Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά χρημάτων από προσωπικό λογαριασμό, σε προσωπικό λογαριασμό άλλης τράπεζας


Peaky_Blinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ο πατέρας μου έχει δυο λογαριασμούς ταμιευτηρίου, έναν στην Alpha κι έναν στην Εθνική. Τον λογαριασμό στην εθνική δεν τον χρησιμοποιούσε και είχε αφήσει μέσα σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο. Προσφάτως πήρε αναδρομικά από επικουρική σύνταξη την οποία του την κατάθεσαν στην εθνική,  αντί για την Alpha που παίρνει τη σύνταξη του. 

Κι εδώ έρχεται η ερώτηση που θέλω να κάνω: Μπορεί να μεταφέρει μέσω e-banking το ποσό της εθνικής στον λογαριασμό του στην Alpha ή υπάρχει θέμα με την εφορία ακόμα και για μεταφορές χρημάτων του ίδιου δικαιούχου μεταξύ των λογαριασμών του σε διαφορετικές τράπεζες; 

Επεξ/σία από Peaky_Blinder
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ερώτηση είναι αυτή;Δεν στέκει.

7 λεπτά πριν, Peaky_Blinder είπε

Καλησπέρα. Ο πατέρας μου έχει δυο λογαριασμούς ταμιευτηρίου, έναν στην Alpha κι έναν στην Εθνική. Τον λογαριασμό στην εθνική δεν τον χρησιμοποιούσε και είχε αφήσει μέσα σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο. Προσφάτως πήρε αναδρομικά από επικουρική σύνταξη την οποία του την κατάθεσαν στην εθνική,  αντί για την Alpha που παίρνει τη σύνταξη του. 

Κι εδώ έρχεται η ερώτηση που θέλω να κάνω: Μπορεί να μεταφέρει μέσω e-banking το ποσό της εθνικής στον λογαριασμό του στην Alpha ή υπάρχει θέμα με την εφορία ακόμα και για μεταφορές χρημάτων του ίδιου δικαιούχου μεταξύ των λογαριασμών του σε διαφορετικές τράπεζες; 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι ερώτηση είναι αυτή;Δεν στέκει.

π.χ: Έχω εγώ 10.000 ευρώ στην Alpha και 5.000 ευρώ στην Εθνική και θέλω να έχω και τα 15.000 σε έναν λογαριασμό μιας τράπεζας. Αν τα στείλω μέσω e-banking από την εθνική στην Alpha, θα έχω κάποιο θέμα με την εφορία για αυτή τη μεταφορά; Το λογικό είναι πως όχι απλώς κάτι διάβαζα ότι η εφορία ασχολείται ακόμα και με τέτοιες μεταφορές, κυρίως λογαριασμών επιχειρηματιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Peaky_Blinder είπε

π.χ: Έχω εγώ 10.000 ευρώ στην Alpha και 5.000 ευρώ στην Εθνική και θέλω να έχω και τα 15.000 σε έναν λογαριασμό μιας τράπεζας. Αν τα στείλω μέσω e-banking από την εθνική στην Alpha, θα έχω κάποιο θέμα με την εφορία για αυτή τη μεταφορά; Το λογικό είναι πως όχι απλώς κάτι διάβαζα ότι η εφορία ασχολείται ακόμα και με τέτοιες μεταφορές, κυρίως λογαριασμών επιχειρηματιών 

Κατάλαβα τι λες αλλά και πάλι δεν στέκει η απορία σου.Αφού είναι στο ονομα του και οι δύο λογαριασμοί.Η προέλευση των χρημάτων είναι γνωστή.Τι πρόβλημα να υπάρξει;Είναι περιττή η όποια σκέψη που έκανες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαίνω φίλε μου, απλά επειδή είμαι άσχετος από τέτοια (φαίνεται), ήθελα να το σιγουρέψω για να μην κάνω κάτι και τον βάλω σε άσκοπους μπελάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λογιστή δεν έχετε;

Έχουμε. Αλλά επειδή πρόκειται για θέμα που κατά 90% ήξερα ότι δεν υπάρχει ζήτημα, είπα να ρωτήσω εδώ για αρχή

Επεξ/σία από Peaky_Blinder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Peaky_Blinder είπε

Έχουμε. Αλλά επειδή πρόκειται για θέμα που κατά 90% ήξερα ότι δεν υπάρχει ζήτημα, είπα να ρωτήσω εδώ για αρχή

βάλτα σε εμένα να μην έχετε θέμα με την εφορία εσείς, να σου στείλω ΙΒΑΝ? είναι και εθνική οπότε ούτε 1€ χρέωση για την μεταφορά δεν θα έχουμε 😂😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Peaky_Blinder είπε

Καλησπέρα. Ο πατέρας μου έχει δυο λογαριασμούς ταμιευτηρίου, έναν στην Alpha κι έναν στην Εθνική. Τον λογαριασμό στην εθνική δεν τον χρησιμοποιούσε και είχε αφήσει μέσα σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο. Προσφάτως πήρε αναδρομικά από επικουρική σύνταξη την οποία του την κατάθεσαν στην εθνική,  αντί για την Alpha που παίρνει τη σύνταξη του. 

