Προς το περιεχόμενο

Η Google καταργεί τη λειτουργία εξοικονόμησης RAM του Chrome στα Windows 10


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, buffos είπε

Κάθε TAB είναι είναι sandboxed VM. Πρέπει να έχει χωριστή μνήμη για την ΔΙΚΗ ΣΟΥ ασφάλεια.
Πρέπει κάθε ΤΑΒ να μην επικοινωνεί με το άλλο. Δεν μπορείς να αφήσεις τον κώδικα που κατεβάζεις στην σελίδα που βλέπεις, να σου γκρεμίσει όλο τον υπολογιστή. Κάθε σελίδα είναι ένα μικρό λειτουργικό χωριστό το ένα από το άλλο.

Λύση ΔΕΝ υπάρχει στο θέμα της μνήμης. Πρέπει κάθε ΤΑΒ να είναι απομονωμένο. Σε ένας μικρός χωριστός υπολογιστής.

 

Θα έχεις ακουστά το chrome sandbox escape, συνεπώς δεν αλλάξε κάτι, είτε με sandboxed tabs, είτε χωρίς, το πρόβλημα "ασφάλειας" παραμένει, κι` αν το έχουμε λύσει προς το παρόν, κάτι θα προστεθεί, αφαιρεθεί, βρεθεί.... και θα σπάσει πάλι ο κώδικας.

 

6 ώρες πριν, buffos είπε

Το να θέλουμε να έχουμε 30-50 ΤΑΒ ανοιχτά και να θέλουμε να πετάει το σύμπαν δεν γίνεται.
Ειδικά αν τα μισά έχουν βίντεο πάνω τους.

 

Απ` ότι διάβασες στα παραπάνω posts, κάποιοι chromium based browsers (και όχι μόνο), κατάφεραν και έχουν καλύτερη διαχείριση μνήμης με αυτά τα tabs. :)

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, georgepppo είπε

Τι καθολου σπανια ρε φιλε :D 20-30 tabs ειπαμε λογο δουλειας πολυ συγκεκριμενες εργασιες! Σιγα μην προσαρμοστει ο chrome για ενα μικρο ποσοστο του ποσοστου,βαλε ff,opera ,safari οτι αλλο θες και μην γκρινιαζεις 😛 φιλικα παντα

Και? Θα ανοιγεις 40-50 tabs καθε μερα ταυτοχρονα ?

Νταξει, ας πούμε πως 20 είναι πολλά. Και 10 για τον Chrome είναι επίσης πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα windows είναι ένα σπασμένο τζάμι με σαπιες ξεχαρβαλομενες κασες, από το οποίο περνάει το νερό και ο αέρας. 

Το mac είναι ένα σύγχρονο συμπαγές και αεροστεγες παράθυρο με διπλα αλεξίσφαιρα τζάμια και θερμοδιακοπη.

Το άλλο με τον Τοτό το άκουσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι, και ο Τοτος είπε ότι το mac είναι mac. 

Η διαφορά μεταξύ βλακείας και ευφυίας είναι ότι η ευφυία έχει όρια! Άλμπερτ Αϊνστάιν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.319504a89dee62d58f1bb1aec9ce76db.png

Όταν τα κινητά έχουν 16Gb RAM θα μπορούσε κανείς να επιχειρηματολογήσει ότι 32Gb στο σταθερό είναι λογικό ποσό. Με 32Gb δεν νομίζω να επηρεάζει ιδιαίτερα αν μια εφαρμογή τραβάει 10Gb RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pany07 είπε

Η διαφορά μεταξύ βλακείας και ευφυίας είναι ότι η ευφυία έχει όρια! Άλμπερτ Αϊνστάιν

Και ο Αϊνστάιν άμα ζούσε θα είχε Mac για να αναλύει τα μαθηματικά του μοντέλα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Και ο Αϊνστάιν άμα ζούσε θα είχε Mac για να αναλύει τα μαθηματικά του μοντέλα. 

Φιλε μου μιας και ευκολα φαινεται πως δεν εχεις ιδέα για τα πράγματα που προσπαθείς να μιλήσεις, θα ήθελες να μας εξηγήσεις γιατί ο οποιοσδήποτε θα επέλεγε mac να "αναλυσει τα μαθηματικα του μοντέλα";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2020 στις 9:15 ΠΜ, htaccess είπε

Θα έχεις ακουστά το chrome sandbox escape, συνεπώς δεν αλλάξε κάτι, είτε με sandboxed tabs, είτε χωρίς, το πρόβλημα "ασφάλειας" παραμένει, κι` αν το έχουμε λύσει προς το παρόν, κάτι θα προστεθεί, αφαιρεθεί, βρεθεί.... και θα σπάσει πάλι ο κώδικας.

Απ` ότι διάβασες στα παραπάνω posts, κάποιοι chromium based browsers (και όχι μόνο), κατάφεραν και έχουν καλύτερη διαχείριση μνήμης με αυτά τα tabs. :)


1. Πάντα έτσι δεν γίνετε? Κάτι σπάζει. Κάτι μπαλώνεται. Δεν υπάρχει holy grail στην ασφάλεια (εκτός ίσως αν ξεκινάει από το hardware).

Διάβασα για αυτά για chromium based browsers με τάχαμ καλύτερη διαχείριση μνήμης, καταλαβαίνεις οτι πρακτικά αυτό είναι αδύνατο, διότι δεν παίρνουν μόνο το Blink ή το V8.

Είμαι σίγουρος οτι με το ίδιο configuration (δηλαδή χωρίς καθόλου extensions πχ) η συμπεριφορά είναι ακριβώς η ίδια. Όταν έχουν όμως διαφορετικά extensions (ακόμη και ΄1 μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά) δεν μπορούμε να μιλήσουμε για σύγκριση.

Εγώ συνήθως βλέπω θέμα με την χρήση GPU, εκεί που η διαχείριση της μνήμης δεν μπορεί να είναι όπως με την CPU και οτιδήποτε μπορεί να κάνει το σύστημα unstable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Αυτο ειναι πιο σπανιο και απο γυναικα ποθ να μην γκρινιαζει 😛

Δεν θα ήθελα να τον είχα υπάλληλο αν ήμουν εργοδότης, πάντως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν θα ήθελα να τον είχα υπάλληλο αν ήμουν εργοδότης, πάντως :D

Αμα μου έφερνε λεφτα θα του επαιρνα μια παλετα γεματη ραμ εκει να κανει τη δουλεια του βρε αδερφε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Αμα μου έφερνε λεφτα θα του επαιρνα μια παλετα γεματη ραμ εκει να κανει τη δουλεια του βρε αδερφε 

Ναι σωστό, αλλά με τόσα tab ανοιχτά πρέπει να είναι πολύ χαρισματικός για να προλάβει να τα διαβάσει όλα και να δουλέψει κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...