Προς το περιεχόμενο

Μπουφαν μηχανής μέχρι 200Ε


TikiTaka23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο site που να εξηγεί τις διαφορές ανάμεσα σε μαλακά προστατευτικά, level 1, level 2 και δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει; Να δω τι χάνω και τι κερδίζω με το καθένα δηλαδή.

Επειδή γενικά ζεσταίνομαι εύκολα, αλλά και επειδή όπως είπα φοράω ισοθερμικά και φούτερ/ζακέτα ούτως ή άλλως, έχει νόημα να πάω απευθείας σε καλοκαιρινό;

Επίσης, προφανώς θα έχουν γίνει έρευνες και tests, πόσο μπορείς να πεις ότι σε προστατεύει ένα μπουφάν κι ένα παντελόνι σε μια πτώση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, phanispal said:

Υπάρχει κάποιο site που να εξηγεί τις διαφορές ανάμεσα σε μαλακά προστατευτικά, level 1, level 2 και δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει; Να δω τι χάνω και τι κερδίζω με το καθένα δηλαδή.

Επειδή γενικά ζεσταίνομαι εύκολα, αλλά και επειδή όπως είπα φοράω ισοθερμικά και φούτερ/ζακέτα ούτως ή άλλως, έχει νόημα να πάω απευθείας σε καλοκαιρινό;

Επίσης, προφανώς θα έχουν γίνει έρευνες και tests, πόσο μπορείς να πεις ότι σε προστατεύει ένα μπουφάν κι ένα παντελόνι σε μια πτώση;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_armor

Η διαφορά στα level όπως είπα είναι στην προστασία. 

Το μαλακό με σκληρό εφόσον έχουν περάσει το αντίστοιχο τεστ διαφέρουν κυρίως στην άνεση. 

Αν θες να αντέχει σε τριβή πας είτε σε δερμάτινο είτε σε συγκεκριμένα υφάσματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι, καθώς πήγα και είδα μερικά, και μου πρότειναν αυτό ως αξιόλογο για τα χρήματά του:

https://www.skroutz.gr/s/18674502/Nordcap-Adventure-Evo-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Cordura-4-Εποχών-Αδιάβροχο-Μαύρο-NOR000JAC143.html

Τεσσάρων εποχών με αφαιρούμενες επενδύσεις και προστασία σε αγκώνες, ώμους και πλάτη.

Πώς το βλέπετε; Θεωρείτε ότι έχει κάποια μειονεκτήματα; 

Υπάρχει κάποιο άλλο που να αξίζει πιο πολύ σε αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις καλοκαιρινές ζέστες της Ελλάδας, αν θες να φοράς μπουφάν με προστατευτικά, αυτό θα πρέπει να είναι αυστηρά καλοκαιρινό και ανοιχτόχρωμο. Οτιδήποτε σε 4 εποχών με φερμουάρ αεραγωγούς και τα ρέστα δε θα φοριέται τον Αύγουστο. Εδώ με το ζόρι αντέχεται το καλοκαιρινό. Οι περισσότεροι βέβαια δε φοράνε τίποτα.

Πάντως, από το να με βαράει ο ήλιος στα χέρια/σβέρκο και να με καίει, πολύ καλύτερα διατηρώ τη δική μου θερμοκρασία με ένα άσπρο μπουφάν μηχανής και ένα πολύ λεπτό άσπρο κολλάρο λαίμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειμερινό δε θεωρώ ότι χρειάζομαι πρώτον γιατί γενικά ζεσταίνομαι εύκολα, δεύτερον στη δουλειά το χειμώνα (όχι τώρα που έχουμε φθινόπωρο ακόμα) φοράω ισοθερμικά και φούτερ/ζακέτα, οι αποστάσεις που διανύω είναι μικρές (7-8 λεπτά σπίτι-δουλειά).

Οπότε και το τεσσάρων εποχών για τα κρύα θα είναι υπέρ αρκετό, εδώ σκεφτόμουν να πάω σε καλοκαιρινό για όλο το χρόνο. Αλλά να πω τη μαύρη μου αλήθεια, δε μ' αρέσουν τα ανοιχτόχρωμα.

