Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 minutes ago, Alkmenis said:

Μια ερώτηση. Στη σύμβαση προς υπογραφή για το Home onLine, αναφέρεται στους όρους η τιμή χρέωσης της KWh για ημερήσιο (0,096) και νυχτερινό (0,070); Επίσης, αναφέρεται ότι οι τιμές αυτές θα είναι σταθερές για 24 μήνες χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής;

ως προς το σταθερή, δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό με ρήτρα αναπροσαρμογής στο συμβόλαιο και ο τύπος υπολογισμού του κόστους ορίζεται ως εξής (βλ. φωτό). 

Απο την άλλη, ως προς το κόστος της kwh στη δική μου περίπτωση το έβγαλε οταν εκανα αιτηση, το αποδέκτηκα αλλά στο συμβόλαιο που εστάλη έχει κενό (βλ. 2 φωτό)

Screenshot 2021-11-10 at 13.15.49.png

Screenshot 2021-11-10 at 13.18.07.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Jason13 είπε

ΑΝ στο πρόγραμμα HomeOnline κάνω πληρωμή χειροκινητα προτου τραβηξει απο πάγια εντολη, θα υπαρχει προβλημα;

Kι εγώ έτσι σκοπεύω να πληρωνώ για να μη τραβάει λεφτά η πάγια εντολή. Αλλά φρόντισε να πληρώνεις αρκετές εργάσιμες νωρίτερα γιατί αν κολλήσει η συνναλαγή ή αν αργήσει να λογιστικοποιηθεί, θα τραβήξει λεφτά και η πάγια εντολή.

2 ώρες πριν, 1comment είπε

 

Ζήτησα κωδικό εταίρου για ebill και έκανα εγγραφή. Πώς καταλαβαίνω ότι έχω το myhome online; Στην επιλογή προϊόντος από όσο κατάλαβα μου το έχει για να το επιλέξω.

Αμα δε γράφει ότι το myhomeonline είναι ενεργό ως το 2023, τότε δυστυχώς είσαι ακόμα στο Γ1. Πατάς ενεργοποιήση του Online, φροντίζεις επίσης να είναι ενεργοποιημένα ο μηνιαίος λογαριασμός, ο ηλεκτρονικός λογαριασμός και η πάγια εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα με τηλεφωνησανε απο την cqs εκμερους της δεη για το προγραμμα εντερ+ και μου ειπανε πως δεν θα πληρωσω εγγυηση,της το ζητησα γραπτως αλλα μου ειπε πως δεν μπορει γραπτως,οτι ειναι δωρο,τι κανω ? το προχωραω ?εχει κανει κανεις αιτηση μεσω αυτης της εταιρειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αυτή την στιγμή βρίσκομαι στο Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B της ΔΕΗ, έχω πάρα πολύ μικρή κατανάλωση καθώς μένω μόνος, του τυπου 100kwh τον μηνα, πληρώνω γύρω στα 25ευρο τον μηνα, αξίζει να πάω στο ΔΕΗ myHomeOnline? Φαντάζομαι οι διαφορές θα είναι μικρές αλλά από όπου μπορώ να εξοικονομήσω το κάνω, δύσκολοι καιροί...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PedroG είπε

Φυσικά δεν ισχύει η επιδότηση για τους κατόχους του online κλπ προγράμματων...

εννοείται και προφανώς

2 ώρες πριν, PedroG είπε

Υπερδιπλασιάζεται στα 39 ευρώ το μήνα η επιδότηση της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας για τα νοικοκυριά και τις επιχειρήσεις.....

+0,19 το καπέλο , -0,13 η επιδότηση (<300kw ή 600 για ΔΕΗ) , πάλι δε συμφέρει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

ως προς το σταθερή, δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό με ρήτρα αναπροσαρμογής στο συμβόλαιο και ο τύπος υπολογισμού του κόστους ορίζεται ως εξής (βλ. φωτό). 

Απο την άλλη, ως προς το κόστος της kwh στη δική μου περίπτωση το έβγαλε οταν εκανα αιτηση, το αποδέκτηκα αλλά στο συμβόλαιο που εστάλη έχει κενό (βλ. 2 φωτό)

 

Screenshot 2021-11-10 at 13.18.07.png

Γιατί το έχει κενό και δεν αναγράφει ξεκάθαρα την τιμή όπως λογικά θα έπρεπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παρέα του insomnia.

 

Επειδή λείπω στο εξωτερικό δεν παρακολουθώ τί γίνεται με τις αλλαγές στις τιμές. Η γιαγιά μου έχει κατανάλωση περί τις 10.000 kWh και ανησύχησε για τις αυξημένες χρεώσεις.

