Προς το περιεχόμενο

Nova: Εκκίνηση πιλοτικού προγράμματος κινητής τηλεφωνίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Θα δώσει ο άλλος το μισό του μεροκάματο στην NOVA (γιατί μην ξεχνάμε οι περισσότεροι Έλληνες παίρνουν απο 750 ευρώ και κάτω) 

για να πάρει 2GB δηλαδή για να μπορεί να δει μερικά βιντεάκια στο youtube.... 

Μεταξύ μας τώρα, ένας μεροκαματιάρης έχει πολλά περισσότερα προβλήματα από το να δει βίντεο στο YouTube... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, taris είπε

Τί σκουπίδι είναι αυτό; Έτσι θα προσελκύσουν τους συνδρομητές που έφυγαν; Καλύτερα προγράμματα δίνει το καρτέλ.

Καταλαβαίνετε ότι πρόκειται για πολιτικό πρόγραμμα και όχι το τελικό προϊόν ε; Επίσης ισχύει για συγκεκριμένους συνδρομητές και όχι για όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sdragon είπε

Καταλαβαίνετε ότι πρόκειται για πολιτικό πρόγραμμα και όχι το τελικό προϊόν ε; Επίσης ισχύει για συγκεκριμένους συνδρομητές και όχι για όλους.

Συνήθως το πιλοτικό είναι για διαφήμιση του τελικού προϊόντος. Επίσης αν το συγκεκριμένο πακέτο δεν προορίζεται για εμπορική διάθεση γιατί γράφουν "δωρεάν πιλοτικώς από 15 ευρώ";

"Μετά την ολοκλήρωση της δοκιμαστικής περιόδου, ο χρήστης μπορεί να συνεχίσει τη χρήση του προγράμματος με μηνιαία χρέωση €15 ενώ παρέχονται και πρόσθετος χρόνος ομιλίας, data και SMS με βάση τον παρακάτω τιμοκατάλογο. "

Προανακοίνωση προγράμματος που θα διαθέσουν είναι. Αυτό ανακοίνωσαν, αυτό κριτικάρει ο κόσμος. Άμα βγάλουν κάποιο άλλο καλύτερο θα κρίνουν εκείνο. Δεν άρχισαν καλά όμως, καθόλου καλά.

 

 

Επεξ/σία από taris
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Μεταξύ μας τώρα, ένας μεροκαματιάρης έχει πολλά περισσότερα προβλήματα από το να δει βίντεο στο YouTube... 

Γιατί οι μεροκαματιάρηδες δεν έχουν δικαίωμα ή θέληση να σερφάρουν; 

 

Πάει ο καιρός που το Internet ήταν χώρος συνάντησης τεχνολογικά μορφωμένων ανθρώπων και ειδικών εδώ και καμιά 20 χρόνια και πιο ειδικά καταλύθηκε απο το advent των smartphones που ο καθένας πια έβαλε στην ζωή του το βασικό binging. 

 

Και τέλος ένας μεροκαματιάρης που λες (έτσι όπως τον περιέγραψα εγώ δηλαδή μισθωτός απο 750 ευρώ και κάτω) είναι πάνω απο το 70% του πληθυσμού της χώρας μας οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην προσαρμόζονται τα προγράμματα στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού σε εξωγήινους προορίζονται ή θέλουν να αλλάξει ο Λάτσης

την συνδρομή του και να βάλει nova κάρτα; 

 

Distribution_Of_Income_In_Greece.png

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Μέσα από τη σχετική ιστοσελίδα, η Nova προσκαλεί κάθε ενδιαφερόμενο να συμμετάσχει εντελώς δωρεάν στο πιλοτικό πρόγραμμα της Nova Mobile το οποίο για την ώρα περιλαμβάνει ένα και μοναδικό πρόγραμμα." 