Από εκεί και πέρα, τις περισσότερες μέρες του Αυγούστου λείπω οπότε δεν το δουλεύω το μηχανάκι, το πρόβλημα θα είναι κυρίως τον Ιούλιο και δευτερευόντως τον Ιούνιο και το Σεπτέμβρη. Στη χειρότερη αν δω ότι δεν την παλεύω με τίποτα παίρνω και καλοκαιρινό, ή απλά ρισκάρω και βγαίνω με κοντομάνικο.

Πάντως και το παλικάρι που με εξυπηρέτησε, μου είπε ότι με κοντομάνικο είναι χειρότερα από άποψη ζέστης απ' ότι με μπουφάν. Όμως πέρσι που ήταν ουσιαστικά το πρώτο καλοκαίρι με μηχανάκι (χωρίς μπουφάν), δε μπορώ να πω ότι ήταν τόσο χάλια, ειδικά σε κίνηση, ίσως λίγο στα φανάρια, αλλά το μεγάλο πρόβλημα ήταν το full face κράνος, αυτό με ζόρισε για αρκετό καιρό αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να το βγάλω κι ας λιώνω.

Εναλλακτικά όπως είπα πάω απευθείας σε καλοκαιρινό για όλο το χρόνο, που με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα την έρευνα αγοράς, αλλά ο πωλητής με κατεύθυνε σε τεσσάρων εποχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, phanispal είπε

Χειμερινό δε θεωρώ ότι χρειάζομαι πρώτον γιατί γενικά ζεσταίνομαι εύκολα, δεύτερον στη δουλειά το χειμώνα (όχι τώρα που έχουμε φθινόπωρο ακόμα) φοράω ισοθερμικά και φούτερ/ζακέτα, οι αποστάσεις που διανύω είναι μικρές (7-8 λεπτά σπίτι-δουλειά).

Οπότε και το τεσσάρων εποχών για τα κρύα θα είναι υπέρ αρκετό, εδώ σκεφτόμουν να πάω σε καλοκαιρινό για όλο το χρόνο. Αλλά να πω τη μαύρη μου αλήθεια, δε μ' αρέσουν τα ανοιχτόχρωμα.

Από εκεί και πέρα, τις περισσότερες μέρες του Αυγούστου λείπω οπότε δεν το δουλεύω το μηχανάκι, το πρόβλημα θα είναι κυρίως τον Ιούλιο και δευτερευόντως τον Ιούνιο και το Σεπτέμβρη. Στη χειρότερη αν δω ότι δεν την παλεύω με τίποτα παίρνω και καλοκαιρινό, ή απλά ρισκάρω και βγαίνω με κοντομάνικο.

Πάντως και το παλικάρι που με εξυπηρέτησε, μου είπε ότι με κοντομάνικο είναι χειρότερα από άποψη ζέστης απ' ότι με μπουφάν. Όμως πέρσι που ήταν ουσιαστικά το πρώτο καλοκαίρι με μηχανάκι (χωρίς μπουφάν), δε μπορώ να πω ότι ήταν τόσο χάλια, ειδικά σε κίνηση, ίσως λίγο στα φανάρια, αλλά το μεγάλο πρόβλημα ήταν το full face κράνος, αυτό με ζόρισε για αρκετό καιρό αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να το βγάλω κι ας λιώνω.

Εναλλακτικά όπως είπα πάω απευθείας σε καλοκαιρινό για όλο το χρόνο, που με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα την έρευνα αγοράς, αλλά ο πωλητής με κατεύθυνε σε τεσσάρων εποχών.

το καλοκαιρινο στην ελλαδα ειναι απαραιτητο. δυστυχως εχουμε αρκετη ζεστη. καλοκαιρινο ειναι βασικα ενα διχτυ με λιγο υφασμα για να κρατιούνται καπως οι προστασιες. υπάρχουν και πιο "βαρια" καλοκαιρινα αλλα οχι για το δικο μας καλοκαιρι. εχω το https://www.skroutz.gr/s/9004706/Dainese-Air-Flux-D1-Tex-Καλοκαιρινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Black-High-Rise-1735163M94.html που έκανε τοτε 120 ευρω, χωρις αποδειξη 110. τσαμπα για το ποσο το εχω βολευτει. ειχα πανω απο 10 μπουφαν και δυστυχως κανενα δεν κανει για καλοκαιρι αν βγαλεις την επενδυση. ειναι παλι ζεστο οποτε το καλοκαιρινο ηταν απαραιτητο.  

