Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, clam86 είπε

 

Το ερώτημα μου είναι τι κάνουμε με Γ21 χαμηλής κατανάλωσης ; (Εποχιακή χρήση).

Μου ήρθε λογαριασμός ύψους 67 ευρώ , εκ των οποίων τα 47 ευρώ είναι ΟΤΣ ..μείον 8 ευρώ πίστωση από το κράτος..

Δηλαδή 40 ευρώ παραπάνω χρήματα...

Βάζεις online να γλυτώσεις την ΟΤΣ και καβατζώνεις και το 30άρι bonus. Aπλό.

51 λεπτά πριν, amorealex είπε

Είμαι στο myHomeEnter+ και εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός 25/10/2021 με προθεσμία πληρωμής την 18/11/2021.

Έχω ενεργοποιήσει εξ' αρχής μέσω ebill την Πάγια Εντολή πληρωμής με χρήση Κάρτας, αλλά κοιτώντας στο web banking μου δεν βλέπω να έχει γίνει ακόμη η πληρωμή.

Να ανησυχώ?

Πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα να ρωτήσεις τι έγινε.

Πάντως γιατί δεν πληρώνετε νωρίτερα και κάθεστε και αγχώνεστε αν τράβηξε ή δε τράβηξε λεφτά η πάγια εντολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, clam86 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εξαιρετικά χρήσιμη η συζήτηση εδώ στο insomnia.gr, καθώς οι εποχές είναι δύσκολες.

Θα πω επίσης μπράβο στη ΔΕΗ για την ψηφιακή διαδικασία μεταφοράς στο δίκτυο της από άλλους παρόχους.

Έχω ήδη μεταφέρει 3 παροχές από Φυσικό Αέριο.

Το ερώτημα μου είναι τι κάνουμε με Γ21 χαμηλής κατανάλωσης ; (Εποχιακή χρήση).

Μου ήρθε λογαριασμός ύψους 67 ευρώ , εκ των οποίων τα 47 ευρώ είναι ΟΤΣ ..μείον 8 ευρώ πίστωση από το κράτος..

Δηλαδή 40 ευρώ παραπάνω χρήματα...

*Το "Γ.21" αφορά επαγγελματική παροχή π.χ. Κοινόχρηστο -> ΟΧΙ οικιακή (Δεν μπαίνει OnLine ή Enter) ... Δυστυχώς εκεί , δεν έχει επιλογές χωρίς Ρήτρες ..( ή αυτές που υπάρχουν έχουν πολύ υψηλό Πάγιο + Τιμή KWH..) *Δες στο excel , το 3ο φύλλο του Αρχείου korakios ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πάντως γιατί δεν πληρώνετε νωρίτερα και κάθεστε και αγχώνεστε αν τράβηξε ή δε τράβηξε λεφτά η πάγια εντολή;

Κι εγω ετσι θα το κανω συνεχεια θα πληρωνω νωριτερα να μην περιμενω καν να τραβηξει απο την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για τους γονείς μου που τώρα είναι στην Protergia.

Είμαι στο πεδίο που ζητάνε Λογαριασμό Προμηθευτή και να ανεβάσω κάποιο αρχείο.

Τι πρέπει να ανεβάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, phanispal είπε

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για τους γονείς μου που τώρα είναι στην Protergia.

Είμαι στο πεδίο που ζητάνε Λογαριασμό Προμηθευτή και να ανεβάσω κάποιο αρχείο.

Τι πρέπει να ανεβάσω;

Τον τελευταίο λογαριασμό της Protergia μπρος - πίσω και το αποδεικτικό πληρωμής. Ένωσε τα όλα σε ένα pdf και βάλε τίτλο "Λογαριασμός και αποδεικτικό πληρωμής."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμος λογαριασμός και αποδεικτικό πληρωμής απ' την Protergia και θα έρθει σε λίγες μέρες, πάτησα Επόμενο και μου έβγαλε μήνυμα Επιβεβαίωσης Παραλαβής, που λέει ότι το αίτημα με κωδικό τάδε δημιουργήθηκε και θα λάβω ένα email επιβεβαίωσης.

Επίσης μου έβγαλε επιλογή να κατεβάσω Αποδεικτικό Κατάθεσης, ουσιαστικά ένα pdf ότι το αίτημα καταχωρήθηκε επιτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Επειδή αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμος λογαριασμός και αποδεικτικό πληρωμής απ' την Protergia και θα έρθει σε λίγες μέρες, πάτησα Επόμενο και μου έβγαλε μήνυμα Επιβεβαίωσης Παραλαβής, που λέει ότι το αίτημα με κωδικό τάδε δημιουργήθηκε και θα λάβω ένα email επιβεβαίωσης.

