Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερώτηση το online έχει ρήτρες; γιατί να πάει κάποιος στο enter και όχι στο online που είναι φτηνότερο;

 

σε κατάστημα μπορείς να κάνει συμβόλαιο Online;

 

ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, snet είπε

σε κατάστημα μπορείς να κάνει συμβόλαιο Online;

 

9 λεπτά πριν, snet είπε

ερώτηση το online έχει ρήτρες;

οχι οχι

10 λεπτά πριν, snet είπε

γιατί να πάει κάποιος στο enter και όχι στο online που είναι φτηνότερο;

γούστα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν θες να μείνεις χωρίς ρεύμα χειμωνιάτικα

Στη περίπτωσή μου που έχω elpedison, πρέπει να στείλει και αυτό δηλαδή, σωστά; (είμαι και εγώ στη διαδικασία αλλαγής παρόχου)

https://www.elpedison.gr/files/1/Merger - files/08 ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnykim είπε

Στη περίπτωσή μου που έχω elpedison, πρέπει να στείλει και αυτό δηλαδή, σωστά; (είμαι και εγώ στη διαδικασία αλλαγής παρόχου)

https://www.elpedison.gr/files/1/Merger - files/08 ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ.pdf

ναι , αν θέλεις να μείνεις χωρίς ρεύμα και εσύ , δικαίωμά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

αφού θες να κόψεις τη σύνδεση

Τη σύμβαση που έχω τώρα θέλω να διακόψω. Τελειώνει το συμβόλαιο που έχω και σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο. Στο συμβόλαιο αναγράφει ότι θα πρέπει τουλάχιστον 15 ημέρες πριν να ενημερώσω ότι δεν επιθυμώ την ανανέωση της σύμβασης που έχω αυτή τη στιγμή.

Από τα λεγόμενά σου, καταλαβαίνω ότι το με το έντυπο καταγγελίας σύμβασης προμήθειας, γίνεται άμεση διακοπή της σύνδεσή μου. Οπότε απλά αναφέρω ότι δεν επιθυμώ την ανανέωση του συμβολαίου μου; Σωστά;

Αν έχεις κάνει παρόμοια διαδικασία, μοιράσου την αν θες, για να γνωρίζουμε και εμείς.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnykim είπε

Από τα λεγόμενά σου, καταλαβαίνω ότι το με το έντυπο καταγγελίας σύμβασης προμήθειας, γίνεται άμεση διακοπή της σύνδεσή σου.

σωστά

Μόλις τώρα, johnykim είπε

Οπότε απλά αναφέρω ότι δεν επιθυμώ την ανανέωση του συμβολαίου μου;

σωστά, στέλνεις ένα email τύπου με το παρών σας κοινοποιώ οτι δεν επιθυμώ ανανέωση κτλ κτλ

αλλά

1 λεπτό πριν, johnykim είπε

Τελειώνει το συμβόλαιο που έχω και σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο.

πότε τελειώνει ? γιατί αν φύγεις πιο μπροστά θα σε χρεώσουν ρήτρα αποχώρησης

Υπόψιν (προς υπόλοιπους) , εκτός του οτι μπορεί κάποιος να τη διεκδικήσει μέσω ΡΑΕ , αν βαριέται να διεκδικήσει τα δικαιώματά του ως καταναλωτής, ας βάλει κάτω ρήτρες vs πέναλτι και μπορεί να συμφέρει να το σπάσει νωρίτερα

12 λεπτά πριν, johnykim είπε

Αν έχεις κάνει παρόμοια διαδικασία, μοιράσου την αν θες, για να γνωρίζουμε και εμείς.

σε αλλαγή πάροχου δε στέλνω τίποτα στον προηγούμενο, αλλά με προβλεπόμενη αυτόματη ανανέωση δεν είχε τύχει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά

σωστά, στέλνεις ένα email τύπου με το παρών σας κοινοποιώ οτι δεν επιθυμώ ανανέωση κτλ κτλ

αλλά

πότε τελειώνει ? γιατί αν φύγεις πιο μπροστά θα σε χρεώσουν ρήτρα αποχώρησης

Υπόψιν (προς υπόλοιπους) , εκτός του οτι μπορεί κάποιος να τη διεκδικήσει μέσω ΡΑΕ , αν βαριέται να διεκδικήσει τα δικαιώματά του ως καταναλωτής, ας βάλει κάτω ρήτρες vs πέναλτι και μπορεί να συμφέρει να το σπάσει νωρίτερα

Τελειώνει 10/1/22. Δεν είχα σκοπό να φύγω νωρίτερα, αλλά ήθελα να μάθω τη διαδικασία ενημέρωσης που θα πρέπει να κάνω για να μην γίνει αυτόματα η ανανέωση.

