Προς το περιεχόμενο

εγκατελειμένο- επικίνδυνο κτίριο


mathimatikos196

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 hours ago, mathimatikos196 said:

Αδερφέ μου τότε την έχω σίγουρη την μήνυση , θα τρέχω και δεν θα φτάνω. ......

 

Από ποιον; Από τον/τους ιδιοκτήτες που δεν έχουν ασχοληθεί εδώ και τόσα χρόνα όπως λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, mathimatikos196 είπε

Καμιά ιδέα κανένας ?

Θα σας πω δύο πράγματα που σκέφτομαι, έχοντας πρόσφατη εμπειρία α) ως αναπληρωματικό μέλος ειδικής επιτροπής επικινδύνως ετοιμόρροπων κτισμάτων (βλ. άρθρο 23, Ν. 4787/2021) και β) έχοντας μπροστά μου, πολύ πρόσφατο έγγραφο κοινοποίησης έκθεσης επικίνδυνων τμημάτων οικοδομής του Γραφείου Επικίνδυνων & Εργασιών (Τμήμα Ελέγχου Κατασκευών - Διεύθυνση Δόμησης / Γεν. Διεύθυνση Τεχν. Υπηρεσιών και Έργων του Δήμου Αθηναίων), προς ιδιώτες αναφορικά με την υφιστάμενη (επισφαλή) κατάσταση κτιρίου ιδιοκτησίας τους (εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους, το α με το β).

Σε σχέση με το α) και μετά την πρωτοκόλληση του εγγράφου σας, είναι υποχρεωμένοι να κινήσουν διαδικασίες για κλήση και αυτοψία της αρμόδιας επιτροπής, εφόσον παρουσιάζονται ζητήματα ευστάθειας (η "στατικότητα" που λένε λαϊκά οι μη κατέχοντες).

Σε σχέση με το β) όμως, αυτό που σίγουρα μπορείτε να κάνετε, είναι αυτό που έκανε και ο καταγγέλων του εγγράφου που έχω μπροστά μου (εμένα ο πελάτης, είναι ο καταγγελόμενος). Έχει κάνει δηλαδή, έγγραφο προς το Τμήμα Υγειονομικού και Περιβαλλοντικού Ελέγχου της Δ/νσης Υγειονομικού Ελέγχου και Περιβαλλοντικής Υγιεινής Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού Τομέα Αθηνών (το κτίριο είναι στο κέντρο) της Γεν. Δ/νσης Δημόσιας Υγείας & Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφέρειας Αττικής (μεταφέρω αυτούσιο το σχετικό, όπως διατυπώνεται και στο έγγραφο).

Άρα, η πρώτη κίνηση είναι έγγραφο προς το Υγειονομικό.

Συμπληρωματικά, βλέπω ότι το έγγραφο έχει κοινοποιηθεί :

1. Στο Υγειονομικό,

2. Οίκοθεν (δηλαδή σε κάποια άλλη υπηρεσία του Δήμου, που δεν σας απασχολεί εν προκειμένω),

3. Στο Ελληνικό Κτηματολόγιο (προκειμένου να αποσταλούν στην υπηρεσία τους, τα στοιχεία ιδιοκτησίας της οικοδομής),

4. Στους ιδιοκτήτες (αφού προφανώς, λάβουν ενημέρωση για τα ακριβή τους στοιχεία).

Ελπίζω να σας βοήθησα.

 

(Ευχαρίστως να σας έστελνα και το έγγραφο, αλλά δυστυχώς είναι πάρα πάρα πολλά τα προσωπικά στοιχεία που θα πρέπει να σβηστούν)

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 8:58 ΜΜ, mathimatikos196 είπε

Καλησπέρα σε όλους .

Δίπλα απο το εξοχικό μου (σε αστικό ιστό) βρίσκεται ένα μισογκρεμισμένο κτίριο παλιό (και έχει πέσει και η οροφή του) , είναι εγκατελειμένο πολλά χρόνια τώρα και υπάρχουν κάμποσοι ιδιοκτητες υπερηλικοι  ή οι κληρονόμοι τους που βρίσκονται μάλλον στο εξωτερικό .

