Προς το περιεχόμενο

εγκατελειμένο- επικίνδυνο κτίριο


mathimatikos196

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείς να το γκρεμίσεις μόνος σου, θα βρεις τον μπελά σου.

Θα κάνεις έγγραφο στην ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ - Τμήμα ελέγχου επικινδύνων κατασκευών όπου θα καταγγέλλεις επώνυμα το ότι είναι επικινδύνως ετοιμόρροπο (άσε τα περί υγειονομικών κινδύνων, δεν έχουν σχέση).

Το έγγραφο θα το κοινοποιείς στην εισαγγελία (όχι ότι θα ασχοληθεί αυτή αλλά θα πιέσεις την Πολεοδομία).

Η Πολεοδομία θα στείλει την ειδική Επιτροπή ελέγχου επικινδύνως ετοιμόρροπων.

Έχεις δύο στις τρεις πιθανότητες να κριθεί επικινδύνως ετοιμόρροπο.

Από κει και πέρα, είτε θα βρεθεί ο ιδιοκτήτης εντός ολίγων ημερών και θα υποχρεωθεί να το κάνει, ή αν δεν το κάνει θα το κάνει η πολεοδομία με χρέωσή του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Thanmoss είπε

Δεν μπορείς να το γκρεμίσεις μόνος σου, θα βρεις τον μπελά σου.

Θα κάνεις έγγραφο στην ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ - Τμήμα ελέγχου επικινδύνων κατασκευών όπου θα καταγγέλλεις επώνυμα το ότι είναι επικινδύνως ετοιμόρροπο (άσε τα περί υγειονομικών κινδύνων, δεν έχουν σχέση).

Το έγγραφο θα το κοινοποιείς στην εισαγγελία (όχι ότι θα ασχοληθεί αυτή αλλά θα πιέσεις την Πολεοδομία).

Η Πολεοδομία θα στείλει την ειδική Επιτροπή ελέγχου επικινδύνως ετοιμόρροπων.

Έχεις δύο στις τρεις πιθανότητες να κριθεί επικινδύνως ετοιμόρροπο.

Από κει και πέρα, είτε θα βρεθεί ο ιδιοκτήτης εντός ολίγων ημερών και θα υποχρεωθεί να το κάνει, ή αν δεν το κάνει θα το κάνει η πολεοδομία με χρέωσή του.

 

Δεν του είπαμε να γκρεμίσει κάτι, δεν έχει μείνει και τίποτα να γκρεμίσει… μέχρι και η οροφή έχει πέσει, εμείς του είπαμε να απευθυνθεί στο δήμο να καθαρίσει τον χώρο να πάει να βρει τον προϊστάμενο καθαριότητας & πρασίνου ή τον αντιδήμαρχο. Συγκεκριμένα πράγματα για να καθαρίσει χόρτα, ξύλα καλάμια, σκουπίδια & ότι υπάρχει ένας ετοιμόρροπος τοίχος όπου  παίζουν τα παιδιά εκεί μπάλα και υπάρχει κίνδυνος για ατύχημα..

Σε περίπτωση που δεν μπορεί ο Δήμος για χ και ψ λόγους να προσλάβει ο ίδιος έναν άνθρωπο για ξεμπάζωμα.. πρόκειται για μπάζα εγκαταλελειμμένα εδώ και 30 χρόνια, θα το ξέρει αυτός και ο μπουλντοζιερης δεν χρειάζεται να βγάλει ανακοίνωση, ούτε που θα καταλάβει κανένας κάτι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω μόνο ότι αυτά που πρότεινα δεν είναι η "άποψή" μου. Είναι αυτά που γίνονται χρόνια τώρα, με εμπειρία μου από "μέσα".

Και ναι, αν απλώσεις χέρι σε ξένη περιουσία, είτε ιδιώτης είσαι είτε Δήμος, ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ, θα βρεις τον μπελά σου. Γκαραντί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ακολούθησε τις νόμιμες οδούς ενημερώνοντας τις υπηρεσίες που ειπώθηκαν πολύ σωστά επάνω. 
Εξαντλησε κάθε λογική και νόμιμη διαδικασία. Αν πέσουν στο κενό και θες να κανεις κάτι διαφορετικό, φρόντισε να το κανεις με προσοχή και να μην το διατυμπανίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2020 στις 8:58 ΜΜ, mathimatikos196 είπε

Καλησπέρα σε όλους .

Δίπλα απο το εξοχικό μου (σε αστικό ιστό) βρίσκεται ένα μισογκρεμισμένο κτίριο παλιό (και έχει πέσει και η οροφή του) , είναι εγκατελειμένο πολλά χρόνια τώρα και υπάρχουν κάμποσοι ιδιοκτητες υπερηλικοι  ή οι κληρονόμοι τους που βρίσκονται μάλλον στο εξωτερικό .

Προφανώς μέσα στο κτίριο βρίσκονται ποντίκια ενδεχομένων και φίδια . Ο ακάλυπτος χώρος του έχει βλάστηση , ξερά χόρτα πολύ επικίνδυνα για πρόκληση φωτιάς .

Το εξοχικό μου είναι κολλητά με το εν λόγω κτίριο και με τον εξωτερικό του χώρο .

Η ερώτηση μου είναι :

Απευθύνομαι στον Δήμο , κάπου αλλού και αν η απάντηση του δήμου είναι οτι είναι ιδιωτικός χώρος και δεν έχει δικαίωμα επέμβασης τι κάνω ?

Δεν τολμώ να ανοίξω τα παράθυρα στο πίσω υπνοδωμάτιο για το φόβο τρωκτικών και φιδιών και επίσης φοβάμαι για πρόκληση φωτιάς .

Το κτήριο είναι εγκαταλειμένο τουλάχιστον 25 -30 χρόνια .

Κάθε συβουλή  για ενεργειες μου ευπρόσδεκτη 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλημερα... Ειχα  και εγω ενα αντιστοιχο θεμα ... Εκανα παντου σε ολους  καταγγελιες.. Δημο της περιοχης μου, Πυροσβεστικη, Αστυνομια, Νομαρχια,  Εισαγγελια, Περιφερεια, Διευθυνση υγιεινης, συνηγορο του πολιτη κτλπ  παντου με email...Και τελικα  μετα απο λιγο καιρο κατι εγινε...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...