Οπότε, το ότι δεν θέλω να ανανεωθεί το συμβόλαιο που έχω, μπορώ τους το πω και τώρα. Την διαδικασία αίτησης όμως στον νέο πάροχο, να την κάνω στην επέτειο του συμβολαίου που έχω τώρα, 10 του μήνα; Γίνεται άμεσα δηλαδή ή πρέπει να το τρέξω μέρες πιο πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnykim είπε

Γίνεται άμεσα δηλαδή ή πρέπει να το τρέξω μέρες πιο πριν;

αυτό εξαρτάται απο τη ΔΕΗ (υποθέτω οτι θα κάνεις για online ή enter, αν υπάρχουν τότε φυσικά αυτά τα προγράμματα σε αυτές τις τιμές)

επίσης η έναρξη (και το τέλος) , μετρά απο την εκπροσώπηση , δηλαδή απο την ημερομηνία μετάβασης , άρα δες τον πρώτο λογαριασμό ,στην περίοδο κατανάλωσης , ποια ημερομηνία έχει για πρώτη μέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό εξαρτάται απο τη ΔΕΗ (υποθέτω οτι θα κάνεις για online ή enter, αν υπάρχουν τότε φυσικά αυτά τα προγράμματα σε αυτές τις τιμές)

οκ, σ' ευχαριστώ. Θα μιλήσω και με την ΔΕΗ, να δω τι θα μου πουν και αυτοί.

3 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης η έναρξη (και το τέλος) , μετρά απο την εκπροσώπηση , δηλαδή απο την ημερομηνία μετάβασης , άρα δες τον πρώτο λογαριασμό ,στην περίοδο κατανάλωσης , ποια ημερομηνία έχει για πρώτη μέρα

Σωστός! Ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnykim είπε

οκ, σ' ευχαριστώ. Θα μιλήσω και με την ΔΕΗ, να δω τι θα μου πουν και αυτοί.

ότι και να σου πουν μη δίνεις σημασία , η πιο σωστή απάντηση είναι "άγνωστο" , μπορεί μερικές μέρες , μπορεί και εβδομάδες αν κολλήσει κάπου

4 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης η έναρξη (και το τέλος) , μετρά απο την εκπροσώπηση , δηλαδή απο την ημερομηνία μετάβασης , άρα δες τον πρώτο λογαριασμό ,στην περίοδο κατανάλωσης , ποια ημερομηνία έχει για πρώτη μέρα

σε περίπτωση που δεν το είδες (το πρόσθεσα μετά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Για να υποβάλω αίτηση για το Home Online κάνω πρώτα την αίτηση μέσα απο το e-bill και μετά βάζω κάρτα για πάγια πληρωμή μόλις εγκριθεί η αίτηση ή πρέπει να βάλω από πριν την κάρτα και μετά να κάνω την αίτηση;

EDIT: Οκ το ζήτησε κατευθείαν που έκανα την υποβολή.

Επεξ/σία από dhan21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korakios είπε

σε περίπτωση που δεν το είδες (το πρόσθεσα μετά)

Το είδα και το επιβεβαίωσα. Η πρώτη μέρα της τιμολόγησης είναι 24/01, ενώ είχα κάνει την αίτηση 10/01. Επίσης, το λέει και στην σύμβαση ότι η διάρκειά της ξεκινά από την ημερομηνία έναρξης της ηλεκτρικής ενέργειας από τον προμηθευτή.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

  

3 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Ευχαριστώ, η δεη δηλαδή δεν έχει ρητρα; 

Και αν όχι, σε πιο πρόγραμμα να παω; deh εντερ; 

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

online

διάβασε τις τελευταίες σελίδες για τυχών απορίες , συνέχεια εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

Hamurabi, oι διαφορές μεταξύ Online και Enter είναι πολύ μικρές:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter

To Οnline έχει 0.096 ημερήσιο, το Enter έχει 0.105 -  5% συνέπεια - 2% πάγια εντολή = 0.977.

Το Online έχει νυχτερινό

Το Οnline έχει πάγιο 0.50, το Enter 1.50.

Δηλαδή απ'το Online θα κερδίσεις 24 ευρώ τη διετία απ'τα πάγια, συν 30 ευρώ απ'το bonus ενεργοποίησης, συν μια απειροελάψιστη διαφορά 0.002€/kwh απ'τη προμήθεια της ημέρας, ενώ το enter είναι 0.002€/kwh φτηνότερο στο νυχτερινό.

Το Online είναι ταλαιπωρία στην ενεργοποίηση καθώς πρέπει:

- Είτε να κάνεις αίτηση στο Econtract (και νας φας κάνα μήνα με την όλη διαδικασία)

- Είτε να κάνεις αίτηση Γ1 στο κατάστημα, μετά να πάρεις κωδικό εταίρου να φτιάξεις ebill (εκτός κι αν έχεις κωδικούς από παλιά), και να ενεργοποιήσεις το Online μέσα απ'το ebill.

Eνώ για το Enter μπορείς να κάνεις απευθείας την αίτηση στο κατάστημα και να ξεμπερδέψεις μια και καλή.

ΥΓ: Για αίτηση στο κατάστημα, πληρώνεις εγγύηση 130 ευρώ.

ΥΓ2: Αν βάλεις το Enter, φρόντισε να η σύμβαση που θα υπογράψεις να λέει ΜyHomeEnter και όχι MyHomeEnter+. To Enter+ έχει μόνο 1 χρόνο σύμβαση. Καλύτερα το Enter που έχει 2 χρόνια σύμβαση, με την ελπίδα να διατηρηθούν οι τιμές για όλη τη διετία.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...