Προς το περιεχόμενο

εγκατελειμένο- επικίνδυνο κτίριο


mathimatikos196

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ανακαινίζω το θέμα γιατί από το 2020 δεν έχω βρει άκρη. Απευθύνθηκα στο δήμο πριν 20 μήνες , έστειλα έγγραφο με αριθμό πρωτοκόλλου , επικοινώνησαν μαζί μου και μου είπαν 'οτι πρέπει να βρω εγώ τον ιδιοκτήτη και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί είναι ιδιωτικός χώρος .Ο τοίχος μου που συνορεύει με το εν λόγω κτίριο έχει βγάλει υγρασία και μπήκα σε μια δαπάνη για μόνωση εξωτερικά με αρκετά μεγάλο κόστος .    Καμιά ιδέα κανένας ?

 

 

Το έγγραφο που έστειλα

Ονομάζομαι ……………………              και διατηρώ  ισόγεια δευτερεύουσα  κατοικία ………………..

γωνία των οδών ………………………..

Η εν λόγω εξοχική ισόγεια κατοικία συνορεύει προς βορά με εγκαταλελειμμένη

οικία  ……………………………………………………………………

Η παραπάνω οικία είναι  εγκαταλελειμμένη  για πάνω από 17 χρόνια με

την σκεπή της (καλάμια) να έχει καταρρεύσει , όπως και οι εσωτερικοί τοίχοι .

 Στο εσωτερικό του σπιτιού όπως και στον ακάλυπτο χώρο του  βρίσκονται

ξερά χόρτα τα οποία αποτελούν καταφύγιο ποντικιών και φιδιών  και με άμεσο

κίνδυνο εκδήλωσης πυρκαγιάς .

Στο εσωτερικό επίσης της παραπάνω οικίας συσσωρεύονται και απορρίμματα

τα οποία αποτελούν εστία μικροβίων με κίνδυνο μολύνσεων  .

Ο εξωτερικός τοίχος επίσης επί της οδού ...........έχει υποστεί ζημιές με κίνδυνο

κατάρρευσης .

Επισυνάπτω και σχετικές φωτογραφίες από το εσωτερικό του σπιτιού καθώς και από την

στέγη η οποία όπως καθαρά φαίνεται έχει καταρρεύσει .

Κατόπιν τούτου παρακαλώ να προβείτε σαν Δημοτική αρχή σε όλες τις

απαραίτητες  ενέργειες εντός εύλογου χρονικού διαστήματος για την προστασία

της δημόσιας υγείας καθώς επίσης και στην  προστασία της περιουσίας μου από τυχόν

εκδήλωσης φωτιάς .

Παρακαλώ για τις ενέργειές σας .

Σας ευχαριστώ πολύ .

 

Κ………………… Γ……….

Διεύθυνση Κατοικίας : …………………………………..      Αθήνα

 Τηλέφωνο  επικοινωνίας :………………………………….

Email  :  …………………………………………………..

IMG_0524.jpg

IMG_0525.jpg

IMG_0526.jpg

IMG_0527.jpg

IMG_0528.jpg

IMG_0529.jpg

IMG_0532.jpg

IMG_0533.jpg

Επεξ/σία από mathimatikos196
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θες να σου πω πως θα βγαλεις γρηγορότερα άκρη;

όταν θα αρπάξει φωτιά από τσιγάρο που πέταξε κάποιος από κάνα μπαλκόνι έρθει η πυροσβεστική και κάνεις αγωγή και στο δήμο για την αποδεδειγμένη τους άρνηση να επιληφθούν του θέματος.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Κανονικά ο Δήμος πρέπει να ασχοληθεί και εαν δεν βρεθεί ιδιοκτήτης/ο χώρος είναι περιφραγμένος απευθύνονται στην Πυροσβεστική οι οποία θα προβεί σε καθαρισμό αφού υπάρξει η ανάλογη δικαστική απόφαση.

Επειδή αυτά που λες όμως τα έχω δει και εγώ (ο δήμος να λέει "εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι") δοκίμασε να επικοινωνήσεις και με την πυροσβεστική κάνοντας καταγγελία για κίνδυνο πυρκαγιάς σε εγκαταλελειμμένο οικόπεδο. Η καταγγελία θα πρέπει να είναι επώνυμη και ιδανικά θες να γίνει και γραπτώς. Δεν χρειάζεται να τους πεις ποιός είναι ο ιδιοκτήτης. Θα το ψάξουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mathimatikos196 είπε

και μου είπαν 'οτι πρέπει να βρω εγώ τον ιδιοκτήτη και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί είναι ιδιωτικός χώρος

Επικίνδυνα κτήρια προς κατεδάφιση

Έπειτα από μια καταγγελία επεμβαίνει ο δήμος με δικά του ή κρατικά έξοδα, γίνεται άρση της επικινδυνότητας, κατεδαφίζεται το επικίνδυνο κτίσμα και ακολούθως κινείται εναντίον του ιδιοκτήτη για να διεκδικήσει τις δαπάνες. Ο νόμος είναι πλήρης, αλλά το θέμα είναι η εφαρμογή του. Θεωρητικά στους προϋπολογισμούς των Δήμων θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη για την επισκευή ή κατεδάφιση επικίνδυνων κτηρίων, αλλά αυτό δεν αποτελεί τον κανόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα αυτά τα ζητήματα στο να βγάλεις άκρη. Την ίδια απάντηση από Δήμο έχουμε πάρει και εμείς, "είναι ιδιωτικός χώρος δεν έχουμε δικαίωμα μπλα μπλα", κατά πόσο στέκει νομικά η όχι δεν το ξέρω. Τελικά ο Δήμος μπήκε στο οίκημα αργότερα, το καθάρισε και σφράγισε τις πόρτες. Αλλά στην δική μας περιπτωση, δεν υπάρχει πρόσβαση στο οίκημα εκτός από τις κεντρικές πόρτες στον δρόμο, ο ακάλυπτος είναι κλειστός. Σε εσένα εκεί το οίκημα είναι ανοιχτό από παντού, αν θέλει κάποιος σκαρφαλώνει από την μάντρα και τα κάγκελα και μπαίνει μέσα. Το βλέπω χλωμό να σφραγίσει ο δήμος όλο το οικόπεδο. 

