδικά το καλοκαίρι τι μπουφάν να φορέσω για να πεταχτώ για ψώνια που ζεματάνε όλα και ούτε με σκέτο κοντομάνικο δεν την παλεύεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, phanispal είπε

Λοιπόν ποστάρω εδώ γι' αρχή για να μην ανοίγω νέο, επειδή θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τα μπουφάν (και παντελόνια) μηχανής, κυρίως από άποψη προστασίας μιας και είχα πτώση και τραυματισμό πάνω που έψαχνα να πάρω αλλά δεν πρόλαβα.

Καταρχάς να πω ότι κυκλοφορώ με παπί αποκλειστικά για να πάω στη δουλειά καθημερινά (5+5 χιλιόμετρα), και για τα ψώνια. ΟΚ, δεν έχει και πολλή σημασία όπως αποδείχτηκε κιόλας, απλά το αναφέρω απ' την άποψη ότι δεν έχω καμιά Hayabusa, ούτε κάνω κόντρες και καγκουριές, ούτε πάω σε πίστα.

Προστασία από κρύο δε με απασχολεί ιδιαίτερα, ούτως ή άλλως το χειμώνα φοράω ισοθερμικά από μέσα γιατί στη δουλειά δεν υπάρχει θέρμανση. Το αναφέρω επειδή διαβάζω σχόλια για πολλά μπουφάν ότι βγαίνεις με κοντομάνικο από μέσα και δεν περνάει τίποτα. Άρα με φούτερ (συν ισοθερμικά) που φοράω στη δουλειά μπορεί πρώτον να σκάω, και δεύτερον να μην είναι εύκολο να πάρω το σωστό μέγεθος αφού διαβάζω ότι είναι αρκετά εφαρμοστά.

Τώρα σχετικά με τις προστασίες, διαβάζω για μαλακά προστατευτικά,  κόκαλα, όπως και για level 2. Με αυτά τι παίζει; Δηλαδή τα μαλακά προστατεύουν μόνο από γδαρσίματα και όχι χτυπήματα ή όχι;

Μετά είναι και το θέμα του τι φοράς τις υπόλοιπες εποχές. Το λέω γιατί εγώ δεν κρυώνω γενικά, και ειδικά το καλοκαίρι τι μπουφάν να φορέσω για να πεταχτώ για ψώνια που ζεματάνε όλα και ούτε με σκέτο κοντομάνικο δεν την παλεύεις;

 

 

Εγώ έψαχνα για μπουφάν μηχανής, οικονομικά στα 150-200€ είναι τα Nordcode και τα Revit.

Τελικά πήρα 1 Dainese από 300€ στα 250€ με εσωτερική αδιάβροχοποίηση.Καλή εφαρμογή και προστατευτικά σε ώμους και αγκώνες, όμως για την πλάτη το πληρώνεις ξεχωριστά 70+€.

Τι ίδιο μοντέλο χωρίς την αδιαβροχοποίηση, είχε 50€ φθηνότερο.

Φόρεσα σε κατάστημα 1 της Nordcode και δεν είχε καλή εφαρμογή.

Να κοιτάξεις να κλείνει καλά στον λαιμό και στα μανίκια, εμένα στον λαιμό είναι με scratch και στα μανίκια με κουμπιά, για να μην περνάει όμως αέρας στον λαιμό βάζω 1 λεπτό κασκώλ και για τα χέρια γάντια.Μπορείς και να βάλεις και αυτά τα κολάρα λαιμού, είναι πολύ φθηνά.

Το μόνο αρνητικό σε αυτό το μπουφάν, είναι πως οι πλαϊνές τσέπες είναι μικρές, όμως έχει 1 στο στήθος που προστατεύεται απο την αδιαβροχοποίηση.

Τα άλλα μοντέλα της Dainese, ξέφευγαν σε τιμές.

Τα μπουφάν μηχανής δεν μπαίνουν σε πλυντήριο, τα μουλιάζεις σε νερό και δεν τα τσαλακώνεις.

Πήρα και 1 κράνος της Nolan 167€ και υφασμάτινα γάντια στα 30€.Για καλά δερμάτινα γάντια, πας απο 70€ και πάνω.

Παλιά είχα 1 μπουφάν της Bering, πολύ καλό.

Μου έβαλες και ιδέα για παντελόνι μηχανής.Φοράω εσωθερμικό και φόρμα στα κρύα, αλλά και πάλι εφόσον περνάει αέρας, υπάρχει πρόβλημα απο τους 10 βαθμούς και κάτω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, phanispal said:

Τώρα σχετικά με τις προστασίες, διαβάζω για μαλακά προστατευτικά,  κόκαλα, όπως και για level 2. Με αυτά τι παίζει; Δηλαδή τα μαλακά προστατεύουν μόνο από γδαρσίματα και όχι χτυπήματα ή όχι;

Όλα προστατεύουν από χτυπήματα. Τα level 1 έχουν τουλάχιστον την προστασία που προβλέπει το πρότυπο για το 1 και τα level 2 έχουν τουλάχιστον την προστασία που προβλέπει το πρότυπο για το 2. Τα level 2 είναι καλύτερα από level 1. 

Από γδαρσιμο προστατεύει το υλικό του μπουφάν/παντελονιού. 

1 hour ago, phanispal said:

Μετά είναι και το θέμα του τι φοράς τις υπόλοιπες εποχές. Το λέω γιατί εγώ δεν κρυώνω γενικά, και ειδικά το καλοκαίρι τι μπουφάν να φορέσω για να πεταχτώ για ψώνια που ζεματάνε όλα και ούτε με σκέτο κοντομάνικο δεν την παλεύεις;

Φοράς τα ίδια σε καλοκαιρινή έκδοση. Αν δεν την παλεύεις παίρνεις το ρίσκο να χτυπήσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...