 

Προς ενημέρωση όλων, η εκδηλωση ενδιαφέροντος δεν είναι προς κάθε ενδιαφερόμενο, αφορά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που δέχτηκα αφού συμπλήρωσα την φόρμας, μόνο εργαζόμενους και συνεργάτες της Nova. Αυτό τουλαχιστον μου απάντησαν παρόλο που στο promo site του προϊόντος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. 

Επεξ/σία από john84
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, john84 είπε

"Μέσα από τη σχετική ιστοσελίδα, η Nova προσκαλεί κάθε ενδιαφερόμενο να συμμετάσχει εντελώς δωρεάν στο πιλοτικό πρόγραμμα της Nova Mobile το οποίο για την ώρα περιλαμβάνει ένα και μοναδικό πρόγραμμα." 

 

Προς ενημέρωση όλων, η εκδηλωση ενδιαφέροντος δεν είναι προς κάθε ενδιαφερόμενο, αφορά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που δέχτηκα αφού συμπλήρωσα την φόρμας, μόνο εργαζόμενους και συνεργάτες της Nova. Αυτό τουλαχιστον μου απάντησαν παρόλο που στο promo site του προϊόντος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. 

 

Και μόνο οι συγκεκριμένοι (υπάλληλοι) βλέπω να το έχουν κ μετά το πέρας της δοκιμαστικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εταιρια Iliad, στην Ιταλια, εχουμε και λεμε:

  • απεριοριστα λεπτα ομιλιας + sms σε ολους (στην ιταλια)
  • 50GB internet
  • απεριοριστα λεπτα ομιλιας σε 60 διαφορετικους προορισμους, και
  • απεριοριστα λεπτα ομιλιας + sms + 4GΒ, στην Ευρωπη

η τιμη για τα παραπανω ειναι 7,99. και οχι δεν εβαλα λαθος την υποδιαστολη, 7,99€.
αλλα εδω τι να πεις; να πεις για τις τιμες;;;; εδω υπαρχει ακομα το "λεπτα προς ταδε/λεπτα προς ολους", που δεν υπαρχει σε καμια σοβαρη χωρα στην ευρωπη (!!!).

παραλιγο να το ξεχασω, καλωσοριζω το τεταρτο μελος του καρτελ!

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας πιάνει κανεις από πουθενά. Μεταπωλητης χονδρικής είναι με τεράστιο πελατολόγιο που δεν μετράει το 50λεπτο. Όσο μεγαλύτερο ποσοστό παρει τόσο καλύτερες τιμές θα κάνει. Άμα περιμένετε να έρθει να στήσει νέες κεραίες ξεχάστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kr0m είπε

εταιρια Iliad, στην Ιταλια, εχουμε και λεμε:

  • απεριοριστα λεπτα ομιλιας + sms σε ολους (στην ιταλια)
  • 50GB internet
  • απεριοριστα λεπτα ομιλιας σε 60 διαφορετικους προορισμους, και
  • απεριοριστα λεπτα ομιλιας + sms + 4GΒ, στην Ευρωπη

η τιμη για τα παραπανω ειναι 7,99. και οχι δεν εβαλα λαθος την υποδιαστολη, 7,99€.
αλλα εδω τι να πεις; να πεις για τις τιμες;;;; εδω υπαρχει ακομα το "λεπτα προς ταδε/λεπτα προς ολους", που δεν υπαρχει σε καμια σοβαρη χωρα στην ευρωπη (!!!).

παραλιγο να το ξεχασω, καλωσοριζω το τεταρτο μελος του καρτελ!

απεριοριστα λεπτα ομιλιας + sms + 4GΒ, στην Ευρωπη

Αν είναι έτσι να κάνουμε συμβόλαιο από Ιταλία και να το χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα αν είναι 7.99ευρώ!

Επεξ/σία από xenofonlive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

απεριοριστα λεπτα ομιλιας + sms + 4GΒ, στην Ευρωπη

Αν είναι έτσι να κάνουμε συμβόλαιο από Ιταλία και να το χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα αν είναι 7.99ευρώ!