Ποιον πάροχο θεωρείτε πως θα συνέφερε να επιλέξω και σε ποιο πακέτο;

Δεν έχω επαφή και το μόνο που μου είπαν να προσέξω στη ΔΕΗ είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής CO2.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Jason13 είπε

ΑΝ στο πρόγραμμα HomeOnline κάνω πληρωμή χειροκινητα προτου τραβηξει απο πάγια εντολη, θα υπαρχει προβλημα;

Εγω εκανα αυτην την "πατατα" πριν μερικες μερες λογω "κεκτημενης ταχυτητας" και ενω ειναι ενεργοποιημενη η παγια εντολη,εκ παραδρομης πληρωσα το λογαριασμο .Οταν αντιληφθηκα την "πατατα" που εκανα,εστειλα e mail στη ΔΕΗ με το γεγονος και πηρα την επομενη μερα την παρακατω απαντηση:

"Αγαπητέ κ. .............................,

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής επιστολής σας, σας γνωρίζουμε ότι, το μηχανογραφικό μας σύστημα θα είναι ενήμερο ώς προς την πληρωμή εντός 3 εργάσιμων ημερών. Εφόσον έγινε η καταβολή δεν θα εισπραχθεί εκ νέου το ποσό από την πάγια εντολή σας.


Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση είμαστε στη διάθεσή σας.


Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών ΔΕΗ"

25 λεπτά πριν, xrispapa666 είπε

Γεια σας παρέα του insomnia.

 

Επειδή λείπω στο εξωτερικό δεν παρακολουθώ τί γίνεται με τις αλλαγές στις τιμές. Η γιαγιά μου έχει κατανάλωση περί τις 10.000 kWh και ανησύχησε για τις αυξημένες χρεώσεις.

Ποιον πάροχο θεωρείτε πως θα συνέφερε να επιλέξω και σε ποιο πακέτο;

Δεν έχω επαφή και το μόνο που μου είπαν να προσέξω στη ΔΕΗ είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής CO2.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ!

Τι εχει η γιαγια σου;Εργοστάσιο;Μηπως κανει mining;

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Αμα δε γράφει ότι το myhomeonline είναι ενεργό ως το 2023, τότε δυστυχώς είσαι ακόμα στο Γ1. Πατάς ενεργοποιήση του Online, φροντίζεις επίσης να είναι ενεργοποιημένα ο μηνιαίος λογαριασμός, ο ηλεκτρονικός λογαριασμός και η πάγια εντολή.

Ναι δεν το έγραφε και το έκανα ενεργοποίηση. Τώρα γράφει ότι το αίτημα είναι υπό εξέταση. Ο μηνιαίος κλπ ήταν προεπιλεγμένα. Πάντως κακώς δεν προεπιλέγει και το πρόγραμμα αφού για αυτό είχε γίνει η αίτηση. Όποιος δεν ξέρει τη διαδικασία να το κάνει χειροκίνητα, θα πάει στο Γ1 χωρίς να το ξέρει...

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PedroG είπε

Φυσικά δεν ισχύει η επιδότηση για τους κατόχους του online κλπ προγράμματων...

Αυτο το συμπερασμα απο που βγαινει;Γιατι ουτε ΚΥΑ υπαρχει σε ΦΕΚ  αλλα  και σημερα ο υπουργος δεν ανεφερε κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmy1966 είπε

Αυτο το συμπερασμα απο που βγαινει;Γιατι ουτε ΚΥΑ υπαρχει σε ΦΕΚ  αλλα  και σημερα ο υπουργος δεν ανεφερε κατι τετοιο;

απο το οτι δεν έχει εφαρμοστεί μέχρι τώρα σε σταθερά , ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ

όσοι θέλετε επιδότηση να πάτε σε πρόγραμμα με ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, jimmy1966 said:

Αυτο το συμπερασμα απο που βγαινει;Γιατι ουτε ΚΥΑ υπαρχει σε ΦΕΚ  αλλα  και σημερα ο υπουργος δεν ανεφερε κατι τετοιο;

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ppcs-subsidy

 

Quote

Η ΔΕΗ στο πλαίσιο των προσπαθειών συγκράτησης του αυξημένου κόστους ενέργειας και την αντιστάθμιση των επιπτώσεων στα τιμολόγια ρεύματος λόγω διεθνούς ενεργειακής κρίσης, θα προσφέρει από 01/10 έκπτωση 30€/MWh για την κατανάλωση από 300-600kWh/μήνα για τους καταναλωτές της για όλα τα κυμαινόμενα τιμολόγια Χαμηλής Τάσης.

Η επιδότηση αυτή έρχεται να προστεθεί στην υπάρχουσα έκπτωση 30% που είναι ήδη σε ισχύ από 05.08.2021 για όλα τα κυμαινόμενα τιμολόγια.