Προφανώς μέσα στο κτίριο βρίσκονται ποντίκια ενδεχομένων και φίδια . Ο ακάλυπτος χώρος του έχει βλάστηση , ξερά χόρτα πολύ επικίνδυνα για πρόκληση φωτιάς .

Το εξοχικό μου είναι κολλητά με το εν λόγω κτίριο και με τον εξωτερικό του χώρο .

Η ερώτηση μου είναι :

Απευθύνομαι στον Δήμο , κάπου αλλού και αν η απάντηση του δήμου είναι οτι είναι ιδιωτικός χώρος και δεν έχει δικαίωμα επέμβασης τι κάνω ?

Δεν τολμώ να ανοίξω τα παράθυρα στο πίσω υπνοδωμάτιο για το φόβο τρωκτικών και φιδιών και επίσης φοβάμαι για πρόκληση φωτιάς .

Το κτήριο είναι εγκαταλειμένο τουλάχιστον 25 -30 χρόνια .

Κάθε συβουλή  για ενεργειες μου ευπρόσδεκτη 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Ο δήμος μπορεί να επιβάλει πρόστιμα στους ιδιοκτήτες, επίσης η πολεοδομία. Δεν έχει καμία σημασία εαν βρίσκονται στο εξωτερικό. Πρόβλημά τους.

21 ώρες πριν, mathimatikos196 είπε

Λοιπόν ανακαινίζω το θέμα γιατί από το 2020 δεν έχω βρει άκρη. Απευθύνθηκα στο δήμο πριν 20 μήνες , έστειλα έγγραφο με αριθμό πρωτοκόλλου , επικοινώνησαν μαζί μου και μου είπαν 'οτι πρέπει να βρω εγώ τον ιδιοκτήτη και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί είναι ιδιωτικός χώρος .Ο τοίχος μου που συνορεύει με το εν λόγω κτίριο έχει βγάλει υγρασία και μπήκα σε μια δαπάνη για μόνωση εξωτερικά με αρκετά μεγάλο κόστος .    Καμιά ιδέα κανένας ?

 

 

Το έγγραφο που έστειλα

Ονομάζομαι ……………………              και διατηρώ  ισόγεια δευτερεύουσα  κατοικία ………………..

γωνία των οδών ………………………..

Η εν λόγω εξοχική ισόγεια κατοικία συνορεύει προς βορά με εγκαταλελειμμένη

οικία  ……………………………………………………………………

Η παραπάνω οικία είναι  εγκαταλελειμμένη  για πάνω από 17 χρόνια με

την σκεπή της (καλάμια) να έχει καταρρεύσει , όπως και οι εσωτερικοί τοίχοι .

 Στο εσωτερικό του σπιτιού όπως και στον ακάλυπτο χώρο του  βρίσκονται

ξερά χόρτα τα οποία αποτελούν καταφύγιο ποντικιών και φιδιών  και με άμεσο

κίνδυνο εκδήλωσης πυρκαγιάς .

Στο εσωτερικό επίσης της παραπάνω οικίας συσσωρεύονται και απορρίμματα

τα οποία αποτελούν εστία μικροβίων με κίνδυνο μολύνσεων  .

Ο εξωτερικός τοίχος επίσης επί της οδού ...........έχει υποστεί ζημιές με κίνδυνο

κατάρρευσης .

Επισυνάπτω και σχετικές φωτογραφίες από το εσωτερικό του σπιτιού καθώς και από την

στέγη η οποία όπως καθαρά φαίνεται έχει καταρρεύσει .

Κατόπιν τούτου παρακαλώ να προβείτε σαν Δημοτική αρχή σε όλες τις

απαραίτητες  ενέργειες εντός εύλογου χρονικού διαστήματος για την προστασία

της δημόσιας υγείας καθώς επίσης και στην  προστασία της περιουσίας μου από τυχόν

εκδήλωσης φωτιάς .

Παρακαλώ για τις ενέργειές σας .

Σας ευχαριστώ πολύ .

 

Κ………………… Γ……….

Διεύθυνση Κατοικίας : …………………………………..      Αθήνα

 Τηλέφωνο  επικοινωνίας :………………………………….

Email  :  …………………………………………………..

