Προς το περιεχόμενο

gov.gr απορια


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητο φορουμ

Στο gov.gr, δοκιμαζοντας να κανουμε οποιαδηποτε εξουσιοδοτηση, βγαινει ως μηνυμα λαθους το 

"Απαιτείται πιστοποίηση αριθμού κινητού τηλεφώνου
Για να συνεχίσετε πρέπει να έχετε πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου στον λογαριασμό σας"

Εχουμε ιδεα πως μπορουμε να κανουμε τη πιστοποιηση;( Η εναλλακτικη μεθοδος για login με καποιο ebanking δεν ειναι εφικτη). Ειναι εφικτο μεσω taxisnet? Και αναφέροντας πιστοποίηση εννοώ να δηλωσουμε το κινητό.

Στα στοιχεια μητρωου παντως το κινητο φαινεται κανονικα δηλωμενο.

 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τπτ από αυτά δεν αναφέρει κάτι σχετικό στο ερώτημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν διαβάζεις προσεκτικά φίλε μου

https://howto.gov.gr/mod/book/view.php?id=92&chapterid=427

Στην επόμενη σελίδα της επιλογής φορέα θα πρέπει να επιλέξετε να συνδεθείτε μέσω των κωδικών σας web banking σε μία απο τις 4 συστημικές τράπεζες. ΜΗΝ επιλέξετε το TaxisNet γιατί δεν παρέχει τη δυνατότητα πιστοποίησης του τηλεφώνου σας.

Αυτονοήτως, πέρα από την επιβεβαίωση του αριθμού του κινητού τηλεφώνου, το gov.gr δεν αποκτά καμία πρόσβαση στα στοιχεία των λογαριασμών που δηλώνετε. Η συγκεκριμένη διαδικασία ταυτοποίησης μέσω των κωδικών web banking και κωδικού μιας χρήσης (OTP) αποτελεί καλή ευρωπαϊκή πρακτική και εφαρμόζεται με μεγάλη επιτυχία σε χώρες όπως η Εσθονία, η Σουηδία και το Ηνωμένο Βασίλειο.

όπως βλέπεις και μόνος σου αναφέρει μια χαρά το πρόβλημα σου

δηλαδή την πιστοποίηση του κινητού τηλεφώνου σου η οποία γίνεται μόνο αν συνδεθείς μέσω του ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

χωρίς αυτό δεν θα συνδεθείς ποτέ στο GOV.GR

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν διαβάζεις προσεκτικά φίλε μου

https://howto.gov.gr/mod/book/view.php?id=92&chapterid=427

Στην επόμενη σελίδα της επιλογής φορέα θα πρέπει να επιλέξετε να συνδεθείτε μέσω των κωδικών σας web banking σε μία απο τις 4 συστημικές τράπεζες. ΜΗΝ επιλέξετε το TaxisNet γιατί δεν παρέχει τη δυνατότητα πιστοποίησης του τηλεφώνου σας.

Αυτονοήτως, πέρα από την επιβεβαίωση του αριθμού του κινητού τηλεφώνου, το gov.gr δεν αποκτά καμία πρόσβαση στα στοιχεία των λογαριασμών που δηλώνετε. Η συγκεκριμένη διαδικασία ταυτοποίησης μέσω των κωδικών web banking και κωδικού μιας χρήσης (OTP) αποτελεί καλή ευρωπαϊκή πρακτική και εφαρμόζεται με μεγάλη επιτυχία σε χώρες όπως η Εσθονία, η Σουηδία και το Ηνωμένο Βασίλειο.

όπως βλέπεις και μόνος σου αναφέρει μια χαρά το πρόβλημα σου

δηλαδή την πιστοποίηση του κινητού τηλεφώνου σου η οποία γίνεται μόνο αν συνδεθείς μέσω του ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

χωρίς αυτό δεν θα συνδεθείς ποτέ στο GOV.GR

εμ, για αυτο εχω εσας!

Ευχαριστω.

Αν και ειναι κουτο να πρεπει να εχεις οπωσδηποτε τραπεζικο λογαριασμο (αναφερομαι σε κατοικο εξωτερικου πχ)  και να μην μπορει somehow η εφορια να κανει πιστοποιηση. 

ΥΓ: Διαβαζοντας λιγο παραπανω ειδα το εξης ακολουθο:

https://www.tanea.gr/2020/07/04/politics/government/gov-gr-ti-deixnei-o-apologismos-gia-tin-ilektroniki-ekdosi-pistopoiitikon-kai-aitiseon/

Αναφορά σε κείμενο

 

3. Στρατηγικές ταυτοποίησης του πολίτη

• Καθιέρωση δεύτερου επιπέδου ταυτοποίησης του πολίτη αναφορικά με την έκδοση εξουσιοδοτήσεων και υπεύθυνων δηλώσεων στο gov.gr μέσω κωδικών web banking (από τους οποίους επιβεβαιώνεται η ορθότητα του δηλούμενου αριθμού κινητού τηλεφώνου).