 

Αφορά όλα τα κυμαινόμενα τιμολόγια ΧΤ (Γ1/Γ1Ν, Γ21, Γ22, Γ23, ΦΟΠ, Αγροτικό)

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 1comment είπε

Πάντως κακώς δεν προεπιλέγει και το πρόγραμμα αφού για αυτό είχε γίνει η αίτηση. Όποιος δεν ξέρει τη διαδικασία να το κάνει χειροκίνητα, θα πάει στο Γ1 χωρίς να το ξέρει...

Όσοι κάνουν αλλαγή παρόχου με ταυτόχρονη ενεργοποίηση του online, είναι άτομα που διαβάζουν αυτό και άλλα forum. Μονάχα εγώ το έχω γράφει καμιά 20ριά φορές (χωρίς υπερβολές) ότι το πρόγραμμα δεν ενεργοποιείται αυτόματα και θέλει επιπλέον χειροκίνητη ενεργοποίηση στο ebill.

20 λεπτά πριν, jimmy1966 είπε

Αυτο το συμπερασμα απο που βγαινει;Γιατι ουτε ΚΥΑ υπαρχει σε ΦΕΚ  αλλα  και σημερα ο υπουργος δεν ανεφερε κατι τετοιο;

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ppcs-subsidy

Επιδότηση μόνο στα κυμαινόμενα. Όλοι οι πάροχοι έχουν λάβει γραπτή ενημέρωση απ'το Υπουργείο Ενέργειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όσοι κάνουν αλλαγή παρόχου με ταυτόχρονη ενεργοποίηση του online, είναι άτομα που διαβάζουν αυτό και άλλα forum. Μονάχα εγώ το έχω γράφει καμιά 20ριά φορές (χωρίς υπερβολές) ότι το πρόγραμμα δεν ενεργοποιείται αυτόματα και θέλει επιπλέον χειροκίνητη ενεργοποίηση στο ebill.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ppcs-subsidy

Επιδότηση μόνο στα κυμαινόμενα. Όλοι οι πάροχοι έχουν λάβει γραπτή ενημέρωση απ'το Υπουργείο Ενέργειας.

Ναι αυτην την ανακοινωση της ΔΕΗ την εχω υποψιν μου.Απλα κατι τετοιο δεν φανηκε στα λεγομενα του Υπουργου ακομα και σημερα και φυσικα δεν εχουμε την ΚΥΑ σε ΦΕΚ να διαβασουμε τελικα τι ισχυει.Μου κανει φοβερη εντυπωση που η ΔΕΗ εβγαλε τετοια ανακοινωση πριν τη δημοσιευση σε ΦΕΚ της ΚΥΑ και καποιοι παροχοι αρχισαν και  περνανε καποια εκπτωση με την ονομασια "Πιστωση ταμειου ενεργειακης μεταβασης"(υποθετω οτι ειναι η κρατικη επιδοτηση,εκτος αν ειναι κατι αλλο)  χωρις και παλι να υπαρχει δημοσιευμενο ΦΕΚ.

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jimmy1966 είπε

Ναι αυτην την ανακοινωση της ΔΕΗ την εχω υποψιν μου.Απλα κατι τετοιο δεν φανηκε στα λεγομενα του Υπουργου ακομα και σημερα και φυσικα δεν εχουμε την ΚΥΑ σε ΦΕΚ να διαβασουμε τελικα τι ισχυει.Μου κανει φοβερη εντυπωση που η ΔΕΗ εβγαλε τετοια ανακοινωση πριν τη δημοσιευση σε ΦΕΚ της ΚΥΑ και καποιοι παροχοι αρχισαν και  περνανε καποια εκπτωση με την ονομασια "Πιστωση ταμειο υενεργειακης μεταβασης"  χωρις και παλι να υπαρχει δημοσιευμενο ΦΕΚ.

Σου ξαναλέω, έχουν γραπτή ενημέρωση απ'το Υπουργείο Ενέργειας.

1/10 είχε στείλει επιστολή η Γενική Γραμματέας σε όλους τους παρόχους.

https://www.businessenergy.gr/articlenews/31856/λογαριασμοί-ρεύματος-επιστολή-σδούκου-στους-προμηθευτές-για-την-επιδότηση

Δικαιούχοι είναι όλοι οι καταναλωτές στη Χαμηλή Τάση, συμπεριλαμβανομένων των ειδικών κατηγοριών όπως το ΚΟΤ- κοινωνικό οικιακό τιμολόγιο-, εφόσον έχουν σύμβαση κυμαινόμενου τιμολογίου με τον προμηθευτή τους, το οποίο περιλαμβάνει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...