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να λύσω στη σκέψη μου για αγορά μίας τέτοιας κάρτας (από εξωτερικό δλδ) είναι πώς θα δέχομαι κλήσεις. Αν η μάνα μου καλεί ξένο αριθμό με ανάλογες χρεώσεις, τότε έχουμε θέμα. Και καλά η μάνα μου, θα της βρω τρόπο... Ο Χ γνωστός ή συνάδελφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να λύσω στη σκέψη μου για αγορά μίας τέτοιας κάρτας (από εξωτερικό δλδ) είναι πώς θα δέχομαι κλήσεις. Αν η μάνα μου καλεί ξένο αριθμό με ανάλογες χρεώσεις, τότε έχουμε θέμα. Και καλά η μάνα μου, θα της βρω τρόπο... Ο Χ γνωστός ή συνάδελφος;

viber κ.ο.κ.

1 ώρα πριν, xenofonlive είπε

απεριοριστα λεπτα ομιλιας + sms + 4GΒ, στην Ευρωπη

Αν είναι έτσι να κάνουμε συμβόλαιο από Ιταλία και να το χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα αν είναι 7.99ευρώ!

δυστυχως δεν ειναι μονο στην ιταλια ετσι, ψαξε σε οποιες χωρες θες, και πιο πλουσιες, και πιο φτωχες, και με μεγαλυτερο η και με μικροτερο πληθυσμο. το απεριοριστα λεπτα ομιλιας (προς ολους, το "προς ταδε" δεν υφισταται ξαναλεω) και τα απεριοριστα sms ειναι το standard, και φυσικα πολλα περισσοτερα δεδομενα ιντερνετ, σε καλυτερες τιμες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xenofonlive είπε

απεριοριστα λεπτα ομιλιας + sms + 4GΒ, στην Ευρωπη

Αν είναι έτσι να κάνουμε συμβόλαιο από Ιταλία και να το χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα αν είναι 7.99ευρώ!

To κάνουν αρκετοί που  έχουν dual sim κινητά (έχουν και ελληνική για να δέχονται εισερχόμενες χωρίς ο άλλος να χρεώνεται διεθνείς κλίσεις) με άλλες κάρτες πιο συμφέρουσες όσο αφορά τα GB στην Ευρώπη

 

Αλλά θέλει λίγο ψάξιμο με το τι σε συμφέρει γιατί τα πακέτα τους είναι ελκυστικά αλλά υπάρχουν ψιλά γράμματα όσο αφορά το roaming.

 

Πχ για την ελλάδα η Χ ξένη εταιρία μπορεί να κάνει roaming μόνο πχ με την wind οπότε αν έχεις χάλια σήμα wind εκεί που είσαι δεν συμφέρει. 

 

Επίσης υπάρχει και ένα όριο για data μέσω roaming ασχέτως εταιρίας που νομίζω είναι 25GB ανά μήνα (ημερολογιακό) δηλαδή πχ αν έχεις πακέτο 50GB (που κρατάει 30 μέρες ασχέτως ημερομηνίας) καλύτερα είναι να το βάλεις πχ 16 του μήνα  για να φας τα 25 μέχρι τέλους του μήνα και τα άλλα 25 μέχρι τα μέσα του άλλου αλλιώς (πχ αν το βάλεις απο 1η του μηνός) θα πέσει κόφτης στα 25GB και μετά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υπόλοιπα απο τα 50 που έχεις στην κάρτα (εκτός αν βάλεις νέο πακέτο με 50) 

 

τέλος κάποιες εταιρίες πέρα απο συγκεκριμένες συνεργασίες με ελληνικές μπορεί να προσφέρουν ίσως έως H+ ταχύτητες μέσω της ελληνικής συνεργάτιδας εταιρίας. 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15 λεπτά πριν, kr0m είπε

viber κ.ο.κ.

Εντάξει, ας μιλήσουμε τώρα σοβαρά. Κι ας το κάνουμε επειδή έχω Lebara Ισπανίας ενεργή στο δίκαρτο κινητό μου και ξέρω πολύ καλά πόσο "εύκολο" είναι αυτό που φαντάζεσαι.