• Επέκταση της δυνατότητας επιβεβαίωσης του αριθμού κινητού μέσω του Εθνικού Μητρώου Επικοινωνίας Πολιτών, με το οποίο η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης δύναται να επαληθεύει τους αριθμούς κινητών τηλεφώνων, εξασφαλίζοντας έτσι δεύτερο επίπεδο αυθεντικοποίησης στο gov.gr χωρίς την ανάγκη χρήσης κωδικών web banking (εκκρεμεί η διαδικασία ψήφισης).

 

 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, CptBill είπε

εμ, για αυτο εχω εσας!

Ευχαριστω.

Αν και ειναι κουτο να πρεπει να εχεις οπωσδηποτε τραπεζικο λογαριασμο (αναφερομαι σε κατοικο εξωτερικου πχ)  και να μην μπορει somehow η εφορια να κανει πιστοποιηση. 

ΥΓ: Διαβαζοντας λιγο παραπανω ειδα το εξης ακολουθο:

https://www.tanea.gr/2020/07/04/politics/government/gov-gr-ti-deixnei-o-apologismos-gia-tin-ilektroniki-ekdosi-pistopoiitikon-kai-aitiseon/

κοινώς θα περιμένεις...

προς το παρών μόνο μέσω τραπεζικού συστήματος γίνεται η πιστοποίηση/ταυτοποίηση κινητού τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το ίδιο θέμα. Πρόσθεσα αριθμό τηλεφώνου στο taxisnet και στην εφαρμογή δείχνει πως το τηλέφωνο δεν είναι πιστοποιημένο. Δεν έχω web banking και δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω. ΒΟΉΘΕΙΑ! Δεν βρίσκω κανέναν να λέει πως να πιστοποιήσω τον αριθμό μου αν δεν έχω web banking.

Επεξ/σία από Gus4753
Προσθήκη πληροφοριών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λογαριασμό σε τράπεζα μπορείς να κάνεις web banking από το σπίτι και μετά να συνεχίσεις με taxis. Έτσι έκανα εγώ για την γυναίκα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/stoikheia-polite-kai-tautopoietika-eggrapha/ethniko-metroo-epikoinonias-emep

Δοκίμασε και αυτό ίσως μπορέσεις να κάνεις πιστοποίηση μεσω της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2021 στις 10:32 ΜΜ, esertas είπε

Αν έχεις λογαριασμό σε τράπεζα μπορείς να κάνεις web banking από το σπίτι και μετά να συνεχίσεις με taxis. Έτσι έκανα εγώ για την γυναίκα μου.

Αν δεν έχεις κάνει επικαιροποίηση στοιχείων όμως και στην τράπεζα τότε δεν μπορείς να ανοίξεις web-banking από το σπίτι. Παθών εδώ και ξέρω. Οπότε δώρο άδωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, miucce said:

Πηγαινετε σε κεπ και ζητηστε να περαστει ο αριθμος σας στο εθνικο μητρωο επικοινωνιας.γινεται αμεσα

 

Αυτο γινεται και ηλεκτρονικα, δε χρειαζεται να πας στο ΚΕΠ. Το προβλημα ειναι αν καποιος δεν εχει web banking και συμφωνω σε αυτο. Δεν μπορει η λυση να ειναι "κανε web banking", θα πρεπει να δωσουν εναλλακτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αυτο γινεται και ηλεκτρονικα, δε χρειαζεται να πας στο ΚΕΠ. Το προβλημα ειναι αν καποιος δεν εχει web banking και συμφωνω σε αυτο. Δεν μπορει η λυση να ειναι "κανε web banking", θα πρεπει να δωσουν εναλλακτικη.

Αν δεν εχεις web banking δηλωνεις τον αριθμό στο κεπ δεν χρειάζεται αλλη πιστοποίηση απο τράπεζα για το gov. Το κανα για την γιαγια μου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, miucce είπε

Αν δεν εχεις web banking δηλωνεις τον αριθμό στο κεπ δεν χρειάζεται αλλη πιστοποίηση απο τράπεζα για το gov. Το κανα για την γιαγια μου

Θέλουν κάποιο αποδεικτικο του νούμερου? Η απλά το δηλώνεις στο ΚΕΠ?

53 λεπτά πριν, tinapo είπε

Το τηλέφωνο πρέπει να είναι οπωσδήποτε Ελληνικό; (+30...)

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...