χειμερινο στην ελλαδα εκτος απο ελαχιστους αναβατες που κανουν ταξιδια ευρωπη δεν θελει κανενας. το 4 εποχων μαζι με ενα oversized αδιαβροχο ειναι οτι πρεπει. αν για καποιο λόγο βρεχει η απλα κάνει πολύ κρυο βαζεις το αδιαβροχο τζακετ απο πανω και δεν νιωθεις τιποτα. το ιδιο ισχυει και για το παντελονι. το αδιαβροχο απο κατω κοβει άπειρο κρυο. δεν χρειαζεσαι χοντρο παντελονι ποτε για καθημερινη χρηση. 

4 εποχων λοιπον για ολα πλην καλοκαιριου ιουνιος-ιούλιος και ενα αδιαβροχο. 

τα nordcap ειναι vfm γενικα. προφανως φθηνα μπουφαν, δεν περιμενεις και τρελλη ποιοτητα. αυτη τη στιγμη η καλυτερη εταιρια απο αποψη τιμης/ποιοτητας ειναι η revit. sweetspot τα 250-350ευρω. 

 

 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, basilis_k6 said:

υπάρχουν και πιο "βαρια" καλοκαιρινα αλλα οχι για το δικο μας καλοκαιρι

Ανάλογα τις συνθήκες κίνησης. 

Με αυτό: 

https://www.macna.com/en/district-pro

Δεν είχα κάποιο θέμα το καλοκαίρι όμως δεν κυκλοφορώ σε κίνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ανάλογα τις συνθήκες κίνησης. 

Με αυτό: 

https://www.macna.com/en/district-pro

Δεν είχα κάποιο θέμα το καλοκαίρι όμως δεν κυκλοφορώ σε κίνηση. 

ωραιο. ολο την ξεχναω αυτη την εταιρια. επισης πολύ καλη.

χωρις διατρητο, σε χαμηλες ταχυτητες ειναι ο ιδρωτας εγγυημενος και τα μπουφαν αυτα δεν ειναι για να τα πλενεις συχνα. σε νησι καλοκαιρι που θα φας κινηση στανταρ, ηταν μεγαλο βασανο να φοραω μπουφαν πριν παρω το τελειως καλοκαιρινο. τρωω και κινηση στην αθηνα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καταλήγουμε στο ότι το καλοκαιρινό πρέπει να είναι ανοιχτόχρωμο αλλιώς δεν έχει πολύ νόημα;

Γιατί είμαι ακόμα υπό σκέψη να πάρω καλοκαιρινό για όλο το χρόνο, ας είναι διάτρητο, με ισοθερμικά και φούτερ που θα φοράω από μέσα δε θα κρυώσω. Αλλά αν είναι το καλοκαίρι να έχει διαφορά αν είναι μαύρο και να λιώνω, θα πάω σε τεσσάρων εποχών και βλέπουμε το καλοκαίρι. 

Σε τεσσάρων εποχών παίζει κάτι άλλο αξιόλογο, ενδεχομένως και ελαφρώς οικονομικότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατάμαυρο καλοκαιρινό μια χαρά νόημα έχει.

επειδή είναι διάτρητο δροσίζεσαι, οταν κινείσαι, όχι επειδή είναι ανοιχτόχρωμο. Επίσης την επάρκεια ή όχι του διάτρητου το χειμώνα την καταλαβαίνεις όταν κινείσαι και περάσει ο αέρας μέσα σου….οχι να το δοκιμάσεις χειμωνιάτικα στο μαγαζί και να πεις…οκ φαίνεται…δε θα κρυώσω.

Σταματημένος στο φανάρι, είτε με μαύρο είτε με ανοιχτόχρωμο… δε γλιτώνεις τη ζέστη

Μεγαλύτερο πλεονέκτημα θεωρώ την καλύτερη ορατότητα όταν φοράς ανοιχτόχρωμο εξοπλισμό, παρά στο θέμα της θερμοκρασίας.

 

- Ανοιχτόχρωμο θα λερώνεται περισσότερο

- Ένα μπουφάν χειμώνα-καλοκαίρι, θα έχει και πιο σύντομη φθορά από το να χρησιμοποιείς 2 ανάλογα την εποχή..

- Από το να ντύνεσαι σα κρεμμύδι με 5 στρώσεις ρούχα για να αντισταθμίσεις το κρύο σε καλοκαιρινό-χειμωνιάτικα…καλύτερα 4-εποχών με νορναλ ντυσιμο για να είσαι άνετος.