IMG_0524.jpg

IMG_0525.jpg

IMG_0526.jpg

IMG_0527.jpg

IMG_0528.jpg

IMG_0529.jpg

IMG_0532.jpg

IMG_0533.jpg

Μια απειλή οτι θα κινηθείς νομικά εναντίον τους σε οποιοδήποτε συμβάν και για παράβαση καθήκοντος ίσως τους άλλαζε άποψη και αποφάσιζαν να εργαστούν όπως πρέπει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις έναν δικηγόρο και φτιάχνεις ένα εξώδικο, το οποίο κοινοποιείς στους ιδιοκτήτες και θυροκολάς στο ακίνητο, που να λέει εδώ και 10 χρόνια μαζεύω κομμάτια από το ακίνητο σας που πέφτει, και δεν έχετε νοιαστεί. Επιπλέον αποτελεί εστία μόλυνσης. Αν εντός 2 μηνών δεν κάνετε ενέργειες, θεωρώ ότι μου επιτρέπετε να μπω μέσα να καθαρίσω μόνος μου...

Μπαίνεις μέσα καθαρίζεις, μαζεύεις και τα κεραμίδια τα πουλάς μεταχειρισμένα σε μάντρα και βγάζεις τα έξοδα της καθαριότητας....

Κάνεις κάθε χρόνο το ίδιο...

Σε μερικά χρόνια (που περνάνε πολύ γρήγορα) αν δεν εμφανιστούν πας στο δικαστήριο και παίρνεις τίτλους ιδιοκτησίας. Και άσε τους να ψάχνονται.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επώνυμη καταγγελία στον δήμο στην πολεοδομία, με αναφορά στην επικίνδυνη κατάσταση του κτηρίου τόσο από θέμα στατικότητας όσο και δημόσιας υγείας. Και ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ  όλους . Θα στείλω εκ νέου έγγραφο στο Δήμο με κοινοποίηση στο Υγειονομικό  , Πυροσβεστική και

Εισαγγελία Πρωτοδικών .(αφού συμβουλευτώ δικηγόρο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mathimatikos196 είπε

Αδερφέ μου τότε την έχω σίγουρη την μήνυση , θα τρέχω και δεν θα φτάνω. ......

 

Από ποιον βρε φίλε? Ιδιοκτήτες δεν υπάρχουν, λες ότι είναι εγκαταλελειμένο 30 χρόνια τώρα.. Παίρνεις τηλέφωνο στο δημαρχείο, ζητάς τον προϊστάμενο καθαριότητας ή τον αντιδήμαρχο και του λες το πρόβλημα σου (δεν θα μιλήσεις με άκυρους υπαλλήλους που δεν ξέρουν) αν σου πει ο υπεύθυνος ότι δεν μπορεί να επέμβει τότε θα βάλεις από δικά σου χρήματα και θα φέρεις μπουλντόζα, διαφορετικά σε περίπτωση πυρκαγιάς μένεις χωρίς σπίτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Raylan είπε

Από ποιον βρε φίλε? Ιδιοκτήτες δεν υπάρχουν, λες ότι είναι εγκαταλελειμένο 30 χρόνια τώρα.. Παίρνεις τηλέφωνο στο δημαρχείο, ζητάς τον προϊστάμενο καθαριότητας ή τον αντιδήμαρχο και του λες το πρόβλημα σου (δεν θα μιλήσεις με άκυρους υπαλλήλους που δεν ξέρουν) αν σου πει ο υπεύθυνος ότι δεν μπορεί να επέμβει τότε θα βάλεις από δικά σου χρήματα και θα φέρεις μπουλντόζα, διαφορετικά σε περίπτωση πυρκαγιάς μένεις χωρίς σπίτι :P

Ας πάρουμε ότι κάνω αυτό που λες. Το γκρεμίζω και εμφανίζεται ο Ιδιοκτήτης ή κάποιος κληρονόμος , μου κάνει αγωγή ότι γκρέμισα το σπίτι του , (ναι αυτό το χρέπι) και του έκλεψα .... και ένα πιθάρι λίρες που είχε μέσα , και μου ζητάει τον ουρανό με τα αστρα .. Να πάρω πρωτοβουλία να ρίξω ένα σπίτι που ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ? Και το λέω πάλι : Οιδιοκτήτης  ξέρω οτι είναι υπερήλικας , είναι στην Αμερική , δεν ξέρω αν ζει και δεν ξέρω αν έχει κληρονόμους και πόσους.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mathimatikos196 είπε

