Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia λέγεται πως θέλει να αγοράσει την Arm


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mimis13 είπε

Καλά, η επιτροπή ανταγωνισμού στις ΗΠΑ θα το μπλοκάρει. Αν έχω καταλάβει καλά τους νόμους των ΗΠΑ, γιατί δεν τους ξέρω, ό,τι "αρπάξω" από καμιά σειρά, απαγορεύεται το μονοπώλιο στις εταιρείες τεχνολογίας; Κάτι τέτοιο... Αν ξέρει κάποιος ας πει.

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν προχώρησε η Apple σε εξαγορά της ARM συν ότι το power pc isa είναι free από την IBM εδώ και ένα χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mimis13 είπε

Καλά, η επιτροπή ανταγωνισμού στις ΗΠΑ θα το μπλοκάρει. Αν έχω καταλάβει καλά τους νόμους των ΗΠΑ, γιατί δεν τους ξέρω, ό,τι "αρπάξω" από καμιά σειρά, απαγορεύεται το μονοπώλιο στις εταιρείες τεχνολογίας; Κάτι τέτοιο... Αν ξέρει κάποιος ας πει.

βρετανικη ειναι η ΑRM Holdings, και ιαπωνικη η μητρικη της Softbanks. δεν ξερω κατα ποσο εχει αρμοδιοτητα οι ΗΠΑ στο να μπλοκαρει την εξαγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KilliK είπε

βρετανικη ειναι η ΑRM Holdings, και ιαπωνικη η μητρικη της Softbanks. δεν ξερω κατα ποσο εχει αρμοδιοτητα οι ΗΠΑ στο να μπλοκαρει την εξαγορα.

Δεν τα ξέρω καλά. Αλλά δε νομίζω ότι θα επιτραπεί τέτοια μονοπωλιακή κίνηση. Η ΑRM είναι κολοσσός τεχνολογίας μικροτσίπ και η Nvidia κολοσσός ως και τον ιατρικό τομέα και με πολύ καλά ΑΙ. Αυτά μαζί, καλό δε θα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mimis13 είπε

Δεν τα ξέρω καλά. Αλλά δε νομίζω ότι θα επιτραπεί τέτοια μονοπωλιακή κίνηση. Η ΑRM είναι κολοσσός τεχνολογίας μικροτσίπ και η Nvidia κολοσσός ως και τον ιατρικό τομέα και με πολύ καλά ΑΙ. Αυτά μαζί, καλό δε θα ναι.

δεν βλεπω πως θα γινει μονοπωλιο. υπαρχουν και αλλοι σχεδιαστες τσιπς στην αγορα, δεν ειναι μονο η ARM. στην mobile αγορα δε, η Nvidia ειναι ανυπαρκτη. το μονο προβλημα ειναι να σαμποταρει εμμεσα τους ανταγωνιστες της οπως αναφερθηκε και στο αρθρο, αλλα αυτο ειναι κατι που μπορει να διευθετηθει και μετα την εξαγορα με νομικες δικλειδες. φανταζομαι δηλαδη. διοτι εχεις ας πουμε την Samsung να ειναι αμεσος ανταγωνιστης της Apple, αλλα μια χαρα της διοχετευει το hardware που χρειαζεται. αν τα βρουν μεταξυ τους οι μεγαλες εταιρειες, δεν νομιζω να γινει καποιο μπλοκαρισμα.

 

εγω αλλο θελω να ρωτησω. εστω οτι γινεται η εξαγορα. τι σημαινει αυτο για το μελλον των desktop gpus της Nvidia; θα εχουμε κανενα όφελος ως pc gamers σε βαθος χρονου η μπα;

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς η softbank θα μπορούσε να δεχτεί να πουλήσει την arm. Αυτή τη στιγμή η apple κάνει ολική μετάβαση σε arm και όπως φαίνεται και στην windows μεριά των φορητών υπολογιστών αναμένεται κάτι αντίστοιχο. Δεν το βλέπουν το χρήμα που έρχεται;

Επεξ/σία από Gioandro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2020 στις 12:02 ΜΜ, KilliK είπε

δεν βλεπω πως θα γινει μονοπωλιο. υπαρχουν και αλλοι σχεδιαστες τσιπς στην αγορα, δεν ειναι μονο η ARM. στην mobile αγορα

160 billion chips έχουν τυπωθεί με αγορασμένο licence από την ARM, δεν υπάρχουν άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpenor είπε

160 billion chips έχουν τυπωθεί με αγορασμένο licence από την ARM, δεν υπάρχουν άλλοι.

δεν εχει σημασια. η MS το 90 απεφυγε να χαρακτηριστει μονοπωλιο και γλυτωσε την διασπαση,  παρολο που κατειχε το 95% της desktop αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοιες ειδήσεις μου θυμιζουν τα παπαγαλακια στο χρηματιστηριο.

Ας μην πω λεγομενη καταδρομικη επιθεωρηση  ταξιαρχου στο στρατο.

Αγοραζαν οι μικρομετοχοι κ μετα φουντο. Κ βγαιναν ρεπορταζ κ λεγανε πως κ γιατι επεσαν οι μετοχες κ τι λεγαν οι παπαγαλοι κ τα προγνωστικα κλπ.

Ο δυστυχης πρόεδρος της msi επεσε από τον ουρανοξυστη .

Φυσικά ομως παμπολλες εταιρείες πανε απο το καλο στο καλύτερο.

Οι παπαγαλοι πολλές φορες λενε σωστα πράγματα! 

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...