- Χειμώνας + κρύο + διάτρητο + Ρούχα …ακόμα και σε ένα απλό ψιλόβροχο  δε νομίζω ότι είναι και ο καλύτερος συνδυασμός…ίσως βάζεις αδιάβροχο, αλλά είναι +1 layer σε όλα αυτά φοράς ήδη.

- Μπορείς να δεις ίδιας εταιρίας για να έχει την ίδια προστασία πλάτης και στα 2.

 

*Νέος οδηγός εδώ, οπότε όλα τα παραπάνω είναι χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όπως είπα στη δουλειά το χειμώνα φοράω ούτως ή άλλως ισοθερμικά, κοντομάνικο και ζακέτα φούτερ. 

Και αν βάλεις στην εξίσωση ότι μένω και δουλεύω νότια προάστια, η απόσταση είναι 5 χιλιόμετρα και γενικά δεν κρυώνω εύκολα, νομίζω ότι θα πάρω τεσσάρων εποχών και θα έχω μονίμως βγαλμένη τη θερμική επένδυση. Θα μου πεις καλύτερα να την έχεις στην άκρη παρά να σου λείψει, ΟΚ. Απλά το αναφέρω. Δηλαδή αν τα καλοκαιρινά παίρνουν αντιανεμική και αδιάβροχη επένδυση θεωρώ ότι θα ήμουν κομπλέ.

Αλλά anyway, ας πούμε ότι καταλήγω σε τεσσάρων εποχών και βλέπω από Απρίλη-Μάιο που θα αρχίσω να μην την παλεύω τι θα κάνω με καλοκαιρινό.

Υπάρχει κάποιο άλλο τεσσάρων εποχών που να αξίζει στα 150-200€;

Είδα και αυτό: https://www.skroutz.gr/s/26808377/Nordcode-Pantera-Μπουφάν-Μηχανής-Ανδρικό-Συνθετικό-Κοντό-4-Εποχών-Αδιάβροχο-Μαύρο-NOR00SJAC145.html

Το οποίο όμως συγκριτικά με το Adventure Evo έχει πολυεστέρα 600D αντί για cordura και δεν έχει τόσους αεραγωγούς. Αλλά 155€ αντί για 208€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pantera που έβαλες είναι κοντό-μεσατο.δοκιμασε το αν σε βολεύει. Αν είσαι ψηλός, αμφιβάλω...

Από Nordcode έχω το traffic -χειμερινο. Νομίζω παρόμοιο με το pandera αλλά σε 3/4. Τίμιο γενικά για τα λεφτά του. Όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά decent.

 

Προσωπικά, θα πήγαινα για το Evo που έβαλες πριν.

Υπάρχει και το Senegal , στα 160-170ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι γίνεται τώρα;

Ψάχνοντας, διαβάζοντας και βλέποντας videos, μπαίνει στο παιχνίδι και η εμφάνιση, και απ' ότι βλέπω οικονομικό τεσσάρων εποχών που να μη φωνάζει ότι είναι μηχανής δεν υπάρχει, μόνο στα χειμερινά παίζει κάτι.

Οπότε χωρίς να αποκλείω ακόμα το Eco ή το Pantera (το δοκίμασα χθες πριν το Evo, είμαι 1.78, 73 κιλά), θέλω να δω τι επιλογές έχω και σε κάποιο εμφανίσιμο κι ας είναι χειμερινό και να δούμε τι χάνω με το χειμερινό.

Σίγουρα χάνω την προστασία πλάτης στα οικονομικά (~200€) που μάλλον θα πρέπει να πληρώσω έξτρα.

Αλλά από ζέστη θα την παλέψω με καιρό σαν αυτό των τελευταίων ημερών;

Π.χ. βλέπω αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/12980927/Nordcap-Monza-II-Χειμερινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Αδιάβροχο-Μαύρο-NOR000JAC110.html

https://www.skroutz.gr/s/25861516/Rev-IT-Flare-2-Χειμερινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Αδιάβροχο-Camo-Dark-Green.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προστασία πλάτης που θα την πάρεις έξτρα θα σου μείνει και για το επόμενο μπουφάν, ή αν έχεις 2(χειμερινό/καλοκαιρινό) την βγάζεις από το ένα και τη βάζεις στο άλλο.

Εγώ δεν θα το έβαζα σαν κριτήριο επιλογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...