Ας πάρουμε ότι κάνω αυτό που λες. Το γκρεμίζω και εμφανίζεται ο Ιδιοκτήτης ή κάποιος κληρονόμος , μου κάνει αγωγή ότι γκρέμισα το σπίτι του , (ναι αυτό το χρέπι) και του έκλεψα .... και ένα πιθάρι λίρες που είχε μέσα , και μου ζητάει τον ουρανό με τα αστρα .. Να πάρω πρωτοβουλία να ρίξω ένα σπίτι που ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ? Και το λέω πάλι : Οιδιοκτήτης  ξέρω οτι είναι υπερήλικας , είναι στην Αμερική , δεν ξέρω αν ζει και δεν ξέρω αν έχει κληρονόμους και πόσους.

 

Κοιτα,πρακτικα εαν μιλαμε για κατι που ειναι παρατημενο 20-25-30 χρονια και δεν υπαρχει-εμφανιζεται κανενας τοσα χρονια μπορεις με κανα 2 καλοθελητες να το κανεις χρησικτησια και απο 'κει κ περα βαζεις μπουλντοζες,το καθαριζεις,το ισιωνεις κ εχεις κ ενα ωραιο παρκινγκ ή ενα χωρο να αραζεις εσυ,τα παιδια σου κλπ ή το κανεις ενα ωραιο χωρο με πρασινο-κηπο.Για εμε κανε κινηση για χρησικτησια,εαν ειναι τα πραγματα ετσι οντως και δεν ασχολειται κανενας/δεν βρισκεται καποιος εντος συνορων ΚΑΙ δεν το εχει βαλει κ αλλος στο ματι να το "πνιξει" προτιμησε τον πλαγιο τροπο.Και τη δουλεια σου θα κανεις(να καθαριστει ο τοπος) και θα παρεις κ το αιμα σου πισω για οτι εχεις τραβηξει😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η χρησικτησία θέλει 10 χρόνια αν νομίζεις ότι είναι κάτι δικό σου αλλά δεν έχεις τίτλους και κάνεις χρήση αποδεδειγμένα καλή τη πίστη, και 25 χρόνια αν ξέρεις ότι δεν είναι δικό σου και κάνεις χρήση χωρίς να σου παρουσιαστεί ο ιδιοκτήτης να σε διώξει.

Έχασε φίλος μου έτσι το σπίτι των παππούδων του στη... Σαντορίνη! Δεν είχαν ασχοληθεί ποτέ οι δικοί του και το οικειοποιήθηκε ο γείτονας και πήγε και πήρε τίτλους, και δεν μπορούσαν να του κάνουν και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αν δεν κάνω λάθος η χρησικτησία θέλει 10 χρόνια αν νομίζεις ότι είναι κάτι δικό σου αλλά δεν έχεις τίτλους και κάνεις χρήση αποδεδειγμένα καλή τη πίστη, και 25 χρόνια αν ξέρεις ότι δεν είναι δικό σου και κάνεις χρήση χωρίς να σου παρουσιαστεί ο ιδιοκτήτης να σε διώξει.

Έχασε φίλος μου έτσι το σπίτι των παππούδων του στη... Σαντορίνη! Δεν είχαν ασχοληθεί ποτέ οι δικοί του και το οικειοποιήθηκε ο γείτονας και πήγε και πήρε τίτλους, και δεν μπορούσαν να του κάνουν και τίποτα.

΄Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου .Θα πρέπει να αποδεικνύεται ότι για  20 χρόνια  εξουσιάζω το ακίνητο  , γεγονός που εκδηλώνεται στον εξωτερικό κόσμο με εμφανείς υλικές πράξεις, κάνοντας ενέργειες όπως να φυτεύω το χωράφι, να συλλέγω τους καρπούς του, να το περιφράξω ή ακόμη να το μισθώνω σε τρίτον, δημιουργώντας την εύλογη πεποίθηση στους τρίτους πως το κινητό ή το ακίνητο μου ανήκει.

Τώρα αν για κάποιους αυτό είναι τόσο απλό τι να πω ? Δεν είναι ένα χωράφι σε κορυφή βουνού αλλά ένα σπίτι χάλασμα

σε παραθαλάσσια πόλη .........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...