Επίσης μου έβγαλε επιλογή να κατεβάσω Αποδεικτικό Κατάθεσης, ουσιαστικά ένα pdf ότι το αίτημα καταχωρήθηκε επιτυχώς.

Ήταν που ήταν η διαδικασία του econtract πολύ δύσκολή... μόλις έκανες τη ζωή σου ακόμα πιο δύσκολη.

Τώρα θα σου στείλουν email ότι λείπουν δικαιολογητικά και θα πρέπει να στείλεις αυτά που σου είπα. Θα φας έτσι μια βδομάδα, μετά θα περιμένεις τηλέφωνο επιβαίωσης στοιχείων την μεθεπόμενη βδομάδα (αν προλάβεις να απαντήσεις και δε χάσεις τη κλήση), Μετά θα πρέπει να σου στείλουν συμβάσεις με mail, να στείλεις χαρτιά πίσω ... να πάει το αίτημα ΔΕΔΔΗΕ, καλά Χριστούγεννα.

Ο ΗΕRTHAN που πήγε ΔΕΗ κι έκανε Γ1 και μετά online μέσω ebill θα ξεμπερδέψει τσακ-μπαμ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονικό θέμα δεν υφίσταται τόσο, όσο αυτό που λες με την απάντηση της κλήσης.

Και η επιλογή να πάνε στη ΔΕΗ και να σκάσουν τα 130€ επίσης δεν παίζει.

Κι εγώ που τα έσκασα τον Ιούνιο τα λυπάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα. Προκειται να φυγω απο τον ΗΡΩΝ για να παω ΔΕΗ (ηταν να κανω την αιτηση την Παρασκευη αλλα εμπλεξα στην δουλεια...).  Περα απο την μικρή διαφορα στην τιμή της  KWh τι αλλες διαφορες υπαρχουν μεταξυ Οnline - Enter..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Χρονικό θέμα δεν υφίσταται τόσο, όσο αυτό που λες με την απάντηση της κλήσης.

Και η επιλογή να πάνε στη ΔΕΗ και να σκάσουν τα 130€ επίσης δεν παίζει.

Κι εγώ που τα έσκασα τον Ιούνιο τα λυπάμαι.

Αν η αλλαγή παρόχου διαρκέσει κάνα μήνα, τα 130€ φαντάζουν λίγα μπροστά στη ρήτρα αναπροσαρμογής που θα δώσετε στον άλλο πάροχο με την οριακή τιμή πάνω από 200€/ΜWh το Νοέμβρη.

Χώρια που αν κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ την κλασική πατάτα που βαριούνται να έρθουν να μετρήσουν και δηλώνουν πχ αλλαγή παρόχου στις 20/12 με την ένδειξη φωτογραφίας που έδωσες σήμερα... τότε για τη περίοδο 20/12 μέχρι την επόμενη εκκαθαριστική καταμέτρηση θα μπούνε και οι κιλοβατώρες από το μεσοδιάστημα ανεβάζοντας πλασματικά τη κατανάλωση 4μήνου, που θα έχει ως αποτέλεσμα φουσκωμένα ΥΚΩ (για απλά τιμολόγια) ή υπέρβαση ΚΟΤ.

Κάνε ό,τι νομίζεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

ΟΚ, τώρα ούτως ή άλλως δεν υπάρχει γυρισμός λογικά.

Αίτηση ενδιαφέροντος έκανες, δεν υπέγραψες τίποτα.

Αν δεν επιβαιώσεις τηλεφωνικά τα στοιχεία, είναι σαν να μην έχει γίνει η αίτηση.

Εγώ είχα κάνει 2 φορές αίτηση στο econtract νομίζοντας ότι η 1η είχε κολλήσει, τελικά πέρασαν και οι 2. Τη μία απλά την αγνόησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν η αλλαγή παρόχου διαρκέσει κάνα μήνα, τα 130€ φαντάζουν λίγα μπροστά στη ρήτρα αναπροσαρμογής που θα δώσετε στον άλλο πάροχο με την οριακή τιμή πάνω από 200€/ΜWh το Νοέμβρη.

Δεν έχω παρακολουθήσει τις τιμές και τι παίζει γενικά, πάντως από Protergia τους ήρθε 100€ στον τελευταίο.

Τι ακριβώς σημαίνει το πάνω από 200€/MWh για το Νοέμβριο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...