Κι εδώ έρχεται η ερώτηση που θέλω να κάνω: Μπορεί να μεταφέρει μέσω e-banking το ποσό της εθνικής στον λογαριασμό του στην Alpha ή υπάρχει θέμα με την εφορία ακόμα και για μεταφορές χρημάτων του ίδιου δικαιούχου μεταξύ των λογαριασμών του σε διαφορετικές τράπεζες; 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όσα χρήματα και να μεταφέρει αφού είναι δικοί του λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Peaky_Blinder είπε

Καλησπέρα. Ο πατέρας μου έχει δυο λογαριασμούς ταμιευτηρίου, έναν στην Alpha κι έναν στην Εθνική. Τον λογαριασμό στην εθνική δεν τον χρησιμοποιούσε και είχε αφήσει μέσα σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο. Προσφάτως πήρε αναδρομικά από επικουρική σύνταξη την οποία του την κατάθεσαν στην εθνική,  αντί για την Alpha που παίρνει τη σύνταξη του. 

Κι εδώ έρχεται η ερώτηση που θέλω να κάνω: Μπορεί να μεταφέρει μέσω e-banking το ποσό της εθνικής στον λογαριασμό του στην Alpha ή υπάρχει θέμα με την εφορία ακόμα και για μεταφορές χρημάτων του ίδιου δικαιούχου μεταξύ των λογαριασμών του σε διαφορετικές τράπεζες; 

Το μόνο θέμα που μπορεί να υπάρξει με τις μεταφορές χρημάτων είναι ο αποδέκτης να μην μπορέσει να τις δικαιολογήσει, να μην μπορέσει να αποδείξει ότι αφορούν νόμιμη συναλλαγή, να μην μπορέσει να αποδείξει ότι τα χρήματα αυτά είναι νόμιμα και φορολογημένα. Κάτι που στη δική σου περίπτωση δεν ισχύει μια και οι επικουρικές συντάξεις είναι και νόμιμες και φορολογημένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το μόνο θέμα που μπορεί να υπάρξει με τις μεταφορές χρημάτων είναι ο αποδέκτης να μην μπορέσει να τις δικαιολογήσει, να μην μπορέσει να αποδείξει ότι αφορούν νόμιμη συναλλαγή, να μην μπορέσει να αποδείξει ότι τα χρήματα αυτά είναι νόμιμα και φορολογημένα. Κάτι που στη δική σου περίπτωση δεν ισχύει μια και οι επικουρικές συντάξεις είναι και νόμιμες και φορολογημένες.

Αποστολέας και παραλήπτης είναι το ίδιο πρόσωπο στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Αποστολέας και παραλήπτης είναι το ίδιο πρόσωπο στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Δεν έχει σημασία αυτό, μια μεταφορά χρημάτων μπορεί να κινήσει το ενδιαφέρον της εφορίας και να κάνει έλεγχο παρόλο που αποστολέας και παραλήπτης - πιθανόν και να - είναι το ίδιο πρόσωπο.

Αυτό που έχει σημασία είναι το ότι τα χρήματα αυτά είναι και νόμιμα και φορολογημένα μια και πρόκειται για επικουρική σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τι ερώτηση είναι αυτή;Δεν στέκει.

Με την ψυχιατρική κατάσταση που έχει το κράτος και η εφορία και με αυτά που ακούει, πολύ καλά κανει και ανησυχεί ο άνθρωπος.

Ακόμα όμως και αν κινήσει το ενδιαφέρον της εφορίας και σε ακραία περίπτωση δεχθει έλεγχο, εφόσον είναι σαφής η προέλευση να μην ανησυχεί καθόλου. Θα τους δώσει τα δικαιολογητικά ότι πρόκειται για είσπραξη αναδρομικών σύνταξης μαζί με μια μούντζα και θα λήξει ο έλεγχος.

Κατά 99% όμως ούτε καν τέτοιο θέμα δεν θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...