Εκτός αν εσύ λες στον εργοδότη σου "πάρε με στο βάιμπερ, αλλιώς κάλεσε +0034..." κι εκείνος αντιπροτείνει Whatsapp ξερωγω.

13 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

To κάνουν αρκετοί που  έχουν dual sim κινητά (έχουν και ελληνική για να δέχονται εισερχόμενες χωρίς ο άλλος να χρεώνεται διεθνείς κλίσεις) με άλλες κάρτες πιο συμφέρουσες όσο αφορά τα GB στην Ευρώπη

Αλλά θέλει λίγο ψάξιμο με το τι σε συμφέρει γιατί τα πακέτα τους είναι ελκυστικά αλλά υπάρχουν ψιλά γράμματα όσο αφορά το roaming.

Πχ για την ελλάδα η Χ ξένη εταιρία μπορεί να κάνει roaming μόνο πχ με την wind οπότε αν έχεις χάλια σήμα wind εκεί που είσαι δεν συμφέρει. 

Επίσης υπάρχει και ένα όριο για data μέσω roaming ασχέτως εταιρίας που νομίζω είναι 25GB ανά μήνα (ημερολογιακό) δηλαδή πχ αν έχεις πακέτο 50GB (που κρατάει 30 μέρες ασχέτως ημερομηνίας) καλύτερα είναι να το βάλεις πχ 16 του μήνα  για να φας τα 25 μέχρι τέλους του μήνα και τα άλλα 25 μέχρι τα μέσα του άλλου αλλιώς (πχ αν το βάλεις απο 1η του μηνός) θα πέσει κόφτης στα 25GB και μετά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υπόλοιπα απο τα 50 που έχεις στην κάρτα (εκτός αν βάλεις νέο πακέτο με 50) 

τέλος κάποιες εταιρίες πέρα απο συγκεκριμένες συνεργασίες με ελληνικές μπορεί να προσφέρουν ίσως έως H+ ταχύτητες μέσω της ελληνικής συνεργάτιδας εταιρίας.

Όλα αυτά ισχύουν ακριβώς όπως τα λες. Η Lebara -που δεν είναι κι η φτηνότερη της πιάτσας στην Ισπανία- παίρνει σήμα από Voda. Αν δεν ανανεώσω στους δύο μήνες ονλάιν, πρέπει να "πάω" σε φυσικό κατάστημα. Ακόμη δεν έχει κατάστημα στην Ελλάδα, οπότε αν καμιά φορά το ξεχάσω, στέλνω φίλο Ισπανό.  Το φτηνότερο πακέτο είναι αυτό των 6 ευρώ για 3 γίγα, για 28 μέρες. Υπάρχουν πάντως καλά πακέτα για ομιλία+ιντερνετ με 10 και 15 ευρώ.

Το roaming έχει όριο, νομίζω 2 ή 2,5 γίγα το μήνα, για χρήση στο εξωτερικό. Οι κανόνες αλλάζουν πάντως κάθε τόσο, όταν την απέκτησα είχαν φουλ πακέτο σε 52 χώρες. Οι ταχύτητες που παίρνω είναι και 4g, αλλά νομίζω ότι στη θέση που βρίσκεται στο κινητό δεν πάει πάνω από 3g. Ίσως κάνω λάθος όμως.

Συνολικά, πληρώνω τουλάχιστον 11 ευρώ σε καρτοκινητό wind το μήνα και 3 (6 ανά δίμηνο) για τη Lebara. Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι βάζω την ιταλική κάρτα, θα πρέπει να πληρώνω 8 ευρώ το μήνα σε αυτήν και 5 (10 ανά δίμηνο) για μία ελληνική κάρτα ώστε να με παίρνουν τηλέφωνο. Προφανώς κερδίζω 1 ευρώ το μήνα, αλλά χάνω σε λειτουργικότητα και ευκολία. Χωρίς να υπολογίζω τα ψιλά γράμματα, που ανά πάσα στιγμή μπορούν να αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...