Για το θέμα της υγρασίας προς εσένα, κάνεις αγωγή στους ιδιοκτήτες δεν υπάρχει τίποτε άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IoannisSM είπε

Τι σου έγραψαν στο έγγραφο ο δήμος;

Με πήρε τηλέφωνο η γραμματέας του Δήμου . Δεν είχα έγγραφη ενημέρωση . Ξέρω .....λάθος μου.

17 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δύσκολα αυτά τα ζητήματα στο να βγάλεις άκρη. Την ίδια απάντηση από Δήμο έχουμε πάρει και εμείς, "είναι ιδιωτικός χώρος δεν έχουμε δικαίωμα μπλα μπλα", κατά πόσο στέκει νομικά η όχι δεν το ξέρω. Τελικά ο Δήμος μπήκε στο οίκημα αργότερα, το καθάρισε και σφράγισε τις πόρτες. Αλλά στην δική μας περιπτωση, δεν υπάρχει πρόσβαση στο οίκημα εκτός από τις κεντρικές πόρτες στον δρόμο, ο ακάλυπτος είναι κλειστός. Σε εσένα εκεί το οίκημα είναι ανοιχτό από παντού, αν θέλει κάποιος σκαρφαλώνει από την μάντρα και τα κάγκελα και μπαίνει μέσα. Το βλέπω χλωμό να σφραγίσει ο δήμος όλο το οικόπεδο. 

Για το θέμα της υγρασίας προς εσένα, κάνεις αγωγή στους ιδιοκτήτες δεν υπάρχει τίποτε άλλο. 

Βασίλη υπάρχουν μόνο οι εξωτερικοί τοίχοι όπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία . Το οικόπεδο είναι πολύ μικρό  ίσως λιγότερο από 80 τετραγωνικά .

Όσο για την υγρασία το ανέλαβα το κόστος , όμως θέλω αυτό εκεί να γκρεμιστεί . Ξέρω οτι ο ιδιοκτήτης του είναι στην Αμερική , δεν ξέρω αν ζει (πάνω απο 90) και επίσης δεν ξέρω αν έχει κληρονόμους και πόσους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mathimatikos196 είπε

Με πήρε τηλέφωνο η γραμματέας του Δήμου . Δεν είχα έγγραφη ενημέρωση . Ξέρω .....λάθος μου.

Βασίλη υπάρχουν μόνο οι εξωτερικοί τοίχοι όπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία . Το οικόπεδο είναι πολύ μικρό  ίσως λιγότερο από 80 τετραγωνικά .

Όσο για την υγρασία το ανέλαβα το κόστος , όμως θέλω αυτό εκεί να γκρεμιστεί . Ξέρω οτι ο ιδιοκτήτης του είναι στην Αμερική , δεν ξέρω αν ζει (πάνω απο 90) και επίσης δεν ξέρω αν έχει κληρονόμους και πόσους.

Το τελευταίο έτος, έχει ψηφιστεί νόμος ο οποίος τροποποιεί τον παλαιό νόμο περί επικίνδυνων οικοδομών, μίλησε με μηχανικό η δικηγόρο για το πως να κινηθείς ώστε οι αρχές να εξετάσουν το αίτημα σου. Υπάρχει επιτροπή η οποία εξετάζει και κρίνει την κατεδάφιση. Αλλά θέλει ενασχόληση και θα διαρκέσει χρόνια η διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το τελευταίο έτος, έχει ψηφιστεί νόμος ο οποίος τροποποιεί τον παλαιό νόμο περί επικίνδυνων οικοδομών

Ποιός νόμος? Έχεις λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raylan είπε

Φέρε τις μπουλντόζες να το καθαρίσουν, απλά πράγματα…

Αδερφέ μου τότε την έχω σίγουρη την μήνυση , θα τρέχω και δεν θα φτάνω. ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Η ανακαίνιση πως πήγε τελικά ;

ολα καλά ;

Αν εξαιρέσεις κάτι ντουβάρια που είναι έτοιμα να πέσουν και την οροφή που έχει πέσει τολμώ να πω ότι πήγε εξαιρετικά !!!!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Engimek είπε

Καλημέρα.

Κανονικά ο Δήμος πρέπει να ασχοληθεί και εαν δεν βρεθεί ιδιοκτήτης/ο χώρος είναι περιφραγμένος απευθύνονται στην Πυροσβεστική οι οποία θα προβεί σε καθαρισμό αφού υπάρξει η ανάλογη δικαστική απόφαση.

Επειδή αυτά που λες όμως τα έχω δει και εγώ (ο δήμος να λέει "εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι") δοκίμασε να επικοινωνήσεις και με την πυροσβεστική κάνοντας καταγγελία για κίνδυνο πυρκαγιάς σε εγκαταλελειμμένο οικόπεδο. Η καταγγελία θα πρέπει να είναι επώνυμη και ιδανικά θες να γίνει και γραπτώς. Δεν χρειάζεται να τους πεις ποιός είναι ο ιδιοκτήτης. Θα το ψάξουν αυτοί.

Η πυροσβεστική δε καθαρίζει κανένα οικόπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...